евангелистите секта ли са

  • 60 005
  • 599
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 24 467
И аз съм ходила на такива - на един стадион и в НДК преди доста години. С някакви американски пастори, които приличаха повече на комедийни клоуни, извадени от онези неприятни филми, в които има записан смях и той се пуска зад кадър при пошлите опити за хумор.
Цялото това викане, тропане и хилеж ми бяха като сатанинско мероприятие. Не искам да обиждам хората, но на мен, като страничен наблюдател, при това що-годе позапознат с християнските правила и норми, така ми се видя. Ходих от любопитство.
Иначе съм посещавала и по-тихи местни сбирки. Там си беше добре. Обсъждаха се притчи, говорехме си просто по такива теми. Хората бяха благи и добронамерени. Никой не ме е насилвал да влизам в общността.

# 91
  • Мнения: 2 061
Деноминация е на християнството, но по-добре стой далеч от такива работи. Обикновено присъединяването към такава "църква" върви с ежемесечно "дарение", което е 10% от дохода на човек.

# 92
  • Мнения: 294
Хорааа, не е задължително да се дава десятък ако посещаваш дадена църква, що за глупости са това.Ако някой има желание да даде- дава, но не е задължително 🤨

# 93
  • София
  • Мнения: 3 050
По принцип "дарението" не е задължително. Но е начина, по който се издържат тези църкви. Най-често хората на доброволни начала си дават 10% от доходите. И не, защото са им промили мозъците, а защото осъзнават, че това е начина да се издържа църквата им и да я има.

# 94
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
А без десятък как ще съществува църквата? Хората вярват в нещо и си го подкрепят за да го има.

# 95
  • Мнения: 3 250
Хорааа, не е задължително да се дава десятък ако посещаваш дадена църква, що за глупости са това.Ако някой има желание да даде- дава, но не е задължително 🤨
И като минат с въпросното кепче? Правителството на разсеяни или?
Защо не сложат кутия някъде из храма? Кой колкото иска и без да се налага всички присъстващи да го гледат в ръцете.

# 96
  • Мнения: X
Judy, мерси много за отговора. Мисля, че сме по темата, иначе не бих си позволил да пиша. По темата сме, защото разбирането и отговарянето на тази тема изисква да си изясним какво е "секта" - очевидно се влага нещо по-дълбоко от буквалния смисъл на думата, защото иначе питането е пълен нонсенс от типа на "доматите краставици ли са и защо пищят в синьо?".

Скритият смисъл на питането от темата е напълно ясен - какви са тези хора, защо са такива, опасни ли са. Аз пренесох въпроса върху нещо много по-просто от "евангелисти", което може да е събирателно на абсолютно всичко. Всеки може да си кръсти църквата "евангелска" или да твърди, че отива на евангелска църква, пък не всеки е религовед, че да разпозне за какво точно иде реч.

Паневритмията прекрасно илюстрира моята теза. В зависимост от това в какво вярвате, тези упражнения са или "гимнастика" или това, което смятат белите братя, което не е философско, а е езотерично учение - вярва се в енергии, в наличието на "всемирно бяло братство" и т.н. Като цяло учението/религията на Петър Дънов смесва християнски аспекти, с достъпната му по онова време наука (той е бил много образован човек), с източни учения и то пречупени през силно езотеричен поглед, силно напомнящ на популярните по това време Чарлз Ледбитър, Блаватска и т.н. хора от теософския кръжец, чиито идеи без никакво съмнение са повлияли и нашето момче. Давам просто като пример обяснението към едно от тези упражнения:
Скрит текст:
1. Пробуждане. Това упражнение изразява събиране в себе си и проявяване навън. Ръцете, които са върху рамената се разтварят настрани. Значи най-първо даваме. Това е мъжкият принцип, творческото начало. Значи се започва с творческото начало. Т.е. това, което имаме трябва да го дадем навън. След това ръцете отново прибираме на рамената. Значи отново възприемаме от Природата това, което тя ще ни даде. Това е женският принцип, възприемащото начало. Тези две състояния се сменят. Когато ръцете се проточат навън, те изпращат и приемат енергии. Пръстите са антени, през които се пращат енергии. А междините между пръстите са възприемателни антени.

Когато това упражнение се прави с будно съзнание, то подтиква човека към тази идея за възприемане и даване на полученото. Чрез тези движения тази плодотворна идея се праща и в света.

Това упражнение се нарича “пробуждане”, понеже когато у човека се роди идеята за даване навън това, що е възприето това е вече признак за пробуждане на съзнанието му. Това е вече надрастване рамките на ограничения личен живот и влизане в по-широката област на целокупния живот. Това е начало на проявлението на човешката душа. Тя трябва да се пробуди и да се прояви в своята красота!
Вие подхождате леко снизходително към мен в тази дискусия, но аз изобщо не искам да влизам в този тон и да споря какво точно е дъновизма, какво точно е паневритмията и т.н. - искам да го използвам за да илюстрирам рязлични гледни точки:

- от научна гледна точка горния скрит текст е пълен нонсенс, съжалявам. Нито пръстите са антени, нито междините са възприемателни антени, бла бла. До тук нищо лошо - от научна гледна точка съществуването на Бог е пълен нонсен, макар и малко по-умно измислен, защото не е директно опровержим (докато твърдението за пръстите е такова). От научна гледна точка Бог Дух, Бог Отец и т.н. са "Чайника на Ръсел". Или спагетеното чудовище, ако искате да сте по-саркастични. Но научната гледна точка не е интересна, споменавам я единствено за пълнота. в случая ни интересува РЕЛИГИОЗНАТА гледна точка, защото затова е тема - дали нещо е "секта".
- РЕЛИГИОЗНАТА гледна точка силно зависи от религията на човека Simple Smile Ако човек е отдаден ПРАВОСЛАВЕН християнин, той като цяло споделя възгледите на православната църква, които са недвусмислени - дъновизма е "еретическо и опасно за вътрешния мир и обществения морал“ (учение)."
Скрит текст:
"На 7 юли 1922 г. архиерейски събор на Българската православна църква обявява Петър Дънов за самоотлъчил се от нея, а учението му – „за еретическо и опасно за вътрешния мир и обществения морал“. "
тук
И това е съвсем сериозно! Православието е много консервативна религия, което споменах и в първия си пост по темата. Католицизма през последните години протегна ръка и към други християнски деноминации и дори към други религии. Православието си е горе долу закотвено на етап "еретиците ще горят в ада". Защо е релевантно всичко това по темата. Защото евангелските църкви, макар и да не са обявени за ерес, се критикуват открито и доста крайно от православната църква. Можете да видите пример за това тук, като последните пасажи са особено открити. Ще видите, че критиките, които по много наивен и повърхностен начин дават началото на темата, са съвсем директно изразени и в текста, а има и цитати към текстове-"наблюдения" на православни автори, които са все едно подигравки от тема в бг-мама - подиграват се и ги критикуват заради виковете, говоренето на чужди езици, лекуването, което в някои църкви е цяло шоу и т.н. Значи официално не са ги анатемосали, ама не ги и приемат особено. Обратното сигурно също е вярно. Религии пък като Ислям са съвсем нетолерантни към другите, те изповядващите исляма дори вътрешно не могат да се разберат кой точно е наследник на пророка им и различните течения се мразят повече отколкото някога ще мразят който и да било християнин.
- стигаме до най-интересната гледна точка - "бг-мамма" гледната точка. Гледната точка на човек, който не е запознат в детайли с тези неща и основния въпрос,който си задава, е "тия сега нали няма да ме принесат в ритуална жертва на бог Дагон". В тази връзка най-много ми хареса примера с паневритмията, защото подхваща една огромна тема - на какво влияние е добре да оставяме децата си? имаме ли право да им предадем нашите убеждения и вярвания, каквито и да са те, или трябва да ги оставим сами да преценяват като станат на възраст за това? крият ли опасности различни религиозни вярвания, някои от които са масово известни (деноминации), други не са масово известни и не знаем какво точно съдържат като послания? Вие очевидно се отнасяте благосклонно към религиозното учение на П.Д. и сте относително добре запозната. Както и аз между другото. Но друг родител може да не знае нищо за това учение или дори нещо повече - може да е силно религиозен православен християнин и да е притеснен, че детето му учи вместо за триединството, за това, че Христос е възкръснал и т.н. неща, че има енергии, а пръстите са антени, които излъчват и приемат тези енергии.

Та това са тънки моменти, всичко това е скрито в думичката "секта" и типичните реакции, които отключи - "стой далеч от тия". Ще ни принесат ли в жертва евангелистите на някакъв странен техен бог? Не, няма. Ще ни надрусат ли със серум на истината, че да им припишем цялото си имущество? Не, няма. Ще обидят ли християнските ни вярвания и ценности с някакви екзотични езотерични вярвания за духове, ангели, енергии и подобни? Не, няма, нищо драматично по-различно няма да кажат от това, което пише в библията. Ще подложат ли на изпитание разбиранията ни за християнството, ако се считаме за християни? Най-вероятно да. Техният прочит, ритуали, тайнства и т.н. не са православните такива. Лошо ли е това? За мен лично не е, аз съм любопитен човек, който по-често той (аз) обижда чуждите вярвания отколкото него (мен) да обидят другите. За някой друг - може би е по-добре да бяга с 200, особено ако е религиозен, ама не прекалено религиозен. Като малцинство у нас, евангелистите си имат някаква причина да са такива, както и мюсюлманите от българския етнос (не говоря за помаци, говоря за етнически българи, приели исляма) - чели са, повярвали са, горят активно във вярата си, за да изберат малко по-сложен път. Или пък са потомствено такива, което пак значи силно религиозно семейство, за да може да запази вярата си през поколенията. Мисля, че за това е темата Simple Smile Просто дъновизма го илюстрира по-добре, пуснете ако искате тема "бихте ли си пуснали детето на паневритмия в детската" и ще видите доста крайни мнения там Simple Smile И ще подхванем в някакъв момент и вероученията и какво ли не....

Последна редакция: ср, 08 авг 2018, 22:43 от Анонимен

# 97
  • Мнения: 3 250
Само, че средностатистическият българин възприема ученията на П.Дънов като вид философия, а не като религия.
А това с антените като изразно средство. Все пак ръцете са ни нужни във всичко. Участваме в живота на другите, и всичко заобикалящо ни влияе върху нас.

Последна редакция: ср, 08 авг 2018, 22:25 от Марияна М.

# 98
  • Мнения: 294
В църквите където го има въпросното кошче, не те задължават да дадеш.В нашата църква има кутия в която хората слагат колкото имат на сърце.Десятък също, дават сигурно само 10 процента от хората  в нашата църква.
Предполагам, че в нито една църква не задължават посещаващите да дават нещо насила, всичко става от добро желание

# 99
  • Мнения: X
Марияна М. Това с антените изобщо не е изразно средство, Дънов вярва убедено и пише за енергиите навсякъде. Цялата паневритмия е насочена към благотворно въздействие на енергиите върху човека, което се изразява в здравословно състояние, добро състояние на духа, психиката и т.н. Но това не става чрез "гимнастики" или "изразни средства", става точно чрез енергиите. Повярвайте ми, по-навътре съм в тези вярвания Simple Smile)

Средностатистическият българин възприема и баба Ванга като "светица" (нямам идея защо), въпреки че според науката е леко луда женица, а според БПЦ е вещица (не се бъзикам).

Знам как средностатистическият българин възприема нещата и затова поставих на масата дъновизма. Дъновизма е "нашичка" си секта, приемана, като цяло масово харесвана, споделя много неща, присъщи и любими на средностатистическия българин (да го наречем за кратко ССБ) - любовта към природата, простичкия език, простичката музика, танца в кръг (хора), гостоприемството (споделянето на храна в кръга) и много много други неща. Реално ССБ с идеосинкретичните си вярвания и убеждения е може би по-близо до дъновизма отколкото до БПЦ.

Което поставя някои много интересни въпроси. Защо ССБ реагира толкова дръпнато към протестантските църкви? Някои от тях имат много старо представителство в България, примерно петдесятната църква. И ако ССБ се плаши, дърпа и гледа с подозрение евангелските църкви - защо приема БПЦ с всичките ѝ особености?

# 100
  • Мнения: 2 616
Jesus is back - at least in Brazil  Grinning Такива като него има още един куп по света и си имат и своите последователи.  Grinning Grinning В България и Русия е известен един Виссарион, милиционерски кадър, който изведнъж, разбираш ли, разбрал кой е, даже е написал и нов завет и доста местни балъци отидоха в комуната му в Русия.  Grinning Grinning

Имаше един мазен бразилски тарикат, който също твърдеше, че е Иисус, ходеше със златен часовник и съответна лимузина, и той с един куп малоумни последователи.  Grinning Grinning Grinning

А това пък как ли звучи еретично на християните... за брачния съюз между Исус и Мария Магдалена и оставеното от тях потомство от двама сина, описано в невключено в Библията евангелия?!  Grinning Grinning Grinning

# 101
  • гр. Бургас
  • Мнения: 522
Разбира се, че евангелистите са секта! Всяк неофициална религия е секта!

# 102
  • Мнения: 294
Не знаех, че християнството не е официална религия.Да не живеем в Турция!?

# 103
  • Мнения: 176
Разбира се, че евангелистите са секта! Всяк неофициална религия е секта!

Значи по твоята "блестяща" логика, православната църква е секта в почти целия свят, защото само в Русия, България, Сърбия православието е официална религия. В останалия свят официалната религия е католицизъм, протестантство и мюсюлманството. Ако не ти е известно всички скандинавски държави са протестантски, Англия също, има и други, които не ми се изброяват - това в най-общ смисъл, не конкретизирам вида на протестантската църква. Ами една Полша е католическа - значи ли, че са сектанти. Страшни умозаключения правят някои хора. Относно даренията. Ами всяка една църква било православна, католическа и протестантска събира дарения. както православната трябва да си плати тока и водата, така и протестантските църкви и католическите църкви. С тази разлика, че православната освен, че има имоти и е страшно богата от голяма търговска дейност, на нея държавата й отпуска доста големи държавни субсидии, за разлика от останалите християнски признати църкви.   

# 104
  • гр. Бургас
  • Мнения: 522
Чакалова, живеем в България, според Конституцията ифициална религия е православната! Евангелистите са съвсем друго нещо, така че това е секта!

Общи условия

Активация на акаунт