Подправки в саксии 2-ра тема

  • 66 811
  • 775
  •   1
Отговори
# 525
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 861
Да споделя, че и моят магданоз на терасата е със същите бели петънца, не всичкия, има и стръкчета без петна, но рядко. От време на време виждам из магданоза някакви много дребни мушици да ми подскачат. Мисля че от тях така се разваля... Иначе ми е на западната тераса,  в късния следобед го пече. Поливам като се скрие слънцето.

# 526
  • Мнения: 9 180
И аз една година допуснах мента и джоджен да седят редом .... накрая получих нова билка кръстих я МОДЖЪН  Wink Wink

дави кажа ползвах си я за мохито цяло лято, що ром отнесе моджъна

# 527
  • Мнения: 2 230
При мен пък има някакви черни папатачета с големи крака... За първи път виждам такова чудо.

# 528
  • Мнения: 192
Здравейте, някой може ли да ми каже причина за изсъхване на мащерка? Миналата година гледах, вървеше доста добре, но зимата замръзна. Пролетта си купих друга, но постепенно изсъхна. Днес реших да я махна, но видях че в основата има зелени листенца. Как и дали мога да я спася?

# 529
  • Мнения: 6 889
Опитай да я подстрижеш. Също, може да  отрежеш някое живо клонче и да го поставиш хоризонтално леко заровено в мъх и да оросяваш, за да се вкорени.

# 530
  • русе
  • Мнения: 1 317
Докато сме на почивка една седмица босилека и лавандулата и ментата м,ако ги накисна в леген с вода може ли да ги удавя?
Иначе за толкова време ще изсъхнат😢

# 531
  • Мнения: 1 286
Вчера дъщеря ми донесе саксийка с  цъфнала лавандула ( за трети път) и искам най-после да оживее, а не като другите. Решила съм да я пресадя в няколко саксии, за да е по-рехава, но дали има някакви правила, които трябва
да спазя, за да не ми изсъхне?

# 532
  • Мнения: 290
Докато сме на почивка една седмица босилека и лавандулата и ментата м,ако ги накисна в леген с вода може ли да ги удавя?
Иначе за толкова време ще изсъхнат😢

За босилек и мента няма проблем. Казвам го от опит, две години вече така правя докато сме на почивка

# 533
  • Мнения: 5 378
Лавандулата не понася задържане на вода в корените, по-добре да се засуши. Според мен ще издържи две седмици без поливане, ако не е в прекалено малък съд. Сандъчето е добре да е леко засенчено след обяд, така няма да изгори.

# 534
  • Мнения: 359
И аз съм в групата с белите петна, но при мен са на девесил.
Босилекът като изкара хубави листа, ако го обера, ще изкара ли пак? За първи път ми се получава на терасата и сега се чудя как да действам.

# 535
  • Мнения: 5 378
Валя, защо изсъхна лавандулата предишните пъти? Тя обича слънце и топлина. За балкон става, вътре няма да вирее. Ако е отгледана в саксия няма проблем да живее така. Добре си решила да я засадиш рехаво, има нужда от място за корените.
Диавена, босилекът по принцип расте нагоре и изкарва нови листа, но не го обирай напълно. Аз късам целите връхчета, за да се разклонява повече, иначе стават едни дълги голи пръчки.
Ако му е прекалено горещо или сухо, може да се запъне и да не изкара нови листа.

# 536
  • In transit
  • Мнения: 11 812
Диавена,

аз късам тези големите листа, които съм маркирала с червено и горната част, която е с черна черта. Така босилекът се разклонява и не се оголва много. Всички големи листа по цялата дължина ги режа с ножичка, така стимулирам малките израстъци в средата им да тръгнат и порастнат големи.

# 537
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Цитат на: Mikkey

аз късам тези големите листа, които съм маркирала с червено и горната част, която е с черна черта. Така босилекът се разклонява и не се оголва много. Всички големи листа по цялата дължина ги режа с ножичка, така стимулирам малките израстъци в средата им да тръгнат и порастнат големи.

Последно започнах така да късам големите листа и точно на тези разклонения, както казваш, взеха да излизат разклонения и да растат. Само ако знаех по-рано!

Но при мен, ако махна връхчетата, някакси спират да растат, така че тях ги оставям. Иначе знам как остава само стъбло, но при мен обикн става така чак към зимата, затова засега връхчетата ги оставям.

# 538
  • Сф
  • Мнения: 4 764
На 2 пъти имах лавандула в саксия, на южна тераса я гледах- не става и не става. Не я преполивах. Не знам какво й беше криво

# 539
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 793
Момичета, имам мента в саксия, която започна да цъфти. Да махна ли цветовете, които евентуално да използвам за чай?

Общи условия

Активация на акаунт