Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 53

  • 48 629
  • 797
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 4 976
Здрвейте отново! Днес за мое спокойствие пуснах ехография на щитовидната и се оказа сьвсем нормална, както и миналата март месец. Без възли, образования, единствено каза нехомогенна структура. Някои знае ли какво значи това? И ново 20 като споменах, че предната ми е казала, че мога да отключа Базет. Втората ендокриноложка днес каза издледвай TAT и MaT и ще видим дали си предразположена. Наистина ли TAT и MAT показват това? Отделно каза, че FT3 и FT4 били хормони на стреса.

# 766
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ася, това често означава нисък кортизол. На мен също ми се случва редовно. Понякога за 2-3 секунди ми причернява толкова, че абсолютно нищо не виждам, но съм свикнала вече. И се стремя да внимавам, например изправям се по-бавно.

не ми причерня.
само ми се зави свят.

оффф този кортизол.
утре смятам да го обсъдя с лекарката.

# 767
  • Мнения: 6 346
Дейзи, нехомогенна структура означава автоимунно заболяване - дали ще отиде към Хашимото, или към Базедова болест, ще покаже бъдещето. Въпреки че твоите хормони са по-скоро като при хиперфункция, може да отидеш към Хашимото. Но жлезата вече е започнала да се променя, т.е. заболяването е отключено.

Да, изследвай ТАТ и МАТ, но също според мен изследвай и ТРАК, и TSI (тези последните не съм сигурна как са на български) - те ще покажат. Ако имаш последните две или някое от тях, значи е Базедова болест. Ако са повишени само първите две или някое от тях, значи Хашимото.

А ФТ4 и ФТ3 са щитовидни хормони, не хормони на стреса. Не знам как е могла да каже такова нещо, но съм забелязала, че и лекарите, както и много други хора на авторитетни позиции, започват да си съчиняват, когато не знаят нещо, само и само да не излезе, че не знаят. Така че в случая сигурно е казала първото, което й е хрумнало, макар че се чудя защо.

# 768
  • Мнения: 4 976
Благодаря ти много. Само не мога да разчета това. Ако някои успее ще сьм много благодарна.

# 769
  • Мнения: 6 346
Разчитам "леко нехомогенен паренхим", което означава "нехомогенна тъкан".

Ася, да допълня: това е ортостатизъм или още ортостатична хипотония - при рязко изправяне кръвното спада рязко, затова някои получават световъртеж, на други им причернява. Води се за нещо напълно нормално, но ако си го получила отскоро, вероятно означава по-нисък кортизол от оптималното.

# 770
  • Мнения: 4 976
Разчитам "леко нехомогенен паренхим", което означава "нехомогенна тъкан".

Ася, да допълня: това е ортостатизъм или още ортостатична хипотония - при рязко изправяне кръвното спада рязко, затова някои получават световъртеж, на други им причернява. Води се за нещо напълно нормално, но ако си го получила отскоро, вероятно означава по-нисък кортизол от оптималното.
Благодаря ти, паренхим изобщо не го прочетох. Щом е леко да се надявам, че не е толкова страшно. По думите й тази ехография няма разлика с предната март месец.

# 771
  • Мнения: 8 082
Ох, всичко вече оправдават с тоя стрес... а то усещане за стрес (нервност, депресивни състояния, всичко се проваля, а имаш "мозъчна мъгла" и ти се реве, и ти "трепери под лъжичката") се получава и от хормонален дисбаланс... И кръга се затваря!
Малко ми е странно един изпит и напрежение около него да се дава като причина за отключване на автоимунно заболяване, но пък лекарите така казват.

Наскоро близка сподели, че направила хипоглекимия заради стрес... и лекаря потвърдил!!! А това, че е с ИР (нелекувана, неконтролирана с хранене) от 10тина години, че закусва в 7 сладкиш и вечеря в 21ч... без нормално обедно хранене, евентуално чай с бисквитка на обяд... и в 15ч хипоглекимия с термор и причерняване (КЗ 3.2)... Но било заради стрес! И проблеми с щитовидната нямала, FT4 й е 12 при норма 9-19, само стреса е проблем!

# 772
  • Мнения: 4 976

Да, изследвай ТАТ и МАТ, но също според мен изследвай и ТРАК, и TSI (тези последните не съм сигурна как са на български) - те ще покажат. Ако имаш последните две или някое от тях, значи е Базедова болест. Ако са повишени само първите две или някое от тях, значи Хашимото.

TSI трябва да потърся какво ще рече тъй като за пръв път го чувам.

# 773
  • Мнения: 11 744
Третия ред и аз не разчитам. На първия: май е нормални размери, после лека нехомогенност, без възли.

Относно TSI, проф. Христозов казал на форумка, че само при него правят маркера. Може би е имал предвид за Варна.
Намерих в тази лаборатория, но се пращат в Германия и излиза едни 44 лв. 15 лв за изпращането, 29 лв изследването. https://synwest.bg/index.php?p=10
И според мен не е нужно чак толкова. При хора за оценка дали се касае за рецидив след лечение, или просто за временен "излив" на хормони, е от значение. Защото ако се водят само по ТРАК и той е положителен, то ще изпишат лечение, а TSI като по-прецизен маркер, може да покаже дали наистина се касае за рецидив или не.
За начална диагностика не е от особено значение си мисля, защото отключи ли се хиперфункция на жлезата, стига да не е от ония тиреоидити, които се лекуват с кортикостероиди, не с тиреостатици, то лечението е едно и също и ако ще е Базед, ТРАК ще покаже. Няма как да е Базед без активен ТРАК.
То и други антитела има, ама тук май не се правят още.

Дейзи, бях ти писала в Базеда, но инфото ти идва в повече. МАТ и ТАТ, или едното от тях, може да се повишат при Базед. Базедова болест може да е активна и само с увеличени ТРАК антитела, а МАТ и ТАТ да са в норма. В много малки проценти се среща граничен ТРАК при автоимунен тиреоидит на Хашимото, около 10-20 %, протичащ с хиперфункция. Значи, това да се довериш на ендокринолог, който да те уцели от раз, какво ще отключиш, докато още не си го отключила, водейки се само по антитела MAT и TAT, е малко в сферата на фантастиката.
Повечето заболявания започващи с хиперфункция се изясняват в хода на лечението. Рядко има изявена пълна картина точно за какво се касае. Като пример ще дам пак себе си, защото съм с Базед и нямах изразен екзофталм, който наред с отключване на заболяването, нямаше да остави съмнения за какво се касае.

Източник MEDINFO



Коя хашимотка ще пусне новата тема? Гледам превишени са страниците.

Последна редакция: вт, 16 окт 2018, 14:09 от Merelenda

# 774
  • Мнения: 4 976
Третия ред и аз не разчитам. На първия: май е нормални размери, после лека нехомогенност, без възли.

Относно TSI, проф. Христозов казал на форумка, че само при него правят маркера. Може би е имал предвид за Варна.
Намерих в тази лаборатория, но се пращат в Германия и излиза едни 44 лв. 15 лв за изпращането, 29 лв изследването. https://synwest.bg/index.php?p=10
И според мен не е нужно чак толкова. При хора за оценка дали се касае за рецидив след лечение, или просто за временен "излив" на хормони, е от значение. Защото ако се водят само по ТРАК и той е положителен, то ще изпишат лечение, а TSI като по-прецизен маркер, може да покаже дали наистина се касае за рецидив или не.
За начална диагностика не е от особено значение си мисля, защото отключи ли се хиперфункция на жлезата, стига да не е от ония тиреоидити, които се лекуват с кортикостероиди, не с тиреостатици, то лечението е едно и също и ако ще е Базед, ТРАК ще покаже. Няма как да е Базед без активен ТРАК.

Дейзи, бях ти писала в Базеда, но инфото ти идва в повече. МАТ и ТАТ, или едното от тях, може да се повишат при Базед. Базедова болест може да е активна и само с увеличени ТРАК антитела, а МАТ и ТАТ да са в норма. В много малки проценти се среща граничен ТРАК при автоимунен тиреоидит на Хашимото, около 10-20 %, протичащ с хиперфункция. Значи, това да се довериш на ендокринолог, който да те уцели от раз, какво ще отключиш, докато още не си го отключила, водейки се само по антитела MAT и TAT, е малко в сферата на фантастиката.
Повечето заболявания започващи с хиперфункция се изясняват в хода на лечението. Рядко има изявена пълна картина точно за какво се касае. Като пример ще дам пак себе си, защото съм с Базед и нямах изразен екзофталм, който наред с отключване на заболяването, нямаше да остави съмнения за какво се касае.

Източник MEDINFO



Коя хашимотка ще пусне новата тема? Гледам превишени са страниците.
Да, наистина доста ми идва информацията. Активна ли е болестта или още не се чудя вече с тези леки нехомогенни структури. Дали има смисъл да изследвам TRAK вместо ТАТ и МаТ. Може би повече ще се разбере от ТРАК както казваш ти. А екзофталм какво е? Извинявай, че питам, но не съм наясно с терминологията. Доста съм паникьосана тези дни и мозъка ми отказва.

Последна редакция: вт, 16 окт 2018, 14:18 от daisy12

# 775
  • Мнения: 11 744
Аз ти казах мнението си и как бих постъпила аз. Решението е твое. Чакаш месец и пускаш пак изследвания на хормони. Излизат до обяд резултатите. Ако не са в норма, просто отиваш в лабораторията, доплащаш и ти изследват антителата от същата кръв. ТАТ, МАТ, ако е изявена хиперфункцията пускаш и ТРАК.
Ако са в норма хормоните, няма смисъл да пускаш антитела, а оставаш на проследяване.
По антитела никой няма да се наеме да те лекува, докато хормоните са в норма. Сега са гранични и пак никой доктор няма да се наеме да те лекува с тези стойности, още повече, че ТСХ макар и ниско, е в норма. И не се знае след месец накъде може да избие и дали изобщо ще се случи нещо.
Съвсем отделен въпрос е дали искаш да знаеш какви са стойностите на антителата сега и дали е започнал някакъв процес. Там вече може да си пуснеш антитела когато искаш, по всяко време и да си знаеш стойностите им.

# 776
  • Мнения: 6 346
ТРАК ще потвърди или отрече Базедова болест. Ако изследваш само ТАТ или МАТ, без ТРАК, и някое е повишено, няма да може да се определи дали се отива към Базедова болест, защото ТРАК са повишени при Базедовата, но не при Хашимото (уж). Но повишени ТАТ и МАТ може да има и при Базедовата, не само при Хашимото, така че те не показват със сигурност кое от двете е. Ти клониш към хиперфункция, но това пак не е гаранция за Базедова болест, защото се среща и при Хашимото. Затова изследвай ТАТ, МАТ и ТРАК.

# 777
  • Мнения: 4 976
Благодаря ви много момичета. Merelenda някак не ме свърта да чакам един месец, в същото време не знам как е по-правилно. Сега ли да изчакам другият месец. Страх ме е да не изпусна нещата. Направо съм в едно ужасно колебание в момента. А дали тази лека нехомогенна структура е показание за отключено вече заболяване?

# 778
  • Мнения: 8 082
За един месец нищо фатално няма да се случи - нито TSH ти е толкова ниско, нито FT4 чак пък толкова високо Simple Smile

# 779
  • Мнения: 5 872
daisy12, и аз те съветвам да пуснеш всичко наведнъж - TSH, FT4, FT3, TAT, MAT и TRAK, за да знаеш какво ти е реалното състояние към момента. Peace

А дали тази лека нехомогенна структура е показание за отключено вече заболяване?
Дейзи, нехомогенна структура означава автоимунно заболяване - дали ще отиде към Хашимото, или към Базедова болест, ще покаже бъдещето.

Общи условия

Активация на акаунт