Деца от всички страни, добре сте дошли-5!

  • 37 196
  • 735
  •   1
Отговори
# 720
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Якамоз а защо сте решили да се местите ?

Ася да не забравя да кажа, че съм впечатлена от програмата ти за СИП ! Иначе като идея мога да добавя кливнинг гледах много красиви неща, но аз не съм правила и не знам дали е приложимо.

Аз проучвам Валдорфските училища и имам въпрос какво мислите за тях ? Има ли някой опит с тях ?
Ако сравним Монтесори и Валдорф кое бихте избрали наясно съм, че като всяко училище си има и плюсове и минуси но ще се радвам да споделите опит.

Колко по рано при вас се записвате в дадена опашка за избрано училище ?
Всички тези мисли са защото трябва да подам молби ако искам да съм на опашката за Монтесори или Валдорф, за едно англйско училище от 4 клас подадох когато Л беше на 18 м но едва ли ще имаме шанс да получим място.

# 721
  • Мнения: 2 603
Защото искаме да купим по-голямо жилище, а в Милано нямаме почти шанс. Гледаме някои градчета извън града и нещата са по - добре. Освен това ни се вижда по-хубаво да гледаме децата на някое по-спокойно място.

# 722
  • Мнения: 9 903
Ами направете го. От 10 години живея в държава на експати. Някои хора сменят къщите си всяка година, други сменят държавата на 2-3 години...децата винаги се приспособяват по-лесно. Колкото по-малки, толкова по-лесно. В пубертета вече е по-сложно.

# 723
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Якамоз аз много подкрепям живеенето извън града. Ние живеем на малък остров на 50 км от Стокхолм и хем е супер спокойно, къщата ни е на брега  на едно голямо езеро, гората е до нас, няма трафик хем е удобно за работа в големият град. Имаме си и ГТ до града, ферибота ни е безплатен.

Тити мислих, че от по дълго сте там. Експатското общество е специално и колоритно ! Никога не може да ти е скучно Simple Smile !

# 724
  • USA
  • Мнения: 1 323
Якамоз,децата се приспособиха много скоростно. Ние търсихме семеен квартал, място където децата да си карат колелетата,да са хубави училищата(публичните).В същото време исках да сме в близост до голям град предвид възможности и разнообразие. На мен ми отне около 4м. лично за да спра да сравнявам и да живея и оценявам какво имам.По природа бързо се адаптирам,но ми беше трудно да си тръгна от толкова приятели.Да чуваме се по телефона,но е различно когато се срещаме. Тук разстоянията са доста големи и не е дестинация която да предприемаш всеки уикенд. Отделно,че вече стегнахме къщата в Чикаго и ще я пускаме под наем и вече не ми се ходи там. Ще ходим на хотел за в бъдеще.Не знам как сте вие,но на мен не ми е комфортно да ходя на гости с преспиване и предпочитам да сме си самостоятелно и да не се съобразявам с никой.
Бибитче,Анджи расте като гъба.Копира братята си във всеки един аспект.Пише с тях на масата,изрязва,иска винаги да е включена в творческите занимания.Вълнува се много от предстоящия си 3ти РД и всеки ден ме пита дали е днес.Много сладко нарежда какво иска за самия ден.Всяка вечер като си ляга и започва с тортата,звезди,пеперуди,магическа пръчка,замък,корона,рокля.Въобще момиченце си е от всякъде.Започна да ми казва,че иска да я водя някъде да си играе с момичета. Не,че пак не бръмчи с камиони и коли,но виждам и друга по-момичешка игра.Самия маниер е друг. Внася нотка красота и ред във всичко. Хванала съм се да и направя замък от кашони.Голям в който да може да влиза и да играе,но върви бавно,че искам да е изненада за нея.Момчетата и харесаха една торта който прилича на замък също,та ще я правим с тях.Парти няма да има и за нея,но ще е вълшебно.

# 725
  • Мнения: 2 603
Да, на мен приятелите са ми най-големия проблем, най-вече защото ми трябва много време да създам познанства. Сега тук познавам много хора и като излезна почти винаги има с кого да се заговоря. Това много ще ми липсва. Не че не можем да идваме от време на време, но знам, че няма да го правим. Разстоянията със сигурност не са чак толкова големи, но пак имам приятелки от други зони, с които се виждаме 2,3 пъти годишно защото отнема час път.
Но няма как, ние в момента сме четирима плюс куче и сме в двустайно жилище. Бебето като порасне съвсем ще стане ужас.

# 726
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз проучвам Валдорфските училища и имам въпрос какво мислите за тях ? Има ли някой опит с тях ?
Ако сравним Монтесори и Валдорф кое бихте избрали наясно съм, че като всяко училище си има и плюсове и минуси но ще се радвам да споделите опит.


при нас в съседния по-голям град (7км) ги има и двете, плюс още едно с реформирана педагогика, т.е. друга програма, не като "нормалните".
от училище до училище има голяма разлика, незнависимо дали са под една шапка. зависи от учителите, от директора, от родителите, защото последните трябва активно да участват в училищния живот. Peace
Скрит текст:
аз бях за Монтесори, мъжът ми твърдо заяви да забравя за Валдорф (в Германия им се присмиват много).

Валдорф имат невероятна база, правят страхотни проекти в по-горните класове, близо са до природата, супер сграда, супер двор със зеленчукова градина, фурна за приготвяне на хляб, пчелини и прочие. НО малко са ми като секта, много от родителите изглеждат странно (облеклото им е едно такова като на горски духове  Crazy). има и нормално изглеждащи, но да кажем, че ти трябва определена настройка, за да общуваш с подобни хора. също изискват да прилагаш у дома идеите на Щайнер, т.е. да няма два свята - училище и вкъщи, всичко трябва да преминава плавно.
много се занимават с музика, танцуване, театър, снимат филми - това е просто мечта за Дзвер... отделно имат дърв. работилница, изработват мебели от дърво и ги продават. оставала съм с отворена уста там... там държат на групата, което би било доста трудно за моето дете.

Монтесори ми допада като концепт децата сами да решават с какво и колко да се занимават, би паснала на Дзвер. там всяко дете работи само за себе си, ако иска може да си кооперира с някого.
от тях се отказах, защото: 1. нямат хубав двор за свободна работа, поти никаква натура, защото са насред града. 2. имат проблем с намирането на учители, поне 2 години подред нямаха учител по музика  Rolling Eyes, отделно учителите идват и си отиват или въобще нямат достатъчно учители  Sick  3. много хипстери си записват децата там без да са наясно с методологията, записват ги, защото е модерно и децата не са толкова стресирани.
3 или 4 пъти бях там в ден на отворените врати и все имаше нещо, което ми правеше негативно впечатление.

и в двете училища има такса, във Валдорф е по доходи, в Монтесири твърда сума. и в двете трябва да "работиш" известни часове, т.е. ако си на пълен работен ден няма как да стане.
само Монтесори училището е достъпно с градски транспорт при нас, до Валдорф трябваше да карам около 15км в едната посока  Crazy

при нас записването е една година предварително, има точни дати.
открито казват, че приемат родителите, не децата. т.е. имаш 2 интервюта и ти задават незнам си колко въпроси, за да разберат дали пасваш на философията им. на мен в Монтесори директно е идвала учителка и ми е казвала, че търсят точно деца като Дзвер, просто го наблюдаваше известно време какъв разговор води със седмокласник и какви въпроси му задава... Whistling
сега две приятелчета на Дзвер са там, но майката много се оплаква, не е доволна и обмисля дали да ги мести в държавно училище, защото в Германия учебния процес доста се отваря заподобни на Монтесори методи, не е като в Бг. при вас незнам как е.

незнам колко ти помага това, може да е специфично за нашите 2 училища, има и много специфични неща, които са свързани с обществото и уч. система в Германия.
иди на място, разгледай, питай, наблюдавай децата, които посещават това училище, наблюдавай и учителите.
аз се отказах от Монтесори точно заради подучути разговори между учители, които просто обясняват от какво не са доволни. а щом учителят не е доволен, няма как учениците да са  Wink

Иначе като идея мога да добавя кливнинг

квилинг ли имаш предвид? фината им моторика е под всякаква критика  Whistling
аз сега съм решила да правят фунийки от стари списания и от тях нещо.

много се ядосах в петък: след като в четвъртък филцвахме и едно дете го добавиха в групата ми, защото много искало и бла бла... съгласих се. един час филцваше, накрая реши, че ще среще с нож топчето и й казах, че няма да стане нищо, защото ножовете не са остри. обаче отиде до кухнята, сряза го и стана на г++. и ми вика да съм го хвърлила....
дадах и 2 лепящи очи и казах да си направи чудовище...

в петък взимам Дзвер и виждам тази творба наред улицата захвърлена, отгоре минали 100 коли  Sick
ядосах се, защото 1. не ми е в групата, директорката й съдействаше да дойде при мен
2. никакво уважение към материали, а специално казах, че държа и който унищожава материалите изхвърча от групата. тази вълна е доста скъпа...
3. никакво уважение даже към собствения си труд - един час работи над това топче.

затова ще правят upcycling Crossing Arms

# 727
  • Мнения: X
Здравейте! Ние се прибрахме вече. Изкарахме една седмица в детско отделение. Няколко пъти започвах да пиша, после трих, защото до последно нямахме яснота какво, и дали изобщо има нещо притеснително.
Направиха ЕЕГ в будно състояние, което беше нормално. Наблюдаваха я как спи и понеже “проблема” е по време на сън, за да са сигурни, че всичко е наред, останахме за ЕЕГ в сън. Общо взето, малкта не се спря. Почти през цялото време беше в стаята за игри или караше колело по коридорите. Всеки ден излизахме на разходки из града. Според лекарите тя е едно нормално, здраво и умно дете. Наблюдаваха я двама лекари- Невролози.
ЕЕГ-то в сън дойде чисто. Пратиха го и в Трьомсо за потвърждение. Кръвните изследвания и те са перфектни. Казаха ми, че няма какво повече да направят, защото детето е здраво и не искат повече да я стресират излишно. А, тя беше герой. Търпеливо понасяше всичко.
Изписаха ни в петък, но се оказа, че няма свободни места в самолета и можем да се приберем чак във вторни. За щастие се оказа, че можем да се приберем с круизен кораб и така, като за финал всичко завърши щастливо и много вълнуващо.
Сега, аз трябва да се погрижа за себе си, защото се оказва, че проектирам моите страхове върху детето си. Постоянно го наблюдавам и му търся несъществуващи болести.
Запазиха ни час за след два месеца. Консултация с невролог, но казаха че категорично нищо няма да ѝ правят. Просто за мое успокоение. Ако искам нещо да попитам, да поговорим.
Казаха, че ще израсте потрепванията и че били нормални, физиологични. Повечето хора ги имали. Най-странното е, че докато спяха в кабината с баща си, забелязах че той потрепва по абсолютно същия начин. Ръцете, рамото...
И така...
Сега остава нещата да си влязат в нормалния ритъм. Тя на градина, аз мисля да запиша курс, за да съм сред хора. Идва лято и се надявам да живна и да се успокоя, за да сме добре всички.

Последна редакция: нд, 10 фев 2019, 16:31 от Анонимен

# 728
  • Мнения: 2 603
Mamanorge, много се радвам за добрите новини!

# 729
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Най-странното е, че докато спяха в кабината с баща си, забелязах че той потрепва по абсолютно същия начин. Ръцете, рамото...
И така...


чак толкова странно не е - наследствено е. Wink
радвам се, че изследванията не са показали проблем.
круизният кораб е добре начало - свиркай си и се наслаждавай на живота.  Hug

# 730
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Маманорие много се радвам ! Аз бях сигурна, че няма нищо на детето !
Круизният кораб звучи чудесно ! Ти нали беше почнала работа ?
Иначе просто отглеждането на деца е много различно от това в БГ и ти според мен донякъде се влияеш от това.
Насалждавай се на живота и не се тревожи !

Ася да това имах в предвид но съм го написала грешно.
Благодаря ти за споделеното за Монтесори и Валдорф ! Тук са безплатни и двете въпреки, че са частни училища.
Стандартно също записването е в точен определен срок, но по желаните училища си имат и отделни уеитинг лист.
За разстояния общинското ни училище е на около 5 км съвсем малко е, по една паралелка в клас, голям двор, собствен стол, транспорт.
Монтесори се намира на около 25 км в " центъра " на общината ни. Нямат хубава сграда и двор това им е най големият минус уж ще строят, но кога не е ясно, ползват стола на съседното средно училище което от 7/9 кл.

Валдорф имат много хубава сграда и двор, на около 30 км са ни, имат собствена кухня, много близко са до парка на двореца, който е паметник на Юнеско.

И Монтесори и Валдорф се водят и по националните изискванияи програми и децата полагат всички матури както децата в общинските училища.
И в двете се изисква и очаква родителите по един или друг начин да са активни.

Сложно е това с избора на училище

# 731
  • Мнения: X
Благодаря ви!🤗☺
Две в едно 🤗, аз трябваше да започна, като малката започне градина, но не съм сигурна, че е добре за моето здраве, особено сега. Предполагам знаеш концепцията на работата...
Ще видим. Най-важното сега е, че всичко е наред и че сме здрави. Другото ще се нареди.

# 732
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Да най добре си почивай вкъщи и както каза някой курс за разнообразие !

# 733
  • Мнения: 2 603
Аз харесвам монтесори, чела съм нейни книги и доста ми допадат някои от нещата. Не съм запозната с валфдорфския метод, знам, че прекарват доста време навън. За мен това е супер положително, аз бих искала децата ми да са навън постоянно, да учат за природата и такива неща. Но не знам другата част от философията им.

# 734
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
дали Валдорф или Монтсори - всичко зависи как е приложено.
колкото и добра да е една идея, ако изпълнението е калпаво, то и идеята завяхва... Confused

Валдорф наблягат доста на духовния живот, Монтесори са по-прагматични, което не означава, че Валдорф летят в облаците, те също държат да се изучи занаят, който да се върши с ръцете. плетат, дялкат дърво, обработват глина и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт