Подправки в саксии 2-ра тема

  • 66 782
  • 775
  •   1
Отговори
# 645
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 855
Точно Моспилан май беше с 3 дни карантинен срок.

# 646
  • In transit
  • Мнения: 11 810
Морена, стават...аз изчаквам 10-14 дни дори след пръскане. Иначе варианта е да прежалиш подправката. Защото те като я нападнат въшките и спира растежа буквално.

# 647
  • Sofia
  • Мнения: 21 624
Благодаря ви, момичета! Simple Smile
Мики, а само растението ли пръскаш или и почвата?

Този ли е Моспилана? - https://agroapteki.com/preparati/insekticidi/mospilan-20-sp/

# 648
  • In transit
  • Мнения: 11 810
Морена, последния път пръсках и почвата, защото щъкаха и там. Гледах, че босилекът ми не върви и се чудех защо е застой...видимо изглеждаше добре. Като сложих очилата и се загледах под листата, ужас! Те си снесли поколения там листните въшки. Веднага го изкъпах с моспилан. С него веднага умират гадинките. След два дни просто хукна да расте.
Това е, което си показала. Ратваряш малко от него в едно шише от 1.5литра вода, напълваш едно шише пръскалка и хубаво напръскваш цялото растение, особено листата отдолу. Почвата също.
Ако ще го консумираш после си изчакваш 7-14 дни. Изплакваш си хубаво листата и няма проблеми.

# 649
  • Sofia
  • Мнения: 21 624
Много ти благодаря за изчерпателния отговор, Мики!

# 650
  • Мнения: 3 417
А онова масло от какво беше - нийм или бъркам - ефикасно ли е срещу разни буболеци

# 651
  • София
  • Мнения: 451

Напоследък листата на всеки босилек, който купя, след около две седмици придобиват такъв вид. Не лепнат и въшки не намирам. Не разбирам от какво става така. Оставям си растението на северен прозорец в оригиналната саксийка, с която съм го купила, не сменям почвата. До преди две години си развъждах чудно босилече по този начин, но от тогава насам почна този проблем. Каква болест ги мори според вас?

# 652
  • Sofia
  • Мнения: 21 624
... Напоследък листата на всеки босилек, който купя, след около две седмици придобиват такъв вид. Не лепнат и въшки не намирам. Не разбирам от какво става така. ... До преди две години си развъждах чудно босилече по този начин, но от тогава насам почна този проблем. Каква болест ги мори според вас?
Присъединявам се
И аз так карам тази година, на купешки босилек, докато изкара и пак нов.

# 653
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Меди, малко не ти е фокусирана снимката, изглеждаше ми като нещо лепкаво, каквото оставят разни гъсеници след себе си, но щом пък казваш, че не лепнат... Thinking

От едно и също място ли взимаш? Пробва ли дали от друг магазин пак ще са така? Също на друг балкон? С повече / по-малко поливане?

# 654
  • Мнения: 1 631
И моя босилек така "гъбясва". Едва ли го взимаме от едно и също място, а и не всеки път се случва.
Купувам си такъв с коренчета. Бучкам го във вода и изкарва по 1 - 2 месеца. След което става такъв и заминава с бодра крачка към кофата.

# 655
  • Мнения: 3 417
На моят му няма нищо .
Само мащерката ми е една странна . Недоразвита нежна .
Днес имаше един кориандър - но пак в малка саксийка .
Аз поливам с едно шише от ДМ - по листата - и даже ка кне ги оманих се чудя . Всичко е в идеален вид.
Но менатат дето обрах и не покара - та купих нова .

# 656
  • In transit
  • Мнения: 11 810
Много ги торят подправките, които продават по магазините. Форсират ги здраво и като минат на нормално отглеждане започват да боледуват. Понякога успяват да преболедуват и да тръгнат нормално, но не винаги. Обикновено махам по-дребните и крехките. Това е моето наблюдение.

# 657
  • Мнения: 3 417
При мен босилекът е най - издръжливото добиче в момента.
Ментата от една саксийка преместих при другата дето олеших и тя не иска да покара пак . Даже не е свехнала.
Но тази мащерка дето съм купила прилича на бурен . Ухае на мащерка обаче.
Не ми поникна дивият лук.
Но скоро купих от Лидл - листенца само и пише див чесън . Явно има и такъв . Вързан на едни снопчета .
На село обаче след дъждовете дивият лук се е съвзел ми казаха.
Поникна ми червен босилек - но е още дребничък . И много бързо поникна първо - няма и за седмица и сега не се вижда .
То аз зимата няма къде да прибера нищо и ще е до следваща пролет .

# 658
  • София
  • Мнения: 451
Значи, босилек купувам от различни места. Обикновено в саксийка, но понякога и от връзка съм слагала в чаша да пусне коренчета. Най-често купувам от Лидъл или Била, но съм купувала и от цветния пазар, а веднъж една приятелка ми подари саксийка с развъден от нея босилек от семе. Е все така става.... не издържа за повече от месец. Няколко пъти се появяваха въшки, но напоследък модата при мен е листата да стават като бронзирани, след което бързо изсъхват и падат. Наистина не намирам логика. Не смея да пръскам с нищо и така, просто сменям саксийката с нова.

# 659
  • Мнения: 3 417
За босилека - преди две години една баба продаваше малки коренчета - ама малки колкото косъмче . И едното казва било лимонов босилек .
Купих и насадихме на село и да едният беше лимонов - че и семе събрах и не помня къде остана.
Та хвана се тоз босилек и израстна висок .
Аз ни съм градинар и в момента ми е сефте да имам толкова неща на моята тясна тераса . Но като цяло нищо не умира. За кютю градинар като мен бива .

Общи условия

Активация на акаунт