ВАЖНО ! За детските градини и млечните кухни

  • 3 836
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 978
А колко плащате за детските градини и ясли?
Изнудват ли ви да станете "спонсори"?
Всъщност, като теглите чертата, колко ви струва детската градина/ясла?

# 16
Това за "спонсорството" вече се приема за нормално Embarassed Съвсем официално си искат пари в началото на годината, даже има списък за какво точно отиват (поне за това сме благодарни - знаем къде отиват парите). Обаче не мога да приема, че родителите трябва да плащат за абсолютно всичко - от моливите до белите листове хартия, на които рисуват децата... Все пак и държавата уж трябва да дава пари за консумативи! Обаче плащаме не само за кукления театър, което е нормално, но и за тоалетната хартия и сапуна! (Или ги носим натурално Crazy) Е, това не е нормално! А самата такса зависи от декларирания доход на родителите (или поне така беше преди 2 години) и аз, една учителка със съпруг също на държавна работа, плащах една от най-високите такси - защото декларирахме реалните си доходи. А имаше деца, водени в детската градина с джип "Чероки", които плащаха по-малко от нас! Ама това май е друга тема... Blush

# 17
  • Мнения: 22 916
Има много общински сгради,които могат с малко услилия да се превърнат в Детски заведения.В Гоце Делчев,например има 2 градини.Ок,ама построиха още десетки жилищни сгради и продължават.Тези бъдещи родители как ще си дават децата на градина,като няма други в раьона??!!А има доста пустеещи общински сгради,чиито статут не е ясен.Може и това да е решение.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 259
За детската кухня - не знам дали изобщо в нашия квартал има млечна кухня. Подадох преди доооста време молба в една в Суха река, май ще има да чакаме. Точно зад блока ни има детска градина с ясла и кухня - там не се чака толкова много за кухня, но не е млечна, а преходна храна. Да, но както е писала Асинка, моето дете е на определена диета. Confused
За да го приемат в тази същата ясла условията са две - да ходи стабилно (О.К. при нас това не е проблем) и да яде от същата тази храна от кухнята.

# 19
  • Мнения: 3 336
Aми изход може да има с някаква принуда на строителните фирми-на определена бройка жилищни сгради-една детска градина.Но това е  малко фантастика-няма как да бъде задължен някой да строи точно това.

Мъжа ми се занимава със строителство, строи точно в Манастирски ливади, ако ви кажа как го рекетират от общината #Crazy Няма водопровод и канализация и улици и трябва първо да искаш разрешение от общината , за да постоиш такива, за което трябва подкуп и после като ги построиш трябва да ги ` дариш` на държавата, за да се узаконят. Хем даваш пари, за да ги построиш, хем подарък правиш на държавата, хем пък трябва и за да ти разрешат подкуп да дадеш, ами ако трябва и детски градини да подарим на държавата, понеже била бедна #Crazy #Cussing out

Щом има 30 млн евро да даде за хеликоптери, значи не сме от най-бедните си мисля #2gunfire

# 20
  • Мнения: 9 990
Виж сега, не ми се ядосвай на мен.За мен е безумие,че Държавата позволява такова точно застрояване.Нали градим някакво общество все пак.И според мен трябва да се изисква-на нов квартал, според жилищата-определен брой детски заведения.така беше с построяването на всички гета на СФ-В Люлините, Младостите и Дружда-пълно е с училища и градини, защото ги предвидиха и построиха.Тук искам да уточна, защо използвам думата-гето-защото това бяха крайни квартали, но въпреки всичко беше помислено именно за инфраструктурата.Сега какво се получава-гъз до гъз на места, които се водеха  хубави квартали, а даже за новосъздадени такива-пак няма градини-как да стане???За сведение въпросното 8 ОДЗ, което предизвика такава полемика събира вече не само деца на Борово, за които е строена,нормално е новият квартал Малинова долина ли е, ливади ли са да си изгради инфраструктура на квартал-улици, сгради, осветление, това според мен включва и детски заведения.

# 21
  • Мнения: 3 336
Виж сега, не ми се ядосвай на мен.За мен е безумие,че Държавата позволява такова точно застрояване.Нали градим някакво общество все пак.И според мен трябва да се изисква-на нов квартал, според жилищата-определен брой детски заведения.така беше с построяването на всички гета на СФ-В Люлините, Младостите и Дружда-пълно е с училища и градини, защото ги предвидиха и построиха.За сведение въпросното 8 ОДЗ, което предизвика такава полемика събира вече не само деца на Борово, за които е строена,нормално е новият квартал Малинова долина ли е, ливади ли са да си изгради инфраструктура на квартал-улици, сгради, осветление, това според мен включва и детски заведения.

Да, но според мен това е работа на общината, да си изгради инфрастуктура. Детска градина не може да искаш от стоител да ти прави ЗА СВОЯ СМЕТКА #Crazy. Иначе и аз съм против това гъсто застрояване, но общината го разрешава, не аз Rolling Eyes

И нещо, за което вярвам, че ще ме разбераш - ако въпросното ОДЗ ми е най-близкото възможно, а тези по район са ми на другия край на света, нали не мислиш, че трябва всеки ден да правя по 2 часа преход на отиване и на връщане, за да съм си по район? Просто не ми е възможно, това е.

# 22
  • Мнения: 9 990
Не четеш явно-никъде не съм казала да има райониране-къде го видя това???Не съм казала и за своя сметка да строят строители, а Държавата да определя в такъв например новопостроен квартал място за градина-ако трябва и с отчуждаване, както навремето и да мислят как да обезщетяват собствениците на земи там.Да не разрешава на определено място блок да се построи, а да е градина.И точно това съм казала-безумие е допуснатото такова застрояване, къде видя,че виня мъжа ти, които се занимава с ъс строителство, че заемаш отбранителна позиция.И в крайна сметка всичко си има цена.Аз например си водя детето не в квартала в който живея, а до работата.Не съм за райониране а за достатъчно градини, които да поемат децата.Дадох пример с този квартал, защото оня ден минах от там и ми се наби в очите гледката на огромни блокове, така гъсто нагъчкани,че не се вижда между тях-това ще е голям наплив там на новодомци-те и да искат, и да им е най-удобно-до ОДЗ-то едва ли ще се доредят и само след 2 години-истерията ще е стократно по-голяма.

# 23
  • Мнения: 3 336
Не четеш явно-никъде не съм казала да има райониране-къде го видя това???Не съм казала и за своя сметка да строят строители, а Държавата да определя в такъв например новопостроен квартал място за градина-ако трябва и с отчуждаване, както навремето и да мислят как да обезщетяват собствениците на земи там.Да не разрешава на определено място блок да се построи, а да е градина.И точно това съм казала-безумие е допуснатото такова застрояване, къде видя,че виня мъжа ти, които се занимава с ъс строителство, че заемаш отбранителна позиция.И в крайна сметка всичко си има цена.Аз например си водя детето не в квартала в който живея, а до работата.Не съм за райониране а за достатъчно градини, които да поемат децата.Дадох пример с този квартал, защото оня ден минах от там и ми се наби в очите гледката на огромни блокове, така гъсто нагъчкани,че не се вижда между тях-това ще е голям наплив там на новодомци-те и да искат, и да им е най-удобно-до ОДЗ-то едва ли ще се доредят и само след 2 години-истерията ще е стократно по-голяма.

Да, права си, ще има голям проблем с детските градини тук, то и сега го има де Rolling Eyes

И аз съм за да се определят парцели за детски градини, освен това в района има още общинска земя, която може да се ползва, ама общинарите според мен не са много заинтересовани #Cussing out

Явно не съм те разбрала, извини ме  bouquet

# 24
  • Мнения: 9 990
Радвам се, че ме разбра сега- та значи-терени или преустройство на вече построени сгради-това е.Ти самата го виждаш-груба сметка ако направиш-колко хора ще са там в тези блокове, а в самите квартали надолу-също има нови.Къде ще ходят тези деца там?За това и дадох примерите с крайните квартали-когато се строаха, в плановете присъстваха и детски и учебни заведения.На един микрорайон-по колко градини / за Люлин/
После нещо друго-незнам , много семейства  са с ограничен бюджет, но съгласете се, че 40 лв такса е малко.Ако на мен ми се налага с 40 лв да си гледам детето-няма да се оправя.Обновения рецептурник  не предполага ли по-висока такса?Т.е-за по-добро качество на храната за децата трябват повече средства.Аз лично съм доволна, моето там се храни идеално, но съм чувала недоволство на много майки от храната. newsm78

# 25
  • Мнения: 7 821
Аз не съм съгласна да се вдигат цените на градините!
Вярно че 40 лв. не стигат, НО останалото се дотира от общината и аз искам да си остане така! Само в България се разделяме с привилегиите си доброволно и с радост  Shocked . То и училището не е безплатно, но на родителите им е.
Освен това таксите не остават в градините, така че дори да се вдигне цената пак ще си остане практиката със спонсорството и родителската помощ за да са добре нещата. А и София изобщо не е бедна община та да не може да се грижи за децата си и пак плащаме най-високите такси.

# 26
  • Мнения: 9 990
ОК, права си, съгласна съм.Само дето не съм го считала това за привилегия.

# 27
  • Мнения: 289
И друг път съм писала колко съм доволна от яслата /21ва/ преди и от градината /7 ОДЗ/ сега. Детето ми тръгна чак на 5 октомври на градина, защото не беше готова новата група. Директорката на градината е ходила по мъките една година, за да направи от едно помещение служило за физкултурен салон на перфектна група. Сега сподели, че има още свободни помещения, но има страхотни проблеми с общината- хем няма места за децата, хем нито и отпускат пари да направи нови групи, нито и помагат по друг начин. Г-жа Фандъкова много добре познава това ОДЗ - то е точно до 73-то у-ще където тя беше директор. Със всичките ми резерви към нашата директорка /държи се много позьорски/, тя е много ценна за опит как да откриеш нови места в граината. И трябва да призная - амбицията и е огромна и изцяло насочена към децата и грам не е лично облагодетелстване. "Спонсорство" на никого от нас - новата група - не беше поискано. Каквото ние решихме и събрахме като пари за децата - това е! Ако искате - отидете при г-жа Семизорова, тя може най-добре да каже какво и как да се направи за градините.
П.П. Градината ни е в кв. Гоце Делчева - №7 - Детелина

# 28
  • Мнения: 3 595
Така... градината ми е по-далеко, но и във Варна е същото първия работен ден от годината елате ни вижте  #2gunfire Освен това първия на опашката е обикновено номер 40, защото има записани и по-наши деца  #Crazy

За яслата да не говорим... ние сме на центъра и за следващия септември няма места. Детето ми могат да го вземат на ясла когато стане на 2 год. и 9 месеца  #Crazy

Само че за яслите и градините не беше ли по общини  newsm78

# 29
  • Мнения: 1 413
Трябва да се уреди някак въпроса с това на колко места могат да се подават документи, за да не се правят някакви фалшиви списъци и на родителите да се обяснява, че местата са запълнени, а после да се оказва, че "запълнилите"списъка деца са в някоя "елитна" градина и мястото е свободно.

Общи условия

Активация на акаунт