Въпроси всякакви за автомобилите и задволанните устройства

  • 94 655
  • 2 907
  •   1
Отговори
# 2 475
  • Мнения: 9 679
Аз вече питах в темата за въпроси, но и вас да питам, че сте разбирачи. Събота ми се разля половин бутилка течност за чистачки отзад в колата и докато я бърсах се надишах доста. Може ли да ми стане нещо? Че снощи четох някакви ужасии за тези течности, колко били отровни, и яко се панирах. Засега има само сухота и дразнене на гърлото и носоглътката. За щастие видях на бутилката, че пише "Без метанол", няма го и символа с черепчето. Не пише и нищо на етикета за вдишване. Отделно не знам и кога ще се измирише тази кола, за момента не я карам.. Абе тъпотия, и то бутилката не си беше затворена още при купуването, аз не я бях отваряла.

# 2 476
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Има коли, които не ръждясват, разбира се, но не зависи от колата, а от това къде я караш. Няма как да ми ръждяса кола тук, където живея- зимата Т не падат под 5-6 градуса нощем, сняг никога не вали, дъжд веднъж на 2-3 месеца Simple Smile Откъде да дойде тази ръжда.
В Бг ми ръждясваха колите, много ясно.

Няма как да се натровиш чак толкова от малко дишане на разлята течност.

# 2 477
  • Мнения: X
Относно реното.
Последното ми Рено го взех на 127к по километраж. Италиански внос с монтирана газова. Което предполага, че километража е манипулиран.
Когато го продадох километража показваше 395к. За тези километри:
- смяна на предна броня втора употреба
- смяна на ляв фар
- смяна на дясна полуоска - рециклирана
- смяна на скоростна кутия
- два пъти смяна на бензинова помпа
- смяна на водна помпа
- смяна на съединител два пъти
- смяна на гарнитура на глава + клапани и вложки
Консумативите не ги броя.
За цялото това време ръжда имаше само около 2 см под задното стъкло.

# 2 478
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Не ми се влиза в дълбокомислени философствания.  

Кратко казано:  Навърши  ли едно МПС  пълнолетна възраст - 18 години - мястото му е в авто-моргата.

Изключеие са само екзотиките.

# 2 479
  • Мнения: 3 732
Вие си ме знаете, че съм глупава и не разбираща. Днес за пореден път се убедих че е така. И тук сте писали, и бивши колеги са ми казвали, но аз не чувах. Убедих се че за нищо не ставам.

Чела съм ви и са ми казвали, че когато маслото е за смяна цвета му е черен. Не трябва и да тече, но това зависи от колата и поддръжката й.

Миналата седмица смених масло и маслен филтър. От бивши колеги бях научила да гледам min и max - да е по средата на двете точки на пръчката. Досега винаги е било черно. А днес реших да проверя дали има, да не откаже двигателя, че тогава колата е за скраб. Цвета му е като на готварска олио- златист.

Значи съм мъчила малкото грозно японче от глупост. Яд ме е на мен си!

# 2 480
  • Мнения: X
След 500 км пак ще е черно, споко. Дали дадено масло си върши работата се познава (и) по цвета му - щом е черно, значи събира нагара и отлаганията в двигателя.

# 2 481
  • Мнения: 205
Аз не разбрах защо си сипеш пепел по главата Simple Smile
Светло е именно защото е ново. Нали това е била целта?
И както вече са ти писали - пак ще стане черно Simple Smile

# 2 482
  • Мнения: 2 478
Наблюдавам го моето. За близо вече 450 км., не е мръднало, чисто, но е много рано. Ще го поглеждам през 200-300 км., че е ново и от любопитство.

# 2 483
  • Мнения: 896
Сменявайте си маслото на 10 хил. и нямате да имате грижи. Ако губи масло сменете марката.

# 2 484
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Зуки зу -  масло се сменя на определени км. и според вискозитета му.
 Не според цвета.  
  На дизел на над 7г. или над 170-180  000 км.  чернясва за 1000 км. след смяната му.   Тъй че това не значи че трябва да го сменяш на 1000 км.    - или пък ако е нова на под 4 г.   може и на 3 000 км. да е бистро.  
Гледат се км. от наливането му и виск.  -

За българските условия с много ментаци - масло 5W40 на  12 000 км.  най-късно
 -  ако е 5в40 Кастрол Едж може да се отпуснеш на 15 000 км. смяна.
За 10-40  абсолютно крайни 9200-9500 км.

За най-дълъг период Кастрол ЕДЖ 5-30 Лонг лайф смяна на 25 000 км....нооо  ако сте сигурни че е оригинал.
Препоръчително за тук 20 000 км. максимум за едж 5-30 ЛЛ.

Последна редакция: вт, 19 ное 2019, 15:51 от Варненец

# 2 485
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
20 000 км или 1 година- тогава ще сменям масло на новата кола.

# 2 486
  • Мнения: 3 732
Значи пак съм разбрала - недоразбрала. Смятах, че е нормален светлия цвят защото е нов. Разрових се какво съм писала и се оказа, че не съм го сменила маслото като съм я взела. 10 000 км с нея, черно, но малкото грозно японче е издържало и не ме е предало.



Сега пак да ви досаждам с моите въпроси.

Утре ми е обещано кръгче с първата кола на приятелката ми - Фиат Пунто, 2004, бензин, 1.2 двигател, 82 коня. Вълнувам се като девственица преди първия път.
Два са проблемите - гумите и аз.
Гумите са летни. Ако ни хванат, каква е глобата и кой я плаща?
Как да карам чужда кола? Два пъти Фолксваген съм карала, но с водачите им до мен. Сега сама - как?
Как се пробва чужда кола? Ако стане ПТП кой е виновен - водача или собственика на колата?

# 2 487
  • Мнения: 896
Ако имат грайфер над 4мм глоба няма.
Колко са 4 мм...,сложно е за обяснение.

# 2 488
  • Мнения: 4 422
До колкото аз съм информирана:
1)Не подлежиш на глоба за гуми, ако имат грайфер над 4 мм. Понятието "зимни" е доста плаващо, има и всесезонни и т.н., затова грайферът е важен. А кой плаща - ти. Ти караш неизправна кола.
2)Ако стане ПТП, виновни са водачите на колите.  Собственикът май носи отговорност, само ако е дал колата си на неправоспособен водач т.е. такъв, който няма книжка. Ти имаш.
3)Нека и тя е на "кръгчето" с теб. Разликата в мощността на нейната и твоята кола не е толкова голяма. За мен разлика се усеща между кола на дизел и такава на бензин. Различни работни обороти имат. На дизел се превключват повече скоростите, защото ако падне на много ниски обороти гасне. Бензиновите поемат, без да гаснат.

# 2 489
  • Мнения: 3 732
Двете коли са почти еднакви като характеристики. Нейната е на бензин, моята на газ. До тук не виждам голяма разлика.
Доколкото разбрах, нейната е с много бързо захапващи спирачки. Моята е с плавни. Това много ме плаши.



Пунтото е с летни гуми. Техните ще взимат втора употреба.
Разликата между мен и водачката на Пунтото е 10 000 км. Просто аз не се чувствам уверена да го подкарам.

Аз мислех маршрут Суходол - парка на Банкя. Има светофари, двулентов път, кръгово, ляв завой преди Метро, прави отсечки с максимално разрешена скорост 90 км/час.
Тя предлага суходолските баири. С моето малко грозно японче ги минавам по тъмно и светло. Има един завой, без видимост, от едната страна канавка, от другата- насрещните коли. Там блъснали нейна приятелка, пешеходка, и нея я е страх да минава от там.
Иначе аз съм смела  - по тъмно се прибирам няколко пъти от Суходол за Люлин през стария път през Филиповци. Пак остри завой, безлюдно, но има и малък прав участък. Там се уча по нощите да карам на дълги и ми е трудно да предвидя кога има кола срещу мен за да ги изключа.



Не знам утре кога, до къде и как ще карам Пунтото, но ми е адска тръпка. Вълнувам се като девственица преди първия път.

Общи условия

Активация на акаунт