евангелистите секта ли са

  • 60 095
  • 599
  •   2
Отговори
# 435
  • Мнения: 3 314
Наистина има много противоречащи неща,мисля, че Бог не иска всички да сме тълкуватели обаче, по скоро с простота да четем и разбираме.Има такива, които си нагаждат и според собствени изгоди това което четат.Но, не разбирам как противоречията  в Словото пречат на вярата ти.
Как можеш да разбереш нещо, без да го изтълкуваш? Разбирането на текст е комплексен процес и за него не е достатъчно просто да четеш. Ако не разбираш, какъв е смисълът от четенето?

Всеки нагажда според собствената си изгода, съзнателно или не. Затова Библията е била и е използвана като оправдание при всякакви зверства, а извършителите са били убедени, че следват Божията воля.

Да, а сега ти, адашке, я тълкуваш така, че да съвпадне с твойто мислене. Интересно ако Бог (или Исус) е бил веган, защо е нахранил тълпите с риба?? Нещо се е объркал вероятно. Или рибата не е животно? Ами според веганите (не ме разбирай погрешно, аз също съм веган, но не съм фанатик, като теб) рибата Е животно. Медът е експлоатация на пчелите и т.н. Аз затова влизам да си говоря вс теб, защото създаваш впечатление, че всеки що е веган е леко налудничав и си храни котките с трева, пък то не е така.

# 436
  • Мнения: 187
... Библията ли е виновна или хората?...
... насилието съществува абсолютно независимо от Библията. Ако искаш да унищожаваш, можеш да използваш абсолютно всичко като оправдание, дори и Библията.
Да започнем с това, че Библията не е виновна и няма как да бъде. Тя е предмет и като такава не е морален агент.

Библията сама по себе си изобщо не би била проблем, ако се разглежда единствено като исторически документ, сборник от дневници и пътеписи на 40-тина отделни хора.

Проблемите възникват тогава, когато хората възприемат Библията като свещено писание и, използвайки склонността си за потвърждаване, извършват морално неприемливи деяния с убеждението, че изпълняват Божията воля.

Насилието съществува и независимо, и заради Библията. Благодарение на нея са разработвани и утвърждавани дискриминативни тактики, стратегии и дори закони, които са така дълбоко заложени, че обществото ги приема за даденост. Ако изключим Гари Франсион и последователите на Аболицонистичния подход, кой досега е образовал хората по въпроса защо ненасилието е наш морален дълг и какво означава това на практика? Докато подобно обучение не се въведе първо в семейството, а сетне и в обществото като цяло, човечеството никога няма да намери мир.

Интересно ако Бог (или Исус) е бил веган, защо е нахранил тълпите с риба?? Нещо се е объркал вероятно. Или рибата не е животно? Ами според веганите (не ме разбирай погрешно, аз също съм веган, но не съм фанатик, като теб) рибата Е животно. Медът е експлоатация на пчелите и т.н. Аз затова влизам да си говоря вс теб, защото създаваш впечатление, че всеки що е веган е леко налудничав и си храни котките с трева, пък то не е така.
Въпросът ти за Исус и рибата е съвсем на място.

Първо, не знаем със сигурност дали Исус е бил веган, но за него по начало има много неизвестни, така че нека оставим това настрана.

Нека те попитам нещо.

След като е дал 10-те Заповеди, Бог кара избрания си народ да нападне друга обществена група, на която всичките деца-момчета и всичките недевствени жени (без значение дали са бременни или не) да бъдат избити, а девствениците, независимо от възрастта им, да бъдат изнасилвани. Защо днес практикуващите християни не правят същото?

Бог изрично заповядва на своите си да заробват представителите на други народности и да третират други човеци като предмети, които да бъдат продавани, купувани и онаследявани, а заръката към робите е да служат на господарите си безпрекословно. Защо днес практикуващите християни се противопоставят на институционалното робство?

А какво те кара да ме окачествиш като "фанатик" и "леко налудничав[а]"?

Щом си веган знаеш, че Хомо сапиенс няма биологична необходимост да яде, ползва или носи животни и техни продукти. При това положение веганизмът за мен е позиция в защита на справедливостта; практическо приложение на убедеността ми, че е неморално да се причиняват страдание и смърт на съзнателни същества, без да има основателна причина за извършването на подобно деяние; потвържение на увереността ми, че удоволствието, забавлението и удобството не са основателни причини да експлоатираме и убиваме животни. Та нали дълбоко в себе си всички ние мислим по този начин? Аз просто съм разширила сферата на моралния си дълг така, че да обхваща не само привилигированите животински видове (т. нар. "домашни любимци"), а съм включила в нея всички останали съзнателни животни. Нещо, което би трябвало да е в пълна хармония и с християнските ценности, защото според Библията Бог е сътворил всичките животни еднакво "одушевени".

# 437
  • Мнения: 920
Ако ти би могла да бъдеш създател и видиш, че някои от създанията ти /поради погрешен избор/ разпръскват зараза сред останалите, какво би направила? Би премахнала заразата или би се кефила на процеса, подсмихвайки се ехидно? Зъболекарят какво прави с кариесите, а хирургът?   
Определено ти липсва най-елементарно разбиране на Библията и заради това би било най-добре ако не правиш опити да я обясняваш и спориш. Много противоречия има в мисленето и убежденията ти и много хитро се опитваш да се самооправдаваш.

# 438
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946


Насилието съществува и независимо, и заради Библията. Благодарение на нея са разработвани и утвърждавани дискриминативни тактики, стратегии и дори закони, които са така дълбоко заложени, че обществото ги приема за даденост. Ако изключим Гари Франсион и последователите на Аболицонистичния подход, кой досега е образовал хората по въпроса защо ненасилието е наш морален дълг и какво означава това на практика? Докато подобно обучение не се въведе първо в семейството, а сетне и в обществото като цяло, човечеството никога няма да намери мир.



И в друга тема го написах, и тука ще го напиша:

Прочети Българската Конституция, в която пише, че достойнството на всеки човек е неприкосновено. Знаеш ли, това откъде идва? От Християнското разбиране, че всеки човек носи Божията частица и всеки човек е сходен на Божественото. И понеже всеки човек е Божие творение, всеки, обвинен в нещо си, има право на адвокат и на правна защита.

Ще прочета за Гари Франсион, благодаря за препратката!

Ако наистина вярваш, че подобно обучение ще реши проблемите на човечеството, то тогава ти наистина не познаваш човешката психика и душа. Докато хората са само-съзнателни и имат свободна воля, няма как да няма проблеми, Вяра.

Аз затова ти дадох линк да четеш за Адам и Ева:

http://apocryphal-academy.com/index.php?topic=435.msg3640#msg3640

В момента, в който човек става съзнателен, той осъзнава собствената си уязвимост. А след като аз съм осъзнала собствената си уязвимост, т.е. че мога да бъда наранена и как мога да бъда наранена, това означава, че знам, как да нараня и теб! Оттам насетне никаква теория на Гари Франсион не може да помогне!


Всяко съзнателно същество изпитва страх от загуба и страх за бъдещето. И както казва Йода в "Невидима Заплаха":

”Страхът е пътят към Тъмната страна. Страхът води до гняв, гневът води до омраза, омразата води до страдание.”






# 439
  • на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218
Страхът от Бога е спасил хората в цял град според Библията - когато жителите му се вслушват в думите на пророк Иона.
Страхът от Дявола също е основателен, защото и неговата сила е от Бога. Иисус казва, че не от този, който убива тялото трябва да се боим:
"но ще ви покажа, от кого да се боите: бойте се от Оногова, Който след убиването има власт да хвърли в геената; да, казвам ви, от Него се бойте"

Вяра,
Пропускаш ,струва ми се, метафоричността на Стария Завет и факта, че е писан в една тъмна епоха, когато вярвaщите е трябвало да живеят по закон.

Често думите на Иисус Христос влизат в противоречие с написаното в Стария Завет...
...ние (не ти Peace ) като Християни, или поне стремящи се да бъдем такива, приемаме думите на Иисус Христос като единица мярка за Истина.
Иисусовата заръка е:  "На тогова, който те удари по страната, обърни и другата."
 Така... Относно писанията, че Бог  е карал хора да убиват -  "Но вие обичайте враговете си, и правете добро"
...други люде пък бил подтикнал да изнасилват девици. Напротив. "ще изпрати Син Човеческий Ангелите Си, и ще съберат от царството Му всички съблазни и ония, които вършат беззаконие,
 и ще ги хвърлят в огнената пещ; там ще бъде плач и скърцане със зъби;"
...и последен цитат:" защото има скопци, родени тъй от майчина утроба; има и скопци, скопени от човеци; и има скопци, които сами са се скопили заради царството небесно. Който може възприе, нека възприеме"




Последна редакция: пн, 04 фев 2019, 05:43 от idiotsamamaetayna

# 440
  • Мнения: 294
Аз пък, като че ли започвам все повече да се убеждавам... всеки който твърди че е атеист познава Словото, и сякаш поради някакво собствено разочарование се е “отказал” от вярата си в Исус.

Вяра, Библията Е свещено писание,
Цялото Писание е боговдъхновено и полезно за поука, за изобличение, за поправяне, за наставление в правдата.
относно изказването ти за евреите на които е заповядано да избият народите, които не се покоряват на Бог...Между другото, ако си запозната по-подробно с тази история, ще знаеш защо всъшност Бог иска тези хора да бъдат убити.Покланяли са се на дуги богове, развратили са се до толкова, че да лягат жена с жена и мъж с мъж.Съвкупявали са се с животни.Принасяли са в жертва децата си на други богове, и още кой знае какви извращения.

Римляни9:14
Какво да кажем тогава? Нима Бог е несправедлив? 15Не, разбира се! Той каза на Моисей: „Към когото реша да проявя милост, ще я проявя и към когото реша да проявя съжаление, ще го проявя.“ 16Така че всичко зависи не от желанието или усърдието на човека, а от Бога, който показва милост. 17Защото според Писанието Бог каза на фараона: „Аз те сложих на престола, за да покажа чрез теб властта си и за да се прогласи името ми по целия свят.“ 18Затова Бог проявява милост към този, когото избере, и закоравява сърцето на онзи, когото поиска.
19Сигурно ще ми кажеш: „Щом Бог ръководи делата ни, защо тогава ни вини за тях? Нима някой може да се противопостави на волята му?“ 20Но кой си ти, човече, за да възразяваш на Бога? И може ли сътвореното да каже на твореца си: „Защо си ме създал такъв?“ 21И няма ли власт грънчарят над глината, когато превръща парче глина в специален съд или в съд за всекидневна употреба?

Последна редакция: пн, 04 фев 2019, 08:35 от H. Chakalova

# 441
  • sofia
  • Мнения: 3 706
Не мога да твърдя, че всеки атеист познава религиите из основи. Може би мислещите от нас. При мен, здравият разум надделя над нуждата от упование извън мен. Лесно е да имаш въображаем приятел, с когото дя споделяш трудностите на живота. Момента на осъзнаване, че животът ти е тук и сега, не е лесен, но пък е много хубаво да знаеш, че е в твоите ръце. Да търсиш отговорите тук, а не да ровиш в прастари книги.

# 442
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Не мога да твърдя, че всеки атеист познава религиите из основи. Може би мислещите от нас. При мен, здравият разум надделя над нуждата от упование извън мен. Лесно е да имаш въображаем приятел, с когото дя споделяш трудностите на живота. Момента на осъзнаване, че животът ти е тук и сега, не е лесен, но пък е много хубаво да знаеш, че е в твоите ръце. Да търсиш отговорите тук, а не да ровиш в прастари книги.


Здравият разум?

Аз на Бог не се моля, на църква не ходя ... , но някакси нямам достатъчно самочувствие да кажа, че здравият разум надделява.

То това и учените не го казват дори! И Нобеловите лауреати не знаят, как е възникнала Вселената. Нещо повече - те твърдят, че без съзнание не би имало Вселена, защото квантовият потенциал няма как да се реализира без съзнание.

Но щом при теб здравият разум ти казва, че не трябва да се ровиш в престарите книги ... така да бъде. Те само глупаците ги четат старите книги. В Университети явно са основни тъпанари и глупаци. Даже и Илон Мъск е тъпанар, щом твърди, че живеем в симулирана Вселена.

За пореден път се убеждавам, че по простодушни хора от атеистите няма!

Здравият разум на съвременния атеист, който няма идея, как е възникнала Вселената, нито има някаква бегла идея, какви изследвания правят учените, е направо смехотворен!

Като не искате да четете "старите книги", поне прочетете теориите на Хокинг. От четене никой не е умрял.

# 443
  • Мнения: 294
А когато ти е трудно, изпадаш в ситуация в която си безсилен и слаб, какво правиш? Не се ли молиш тайно в себе си ? Даже най- големия неверник в труден момент търси Бог, дори д го прави несъзнателно

# 444
  • София
  • Мнения: 38 476

Всъщност почти няма такова нещо като човек който да не вярва в нищо. Всеки си има своя вяра и философия за нещата в живота.

# 445
  • sofia
  • Мнения: 3 706
Елеонора, може би имаш нужда от една такава опора в живота си?
Книгите са книги. Те са нещо хубаво. Развиват мисленето. Можеш да опиташ!

# 446
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Елеонора, може би имаш нужда от една такава опора в живота си?
Книгите са книги. Те са нещо хубаво. Развиват мисленето. Можеш да опиташ!


Ти нямаш нужда от опора, така ли?

Не се страхуваш от смъртта и от смъртта на близките ти изобщо?

Не се страхуваш да не загубиш хората, които обичаш? Не страдаш за онези, които вече не са между нас?

Или сега ще вземеш да ми развиваш теории, колко си щастлива, без да имаш опора в живота? Силен характер, който няма нужда да чете книжки, така ли?

Не се притеснявай, скъпа Кришка! Ако в момента нямаш трагедии и страдание в живота, скоро ще имаш! Никой не се е спасил още от това!

# 447
  • sofia
  • Мнения: 3 706
Елеонора, навлизаш във води, в които не искаш да плуваш. Вярвай в това.
Избягвам да влизам в подобни религиозни спорове. Религията е нещо, което намирам за личен въпрос. Била е полезна при формирането на човешкото общество. За мен тя е набор от правила и съвети. Някои от тях са универсални. Други са архаични.
Моля да не влизаш в лични пререкания с мен. Излагай тезите си, без да ме ангажираш.

# 448
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Елеонора, навлизаш във води, в които не искаш да плуваш. Вярвай в това.
Избягвам да влизам в подобни религиозни спорове. Религията е нещо, което намирам за личен въпрос. Била е полезна при формирането на човешкото общество. За мен тя е набор от правила и съвети. Някои от тях са универсални. Други са архаични.
Моля да не влизаш в лични пререкания с мен. Излагай тезите си, без да ме ангажираш.

Това е тема за религия, ако не си забелязала. Ако не си забелязала, прочети заглавието на темата.

Много лично ги приемаш нещата, но това, определено, не е мой проблем!

И не ме заплашвай! Излез от темата, след като ти е прекалено лична!

# 449
  • sofia
  • Мнения: 3 706
Направих включване след пост на друг потребител. Постът е извън темата, за това и аз излязох от нея.
Винаги приемам нещата лично, когато се правят обобщения и квалификации по тема, като религията.
Мисля, че както евангелистите имат право да вярват и да проповядват вярата си, така и атеистите имат своето право да не бъдат характеризирани.
По темата ще кажа, че да, евангелистите са секта, ако изхождаме от това, че са клон на християнството.
Имам близка приятелка, част от някаква подобна религиозна общност. Не ми натрапва евангелието, аз също не натрапвам своето виждане за Живота, Вселената и всичко останало. Разбираме се чудесно.

Общи условия

Активация на акаунт