евангелистите секта ли са

  • 59 918
  • 599
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 187
А на какъв принцип избираш кои библейски предписания да спазваш и кои - не?

Вяра, какви са библейските предписания?
Всякаквите там изисквания и критерии за това какво е позволено и какво -- не и как трябва да се наказват нарушителите.

Та какво спазвам-каквото околните без особена  нужда от вживяване, шоу  е за мен.
Значи ли това, че спазваш онези, които са ти най-удобни от социална гледна точка?

# 406
  • Мнения: 294
 Вяра,  от кого според вас се наказват тези, които не спазват изискванията?

# 407
  • Мнения: 238
Всякаквите там изисквания и критерии за това какво е позволено и какво -- не и как трябва да се наказват нарушителите.

Това, за което говориш, е Старият завет. В Новия завет няма нито външни правила и закони, нито нарушители и наказания. Принципът на Новия завет е:

"Всичко ми е позволено, но не всичко е полезно" (1. Коринтяни 6:12)
и
"Вие сте призовани към свобода, само не използвайте свободата си като оправдание, за да вършите зло" (Галатяни 5:13, парафраза)

Това всъщност са хуманистични принципи, които са дълбоко залегнали в основата на съвременната западноевропейска цивилизация.
Поведението на вярващите не би трябвало да се определя от наложени отвън правила и страх от наказание, а от лично вътрешно убеждение и мотивация. Християнството не бива да се бърка нито със Стария завет, нито със средновековното мракобесие на католическата църква.

# 408
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Всякаквите там изисквания и критерии за това какво е позволено и какво -- не и как трябва да се наказват нарушителите.

Това, за което говориш, е Старият завет. В Новия завет няма нито външни правила и закони, нито нарушители и наказания. Принципът на Новия завет е:



Доколкото съм запозната със Стария Завет, той представлява сборник от истории. Съдържа и 10-те Божи Заповеди, които са  всъщност морални правила.

Старият Завет отразява мъдростта на хората, които са живели преди хиляди години. Тогава животът е бил суров и труден. Това е било тяхното разбиране за правилата в живота.



Вяра, ей тука има малко писано за Стария Завет:

http://apocryphal-academy.com/index.php?topic=435.0

Хвърли едно око. Може да ти е интересно. Сайтът не е комерсиален.

# 409
  • Мнения: 797
Изчетох ви. Откакто е дошъл Иисус, Той е казал стария завет с всички жестоки ритуали и жертви да ги забравим. Затова спазвайте правилата. Аз от два месеца се опитвам да бъда евангелистка. Не ходя на нашата нормална църква, не се моля на иконите, а на Бог, нито на ангели и архангели, нито на Светци. Според мен няма достатъчно евангелистки църкви в България. При нас в малкия град няма някой да пее и да проповядва май. Най-близката църква ми е на половин час и това сутрин ме отказва да ходя. Инак с желание си ходех да пея на Бог песнопения в православната църква.

# 410
  • Мнения: 9 152
Скрит текст:
Всякаквите там изисквания и критерии за това какво е позволено и какво -- не и как трябва да се наказват нарушителите.

Това, за което говориш, е Старият завет.
В Новия завет няма нито външни правила и закони, нито нарушители и наказания. Принципът на Новия завет е:

"Всичко ми е позволено, но не всичко е полезно" (1. Коринтяни 6:12)
и
"Вие сте призовани към свобода, само не използвайте свободата си като оправдание, за да вършите зло" (Галатяни 5:13, парафраза)

Това всъщност са хуманистични принципи, които са дълбоко залегнали в основата на съвременната западноевропейска цивилизация.
Поведението на вярващите не би трябвало да се определя от наложени отвън правила и страх от наказание, а от лично вътрешно убеждение и мотивация.
Скрит текст:
Християнството не бива да се бърка нито със Стария завет, нито със средновековното мракобесие на католическата църква.u
Е, нали ни чака Страшния Съд?  Дето всичко скрито ще стане явно.
Християнството е разклонено на стотици интерпретации. Кой какво бърка и кой какво е разбрал -не е ясно. Имах едно изпитание, в резултат на което отеца, с който говорих ми каза, че еди кой си човек не е разбрал правилно християнството. Отецът е православен, което ме кара да мисля, че е имал предвид православието.
Какво означава обаче да разбереш правилно християнството и да не влезеш в някаква заблуда е въпрос, който до ден днешен при мен стои с въпросителна.

# 411
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

Е, нали ни чака Страшния Съд?  Дето всичко скрито ще стане явно.
Християнството е разклонено на стотици интерпретации. Кой какво бърка и кой какво е разбрал -не е ясно. Имах едно изпитание, в резултат на което отеца, с който говорих ми каза, че еди кой си човек не е разбрал правилно християнството. Отецът е православен, което ме кара да мисля, че е имал предвид православието.
Какво означава обаче да разбереш правилно християнството и да не влезеш в някаква заблуда е въпрос, който до ден днешен при мен стои с въпросителна.

Поствала съм го и в други теми, но ще го напиша и тук. Най-много ми хареса описанието на Лев Толстой в неговата Изповед:

http://www.spiralata.net/s.php?SearchType=1&find=%D2%EE%EB%F1%F2%EE%E9

Кратка книжка, която се занимава и с противоречията в християнството.

Препоръчвам я. Много добро нещо.

# 412
  • Мнения: 9 152

Е, нали ни чака Страшния Съд?  Дето всичко скрито ще стане явно.
Християнството е разклонено на стотици интерпретации. Кой какво бърка и кой какво е разбрал -не е ясно. Имах едно изпитание, в резултат на което отеца, с който говорих ми каза, че еди кой си човек не е разбрал правилно християнството. Отецът е православен, което ме кара да мисля, че е имал предвид православието.
Какво означава обаче да разбереш правилно християнството и да не влезеш в някаква заблуда е въпрос, който до ден днешен при мен стои с въпросителна.

Поствала съм го и в други теми, но ще го напиша и тук. Най-много ми хареса описанието на Лев Толстой в неговата Изповед:

http://www.spiralata.net/s.php?SearchType=1&find=%D2%EE%EB%F1%F2%EE%E9

Кратка книжка, която се занимава и с противоречията в християнството.

Препоръчвам я. Много добро нещо.
Лев Толстой е отлъчен от руската православна църква. Имал е дързостта дори да напише свое евангелие.
В интернет има много информация за духовното развитие на този писател.
Ето например един линк :
http://budiveren.com/index.php?option=com_content&view=artic … 50&Itemid=184

# 413
  • Мнения: 2 616
Лев Толстой си е типичен дегенерат (Григорий Климов описва това социално явление много добре.).  Sunglasses  Това няма нищо общо с отношението му към християнството.

«Я никогда не был влюблен в женщин. Одно сильное чувство, похожее на любовь, я испытал только, когда мне было 13 или 14 лет; но мне [не] хочется верить, чтобы это была любовь; потому что предмет была толстая горничная (правда, очень хорошенькое личико), притом же от 13 до 15 лет — время самое безалаберное для мальчика (отрочество): не знаешь, на что кинуться, и сладострастие в эту пору действует с необыкновенною силою. В мужчин я очень часто влюблялся... Перечисляя свои детские и юношеские влюбленности в мужчин. Толстой упоминает, в частности, «необъяснимую симпатию» к Готье:«Меня кидало в жар, когда он входил в комнату... Любовь моя к И[славину] испортила для меня целые 8 м[есяцев] жизни в Петербурге]. — Хотя и бессознательно, я ни о чем др[угом] не заботился, как о том, чтобы понравиться ему...

 Rolling Eyes

В Църквата също е пълно с много такива.  Simple Smile

# 414
  • Мнения: 9 152
Откъде е този цитат ? Ето, че научих отново нещо ново,  че Толстой е имал похотливи сладострастни влечения към мъже. Това не е влюбване, а болест. В самия цитат ясно е написано "необъяснимую симпатию"...

# 415
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Прочетете книгата, кратка е.

За мен няма никакво значение, дали е отлъчен от църквата или не.

В книгата той описва отвращението към начина си на живот и колко нещастен е бил. Няколко години е бил пред самоубийство и го било страх да носи оръжие, за да не се застреля.

Точно вярата го спасява накрая.

# 416
  • Мнения: 187
Вяра,  от кого според вас се наказват тези, които не спазват изискванията?
В различните случаи има различни предписания за наказания. Някои забрани са издадени в комплект с наказание (примерно смъртно, на което подлежи човек, ударил баща си или майка си), а други -- не (примерно тези за жените да не говорят в църква и да не заемат ръководни позиции спрямо мъже, да се подчиняват мълчаливо на съпрузите си и това за робите да работят усърдно за робовладелците).

Но всяко неподчинение на дошлите от Бог забрани и ограничения, по подразбиране е обвързано със заплахата от това да отидем в ада.

Излиза, че дали религията е основана на Стария или Новия Завет, тя винаги провокира страх от възмездие. Което означава, че и вярата е мотивирана от страх, а той води до ирационални решения и поведение.

# 417
  • Мнения: 294
Вяра, Нещата които споменаваш са предимно от Стария Завет.Евангелистите  го четем  и спазваме донякъде, вярваме, че Исус е дошъл да надгради законите от Стария Завет. Всъшност  Той свежда всички заповеди до две -Да обичаш Бог с цялото си сърце и ближния ь , както себе си.
Всъшност Исус ни освобождава от законите в Стария и ни дава свободата на Новия Завет.

Моята вяра не е провокирана от страх. Имам страх от Бог, но е по скоро като страх от родителят ти, който много обичаш-имаш респект, и знаеш , че ако вършиш нещо нередно Той е там да те поправи.Понякога и да накаже, но винаги за добро.
Библията казва, че страхът от Бога е начало на мъдростта и
Мъдрост от Бога е да се мрази злото

Blagoslovena , в София се сещам поне за 15 евангелски църкви.

Последна редакция: пн, 21 яну 2019, 11:01 от H. Chakalova

# 418
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
лците).

Но всяко неподчинение на дошлите от Бог забрани и ограничения, по подразбиране е обвързано със заплахата от това да отидем в ада.

Излиза, че дали религията е основана на Стария или Новия Завет, тя винаги провокира страх от възмездие. Което означава, че и вярата е мотивирана от страх, а той води до ирационални решения и поведение.

Разбирам много добре какво казваш, но не мисля, че ти разбираш вярата.

Първо, всички хора живеят в страх от смъртта, страх от закона и страх, нещо да не се случи с близките им. Та по твоята логика следва, че решенията и поведението на всички хора винаги са ирационални.

Вярата е като пътеводна светлина в живота на хората. И това ти го казва един не-религиозен човек.

Допълвам си поста:

Липсата на вяра води до морален релативизъм. А всички ние знаем, докъде води моралният релативизъм - води до хаос.
Моралният релативизъм е психически непоносим. Хората имат нужда от йерархия на ценностите им - кое е най-важно, кое е по-малко важно. В противен случай попадат в хаоса на липсата на ценности, което води до обръкване ... и дори до побъркване.

Последна редакция: пн, 21 яну 2019, 14:51 от Eleonora_27

# 419
  • Мнения: 187
Първо, всички хора живеят в страх от смъртта, страх от закона и страх, нещо да не се случи с близките им. Та по твоята логика следва, че решенията и поведението на всички хора винаги са ирационални....

Липсата на вяра води до морален релативизъм. А всички ние знаем, докъде води моралният релативизъм - води до хаос.
Моралният релативизъм е психически непоносим. Хората имат нужда от йерархия на ценностите им - кое е най-важно, кое е по-малко важно. В противен случай попадат в хаоса на липсата на ценности, което води до обръкване ... и дори до побъркване.
От закона се страхуват онези, които го нарушават. Аз страх от закона не изпитвам.

Страхът от смъртта е страх от неизвестното. На това разчитат и религиите. Когато никой не разполага с фактологическа информация за нещо, то може да бъде манипулирано по всякакъв начин така, че да е от полза на манипулатора.

Хората не живеят в постоянен страх от смъртта, освен ако нямат реална причина да се страхуват (налично заболяване с летален изход, високорискова професия или хоби, заплаха за здравето и живота от страна на трето лице и пр.).

А това, че липсата на вяра води до морален релативизъм е абсолютно погрешно. Като вярваща имах много по-гъвкави разбирания за морала, при това стимулирани от Библията и от проповедници/попове. Сега, като атеист съм категорично по-наясно с това какво е морално приемливо и какво — не и живея според тези правила всекидневно. Затова съм веган и съм се отказала от всякакъв вид ненужно насилие спрямо животните, били те хора или не.

Общи условия

Активация на акаунт