евангелистите секта ли са

  • 59 511
  • 599
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 262

Един милостив Бог би простил греховете на създадените от него хора, без да е необходимо да принася в жертва т. нар. си син.
А как би постъпил един свят и справедлив Бог?



# 271
  • Мнения: 626
Цитат
Един милостив Бог би простил греховете на създадените от него хора, без да е необходимо да принася в жертва т. нар. си син.

Аз само не мога да разбера, дали Исус се е мъчил на кръста и заради моите грехове, или само за греховете на родените дотогава хора.

Само какъв лост за манипулация на хората е т. нар. грях и т. нар. вина. Всеки психоаналитик, а и психолог ще ви каже, че огромна част от психичните проблеми на хората произтичат от вменено от родителите чувство за вина. Бог в ролята на родител (Отец) вменява чувство на вина на хората, за да могат да бъдат послушни и да имат страх от наказанието!

Ще ти кажа как стоят нещата от истинската библейска гредна точка, а не от това, което си чула тук-там или което са ти преразкали.  В този ред на мисли пак призовавам човек да си направи собствено изследване и да не се доверява на случайни мнения и фрази.

1. По първото изречение - Ако Бог можеше да мине без да принася жертва и ей така да си затвори очите, все едно нищо не е станало, щеше да го направи. Той случайни и безмислени неща не прави. Щом се е стигнало до жертва и до смърт, значи се налага. Защо се налага? Това не може да се разбере, без да се изследва какво въобще е грехът, защо той е толкова омразен в Божиите очи и какви последици има той върху цялата Вселена.

Грехът е отрицание на всичко онова, което е Бог. Той е отрицание на самият характер на Бога, на основният ръководен принцип във Вселената - раздаващата се, неегоизтична, служеща на другите любов. Бог е любов, Той управлява с тази любов, Законът Му е любов, сътворените същества живеят и функционират чрез тази Любов.

Грехът отрича всичко това - той е егоцентричен, искащ за себе си, мачкащ  и незачитащ другите. Той не служи на другите, иска на него да му служат. Грехът ( егоизмът) се явява мощен разрушител на всичко добро  - той донася убийството, нечестието, лъжата, изнудването, войните, кавгите в семействата, насилието. Появата му носи смърт. Приципът на греха е толкова разрушителен и противен на принципа на любовта с който управлява Бог, че Той не може да каже просто - простено е! Резлутатът от греха е смърт. И някой трябва да понесе тази смърт.
Човечеството още в началото реши, че повече харесва принципите на греха, вместо принципите на любовта. Така прие греха в себе си и подписа смъртната си присъда. Не защото Бог иска да унищожава - а защото грехът унищожава и който се съюзява с него е обречен.
Тук Бащата се намесва в полза на децата си - предлага да понесе тяхната смъртна присъда на себе си, за да им подари шанса да се върнат отново при Него. Сега децата има избор - приемат дара или да го отхвърлят.

2. По второто изречение - Да, Христос се е мъчил за всички грехове на всички хора. Той поема греха на целия свят. Точно това е и причината на смъртта Му на кръста - сърцето Му не издържа и се пръсва. Той не е умрял от обикновена кръвозагуба или нещо подобно. Товарът на злото Го убива.

3. Грехът е реалност във Вселената. Той започва още преди Бог да сътвори човечеството и земята. Това е космическа битка, за която малко знаем, тя е само загатната. Това е борба на принципи. От една страна е принципа на любовта, а от друга принципа, който отрича любовта. За сега човечеството е на грешната страна, но все още всеки има шанс да избира. Отец не вменява нищо - Той просто ни казва в кое състояние се намираме и на кой принцип служим. Предлага и изходен път. Сега просто всеки трябва да реши на кой принцип иска да служи.

# 272
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

Един милостив Бог би простил греховете на създадените от него хора, без да е необходимо да принася в жертва т. нар. си син.
А как би постъпил един свят и справедлив Бог?





Как би постъпил един любящ баща?

# 273
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946


Ще ти кажа как стоят нещата от истинската библейска гредна точка, а не от това, което си чула тук-там или което са ти преразкали.  В този ред на мисли пак призовавам човек да си направи собствено изследване и да не се доверява на случайни мнения и фрази.

1. По първото изречение - Ако Бог можеше да мине без да принася жертва и ей така да си затвори очите, все едно нищо не е станало, щеше да го направи. Той случайни и безмислени неща не прави. Щом се е стигнало до жертва и до смърт, значи се налага. Защо се налага? Това не може да се разбере, без да се изследва какво въобще е грехът, защо той е толкова омразен в Божиите очи и какви последици има той върху цялата Вселена.

Грехът е отрицание на всичко онова, което е Бог. Той е отрицание на самият характер на Бога, на основният ръководен принцип във Вселената - раздаващата се, неегоизтична, служеща на другите любов. Бог е любов, Той управлява с тази любов, Законът Му е любов, сътворените същества живеят и функционират чрез тази Любов.

Грехът отрича всичко това - той е егоцентричен, искащ за себе си, мачкащ  и незачитащ другите. Той не служи на другите, иска на него да му служат. Грехът ( егоизмът) се явява мощен разрушител на всичко добро  - той донася убийството, нечестието, лъжата, изнудването, войните, кавгите в семействата, насилието. Появата му носи смърт. Приципът на греха е толкова разрушителен и противен на принципа на любовта с който управлява Бог, че Той не може да каже просто - простено е! Резлутатът от греха е смърт. И някой трябва да понесе тази смърт.
Човечеството още в началото реши, че повече харесва принципите на греха, вместо принципите на любовта. Така прие греха в себе си и подписа смъртната си присъда. Не защото Бог иска да унищожава - а защото грехът унищожава и който се съюзява с него е обречен.
Тук Бащата се намесва в полза на децата си - предлага да понесе тяхната смъртна присъда на себе си, за да им подари шанса да се върнат отново при Него. Сега децата има избор - приемат дара или да го отхвърлят.

2. По второто изречение - Да, Христос се е мъчил за всички грехове на всички хора. Той поема греха на целия свят. Точно това е и причината на смъртта Му на кръста - сърцето Му не издържа и се пръсва. Той не е умрял от обикновена кръвозагуба или нещо подобно. Товарът на злото Го убива.

3. Грехът е реалност във Вселената. Той започва още преди Бог да сътвори човечеството и земята. Това е космическа битка, за която малко знаем, тя е само загатната. Това е борба на принципи. От една страна е принципа на любовта, а от друга принципа, който отрича любовта. За сега човечеството е на грешната страна, но все още всеки има шанс да избира. Отец не вменява нищо - Той просто ни казва в кое състояние се намираме и на кой принцип служим. Предлага и изходен път. Сега просто всеки трябва да реши на кой принцип иска да служи.

Лин, Бог не е ли omnipotent, omniscient и omnipresent?

Извини ме за чуждите думи - не знам, дали четеш английски.

Ако не четеш (не си длъжна), ще се опитам да преведа на български (нескопосано).

Защо питам?

Защото Бог е създал Вселената - т.е. той е Създател на доброто и на лошото! Той е наш Създател - на хората, и то такива, каквито сме - лоши, добри, с грешки, неперфекти, скептици, убийци, крадци, лъжци, манипулатори.

Ако Бог не искаше да сме такива, той щеше да ни промени. Защото е omnipotent, omniscient и omnipresent. Той е всемогъщият Създател на всичко.

# 274
  • Мнения: 626

Цитат
Лин, Бог не е ли omnipotent, omniscient и omnipresent?

Извини ме за чуждите думи - не знам, дали четеш английски.

Ако не четеш (не си длъжна), ще се опитам да преведа на български (нескопосано).

Защо питам?

Защото Бог е създал Вселената - т.е. той е Създател на доброто и на лошото! Той е наш Създател - на хората, и то такива, каквито сме - лоши, добри, с грешки, неперфекти, скептици, убийци, крадци, лъжци, манипулатори.

Ако Бог не искаше да сме такива, той щеше да ни промени. Защото е omnipotent, omniscient и omnipresent. Той е всемогъщият Създател на всичко.


Любовта не признава насилие и манипулация. Поради тази причина Бог е надарил със  свободна воля  всички сътворени от Него същества. Любов и липса на свободна воля на несъвместими. Затова всяко същество има правото да избере да кой принцип иска да служи. И Бог напълно поема този риск. Иначе няма да е Любов, щеше да е нещо друго.

Да, Той е създал вселената, но не преопределя избора на децата си. Не, Той не е създател на хората, такива каквито сме ( къде го прочете това, няма нито дума в Библията за подобно нещо).
Бог твори само съвършени неща, такива са били и хората в своето начало. И като всяко свободно същество човекът също е изправен пред своя избор - на кой принцип иска да служи. На Бог и на Неговият принцип на Любовта, или на злото.  Човекът избира злото. Кой е виновен за това? Само и единствено човека, всеки си носи последиците от изборите си, нали така?
И именно понеже Бог не иска да сме такива, и именно понеже не желае злото да ни убива и да ни отделя от Него, точно затова Той пръв прави първата крачка към възстановяването. Прощава греха ни на кръста, взема го върху себе си, а нас очиства от всичко. Приема нашата присъда на смърт, която ние заслужаваме като законопрестъпници. И сега пред нас стои въпроса дали искаме да се възстановим наистина, както ни се предлага, или да си стоим в така обичното ни зло.
Така че, не Бог не е създател на злото. Той е Любов, а любовта дава право на избор.

# 275
  • Мнения: 2 616
Човек се учи само от собствените си грешки и така израства, а някои даже и от тях не се учат.  Grinning Така че няма защо да умира някой на кръста, за да "спасява" другите. Освен това, както има сведения, Иисус е бил женен за Мария Магдалена и даже и деца са имали.  Grinning  newsm10 Какво по-хубаво от това!  Grinning

'The Lost Gospel': The ancient manuscript that claims Jesus married Mary Magdalene and had children  Simple Smile

# 276
  • София
  • Мнения: 3 050
Аз имам някои въпроси останали без отговор от много начетени хора, които са изследвали Библията. Ако приемем, че първите хора са Адам и Ева и техните синове са Каин и Авел, то когато Каин убива Авел и го прогонват, поради каква причина му слагат плочица на врата, че е братоубиец, за да не го умъртвят останалите племена. А откъде се взеха останалите племена, ако приемем Адам и Ева за първите хора? Това е първия ми въпрос.

Първо: Библията не винаги е хронологична. Не това е целта й. Понякога има хронология, понякога не, понякога за дадено събитие се разказва по два пъти и повече.
Второ: Адам и Ева са живяли страшно дълго, за Адам е казано, че е живял 930 години. Кога точно са се раждали всичките му деца и в какъв порядък никой не знае.
Бог е казал в началото: плодете се и множете се и напълнете земята. Без съмение хората са правели именно това. Simple Smile С две думи  конкретния библейски текст не дава хронологията на раждането на всички деца на Адам и Ева, нито колко са били те, нито кога и как са започнали да населяват земята и да се събират в племена. Затова спекулациите по този въпрос са излишни. Библията се акцентира само върху определени събития, които биха имали някакво значение за нас.

Уф и това къде го пише? Тогава ако всички племена са рожби Адамови и Евини става въпрос за зверско кръвосмешение. Пък и защо е предупреждението да не убиват Каин, ако той реално им е брат? Хич не спекулирам. За хората би трябвало да е много важно откъде се взеха тези всички племена, след като са били само Адам и Ева?

Втори въпрос - Защо веднъж Библията трябва да се приема дословно, а веднъж преносно? Кое е вярното - дословно или преносно?

# 277
  • Мнения: 626
Аз имам някои въпроси останали без отговор от много начетени хора, които са изследвали Библията. Ако приемем, че първите хора са Адам и Ева и техните синове са Каин и Авел, то когато Каин убива Авел и го прогонват, поради каква причина му слагат плочица на врата, че е братоубиец, за да не го умъртвят останалите племена. А откъде се взеха останалите племена, ако приемем Адам и Ева за първите хора? Това е първия ми въпрос.

Първо: Библията не винаги е хронологична. Не това е целта й. Понякога има хронология, понякога не, понякога за дадено събитие се разказва по два пъти и повече.
Второ: Адам и Ева са живяли страшно дълго, за Адам е казано, че е живял 930 години. Кога точно са се раждали всичките му деца и в какъв порядък никой не знае.
Бог е казал в началото: плодете се и множете се и напълнете земята. Без съмение хората са правели именно това. Simple Smile С две думи  конкретния библейски текст не дава хронологията на раждането на всички деца на Адам и Ева, нито колко са били те, нито кога и как са започнали да населяват земята и да се събират в племена. Затова спекулациите по този въпрос са излишни. Библията се акцентира само върху определени събития, които биха имали някакво значение за нас.

Уф и това къде го пише? Тогава ако всички племена са рожби Адамови и Евини става въпрос за зверско кръвосмешение. Пък и защо е предупреждението да не убиват Каин, ако той реално им е брат? Хич не спекулирам. За хората би трябвало да е много важно откъде се взеха тези всички племена, след като са били само Адам и Ева?

Втори въпрос - Защо веднъж Библията трябва да се приема дословно, а веднъж преносно? Кое е вярното - дословно или преносно?
Вече дадах отговор на първите въпроси - Адам и Ева са живяли стотици години, никой не знае колко деца, внуци и правнуци са се народили за този период от време. Няма информация за това, така че е излишно да се спекулира. Да, всички са родини по между си, неизбежно е. Това, че някой на някого е брат, каква спирачка играе, за да не го убиеш? Света започва с братоубийство, това е истината.
Проблемите на кръвосмешението, които имаме днес, тогава не са съществували - това не е водело до генетично израждане и поколенията са били здрави.
Правилото за тълкуване на Библията е - всичко на пръв прочит се тълкува буквално, освен ако е очевидно, че не е възможно. Има пророчески книги - те са си символични и това се знае, т.е. сам Бог е говорил с определени символи на пророците.

# 278
  • София
  • Мнения: 3 050
С цялото ми уважение, ама с горното показваш, че и ти нямаш отговори. Иначе аз вярвам, че има Бог. Той спаси живота ми и ми изпрати рожба, ама не мога да вярвам сляпо в нелогични и антихуманни писания. От къде да знам, че Бога, в който вярвам има общо с това. Той, моя Бог е любов.

# 279
  • Мнения: 2 616
Правилото за тълкуване на Библията е - всичко на пръв прочит се тълкува буквално, освен ако е очевидно, че не е възможно. Има пророчески книги - те са си символични и това се знае, т.е. сам Бог е говорил с определени символи на пророците.

А ти много говориш и нищо не казваш!  Joy Едни и същи безсмислени бръшолевеници и мазаници.  Grinning

# 280
  • Мнения: 262

Един милостив Бог би простил греховете на създадените от него хора, без да е необходимо да принася в жертва т. нар. си син.
А как би постъпил един свят и справедлив Бог?
Как би постъпил един любящ баща?

Точно постъпката на един едновременно справедлив и любящ Баща  описват Евангелията. Понеже Бог мрази греха - го наказва, а понеже  обича грешника сам е понесъл наказанието -  пожертвал е своя Син.

# 281
  • Мнения: 626
С цялото ми уважение, ама с горното показваш, че и ти нямаш отговори. Иначе аз вярвам, че има Бог. Той спаси живота ми и ми изпрати рожба, ама не мога да вярвам сляпо в нелогични и антихуманни писания. От къде да знам, че Бога, в който вярвам има общо с това. Той, моя Бог е любов.
Придържам  се стриктно към Библейският текст, отговорите са тези, които той дава.  Няма да кажа нищо повече от това, което той казва, защото би било фантастика. Никой няма право да прави  собствени теории за неща, на които не е присъствал. Не знам в кой Бог вярваш и толкова ли е важно за теб да знаеш кои са племената при Кайн, и кои са братята и сестрите му.  На това ли се гради вярата ти?
Само един Бог е Любов - Исус Христос. За други не знам. Simple Smile

# 282
  • Мнения: 2 616
С цялото ми уважение, ама с горното показваш, че и ти нямаш отговори. Иначе аз вярвам, че има Бог. Той спаси живота ми и ми изпрати рожба, ама не мога да вярвам сляпо в нелогични и антихуманни писания. От къде да знам, че Бога, в който вярвам има общо с това. Той, моя Бог е любов.
Придържам  се стриктно към Библейският текст, отговорите са тези, които той дава.  Няма да кажа нищо повече от това, което той казва, защото би било фантастика. Никой няма право да прави  собствени теории за неща, на които не е присъствал. Не знам в кой Бог вярваш и толкова ли е важно за теб да знаеш кои са племената при Кайн, и кои са братята и сестрите му.  На това ли се гради вярата ти?  Само един Бог е Любов - Исус Христос. За други не знам. Simple Smile
Така де - кой с кого спал и с кого се е.ал - няма значение, важното е да се обичаме.  Joy Joy Joy

# 283
  • София
  • Мнения: 3 050
С цялото ми уважение, ама с горното показваш, че и ти нямаш отговори. Иначе аз вярвам, че има Бог. Той спаси живота ми и ми изпрати рожба, ама не мога да вярвам сляпо в нелогични и антихуманни писания. От къде да знам, че Бога, в който вярвам има общо с това. Той, моя Бог е любов.
Придържам  се стриктно към Библейският текст, отговорите са тези, които той дава.  Няма да кажа нищо повече от това, което той казва, защото би било фантастика. Никой няма право да прави  собствени теории за неща, на които не е присъствал. Не знам в кой Бог вярваш и толкова ли е важно за теб да знаеш кои са племената при Кайн, и кои са братята и сестрите му.  На това ли се гради вярата ти?
Само един Бог е Любов - Исус Христос. За други не знам. Simple Smile
Това за Каин беше прост пример за въпроси без отговори още от самото начало.  Има текстове в Библията, които са силни и красиви. Има и ужасни. Вярата ми се гради на Божието проявление, което действаше в живота ми. Ако приемем, че текстовете в Библията в часта си за Исус са верни, от тях не е отнемано нищо и не е притуряно нищо, да тогава Исус е един образ на Бога, дошъл на земята, и да аз вярвам в него, но ако написаното не отговаря на тези условия? Тогава?

# 284
  • Мнения: 626
Библията не е длъжна да дава отговори на всички въпроси, които евентуално биха се породили в един човешки ум. Не това е нейната цел. Библията си има централна тема, която е много добре представена, а около нея са засегнати и други теми, без да се има каквито да било претенции за изчерпателност. Виждала съм хора да протестират, че физиката не била добре застъпена в Библията, или че не са изчерпателни темите по астрономия, или защо не са обяснени неща от гледна точка на геологията или биологията. Все някой иска нещо да му бъде обяснявано чрез Библията, но което се оказва, че не е темата на самата Библия.

Темата на Библията е великата борба между доброто и злото. Тя Разкрива кой е Твореца, кои сме ние, какъв е проблема с греха, какво е спасението и как най-после да се приберем у дома. Тя е писмо от Бащата до децата Му. Писмо на любов. Ако искаш да търсиш нещо в Библията, то търси и издирвай кой е Христос. Какъв е характера Му, както е разкрит в Евангелията. Отговори си на въпроса Той харесва ли ти? Защо? Какво те привлича в Него? Би ли искала да живееш с Него във вечността?
Уверявам те, че ако започнеш изследването си с Христос, а не с нещо друго, рано или късно ще откриеш и отговорите и на другите си въпроси.
И на мен ми трябваше време да разбера, че всъщност Библията е Христоцентрична и всичко останало да отиде на заден план. Изучаването на Христос дава нов дух в човека и отваря умът му да разбира и другите истини. Бог чака да Го потърсим, Той само хлопа на вратата на сърцето ни, никога не влиза насила. Ако му отвориш Бог сам ще ръководи умът ти и сам ще ти разкрива много неща. Защото Бог действа много мощно за тези, които Го търсят.

Общи условия

Активация на акаунт