Дразните ли се на "хранителни проповеди" ?

  • 37 863
  • 618
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: X
Майтап е разбира се.

# 556
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Крайно време беше за клипче тип "Истината за нещо си там" 🙄

Клипчето не пречи никому, а за някои даже може да е полезно, както беше за мен - още едно доказателство защо хората масово затлъстяват. Щото истината често се прикрива заради нечии интереси и печалби. И за разлика от проповедите представлява информация.

# 557
  • София
  • Мнения: 17 595
Според мен всичко с хранителните навици опира до психическа нагласа и поради тази причина не можеш да “нагласиш” психиката на някой друг на същата вълна като твоята. За това да даваш непоискано мнение по темата е тъпо.
Напълно съм съгласна. Хранителните навици са въпрос на ценности, а ценностите са въпрос на възпитание и информираност (или дезинформираност).


Хранителните навици са въпрос на много неща - но... с изключение на д-р Лектър и подобните му, определено не точно на ценности.


е точно от това идва проблемът - на дебелите ви е срам да правите забележка - на слабите - яжте,че сте болни. В повечето случаи на много слаби хора става въпрос за проблеми с метаболизма или просто ген. Повярвайте ми - ужасно е . Аз ям като вол и всеки ден се намира някой да ми каже да ям повече. Ям като вол и съм здрава като такъв /въпрекии малкото килограми, през живота си грип дори не съм хващала/ . При 'дебелите' къде точно ви е проблемът да кажете 'сестро, яж по-малко, че много си се закръглила' /примерно/ . Пълничките са здрави и си хапват добре и се радват на живота, ние слабите сме 'болнави' мърши....

Ами не си права.
Затлъстяването е болест. Как реши, че дебелите са здрави и се радват на живота не знам.
Била съм над 100 кила. И не бях здрава.
Да си дебел си е също проблем с метаболизма. И трябва ли да се обсъжда? Тоест направо да се подиграваш на някого.
С нефункционираща щитовидна жлеза съм + ИР и затова бях дебела.
Част от проблемите съм решила.
Тоест като съм била 110 кила някой има право да ми се подиграе на болестите, но аз мога ли тогава на някой сакат да се подиграя. Все е болест.
Също така има хора казват на някои, че са кльощави, просто защото завиждат.
Въпрос на възпитание са тия неща.


И двете неща е допустимо да се коментират... по изключително внимателен начин (понякога причината може да е доста по-сериозна от ЩЖ, особено при болезнена слабост) - от близки / близки приятели, най-вече с идеята, че такива неща обикновено се дължат на здравословни проблеми и... ами, логично е човек да се поинтересува дали може да помогне с нещо. Може да знае за добър лекар, може нещо друго...

# 558
  • Мнения: X
Имам позната, която се беше докарала до затлъстяване с неконтролируемо ядене, 110-120 кг беше стигнала. Задъхваше се, имаше аритмия, веднъж припаднала както си карала колелото на улицата и предизвика птп. Всички я знаехме, никой не смееше нищо да и каже в лицето, защото беше от най-злостните защитнички на това как било важно човек да се чувствал добре, без значение дали може или не да се вдигне от леглото от килограми. Чак когато лекар и каза, че може и да не докара до 30 се взе в ръце и влезе в прилични норми.

# 559
  • София
  • Мнения: 17 595
Класната на дъщеря ми ми се обади, че си е купила 5 енергийни напитки. Бях й дала повече пари, защото бяха на екскурзия. След моето настояване, беше накарала малката да ги изхвърли. Естествено, че ще съм й благодарна за такова нещо. Мисля, че това е нещо съвсем различно от хранителни проповеди. В друг случай пък целият клас посети сладкарница вместо пицария заради дете-вегетарианец. Е тук не бях във възторг, първо има вегетариански пици и второ - захарта май е доста по-вредна. А самото дете вегетарианец след година ядеше дюнери, криейки се от родителите си. Grinning


Това е точно толкова безумно колкото положението, при което ако има един пушач в дадена компания, цялата компания следва да седне в частта за пушачи, въпреки задимеността и независимо от температурите.


Продължава да ми е интересно - какво смятате, че ще се случи, като заявите на човек с проблем, че има проблем?
Епидемия има и в заболяванията на зъби, очи, хиперактивност, ниска социална интелигентност, адаптивност, зависимости от различен вид и т.н. Пандемия има в диабета и в купищата автоимунни заболявания също. В какво ли няма епидемия...
И? Правите забележка на човека за всичко, за което се сетите, че е недобро, а според вас той е негов носител? Или намирате за допустимо да отразите само този проблем, към който вие лично по някаква причина имате пристрастия /най-често поради някакъв личен свой проблем на темата/? И пак какво ще стане, като бъде отразен един негативен факт? Наистина ли смятате, че ще се помогне на човек с проблем по този начин - като отразите, че той има еди какъв си проблем? Колко пъти е отказан така  пиян да пие, като е бил "забелязан"? Пушач - да спре да пуши? Или е помогнато на болен да оздравее? На дебел да отслабне, на кльощав да се нормализира, на разсеян да се научи да се съсредоточава? Де да ставаше с такива бележки, пък били те и добронамерени...
Затова определено смятам, че прекомерната фиксация върху подобни теми и недопустимата намеса, която до позитиви реално не води, не е помощ, нито дори желание за помощ, а израз на личен проблем, пренос му казват хората по научному.


Със сигурност бих казала, ако мисля, че някой (или нечие дете) вероятно има проблеми със зрението. Важно е, трябва да се провери, колкото по-рано - толкова по-добре и не е така... "набиващо се на очи" като теглото.

# 560
  • Мнения: 24 467
Цитат
не е така... "набиващо се на очи" като теглото
Очите бяха вметнати в епидемиите и пандемиите - човечеството, основно поради огромния си брой, страда от всякакви такива, но за никоя никоя у нас, специално, /виждането ми е, че в други държави животът за килограмите не е чак дотам изкривен/ няма чак такова съсредоточаване, както в наднорменото тегло. Да беше в собственото - добре, но границата на възпитанието тук се прехвърля редовно и сериозно. И понеже, за разлика от други заболявания, то е видно, не виждам смисъл да се натяква допълнително на потърпевшия и близките му. За Бога, хората са най-често съвсем наясно. Пречат им конкретни неща, за да се справят с проблема и това не е точно липсата на информация.
Ако трябва този проблем да го сравним с очния, то сравнението ще издържи във фазата, когато и очният е виден. Нещо като човекът носи очила и му казваш, че не е добре с очите, да иде на лекар или да яде повече моркови.

# 561
  • Мнения: X
Скрит текст:
Цитат
не е така... "набиващо се на очи" като теглото
Очите бяха вметнати в епидемиите и пандемиите - човечеството, основно поради огромния си брой, страда от всякакви такива, но за никоя никоя у нас, специално, /виждането ми е, че в други държави животът за килограмите не е чак дотам изкривен/ няма чак такова съсредоточаване, както в наднорменото тегло. Да беше в собственото - добре, но границата на възпитанието тук се прехвърля редовно и сериозно. И понеже, за разлика от други заболявания, то е видно, не виждам смисъл да се натяква допълнително на потърпевшия и близките му. За Бога, хората са най-често съвсем наясно.
Пречат им конкретни неща, за да се справят с проблема и това не е точно липсата на информация.
Скрит текст:
Ако трябва този проблем да го сравним с очния, то сравнението ще издържи във фазата, когато и очният е виден. Нещо като човекът носи очила и му казваш, че не е добре с очите, да иде на лекар или да яде повече моркови.
И аз така мислех.Че хората са информирани, че знаят, че са наясно, че при цялата тая информация просто няма как да не знаят....Преди.Докато не се сблъсках "челно" с проблема и не започнах да чета, да се интересувам....Идея си нямаш колко са заблудени хората.И как нищо, ама нищичко не знаят нито за работата на тялото, нито защо са затлъстели, нито как да се излекуват.Наистина не знаят.
Дори не е нужно да ровиш из "целия интернет", достатъчно е да прехвърлиш няколко теми тук, в диетичния подфорум....масово хората смятат, че е правилно и могат да отслабнат, ако ядат и кроасани, и ФаФли, стига да гладуват достатъчно и да се "претрепват" от спорт.
Да не говорим, че това го препоръчват и лекари, и диетолози....та, разбираемо, защо пандемията "затлъстяване" се увеличава, вместо да намалява.

# 562
  • Мнения: 24 467
 Laughing
Да ви имам самочувствието месианско!
Повечето хора са си съвсем наред с информацията. Воля нямат. Като при всяко пристрастяване. Това с проповеди няма да им го оправите. А някои са болни, вземат лекарства, имат проблем с обмяната на веществата и при тях и волята не играе чак толкоз.

# 563
  • Мнения: X
Laughing
Да ви имам самочувствието месианско!
Повечето хора са си съвсем наред с информацията. Воля нямат. Като при всяко пристрастяване. Това с проповеди няма да им го оправите. А някои са болни, вземат лекарства, имат проблем с обмяната на веществата и при тях и волята не играе чак толкоз.
Самочувствието ми е само до момента, в който проумях какво не е наред при МЕН.И направих нужното, за да помогна на СЕБЕ си.
"За да отслабне човек, не е нужна воля.А разум, за да се постави в положение, в което волята просто няма да му е нужна!"-цитирам лекар.
90% от затлъстелите са такива именно заради проблемна обмяна.Ако обмяната им беше нормална и здрава, нямаше да са затлъстели.

# 564
  • n/a
  • Мнения: 3 341
По въпроса - не се дразня, най-често ми е интересно, по границите да се забавлявам.

# 565
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
То, колкото и да ти е нормална обмяната, ако набиваш яко банички и лебец, в един момент ще подпухнеш. Няма как.

# 566
  • Мнения: 24 467
Катерин, децата в първи клас даже са наясно какво е калория и как се смята.
Не мисли, че откриваш топлата информационна вода. Информация има достатъчно. Всяка дебела леля ще ти каже, че като се натъпче за обяд с две тлъсти пържоли с гарнитура от пържени картофи, две филии бял хляб, полее ги яко с бира и издесерти с 2 кроасана, си дебелее на воля. Ама не може да се възпре. Това е всъщност проблемът й.  Laughing /Оставям настрани хората с друга проблематика, понеже си има и такива./ Баш като пушачът - и той е наясно, че не поема витамини.
И като й кажеш същото, без да те е питала, с нищо няма да си й полезна. Най-много да те прати там, където ти е мястото - на майната си, да си решаваш собствените проблеми с кантара и да раздаваш правосъдие у вас. Ако близките ти го позволяват де, щото и те не са длъжни. Лично съм виждала семейства, в които най-често женската част парадира с диети и наставления по темата, а мъжката или се хили /с оглед запазване на семейното спокойствие и върти пет зад гърба й/, или, като му писне, вземе че и той отпрати месията да си гледа собственото здраве. 
За себе си можеш да си наясно кое не ти е работило и да си решиш как да си го задействаш. За другите - едва ли ще да се случи с подобни информационни проповеди.
...
Скрит текст:
Няма да забравя майка ми, като беше луднала по едно време по разделното хранене, изнасяше подобна проповед на един македонец, който се бе изнесъл в балкана да пече пържоли и да пие бира в компания от себеподобни. Той я слушА, слушА, явно забавно му беше, цели 15 минути. Търпелив човек се оказа. Накрая и на него му писнА, та извика баща ми да си прибЕре жЕната, че ке го умОри веке!
Та те така с проповедите и ползите от тях.  Laughing
Апропо - доволно съм виждала и кльощави /момчета и мъже, предимно/, които карат на кренвирши, салам, хляб и вафли в добри количества.

# 567
  • Мнения: X
То, колкото и да ти е нормална обмяната, ако набиваш яко банички и лебец, в един момент ще подпухнеш. Няма как.
Естествено, именно баничките и лебеца  ти прецакват обмяната.

Катерин, децата в първи клас даже са наясно какво е калория и как се смята.
Не мисли, че откриваш топлата информационна вода.
Скрит текст:
Информация има достатъчно. Всяка дебела леля ще ти каже, че като се натъпче за обяд с две тлъсти пържоли с гарнитура от пържени картофи, две филии бял хляб, полее ги яко с бира и издесерти с 2 кроасана, си дебелее на воля. Ама не може да се възпре. Това е всъщност проблемът й.  Laughing /Оставям настрани хората с друга проблематика, понеже си има и такива./ Баш като пушачът - и той е наясно, че не поема витамини.
И като й кажеш същото, без да те е питала, с нищо няма да си й полезна. Най-много да те прати там, където ти е мястото - на майната си, да си решаваш собствените проблеми с кантара и да раздаваш правосъдие у вас. Ако близките ти го позволяват де, щото и те не са длъжни. Лично съм виждала семейства, в които най-често женската част парадира с диети и наставления по темата, а мъжката или се хили /с оглед запазване на семейното спокойствие и върти пет зад гърба й/, или, като му писне, вземе че и той отпрати месията да си гледа собственото здраве.  
За себе си можеш да си наясно кое не ти е работило и да си решиш как да си го задействаш. За другите - едва ли ще да се случи с подобни информационни проповеди.
...
Скрит текст:
Няма да забравя майка ми, като беше луднала по едно време по разделното хранене, изнасяше подобна проповед на един македонец, който се бе изнесъл в балкана да пече пържоли и да пие бира в компания от себеподобни. Той я слушА, слушА, явно забавно му беше, цели 15 минути. Търпелив човек се оказа. Накрая и на него му писнА, та извика баща ми да си прибЕре жЕната, че ке го умОри веке!
Та те така с проповедите.  Laughing
Нищо не откривам аз...използвах наготово откритието на по-умни от мен хора и си помогнах.   Smiley
Мързелива съм, не обичам да се мъча, да наготово е къде-къде по-лесно...
А калориите нямат кой знае какво отношение към отслабването.Ей това много хора не го знаят, затова и броят дебели хора расте, вместо да намалява.
Девизът/апелът/призивът/мантрата  "Яжте по-малко и се движете повече!" просто не работи.Не и дългосрочно.
И всеки (почти всеки), който се е вкарал в капана на калориите, го знае.И обикновено няма измъкване от този капан.
А мъжът ми най-"нагло"    Smiley  се възползва пък той от моите "знания" и взе, че отслабна.Сега е 78кг на 180 см , здрав като бик и доволен като ......не се сещам.   Laughing






# 568
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239

Апропо - доволно съм виждала и кльощави /момчета и мъже, предимно/, които карат на кренвирши, салам, хляб и вафли в добри количества.
Да, карат, докато са момчета. После шкембето расте. Кльощавите мъже ядат мноооого малко, дори и да са вредни неща. Не съм виждала слаб мъж, който да се тъпче с години и да си е кльощав.То и аз карах на курабии, козунак, палачинки и мекици (толкова обичам) и бях 45 кила с мокри дрехи, ама в един момент взе да ми прилошава и да не свалям по никакъв начин едни 7 кила. Щом ги спрях, всичко си дойде рязко на мястото.

# 569
  • Мнения: X
Всяка дебела леля ще ти каже, че като се натъпче за обяд с две тлъсти пържоли с гарнитура от пържени картофи, две филии бял хляб, полее ги яко с бира и издесерти с 2 кроасана, си дебелее на воля. Ама не може да се възпре. 
Това е вярно. Но ако все пак намери воля да се възпре, най-често си въобразява, че като мине на марули и фотосинтеза, това е най-добрият начин за отслабване. Много масова е тази заблуда. И си ходят дебели и гладни.

Общи условия

Активация на акаунт