Дразните ли се на "хранителни проповеди" ?

  • 37 811
  • 618
  •   1
Отговори
# 570
  • n/a
  • Мнения: 3 341
И идва в помощ бодипозитивът. Всеки да се приема за красив, въпреки несъвършенствата.
Което оправдава всякакво хранително безумие. Нещата се променят едва при диагноза.

# 571
  • Мнения: X
Бодипозитивът още Карлсон го е измислил:"Аз съм красив, умен, прилично дебел." Simple Smile

# 572
  • София
  • Мнения: 12 374
И идва в помощ бодипозитивът. Всеки да се приема за красив, въпреки несъвършенствата.
Което оправдава всякакво хранително безумие. Нещата се променят едва при диагноза.
В САЩ особено последните години #BoPo движението набра страшна скорост. Пълно е с fat liberationists, body positive activists и прочие. Една от по-известните:
https://www.forbes.com/sites/virgietovar/#4b6645175ef9

# 573
  • Мнения: 30 802
Щом Космополитън сложи Тес Холидей на корица...явно наистина или си вярват, или е някаква сериозна пропаганда. Предполагам е второто, защото в момента голяма част от човечеството се храни с евтин "човешки фураж" и просто няма ресурс всички да ядат качествена храна и да са слаби и здрави. Затова - въвеждаме нов стандарт, та подпухналите да се чувстват нормални. След това медицината ги лекува, въртят се пари и така...

# 574
  • Мнения: X
Лошо няма всеки да се приема и харесва такъв, какъвто е.Стига да е здрав.
Най-вероятно и аз щях да си седя дебела и да си се харесвам, ако не се отразяваше на здравето ми.А непоносимостта ми съм болести, болници и доктори взе, че надви мързела.
Наднорменото тегло Е болест.И влече след себе си още проблеми.

# 575
  • Мнения: 24 467
Пак се измести темата от това, което е - смисълът и последиците, до които водят този тип проповеди.
Със същия успех можем да обсъждаме и ползата от цигари, наркотици, алкохол, шопинг-зависимости, обездвижване и т.н.
Нека видовете диети и хранителни пристрастия да се обсъждат в съответните теми - бол такива има само в тоя форум. Тук е наистина досадно.
Аз от резултатите от проповедите се вълнувам. За което е и темата тук.

Цитат
В последно време ужасно се дразня, когато се стигне до темата "хранене", да ми се дава акъл какво и как да ям. Без значение от коя страна на барикадата сте, дали сте вегани, вегетарианци или всеядни, моля да споделите мнението си по темата.

Апропо - доволно съм виждала и кльощави /момчета и мъже, предимно/, които карат на кренвирши, салам, хляб и вафли в добри количества.
Да, карат, докато са момчета. После шкембето расте. Кльощавите мъже ядат мноооого малко, дори и да са вредни неща. Не съм виждала слаб мъж, който да се тъпче с години и да си е кльощав.То и аз карах на курабии, козунак, палачинки и мекици (толкова обичам) и бях 45 кила с мокри дрехи, ама в един момент взе да ми прилошава и да не свалям по никакъв начин едни 7 кила. Щом ги спрях, всичко си дойде рязко на мястото.
И кльощави и дебели могат да се хранят много нездравословно. Най-често знаят какво трябва, но не им стига воля или не намират чак такъв смисъл за себе си да поддържат определен режим. При мъжете съм с лични впечатления, че повечето просто не ги вълнува.  
Скрит текст:
Точно когато бях 48 кг на 172 бях на кифли и шоколади и аз, защото бях студентка и без пари, а те бяха най-евтини. А съм човек с едра костна структура. И не са били много хората, които са ме питали що съм тъй кофти, понеже беше модерно да си кожа и кокали, затова. И не бях много здрава. Хич. Сега с 20 кила отгоре съм в пъти по-здрава, че и видът ми е по-здрав.

Последна редакция: вт, 18 дек 2018, 11:49 от Judy

# 576
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Проповедите нямат никакъв смисъл. Всеки слуша и чува само това, което е решил.
Информация, воля - всичко това са само аргументи в рационализирането, там, дето
мозъкът да ти обясни защо правиш това, което искаш. Защо да си останеш 100 кила
(липсва воля), защо да нагъваш чипсове (защото не си прочел последното изследва-
не), защо ... и така до границите на собствените убеждения.

# 577
  • Мнения: X
Не е до воля. Обикновено са намесени хормони, от които се чувстваш постоянно много гладен и незаситен, дори и ако си ял наскоро. Докато дебелеенето се изкарва морален проблем (липса на воля, слаб характер, лакомия, мързел), трудно ще има напредък. Когато овладееш скачането на инсулина и кръвната захар, разбираш, че никаква воля не ти трябва: изчезнал е вълчият глад. Като посвалиш килограми пък, тялото ти само се активизира и иска да се движи все повече. Аз лично съжалявам, че не е имало кой да ми обясни това навремето.

Между другото чипсове и кола със захар виждам да нагъват само слаби хора. Даже наскоро коментирахме с мъжа ми една Пица Хът: през витрината се виждаха само слаби хора вътре.

# 578
  • София
  • Мнения: 12 374
То това е проблемът със затлъстяването - болестите, а не кой е хубав и кой - не. Американците хем са обявили епидемия от затлъстяване, хем движения като #BoPo стават все по-мейнстрийм и всички се окуражават да се харесват дебели. Пълна шизофрения.

Overall, 70.7 percent of Americans are either overweight or obese, meaning that an unhealthy weight has become the norm, with normal weight Americans — a BMI of less than 25 — now in the minority.

Нормално е, Джуди - все пак обсъждаме хранене. С проповеди не става, то е ясно. Аз в личния си живот не се бъркам на никого (освен на дъщеря ми, а дори и при нея - не винаги) как и какво яде, елементарно възпитание е. Когато става дума за публичната сфера обаче, ми се иска да виждам повече дискусии по темата.

# 579
  • Мнения: X
Не е до воля. Обикновено са намесени хормони, от които се чувстваш постоянно много гладен и незаситен, дори и ако си ял наскоро. Докато дебелеенето се изкарва морален проблем (липса на воля, слаб характер, лакомия, мързел), трудно ще има напредък. Когато овладееш скачането на инсулина и кръвната захар, разбираш, че никаква воля не ти трябва: изчезнал е вълчият глад. Като посвалиш килограми пък, тялото ти само се активизира и иска да се движи все повече. Аз лично съжалявам, че не е имало кой да ми обясни това навремето.

Между другото чипсове и кола със захар виждам да нагъват само слаби хора. Даже наскоро коментирахме с мъжа ми една Пица Хът: през витрината се виждаха само слаби хора вътре.
И аз.Бих си спестила едно поне....5-6 години носене на почти 100 кг.
Апропо, аз се повлиях именно от "проповеди".Вярно, сама влязох в съответната група, но точно проповедите на някои хора промениха нагласата ми към храната и здравето.
Скрит текст:
Пак се измести темата от това, което е - смисълът и последиците, до които водят този тип проповеди.
Със същия успех можем да обсъждаме и ползата от цигари, наркотици, алкохол, шопинг-зависимости, обездвижване и т.н.
Нека видовете диети и хранителни пристрастия да се обсъждат в съответните теми - бол такива има само в тоя форум. Тук е наистина досадно.
Скрит текст:
Аз от резултатите от проповедите се вълнувам. За което е и темата тук.

Апропо - доволно съм виждала и кльощави /момчета и мъже, предимно/, които карат на кренвирши, салам, хляб и вафли в добри количества.
Да, карат, докато са момчета. После шкембето расте. Кльощавите мъже ядат мноооого малко, дори и да са вредни неща. Не съм виждала слаб мъж, който да се тъпче с години и да си е кльощав.То и аз карах на курабии, козунак, палачинки и мекици (толкова обичам) и бях 45 кила с мокри дрехи, ама в един момент взе да ми прилошава и да не свалям по никакъв начин едни 7 кила. Щом ги спрях, всичко си дойде рязко на мястото.
И кльощави и дебели могат да се хранят много нездравословно. Най-често знаят какво трябва, но не им стига воля или не намират чак такъв смисъл за себе си да поддържат определен режим. При мъжете съм с лични впечатления, че повечето просто не ги вълнува. 
Скрит текст:
Точно когато бях 48 кг на 172 бях на кифли и шоколади и аз, защото бях студентка и без пари, а те бяха най-евтини. А съм човек с едра костна структура. И не са били много хората, които са ме питали що съм тъй кофти, понеже беше модерно да си кожа и кокали, затова. И не бях много здрава. Хич. Сега с 20 кила отгоре съм в пъти по-здрава, че и видът ми е по-здрав.
Къде видя видове диети и хранителни пристрастия?
Коментира се предимно факта, че многото кг са си болест.И си трябват мерки.
Ако имаш предвид калорийната теория, като пример за коментирана диета, дадох я само като пример за неефикасна вече повече от 40-50 години, а въпреки това масово продължават да я препоръчват.И объркват хората, и така им пречат всъщност наистина да отслабнат трайно и завинаги.

# 580
  • Мнения: 24 467
Всъщност идеята е различна - ако беше "хранене" - теми за целта си има.
Тук са хранителните проповеди - дали са поносими, дали и какви ползи има от тях.
До тук лично аз не видях някой да е защитил успешно позицията, че има полза от такива, когато се изнасят на възрастни хора. За себе си виждам смисъл само ако говоря на тази тема с децата си, които трябва да научат нещо полезно от родителите си, на които просто ролята им е такава, докато са деца.

Цитат
Между другото чипсове и кола със захар виждам да нагъват само слаби хора.
Абе "само" не, но доволно количество слаби хора виждам да ядат боклуци и то редовно - мога да го кажа за хора, които познавам добре и виждам всеки ден. Е, не им висвам на врата да им разказвам как постъпват със себе си, въпреки това.

Цитат
Къде видя видове диети и хранителни пристрастия?
Пълно е из темата. Следя от началото. Вегански и хищнически проповеди из нея колкото щеш! От стр. № 5 някаде се почва и нататък. Макар че не това е идеята тук. Не и в тази тема.

# 581
  • София
  • Мнения: 12 374
Не са поносими проповедите. Почти всички, които се разписахме в темата, го казахме. И сега какво, ключ ли да чакаме - или някой заблуден веган да влезе и да изпляка нещо маниакално?

# 582
  • Мнения: 24 467
Много ми се ще да прочета нещо И по темата - кой е успял да промени нечие схващане на темата с непоискано обяснение.
Защото прочетох тук, че има хора, които намират за нормално да изразяват гласно становище, когато такова не е поискано. Нямам против хората. Не. Нищо, че не споделям това. Нещо повече - намирам, че са откровени. Защото житейски срещам такива - значи ги има. Интересно ми е дали вярват, че помагат и как помагат.
Иначе заблудени има и вегани и не-вегани. Обикновено човек нарича така онези, които са на мнение, различно от неговото.

# 583
  • София
  • Мнения: 12 374
Краси написа 2-3 поста назад, че самата тя се е повлияла от такива проповеди. Явно се случва и да хванат дикиш, колкото и да съм скептична.

off: Познавам хора, спрели цигарите, след усилени проповеди.

Никой не твърди, че само сред веганите има заблудени.

# 584
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Judy, не мисля, че "хранителни проповедници" го правят с мотив да помогнат.
Основното е - да се самоутвърдят, т.е. за пореден път да си докажат, че те са
властелините на истината в последна инстанция. Все пак говорим за онези
случаи на "непоискано становище". Има вероятност някой да бъде заразен с
нечие становище, когато го поиска, а ще го поиска, когато така се подредят
звездите, че едновременно той има проблем (осъзнае го) и срещне някого,
който успешно се е справил с него. (мисля, че при Краси се е случило по та-
къв начин. Краси, поправи ме, ако греша)

Общи условия

Активация на акаунт