евангелистите секта ли са

  • 60 108
  • 599
  •   2
Отговори
# 255
  • Мнения: 18 550
Ти го каза което исках да кажа с въпрос.Никак не съм войнстваща си мисля.Напротив ,войнстващи са  силно вярващите и си бранят техните виждания,не допускат други.Само това е правилно и нищо друго.Не ми се спори повече, то и не споря за друго, освен за приемане  на другите,не само себе си.Не ми пречите ,не ми пречете.Не мога да се затворя в едни рамки и да не погледна другото извън тях, дали му вярвам е съвсем различно,но който си вярва да го прави,без мен.
Моят Бог да пази близките ми и мен от толкова тясно отдаване на религиозни течения.Защото принципът им е същият с други и то опасни неща.

# 256
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Няма такъв персонаж в Библията.

Библията не е достигнала в цял обем до нас.
след като я изследваш от години, трябва сама да знаеш, че Евангелията са достигнали частично до нас.
отделно, че е била и преправяна както е удобно за властта.
справка съборът в Никея. Peace



# 257
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

Неграмотни и ограничени хора има навсякъде, не само в редиците на християните.  Честно казано не знам каква е тази несъвместимост на религията с науката. Аз такава никога не съм виждала у нито един християнин когото познавам ( обратното - повечето около мен са хора на науката) , нито съм споделяла .
Не разбирам също защо идеята за Триединството е отблъскваща. За кого? И защо? Това, че на нас хората ни се вижда странно и необяснимо не значи, че не е така. Това са си размисли от нашата си ( ограничена) камбанария. Не, тази идея не е открадната от другите религии, другите религии крадат някои неща от Истината за Бога и за други неща.
Ада...има различни християнски виждания по въпроса какво всъщност е той. Аз лично не вярвам  в едно вечно горящо място, където вечно ще има мъчещи се хора.

Божието триединство е една пълна безсмислица. Отец и син - това са земни концепции, биологични. Колкото Христос от Назарет е бил син на Бог, толкова и аз съм дъщеря на Бог.
А онова горящото място - нали само душите отивали там. Как така горящо място? Това е пак някакво мъчение в чисто биологичен контекст. На душата не може да й е горещо, защото тя няма материално изрежение.

Има и много езически идеи в християнството - това, че пием кръвта на Исус и ядем от плътта му. Отвратително!

Да не отваряме и темата за католицизма - католиците превърнаха църквата в свърталище на педофили и компрометираха цялата християнска идея.

****
Лин, ако имаш познати физици християни, ги помоли да ти обяснят, как идеята за възникването на Вселената от нищото (квантови флуктуации) е съвместима с идеята за съществуването на Създател на вселената.

# 258
  • Мнения: 626
Всеки си брани вижданията, не мислиш ли? Simple Smile Ти също, аз също, католиците, православните, протестантите, мюсулманите, будистите, хиндуистите, нюейджърите ( особено те), окултистите, езотериците...всеки, абсолютно всеки си брани вижданията и си ги защитава със зъби и нокти. Явно така сме устроени!  И всеки един си мисли, че неговото си е най-правилно. Simple Smile
На мен никой не ми пречи,  уважавам всички, бих искала и мен да ме уважават. Простичко е. Не харесвам заклеймяването, осъждането, присмеха, подценяването, квалифицирането. Не е ли време да се приемаме такива, каквито сме, без да  се сочим с пръст?

# 259
  • Мнения: 18 550
Всеки си брани вижданията, не мислиш ли? Simple Smile Ти също, аз също, католиците, православните, протестантите, мюсулманите, будистите, хиндуистите, нюейджърите ( особено те), окултистите, езотериците...всеки, абсолютно всеки си брани вижданията и си ги защитава със зъби и нокти. Явно така сме устроени!  И всеки един си мисли, че неговото си е най-правилно. Simple Smile
На мен никой не ми пречи,  уважавам всички, бих искала и мен да ме уважават. Простичко е. Не харесвам заклеймяването, осъждането, присмеха, подценяването, квалифицирането. Не е ли време да се приемаме такива, каквито сме, без да  се сочим с пръст?
Същото казвам и аз.Нямам кауза за защитаване.Не съм за никоя от  частите на вярата,всички пътища водят към храма, в частност или перифразирано към вяра.Обаждам се да коментирам защото точно съпричастните към определена религия са страстни  и убеждават ,някак им е вложено да привличат и други,обяснимо е.Трябва да ти кажа, че съм чела много и то от любопитство.Има една поредица на португалски или испански автор ,фантастична ,но представя Иисус и  то доста в негова полза,компютърът ми е повреден, дано не изтрие книгите вътре,на друг съм и не мога да цитирам, не помня имена.Не само това ,всичко с букви чета и Библията е най-ограничаваща за моя интелект на свободен от нея  човек.И всички са в полза на Иисус,не го отрича никой.Но което е създал,ако е реална личност все пак ,оставям си вратичката,е свобода, любов във всякаква форма и прошка,няма заплахи ,няма страх.Имаше една библейска притча за завръщането на блудния син ,който е уважен от бащата в пъти пред другия ,останал верен на семейството и дълга.Замисли ме за прошката,за ценното в нея и отхвърли страховете от Ада.Бог приема децата си винаги.
Библията за мен е исторически документ,знание за минали епохи.Старият завет е най-достоверен ,промените са в Новия за нуждите на църковната машина.Можеш и да ме сочиш с пръст,за вярващия е простимо.Не те соча, в твоя среда ще си оценена,в моята-не.Както и двете ни ще отрекат вярващите в друго.

# 260
  • Мнения: 626
Цитат
Божието триединство е една пълна безсмислица. Отец и син - това са земни концепции, биологични. Колкото Христос от Назарет е бил син на Бог, толкова и аз съм дъщеря на Бог.
А онова горящото място - нали само душите отивали там. Как така горящо място? Това е пак някакво мъчение в чисто биологичен контекст. На душата не може да й е горещо, защото тя няма материално изрежение.

Има и много езически идеи в християнството - това, че пием кръвта на Исус и ядем от плътта му. Отвратително!

Не знам дали има смисъл да ти отговарям, но да речем, че ще опитам вероятно за последен път.

Концепцията на Триединството идва от самият Бог. Това е така, защото Той го представя сам на своите хора - пророци и апостоли. Ако обаче не вярваш по принцип в Бог, ако отричаш, че Библията е боговдъхновена, ако не вярваш, че там има разкрити божествени истини, то логично е да предписваш библейските идеи на хора.

 Затова или има Бог и Той дава откровение или няма и всичко в Библията е човешка измислица. Ако считаш второто, то тогава няма как да вярваш, че Триединството е Божествено, а не човешко откровение.
Аз приемам, че именно Бог е дал информация за Себе си и че точно Той, а не човек  е дал откровението за Триединството. Трябва да кажа, че колкото повече изучавам тайните на Триединството, толкова повече умът ми е впечатлен. Все повече и повече научавам невероятни неща и това е, което ме кара да се възхищавам и прекланям пред Твореца!  Но за невярващият това знание е глупост, то не може да го докосне.


Това, което ме накара да ти отоговоря обаче е това: Има и много езически идеи в християнството - това, че пием кръвта на Исус и ядем от плътта му. Отвратително!

Извинявай, но защо реши, че това е буквално? Simple Smile Разбирам, не знаеш как да изучаваш Библията и вероятно не знаеш, че Исус главно говори с притчи. Защо просто не прочетеш цялата глава, където пише за това и не си направиш изводите? Не е ли логично, човек преди да даде някакво заключение, да разучи въпроса? Абсолютно всяко нещо на този свят търпи изучаване! Който не го прави няма извинение! Няма извинение и за това, че дава предварителни заключения.

И така, какво казва главата:

32 На това Исус им рече: Истина, истина ви казвам, не Моисей ви даде хляб от небето; а Отец Ми ви дава истинския хляб от небето.   
33 Защото Божият хляб е хлябът, който слиза от небето и дава живот на света.   
34 Те, прочее, Му рекоха: Господи, давай ни винаги тоя хляб.   
35 Исус им рече: Аз съм хлябът на живота; който дойде при Мене никак няма да огладнее, и който вярва в Мене никак няма да ожаднее.

48 Аз съм хлябът на живота.   
49 Бащите ви ядоха манната в пустинята и все пак измряха.   
50 Тоя е хлябът, който слиза от небето, за да яде някой от него и да не умре.   
51 Аз съм живият хляб, който е слязъл от небето. Ако яде някой от тоя хляб, ще живее до века; да! и хлябът, който Аз ще дам, е Моята плът [която Аз ще дам] за живота на света.   
52 Тогава юдеите взеха да се препират помежду си, казвайки: Как може Този да ни даде да ядем плътта Му?   
53 Затова Исус им рече: Истина, истина ви казвам, ако не ядете плътта на Човешкия Син, и не пиете кръвта Му, нямате живот в себе си.   
54 Който се храни с плътта Ми и пие кръвта Ми, има вечен живот; и Аз ще го възкреся в последния ден.   
55 Защото Моята плът е истинска храна, и Моята кръв е истинско питие.   
56 Който се храни с Моята плът и пие Моята кръв, той пребъдва в Мене, и Аз в него.

И така какво казва в действителност Исус? Призовава да му се яде плътта и пие кръвта буквално? Не мисля. Той казва нещо важно - Той е Хлябът на живота, Той сравнява себе си, плътта си, с хляб.  Какъв е този хляб, който слиза от небето  и който яде от него няма да умре? Очевидно Христос използва символи. Той говори за силата на Словото си, което трябва да "ядем", приемаме всеки ден. Словото Му има живот в себе си. Христос е Словото, Словото е истинската храна, която дава живот. Той е хляба на живота, който дава истинска пълнота и задоволява всяка духовна потребност.

Кръвта на Христос е символ за застъпническата Му смърт за нас. Да пиеш кръвта , означава да приемеш изкуплението, което Той е ти е издействал.
С две думи - трябва да се храним със Словото, защото то има живот в себе си, и трябва да пием кръвта, т.е. да  приемаме, оценяваме, разбираме делото на Христос за нас на кръста.
Това е правилното разбиране на тези текстове. На други места Христос казва за себе си, че е Канарата, или че е живата вода. Очевидно текстовете не са буквални и е абсурдно да се приемат за такива.

# 261
  • Мнения: 18 550
Не са буквални ,мисля че казах и това.Аз тълкувам по мой начин тези текстове-същността на учението Му е да ни прави добри.Да внесе човечност в хората.Като онова за ризата и ближния ,не става дума за ризи , а за споделяне на човечности,за грижа един за друг.Приемайки това учение ,нарочно в широк смисъл за мен,приемаме и факта да ни е най-нужното ,хляба и водата на нашата духовност. Неговото тяло и кръв ,хляб, са неговите принципи,мирни и на обич към света.Цитатите не говорят нищо на хората извън църквата,която ги използва -цитатите-без да обяснява  разбираемо.С това отблъсква.За мен има Иисус преди официалната църква и такъв, от когото тя в една или друга степен се възползва,но остаряло ,наизустено и неприемливо.Прекалено  е вкостеняло в нея всичко, за да позволи съвременно тълкуване и звучене.Съжалявам за бедния си речник да предам събраните с години впечатления.Голото цитиране потиска.Простичко  е обяснението- бъдете добри хора и ще ви се върне добро.Което е основа на много нататък.Както е и основа на това Негово учение ,нищо ново под слънцето ,само синтезирано.
Триединството за мен е обяснимо като цялост на физическото ,духовното и една връзка чрез Иисус с Бог.Тази връзка слепя двете неща и прави цялост.Другото е църковни  интерпретации.

# 262
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Не знам дали има смисъл да ти отговарям....

... Но за невярващият това знание е глупост, то не може да го докосне...


понеже твърдиш, че познаваш много добре Библията, то не се сдържах: (Мат. 7:6)


# 263
  • София
  • Мнения: 2 016
понеже тук тълкуват библията, тези закони от Левит 20 глава, още ли са в сила, и ако не, с какъв акт бог ги е анулирал:

10 Ако прелюбодействува някой с чужда жена, тоест, ако прелюбодействува някой с жената на ближния си, непременно да се умъртвят и прелюбодеецът и прелюбодейката
13 Ако някой легне с мъжко, като с женско, и двамата са извършили гнусота; непременно да се умъртвят; кръвта им да бъде върху тях.
18 И който легне с жена, която е в нечистотата си, и открие голотата й, той е открил течението й, и тя е открила течението на кръвта си; за това, да се изтребят и двамата изсред людете си.

# 264
  • Мнения: 2 204
понеже тук тълкуват библията, тези закони от Левит 20 глава, още ли са в сила, и ако не, с какъв акт бог ги е анулирал:
10 Ако прелюбодействува някой с чужда жена, тоест, ако прелюбодействува някой с жената на ближния си, непременно да се умъртвят и прелюбодеецът и прелюбодейката
13 Ако някой легне с мъжко, като с женско, и двамата са извършили гнусота; непременно да се умъртвят; кръвта им да бъде върху тях.
18 И който легне с жена, която е в нечистотата си, и открие голотата й, той е открил течението й, и тя е открила течението на кръвта си; за това, да се изтребят и двамата изсред людете си.
Отменени са с 6-тата Божия Заповед: "Не убивай"

# 265
  • Мнения: 14 489
понеже тук тълкуват библията, тези закони от Левит 20 глава, още ли са в сила, и ако не, с какъв акт бог ги е анулирал:
10 Ако прелюбодействува някой с чужда жена, тоест, ако прелюбодействува някой с жената на ближния си, непременно да се умъртвят и прелюбодеецът и прелюбодейката
13 Ако някой легне с мъжко, като с женско, и двамата са извършили гнусота; непременно да се умъртвят; кръвта им да бъде върху тях.
18 И който легне с жена, която е в нечистотата си, и открие голотата й, той е открил течението й, и тя е открила течението на кръвта си; за това, да се изтребят и двамата изсред людете си.
Отменени са с 6-тата Божия Заповед: "Не убивай"

Десетте божи заповеди са преди тези от цитата от Левит, това от 20 глава на Левит  е един вид разширената версия.

# 266
  • Мнения: 262
Точно невъзможността на човек да изпълни изискванията на Божиите закони (част, от които са 10-те заповеди и Левит 20 глава) е основата на вярата на християните. Бог изпраща Сина Си - Иисус Христос, който на кръста понася наказанието за греховете на цялото човечество.

# 267
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Точно невъзможността на човек да изпълни изискванията на Божиите закони (част, от които са 10-те заповеди и Левит 20 глава) е основата на вярата на християните. Бог изпраща Сина Си - Иисус Христос, който на кръста понася наказанието за греховете на цялото човечество.

Един милостив Бог би простил греховете на създадените от него хора, без да е необходимо да принася в жертва т. нар. си син.

Аз само не мога да разбера, дали Исус се е мъчил на кръста и заради моите грехове, или само за греховете на родените дотогава хора.

Само какъв лост за манипулация на хората е т. нар. грях и т. нар. вина. Всеки психоаналитик, а и психолог ще ви каже, че огромна част от психичните проблеми на хората произтичат от вменено от родителите чувство за вина. Бог в ролята на родител (Отец) вменява чувство на вина на хората, за да могат да бъдат послушни и да имат страх от наказанието!

С цялото ми уважение към религиозните хора, но описаният в Библията Бог е някакъв много голям садист.

# 268
  • Мнения: 2 616
Точно невъзможността на човек да изпълни изискванията на Божиите закони (част, от които са 10-те заповеди и Левит 20 глава) е основата на вярата на християните. Бог изпраща Сина Си - Иисус Христос, който на кръста понася наказанието за греховете на цялото човечество.
Един милостив Бог би простил греховете на създадените от него хора, без да е необходимо да принася в жертва т. нар. си син. Аз само не мога да разбера, дали Исус се е мъчил на кръста и заради моите грехове, или само за греховете на родените дотогава хора. Само какъв лост за манипулация на хората е т. нар. грях и т. нар. вина. Всеки психоаналитик, а и психолог ще ви каже, че огромна част от психичните проблеми на хората произтичат от вменено от родителите чувство за вина. Бог в ролята на родител (Отец) вменява чувство на вина на хората, за да могат да бъдат послушни и да имат страх от наказанието! С цялото ми уважение към религиозните хора, но описаният в Библията Бог е някакъв много голям садист.
Това за вината е категорично вярно. А това, дето Бог "вменява" нещо си е измислица на манипулаторите свещеници, за да връткат стадото, както си искат.  Grinning И така тези, които никога не са и чували за християнство и Иисус, както и току що отишли си от този живот бебета - с тях кво става?! Rolling Eyes Те в ада ли ще се мъчат или кво?!  Rolling Eyes Grinning

# 269
  • Мнения: 187
Само какъв лост за манипулация на хората е т. нар. грях и т. нар. вина. Всеки психоаналитик, а и психолог ще ви каже, че огромна част от психичните проблеми на хората произтичат от вменено от родителите чувство за вина. Бог в ролята на родител (Отец) вменява чувство на вина на хората, за да могат да бъдат послушни и да имат страх от наказанието!

С цялото ми уважение към религиозните хора, но описаният в Библията Бог е някакъв много голям садист.
Напълно съм съгласна.

Пълноценна връзка между родител и дете се изгражда въз основа на взаимно уважение и безкористна обич. Чела съм Библията и съвсем честно си признавам, че не искам личност подобна на там описания Бог да ми бъде родител.

Да не оставяме настрана как християнството е спомогнало за утвърждаването на андроцентризма, расизма, робството, хомофобията, видовизма и пр. форми на дискриминация; как Библията в частност и християнските свещени писания като цяло поставят насилието на пиедестал — започвайки от жертвоприношенията (прилагани и до днес под формата на курбани, боядисани яйца, блажене и пр.), минавайки през насилствената промяна на вярата и стигайки до разпването на Исус и канонизирането на мъчениците.

Общи условия

Активация на акаунт