КЛАСИЧЕСКА ХОМЕОПАТИЯ - споделяне на опит и знания - 38-а тема

  • 51 410
  • 765
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 3 727
Пак ще ми се карате, но сега чета за нукс -в, и описват за какви личности е подходящ, много е интересно, знам ,че болестта е свързана с характера , личността на човека, там съм аз в 99 % Simple Smile, хареса ми

# 166
  • Пловдив и Ямбол
  • Мнения: 66
Пак ще ми се карате, но сега чета за нукс -в, и описват за какви личности е подходящ, много е интересно, знам ,че болестта е свързана с характера , личността на човека, там съм аз в 99 % Simple Smile, хареса ми

Не, няма да Ви се карам. Вашето здраве е ваша лична отговорност и имате право да злоупотребявате с него както решите. Аз само Ви дадох информация. Вие имате право да изберете да си самоназначите лекарство след прочитането на материал от 2-3-4 страници. Дали това е разумно и отговрно е съвсем различно нещо.

Успех!

# 167
  • Мнения: 3 484
ОСЦИЛОКОКЦИНУМ - ИСТИНАТА, КОЯТО НЕ ВИ КАЗВАТ В РЕКЛАМАТА

Хората, присъствали на нашата открита лекция с д-р Косева „Истината за хомеопатията“, вече знаят какво означава превенция в хомеопатията. Знаят също защо Осцилококцинум
НЕ трябва се приема на общо основание при заболяване или за профилактика и колко рискове за здравето носи подобна злоупотреба.

Като всяка друга наука хомеопатията има свои принципи и стандарти. Когато те не се спазват лечението НЕ Е хомеопатично, НЕЗАВИСИМО дали се осъществява чрез хомеопатични лекарства, или не.
Основополагащият принцип на хомеопатичното лечение е ИНДИВИДУАЛНИЯТ ПОДХОД към човека, но в това да се приема на едно и също хомеопатично лекарство от различни хора и при различни условия НЯМА нищо индивидуално. Всеки човек има различна реактивност, различна наследственост, различно светоусещане, ценностна система, всеки е различен характер. Да го кажем по-просто: хората са РАЗЛИЧНИ в своето проявление на болестта, в своето боледуване, в своите симптоми. Независимо от изявата на някои сходни симптоми при грип, разлика винаги има. Ако Петър е болен от грип (да допуснем като пример общ синдром – кашлица, болки в мускули или кости, фебрилитет, отпадналост), но е гневен и нетолерантен, то Михаела също има грип, но е плачлива и иска компания. Освен това характерните за грип симптоми демонстрират различни модалности при отделния човек. При едни мускулните болки ще се подобряват от движение, при друг ще се влошават. Един ще иска студени апликации на челото си, при друг главоболието ще се подобрява от топлина. Тоест на пръв поглед общ синдром, НО с индивидуализиращи прояви, модалности, усещания, а според рекламата всички при симптоми на грип трябва да пият Осцилококцинум. Това е абсурдно!

Хомеопатията лекува целия човек според холистичното си разбиране за него, тоест чрез приемането му като едно-единно цяло включващо физическото тяло, мисловните модели, чувствата. Човек е система от индивидуални белези, черти, характеристики, наследственост, епигенетични фактори и т.н.
Хомеопатичните лекарства са информационни лекарства. Те НЕ влияят чрез натрупване на химическо вещество, чрез което да се катализират биохимични процеси в организма. В листовката на Осцилококцинум е разписано да се приемат 2 дози сутрин и вечер в продължение на 1-3 дни, при клинична изява на заболяването. Каква е целта? Насищане на организма с лекарствено вещество? Но хомеопатичните лекарства са информационни, а не химически. В потенции над 12СН (осцилококцинум е в 200 СН !!!) молекули изходно вещество в хомеопатичните лекарства НЕ се откриват. Тоест няма причина да приемаме по схема на 6, 8 или 12 часа Осцилококцинум, каквото изискване би имало при едно химическо лекарство, което осъществява своя лечебен ефект чрез постигане на терапевтична концентрация (например антибиотик). Отделен е въпросът, че повечето хора не разбират информационното действие на хомеопатията и по силата на навика вярват, че честият прием на доза от лекарство е автоматично равен на по-бързо и по-качествено оздравяване, което е откровена заблуда, защото хомеопатичните лекарства не работят чрез химически субстрат.
Хомеопатичните лекарства въздействат директно на хомеостазата (способността на всеки жив организъм да се саморегулира). Всеки човек има своя собствена способност за саморегулация, наречена хомеостаза. Вашето разстройство на хомеостазата е различно от това на всеки друг човек. Вашата наследственост, вашата енергия, вашите мисли и чувства, вашият светоглед и начин на реакция са различни от тези на човека до вас! Следвателно имате нужда от различна по вид (лекарство) и сила (потенция и доза) стимулация според индивидуалния подход като основен принцип в хомеопатията. Лишено от здрав разум е Осцилококцинум, със своя стимул на 200 СН, да повлияе еднакво хомеостазата на всеки отделен човек, при положение, че няма два еднакви човека. В хомеопатичната литература за грип са описани точно 132 лекарства, включително Осцилококцинум, тоест за Осцилококцинум се знае, че има афинитет към НЯКОИ от симптомите, изразявани от човек по време на грип (не към всички симптоми), но там фигурират още 131 хомеопатични лекарства, всяко от които би могло да излекува грипоподобно състояние. Така представена информацията заблуждава, че кое да е от тези 132 лекарства може да излекува грип. Истината е, че само онова лекарство, което отговаря на тоталността от симптоми на вашата болест и на вашата индивидуална реактивност ще ви излекува, а всички останали няма да подействат. Тоест лекарството в контекста на грипа за Петър ще бъде едно, за Михаела ще бъде друго. Хомеопатът ще вземе предвид всички изявени от човека симптоми и на тази база ще определи най-подходящото лекарство за всеки един от тях.
Приемайки Осцилококцинум, без да е показан точно за „вашия“ грип, рискувате да потиснете симптомите си, да влошите състоянието си, да се отслаби конституцията ви, да разстроите хомеостазата си, да се разболеете от болести, предопределени от фамилната ви обремененост, или в най-добрия случай лекарството да не ви подейства, съответно болестта да прогресира в собствения си ход, докато вие вярвате, че се лекувате.
В хомеопатията превенция в масовия, класически смисъл на думата не се прави. Профилактика в хомеопатията се осъществява по следния начин – предписване на едно лекарство за единствената хомеостаза, за съвкупността от белези, характеристики и трайни адаптационни модели на конкретния човек в конкретния момент – тоест неговата конституция. Когато се прилага конституционално хомеопатично лечение, се подпомага да се преодолее инерцията на ригидния адаптационен модел на неговата конституция, тоест неадекватната му реакция на разнообразието от стимули, били те механични, засягащи емоциите, бактериални, вирусни и т.н. Човек се разболява, когато на разнообразието от стимули отговаря еднотипно, т.е. на организмово и личностно ниво не съумява да изгради адекватна адаптация към променящите се фактори на средата. Пример за болестна ригидна адаптация е всяка настинка да завършва с пневмония.
Целта на конституционалното лечение е човешката хомеостаза да бъде стимулирана да се справя адекватно с различните условия, при които е поставен отделния индивид, тя да бъде динамична, какъвто е самият живот. Не по-малко важно е, че конституционалното лечение играе роля на превенция на отключване или изявата на наследствено обусловени заболявания!

Хомеопатичните лекарства лекуват чрез принципа на ПОДОБИЕТО. Субстанция, която в състояние на здраве е способна да предизвика симптоми в здрав човек, то същата тази субстанция може да излекува болен човек, който има подобни симптоми. Това е открил и описал д-р Самуел Ханеман още преди 190 години!
За да разберат хомеопатите какви са симптомите на всяко едно лекарство се прави т.нар. доказване. Как се прави доказване на хомеопатично лекарство? ЗДРАВ доброволец приема дози хомеопатично лекарство в сухи форми (гранули/пелети/туби), в частност Осцилококцинум. Ако вземете например магданоз, стриете го по определен начин, динамизирате го според правилата за приготвяне на хомеопатични лекарства, импрегнирате захарните гранули с тази субстанция и започнете да приемате тези гранули по определена схема, вие ще започнете да изявявате различни симптоми, тоест ще ДОКАЖЕТЕ лекарството, ще имате неговата картина, ще знаете какви симптоми би могъл хомеопатичният магданоз да излекува в болен човек. Когато ви препоръчват да вземате Осцилококцинум профилактично т.е когато сте здрави и нямате симптоми – вие доказвате Осцилококцинум. Но вие го пиете с идеята за профилактика и лечение, а не защото сте пожелали да бъдете доброволец в хомеопатично доказване!
В хомеопатичната литература Осцилококцинум е представен с 88 симптома, получени при доказването му. И вие бихте могли да изявите всеки един от тях! Два от тези 88 симптома са: страх от заразяване и желание да си мие ръцете, която комбинация е синдром, присъщ за обсесивно-компулсивно разстройство. Тоест при доказване на Осцилококцинум е възможно да провокирате психично заболяване, особено ако имате генетична предразположеност (фамилна обремененост), но никой в рекламата не казва кога НЕ трябва да приемате Осцилококцинум. Напротив! Внушава се, че хомеопатията е нежната медицина и че всички трябва да пият Осцилококцинум при първи симптоми на грип. Освен абсурдно, това вече е некоректно и злонамерено!

В параграф 63 на „Органон“ (Основният философски труд в хомеопатията, който задава методологичната рамка и стандартите за добра практика) се посочва, че всяка субстанция има свойството да засегне жизнената сила, независимо дали човек отчита симптом, или не, защото всички ние сме в различна степен съзнателни за себе си. Тоест дори да смятате, че не доказвате лекарството, това съвсем не е така!

Хомеопатията НЕ може да бъде прилагана без да се вземат предвид и фундаменталните модели, по които се адаптира човешката конституция, наречени миазми или хронични реактивни типове, реактивни модуси. Осцилококцинум е лекарство от раковата реактивна група и приемането му без да се отчита фамилната обремененост може да предизвика отключване на неопластичен процес. Осцилококцинум не бива да се взема от хора, които имат ракова фамилна обремененост, но това никой не го казва в рекламата по телевизора.

Осцилкокцинум е в потенция 200 СН. Присъствалите на нашата лекция вече знаят, че силата на лекарството, тоест потенцията, е от голямо значение. 200СН е висока потенция и с нея работят само професионални хомеопати, преминали дългогодишно обучение. Потенцията определя начина, по който ще бъде стимулирана хомеостазата, жизнената сила. Ако е твърде силна, тя може да десенсибилизира, да потисне жизнената сила. Обезчувствяване означава човек да спре да усеща симптомите, което е изкушаващо – щом не усещаме симптоми значи ги няма. Да, ама не! Потиснатият симптом от твърде висока за конкретния човек потенция, според принципа на Херинг за посоката на излекуване („от вътре навън, от горе на долу, от по-важни органи и системи към по-маловажни…“) ще се прояви на по-важно за съществуването на организма ниво, тоест ако до момента симптомът се е проявявал на ниво, относително незастрашаващо интегритета на човек, то потискането води до вече опасна проява в по-жизнено необходими органи или системи.

Хомеопатията е рекламирана като нежната медицина, но тя е такава САМО когато се спазват нейните принципи и стандарти, в противен случай може да бъде опасна за вашето здраве, когато се прилага с невежество и се злоупотребява с доверието на хората. Като пълнолетни и мислещи хора вече имате информация да направите своя избор, но не забравяйте тези, които още не могат да носят тази отговорност и за които ни боли най-много – нашите деца.

Последна редакция: ср, 23 яну 2019, 17:04 от Мечка Малинарка

# 168
  • Мнения: 3 484
Пак ще ми се карате, но сега чета за нукс -в, и описват за какви личности е подходящ, много е интересно, знам ,че болестта е свързана с характера , личността на човека, там съм аз в 99 % Simple Smile, хареса ми

В началото на хомеопатичното ми обучение, се "откривах" във всяко изучено лекарство с малки изключения. Simple Smile
Отделен е въпросът какво на вас ви харесва, респективно мислите, че сте и какво наистина сте...

Под тоталност от симптоми, черти, белези, характеристики на човека не се има предвид едно ремарке с насипани хаотично симптоми. Трябва да се отчете кое е несъмнено болестното в човека, кое точно е причина за разстройството на хомеостазата, тоест да се отчетат психодинамичните връзки.

# 169
  • Мнения: 3 727
Благодаря,  причините за симптомите вече са ми ясни, но закъснях и сега са налице физическите проблеми, "изучавам се" и вече знам ,че аз съм виновна за ситуацията, но ми трябва спешна помощ Simple Smile , няма време сама да се "лекувам"

# 170
  • Пловдив и Ямбол
  • Мнения: 66
Благодаря,  причините за симптомите вече са ми ясни, но закъснях и сега са налице физическите проблеми, "изучавам се" и вече знам ,че аз съм виновна за ситуацията, но ми трябва спешна помощ Simple Smile , няма време сама да се "лекувам"

Има разлика между вина и отговорност (не е игра на думи) и щом говорите за вина, значи нищо не сте изучили. Само за ваша информация - концепцията за вина е ЧУЖДА на хомеопатичния тип Нукс вомика. Най-спешното, което можете да направите за вашите хемороиди е да посетите хирург, но и тогава се изисква техническо време, за да се възстановите след манипулацията. Изключително притеснително е човек да няма време за себе си. Така когато евентуално проима време за себе си е вече късно, а патлогията е необратима.
По начина по който пишете давате вид, на човек за когото морето е до колене, но аз отново апелирам към разумност.

# 171
  • Мнения: 3 727
Благодаря , но не може да поставяте "диагноза " само по едни мои писания, които сега бяха и в шеговита форма, малко тонът ви е осъдителен и не ми харесва това, питах само от любопитство, а до къде стигнахме ,благодаря за вниманието все пак.

# 172
  • Пловдив и Ямбол
  • Мнения: 66
Как да не може?! Всичко може! Щом може да се чете из нета и да си предписваме лекарства за самолечение, така може и да се изказват мнения, които на всичкото отгоре са базирани на психодинамични тъждества (че вина и отговорност са две различни неща и че концепцията за вина е чужда за типа Нукс вомика).

Отговорна съм само за нещата които пиша, не за нещата които хората разбират, така че ако се чувствате осъдена то това е защото така тълкувате прочетеното. Грам осъждане няма в написаното от мен! Точно обратното - има добрoнамереност, загриженост и желание да ви информирам по въпроси в които съм компетентна, а вие не.

Последна редакция: ср, 23 яну 2019, 16:38 от drkoseva

# 173
  • Мнения: 8 527
Пак ще ми се карате, но сега чета за нукс -в, и описват за какви личности е подходящ, много е интересно, знам ,че болестта е свързана с характера , личността на човека, там съм аз в 99 % Simple Smile, хареса ми
Аз също много обичам да чета картини на хомеопатични лекарства. Даже съм си купила и книги. И за тях и за шуслеровите соли и за цветята на Бах. Но спрях отдавна да се откривам където и да е по тях Wink но пък добрите картини на лекарствата могат да покажат връзката между травмата и проявлението й (не личната, там е трудно). Човек може индиректно да направи препратки към собствения си живот. Но трябва това да е с мярка.
Най-важно ми беше, че прочетох превод на Органона.
ПП съвсем друго лекарство получих при хемороиди.

# 174
  • Мнения: 3 727
Благодаря,Жар_птица, сега потърсих " Органон на лечебното изкуство" ,това ли е, ще ми е интересно да го прочета.

# 175
  • Мнения: 8 527
Да, има различни издания. Предполагам за обща информация, каквато е за нас с теб, няма особено значение кое ще четеш. Във всяко следващо има добавки от Ханеман успоредно с неговите открития в хомеопатията.
Я да питам нещо странично хомеопатите, че обмислям от известно време. Има една книга в книжарницата на Чаталджа за хомеопатията и растенията. Дали би било достатъчно навредно да приложа описаното там върху селскостопанска продукция, след като нямам задълбочените знания по въпроса? В същност на мен ми се струва дори грешното предписание за домата по-добро от химическите торове.

# 176
  • Пловдив и Ямбол
  • Мнения: 66
Не съм компетентна за приложението на хомеопатия при растения и в селското стопанство.

# 177
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Дали би било достатъчно навредно да приложа описаното там върху селскостопанска продукция, след като нямам задълбочените знания по въпроса? В същност на мен ми се струва дори грешното предписание за домата по-добро от химическите торове.

според мен няма как едно грешно приложено ХЛ при домата да се отрази на твоето здраве, най-много да не даде достатъчно реколта, да се разболее или нещо подобно.
пробвай.
идеята е добра, смятам и аз да пробвам, макар до сега да използвам само фитопрепарати: етерични масла, ферментирали накистати извлеци от растения и подобни. Peace

иначе на около 50км. от нас има една жена, която си лекува козичките само с хомеопатия и прави от млякото био жълти сирена.  Peace

# 178
  • Мнения: 32
Здравейте, за първи път посетихме класически хомеопат с дъщеря ми, поради честото й боледуване, храненето и поведението й като цяло.Предписаха ни 3 дни Туберкулинум по 5 гранули, две седмици почивка и след това да приемаме 3 седмици два дни в седмицата по 20 капки Lac-h 200 или нещо подобно не мога да го разчета, но така и не разбрах кое за какво е и какво трябва да наблюдавам, Бихте ли ми разяснили името на второто лекарство

# 179
  • Мнения: 139
Здравейте,
Извинявайте, че се повтарям, но ми е важно - Има ли някой посещавал д-р Тасева, класически хомеопат, гр.Варна? Моля за споделяне на мнение за нея.

Общи условия

Активация на акаунт