евангелистите секта ли са

  • 60 151
  • 599
  •   1
Отговори
# 225
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Христос не е създателят на света. Създателят е Бог Отец. Исус е негов син, а Христос означава месия, помазан.

Това според коя религия е? Или е лична интерпретация?

Няма нужда от лична интерпретация.

Достатъчно е да прочетеш Генезис (Битие).

Чела съм цялата Библия от кора до кора неизброимо много пъти. Не видам потвърждение на подобни твърдения.  Остават ли лични интерпретации, очевидно.

Лин, къде в Библията пише, че Христос е Създателят?

В Битие ясно е описан т. нар. Голям взрив.

А после:
Йоан 1 1940 Bulgarian Bible (BG1940):

1 В началото бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог.

2 То в начало беше у Бога.

3 Всичко това чрез Него стана; и без Него не е ставало нищо <от това>, което е станало.

4 В Него бе животът и животът бе светлина на човеците.

5 И светлината свети в тъмнината; а тъмнината я не схвана.
...

# 226
  • Мнения: 626
Мислех, че всеки знае за разликата между Исус Христос и Бога Отец (Йехова) - това се знае от обща култура, не е нужно да си вярващ...
Прабаба ми, която е била родена 1912г. (вече не е между живите), беше малко неука (и набожна) и викаше "Дядо Боже, Исусе Христе"; веднъж й казах, че Исус Христос е починал (или се е възнесъл) на 32 години, затова да не му вика дядо и тя изпадна в нещо като шок... Но тя принадлежеше на друго време, което е достатъчно оправдание за незнанието й...

Лин Стар, не се излагай повече.
Много ясно, че християните, които си изучават Библията много добре знаят кой е Христос, кой е Отец и кой е Святия Дух. Тези които не знаят обиконовено не са християни, или са повърхностни такива, които стъпват в черква само по празници. Та сега  какво, да започваме библейски курс за начинаещи, за да си изсним кой - кой е в Триеднинството? За мен няма проблем, само дето не мисля, че точно тази тема е мястото.

# 227
  • Мнения: 36 486
Нещо си противоречиш, преди малко написа друго... Права си, че няма смисъл да спорим в тази тема.

# 228
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
А юдаизмът не е ли религия? Нали именно неговите свещени книги "предсказват" идването на Божия син.

Юдаизмът се базира на Тората (Битие, Изход, Левит, Числа, Второзаконие) - това е основната част от Библията.

Евреите чакат Месията, но за тях Христос не е Месията. Те сега го чакат, защото има вече много знаци - върнаха си обетована земя, Йерусалим ще стане столица...ей такива неща.

# 229
  • София
  • Мнения: 5 960
А юдаизмът не е ли религия? Нали именно неговите свещени книги "предсказват" идването на Божия син.

Религия е. При това по-стара от християнството. И да, в Стария завет никъде не се споменава Исус Христос, освен като пророчество, че се очаква Месията. И досега евреите вярват, че Месията не е дошъл, а християните смятат, че Исус Христос е Месията и съотвенто четат и почитат Новия завет.
Аз това дето Лин Стар го пише никога не съм го чела, нито чувала. В моята Библия не намирам такова нещо.
Ще ми бъде много интересно да ми посочи стиховете където е написано, че Христос е Творецът.

Съжалявам, че повтарям Елеонора, но явно сме писали едновременно.

# 230
  • Мнения: 14 489
Да, да...и някакво теле трябваше да се роди.


За това, че Христос е Творецът сигурно се има предвид началото на евангелието от Йоан: Словото стана Бог и дойде между човеците (не цитирам дословно).

# 231
  • Мнения: 626
Христос не е създателят на света. Създателят е Бог Отец. Исус е негов син, а Христос означава месия, помазан.

Това според коя религия е? Или е лична интерпретация?

Няма нужда от лична интерпретация.

Достатъчно е да прочетеш Генезис (Битие).

Чела съм цялата Библия от кора до кора неизброимо много пъти. Не видам потвърждение на подобни твърдения.  Остават ли лични интерпретации, очевидно.

Лин, къде в Библията пише, че Христос е Създателят?

В Битие ясно е описан т. нар. Голям взрив.

А после:
Йоан 1 1940 Bulgarian Bible (BG1940):

1 В началото бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог.

2 То в начало беше у Бога.

3 Всичко това чрез Него стана; и без Него не е ставало нищо <от това>, което е станало.

4 В Него бе животът и животът бе светлина на човеците.

5 И светлината свети в тъмнината; а тъмнината я не схвана.
...


Къде пише, че Христос е Създателят? Навсякъде! Цялата Библия говори за това. Но за докажа това, трябва да напиша не един, не 10, а много повече постинга. Мисля, че темата тук не е за това, и нашите приказки са си спам. Ти дори си дала един от отговорите:
" 3 Всичко това чрез Него стана; и без Него не е ставало нищо <от това>, което е станало."
Колко от нещата са станали БЕЗ Христос ? Според този стих - нито едно.

# 232
  • Мнения: 36 486
Това се нарича "четене с разбиране" - Него в цитирания текст се отнася за Словото.

# 233
  • Мнения: 626
Това се нарича "четене с разбиране" - Него в цитирания текст се отнася за Словото.

Точно така! Според Библията Словото е равно на Исус Христос. Христос е Словото. Той е едно с Отец, напълно равен и единосъщен. Трите лица на Божеството - Отец, Син и Дух са равни и единосъщни. Няма нито йерархия, нито разлика по между им. В Битие думата за Бог е в множествено число - Елохим. Тя съдържа идеята за множественост. Бог говори в множествено число при сътворението на човека:

Битие 1:26
И Бог каза: Да създадем човека по Нашия образ, по Наше подобие;

Кои са тези? Кой с кого говори? Бог Отец говори с Бог Син. А Духът се носеше над водата. Така са изброени участниците в сътворението - цялото Триединство.

В книгата "Евреи" 11 глава се казва: 3 С вяра разбираме, че световете са били създадени с Божието слово, тъй щото видимото не стана от видими неща.
Световете са създадени чрез...Божието Слово. А кой е Божието Слово апостол Йоан е дал вече обяснение:

1 В началото бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог.   
2 То в начало беше у Бога.   
3 Всичко това чрез Него стана; и без Него не е ставало нищо от това, което е станало.

Словото бе Бог - Това е Христос. Той бе Бог. Той е в началото - т.е. Той, Христос е Първият. Няма друг преди Него.
Всичко е станало чрез Него - Той направи световете.

С две думи Библията си дава отговор на всички въпроси, но не е толкова лесно да изчетеш и навържеш всичко. Затова си трябва сериозно изследване и много отделено време.



# 234
  • Мнения: 36 486
Това вече са твои тълкувания.

# 235
  • Мнения: 18 550
Въй ,не християните ме дразня ,а когато се появи някой,събиращ души.Дето се старае да привлече към своето разбиране осатанлите.За когото Библията е книгата на живота му.Само казвам,че за мен не  е.Тя е нещо покрай  живота ми, не същността му.Хаотична съм, то трудно ме разбират догматиците.Не се налагам ,позволявам на всеки това, което ревностните християни не позволяват на мен-да имам свое мнение  ит ълкуване на религията и вярата да е лично избрана от мен-доколко,в кое да вярвам.И не се дразня ,не.Защитавам се от натрапеното.И не забравям, че на света има много религии,дори различни от християнството и давам право на  вярващите в тях  да имат комфорта на своята вяра.Приемам ги за вярващи в едно от многото лица на Бог.
Където и да ходим в мислите си и вярванията си, стигаме до Него,единствения.

# 236
  • Мнения: 626
Намерих две статии относно същността на Словото. ( тук си признавам, че съм много учудена, че не се знае кой е Словото, но човек не се е родил научен!)

КОМЕНТАР НА ПРОЛОГА НА ЕВАНГЕЛИЕ ПО ЙОАН

Ин. 1:1. Словото е Предвечният и Въплълътен Син Божи, според св. ев. ап. Йоан Богослов (Ин. 1:1 – 5, 14). „В начало бе Словото, и Словото бе у Бога, и Словото бе Бог” (Ин. 1:1).

Според първия стих от Евангелието на любимия ученик на Бог Слово, Йоан Богослов, Словото бе в начало. Началото, за което говори Евангелистът, е Сам Бог Отец. Само Бог е Началото и Краят. В Новия Завет Господ Бог, Който е и Който бе, и Който идва – т.е. и Бог Отец, и  Иисус Христос – е Началото и Краят – Алфа и Омега, Вседържителят (Откр. 1:Sunglasses.

Св. Йоан Богослов в своето първо послание пише: А знаем, че Синът Божи е дошъл и ни е дал разум, за да познаваме Истинския Бог и сме в Истинския – в Сина Му Иисус Христос. Той е истинският Бог и Вечният Живот (5:20 по старогръцкия текст).

Ин. 1:2. След като в Начало-то – Бог Отец – бе Словото, а Словото бе у Бога и Словото бе Бог – Той бе в Начало – у Бога (Ин. 1, ст. 2). Библейският паралелизъм изисква под „начало” да  разбираме Бога.  Старозаветният пример за библейски паралелизъм – Небесата проповядват славата на Бога и за делата на ръцете Му свидетелствува твърдта (Псалми) – показва ясно, че Небесата и твърдта са едно и също понятие – небесната твърд от Битие 1 гл. Освен това Бог е Началото и Краят. Истинският Бог е и Отец, и Синът Божи – Иисус Христос – Вечният Живот според Откр. 1:8 и 1 Иоан 5:20.

1:3. Всичко стана чрез Него и без Него не е станало нито едно нещо (или: нищо – според др. преписи) от онова, което е станало.  „Всичко” означава и времето, и пространството, и цялото творение. Повторно се заявява едно и също твърдение, само че с отрицателно изречение – И нищо не е станало без Него. Св. Йоан  потвърждава, че Словото е Бог с това,  че Всичко – Вселената – стана чрез Него. Както в кн. Битие – В начало Бог сътвори небесата и земята (1:1), така и Йоан започва Евангелието с  "В начало бе Словото". В Битие Бог твори света за шест дни чрез Словото Си – "И рече Бог…" Новото и старото творение в Пролога на Йоан стават чрез Словото, и без Него не е станало нищо. Словото е предвечно, защото чрез Него стана всичко, включително и вековете.

1:4. В Него беше животът и животът бе светлината на хората.  По-нататък в Евангелието Иисус Христос казва: Аз съм Пътят и Истината, и Животът.  В Йоан 8:12 пък: И тъй пак Иисус им говори, казвайки:  Аз съм Светлината на света.  Следващият Ме никога не ще ходи в мрака, но ще има Светлината на Живота.

Иисус Христос според Йоан е Пътят, Истината Животът, Светлината на света, Словото, Бог.  В Йоан 5:26 се казва:  Защото както Отецът има живот в Себе Си, тъй и даде на Сина да има живот в Себе Си.  Това място от Писанието с глагола „даде” изразява Домостроителството на Сина като Човек за възкресяването на мъртвите. То обаче подчертава и равенството Му с Отца, тъй като и Той, както и Отец, има живот в Себе Си. Той е Богочовекът. Словото стана Плът! Словото се смири  и бидейки Бог, стана Плът – Басар – Саркс – Човек! Словото е и Бог, и Човек.

https://www.pravoslavie.bg/%D0%91%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%B0/ … 0%BE%D1%82%D0%BE/ 

# 237
  • Мнения: 36 486
Словото е Слово, не е някой. Статиите също са тълкувание, а не факт. Повече не мисля да ти отговарям и даже ще си изключа известията за темата. Пиши, колкото искаш.

# 238
  • Мнения: 626
Въй ,не християните ме дразня ,а когато се появи някой,събиращ души.Дето се старае да привлече към своето разбиране осатанлите.За когото Библията е книгата на живота му.Само казвам,че за мен не  е.Тя е нещо покрай  живота ми, не същността му.Хаотична съм, то трудно ме разбират догматиците.Не се налагам ,позволявам на всеки това, което ревностните християни не позволяват на мен-да имам свое мнение  ит ълкуване на религията и вярата да е лично избрана от мен-доколко,в кое да вярвам.И не се дразня ,не.Защитавам се от натрапеното.И не забравям, че на света има много религии,дори различни от християнството и давам право на  вярващите в тях  да имат комфорта на своята вяра.Приемам ги за вярващи в едно от многото лица на Бог.
Където и да ходим в мислите си и вярванията си, стигаме до Него,единствения.

Борянке, имай си твоето мнение! Много далеч съм от мисълта да натрапвам вярата си на когото и да било. Вярата може само да се споделя, не да се налага. Да, за мен Библията е книгата на живота ми и това няма да се промени. Да, аз ще говоря как християнството вижда нещата и какво тълкувание дава,  както за това кой е Бог, така и за това кои сме ние. Не мога да  променя убежденията си, само защото на някой не му харесват или се чувства обиден от тях. Имаш правото да изповядваш каквото си искаш, но същото право имам и аз. Важното е да сме добри един към друг и да се уважаваме.

# 239
  • София
  • Мнения: 5 960
Според първия стих от Евангелието на любимия ученик на Бог Слово, Йоан Богослов, Словото бе в начало. Началото, за което говори Евангелистът, е Сам Бог Отец. Само Бог е Началото и Краят. В Новия Завет Господ Бог, Който е и Който бе, и Който идва – т.е. и Бог Отец, и  Иисус Христос – е Началото и Краят – Алфа и Омега, Вседържителят (Откр. 1:Cool.


Ей, това го копирах от единия ти пост. За това говорех.
Не ми е ясно защо ги постваш тия чаршафи. Да знаеш, че едва ли някой ще ги прочете.
След 26 стих в глава първа на Битие, следва 27 стих - че Бог създаде човека по свой образ и подобие.
Триединството ми е ясно, обаче в началото то само се е съдържало в Бог и негово проявление е Бог и Бог е изпълнявал Словото. После се е родил Исус според пророчеството.

Общи условия

Активация на акаунт