Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 668
  • 774
  •   1
Отговори
# 435
  • София
  • Мнения: 18 028
Aйяла, от общината не правят превод, издават при поискване акт директно на английски. В Германия поне, предполагам и в Австрия, документи, издадени на английски, не се превеждат.Поне в нашата община нещата стават на място, плащаш на касата и след малко го имаш.Колкото до другия документ, дано някой с дете в Австрия сподели, но аз си мисля, че сканиран паспорт/лична карта са доказателство за това, че кандидатът е с бг гражданство.

# 436
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Благодаря, Русалке  Hug

Ще се връщам да чета назад темите, че има много неясноти ...

# 437
  • Мнения: 2 076
и аз тия малко попрочетох темата и се втрещих - стори ми се, че трябва да имаш някакво специално висше образование, за да схванеш как става кандидастването в Германия, то са квоти, томболи, нареждания на желания в класации, предварителни стажове... ако човек се пребори с това, май нищо друго не може да го уплаши Grinning

Русалке, на мен ще ми е интересно да разкажеш накратко - какви са предимствата на следването на медицина в Германия? имам предвид - това е едно от най-трудните обучения изобщо - и като продължителност (колко години там?) и като материя, а обременено с чужд език и все пак по-спартански условия на живот спрямо родината, ми се вижда чутовен подвиг

предвид на това, че медицински карди (нали уж) се търсят навсякъде из Европа, не е ли рационално да се завърши българско медицинско образование и после директно работа в Германия или така е само по.... бг медицинските сериали? Simple Smile

# 438
  • София
  • Мнения: 18 028
Може би, но за сетилите се навреме...Хората ходят още от 11 клас на уроци по химия и биология за изпитите тук, а моята девойка си избистри желанията едва към края на 11-ти, тоест вече беше късно да натисне педала само в 12 клас. Това от една страна, от друга в Германия (ако човек докара бала за целта), може да избира между две форми на следване на медицина - Regelstudiengang и Modellstudiengang, при едната комбинацията теория/практика (контакт с пациенти) е още от първия семестър.Отделно в Германия има глад за лекари, нагоре писах за откриване на нови медицински факултети в Аугсбург и Байройт, та си мисля, че изкласилите там наши деца ще са предпочитани пред колегите си от България, Румъния, Полша и сие, най-малкото заради езика на медицинско ниво.Може и да греша, разбира се. Субективно лично мен ме дразнят далаверите в нашите медицински унита, продажбата на дипломи на чужди граждани,  уреждането на изпити по втория начин, твърде многото опции за поправки, безплатни или не..Но далеч повече биха могли да кажат по темата Oceans, Ясмина, Валето, Грант..А в Ерланген съм влизала в университетската клиника - както децата искат нова играчка, така аз поисках в онзи миг да работя на такова място..

Последна редакция: вт, 19 мар 2019, 13:40 от пенсионирана русалка

# 439
  • Шумен
  • Мнения: 1 456
11 клас си  е направо късно - започват от 10 , а някои и от 9-ти. И балът, особено за момичета,  си е доста висок и в днешните времена...

# 440
  • София
  • Мнения: 18 028
Колкото до другото - да, доста информация трябва да се намери, прочете и осмисли за кандидатстването, има различни начини за кандидатстване за специалности с национални квоти, за такива с местни и за такива без, портали разни има съответно, но нещата са систематизирани добре по страниците на унитата и институциите, та с четене става.Отделно, ако човек се обърне към тях с питане, отговарят и обясняват.Ние затова сме без фирма..Четат те, чета аз и после ще действаме заедно.Да не забравяме и помощта тук и във фейсбук групата.Та не е непосилна задачата, времеемка е по-скоро..

# 441
  • Мнения: 327
Здравей, антеа. Знам, че не си се обърнала към мен, но нямам против да споделя малко опит като човек, който вече е преполовил следването в Германия по медицина и си е изградил реална представа за плюсове и минуси на образованието тук. Няма да обяснявам как е структурирана специалността, защото постът ще стане прекалено дълъг. Тази информация е свободно достъпна в интернет.
Скрит текст:
За мен лично досега един от най-големите плюсове на следването на медицина в Германия е възможността да усвоя много практически познания още докато съм студентка - например основни неща като вземане на кръв, слагане на абокати и при нужда приготвяне/апликиране на медикаменти - неща, които в България се правят от мед. сестри, но в Германия са дейност на лекарите. Освен това в рамките на стажответе, според зависи къде и какво, имах вече възможността да извършвам и по-сложни манипулации, което за мен е от изключителна важност. В никакъв случай не мога да кажа, че вече мога да правя тези манипулации самостоятелно, но самата мисъл, че съм видяла, че съм го правила веднъж и че знам какво може да се обърка, ми дава спокойствие при бъдещата работа.

Дотук също така, надявам се, става ясно какво е огромното предимство на това да следваш в Германия и после да специализираш тук, отколкото първо да завършиш в България и после да дойдеш за специализация в Германия. Вторият сценарии съм го виждала вече многократно по болниците - току-що завършили медици от Източна Европа идват с 0 практически умения. Пълна катастрофа. За съответните новодошли, и за колегите..за пациентите да не говорим.  Разбира се, след време се научават. Но в началото винаги е много трудно.

Вторият голям плюс за мен е самата академична обстановка и организацията на преподаване. Лекциите се записват и могат да се гледат после от вкъщи. Имаме онлайн-материали, немските учебници са пълни с таблици, схеми и картинки, които помагат разбирането на материала (в сравнение с Бг учебници, които съм виждала и в повечето случаи представляват просто преводи, приличащи на литературни теми). Имаме семинари, които дават възможност за директен контакт с доцентите и обсъждане на неразбрани неща. Имаме упражнения със симулатори (например тренировки по спешна помощ), както и с истински пациенти в отделенията.

Третият голям плюс е възможността за изледователска работа. Мисля, че в дискусията Германия или България, Германия определено бие по тази графа. В рамките на следването има възможност, при желание, да работиш върху дипломна работа с цел  Dr. med. - тя може да е или статистическа работа, или клинична, или експериментална. Оборудването, лабораториите, кооперациите с международни университети дават възможност за откриване на една нова страна на природонаучните науки.

Отрицателната страна - е, всеки я знае - липсата на кадри. Тя се отразява и върху образованието. Някои от стажовете са си въпрос на късмет - дали ще се паднеш някъде, където ще имат мотивацията да те научат нещо, или ще се паднеш в отделение, в което ще гледат на теб като безплатна работна ръка. Не е нужно да споменавам, че сме имали и лекции от асистенти, които едвам говорят немски. Освен това, нещо което не ми допада, е и стилът на изпитите - с отговори за заграждане. Не че са лесни изпитите, но с годините имам чувството, че знам материала, само колкото като видя възможни отогвори да мога стигна по моя логика до правилния. Възпроизвеждането на информацията "накуп" и всеобхватното мислене идва доста по-трудно.

# 442
  • София
  • Мнения: 18 028
Grant, мерси, беше ми много полезно!

# 443
  • Мнения: 2 076
и аз благодаря на двете ви, че се отзовахте на въпроса ми Simple Smile а на Grant адмирации за изчерпателността!

наскоро ми изскочи статия за рекламна кампания из немските медии, с която болници привличат полски медицински сестри, които досега са работили в Англия  /да използват несигурната им ситуация покрай брекзита/, от която вероятно съм заключила, че има голям недостиг на медицински персонал - дали и това не е причина да учат лекарите от рано на всички манипулации, които другаде се извършват от сестри?

# 444
  • София
  • Мнения: 4 244
Да се включа като майка на вече завършила медицина в Германия дъщеря и да допълня поста на Грант. Simple Smile
Тя също късно се ориентира към тази специалност и беше късно за уроци. Освен това не харесвам системата на прием у нас с трудния вход и неизбежността от частни уроци и заучени теми. Дали това е най-добрия начин да се селектират най-добрите?  В Германия се влиза с бала и знанията от средното образование и плавно се надгражда училищния материал. Пресявката започва след 1. семестър и продължава с бясни темпове докъм третата година и после се забавя. Остават най-знаещите, най-мотивираните, най-упоритите, най-устойчивите на стрес.
Знам, че и у нас обучението по медицина е едно от малкото, които са на ниво и не мога да направя сравнение между двете, но мога да направя такова за практиките, тъй като една от тях дъщеря ми прави в много добра софийска болница. База, материали, инструменти на възраст колкото нея. Sad Незаинтересованост, лоши практики и прочие неща, които си ги знаем. Там - достъп до новостите в медицината, възможност да ползваш по време на обучението си апаратура, която е последна дума на техниката (напр. наблюдаваш операции с "окото" на опериращия).
И да не забравяме клишето за контактите и кръгозора Simple Smile.
П.П. Спартански не е живяла, но "далеч от мама" с всичките негативи - да. Лично за мен обаче, това също е  плюс.
antea, допълвам. Манипулациите там по принцип се извършват от лекари, няма нищо общо с Брекзит. Немските мед. сестри бягат предимно към САЩ и Скандинавието, заради по-високо заплащане, нормално е да привличат източноевропейски кадри. Лекар от тук без специалност трудно ще си намери работа в Германия, въпреки глада за лекари.

Последна редакция: вт, 19 мар 2019, 21:19 от Oceans

# 445
  • София
  • Мнения: 18 028
Антеа, направи ми услуга с питането си, отговорите на Грант и Oceans ми допълниха картинката..Колко уж съм чела тук и там, но  след такива включвания винаги научавам нещо ново. Simple Smile Благодаря пак.

# 446
  • Мнения: X
Здравейте , много се чудех дали да пиша в темата.
Спомням си ,че в TUM имаше една бакалавърска програма изцяло на английски или се бъркам ? Нещо с математика беше... Някой сеща ли се за какво говоря ?

А също искам да питам и за Хайделберг има ли бакалавърски програми изцяло на английски ? Sad

# 447
# 448
  • Мнения: 2 076
хм, тази специалност звучи доста интересно, особено с фокус на renewable energy
понеже съм точно в този сектор, знам отлично каква е драмата да се синхронизират технологични с икономически знания, симбиозата е изключително трудна, а хора, които да разбират и от двете много добре, са рядкост, поне на мен често ми се налага да чета технически анализи и да откривам топлата вода във физиката Blush, за да си изложа по-ясно финансовите позиции, а на инженерите - да осмислят базови концепции за възвръщаемост Simple Smile

# 449
  • Мнения: X
Но тя не е само на английски, а е на двата езика и искат висок немски също - ДаФ 4х4, както за всички други специалности в ТУМ.  
Питането беше за бак изцяло на английски, без немски, аз не знам в ТУМ да има такава специалност, без да искат и немски на високо ниво.
Здравейте , много се чудех дали да пиша в темата.
Спомням си ,че в TUM имаше една бакалавърска програма изцяло на английски или се бъркам ? Нещо с математика беше... Някой сеща ли се за какво говоря ?

А също искам да питам и за Хайделберг има ли бакалавърски програми изцяло на английски ? Sad
Да не те разочаровам, а и нашите проучвания бяха преди години, нещата се изменят, но в добрите технически унита в Германия навсякъде искат висок немски, дори за АйТи специалностите (пример - Карлсруе), които по презумция са основно на английски. За Хайделберг не знам, но може да си видиш сам/а в сайта им.
Повече избор на бак само на английски има в Холандия, там обаче има такса за обучение. Има тема за Холандия, може да разгледаш.

Последна редакция: ср, 20 мар 2019, 10:01 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт