Малко трудна тема.... за болестта рак - тема 3

  • 82 891
  • 774
  •   2
Отговори
# 240
  • Мнения: 5 010
За Пловдив за лъчетерапия препоръчвам доктор Радев,малко тромав и не много словоохотлив,но в отделението,от неговите пациенти нямаше изгорени,с повръщания и др. странични ефекти.Доволна съм.Моето лъче беше предоперативно.

# 241
  • Мнения: X
За химиотерапия- д-р Петров и д-р Тонев от 3-то вътрешно. И двамата са млади, но много в час и много ангажирани с пациентите си.

# 242
  • Мнения: 303
Благодаря момичета, че ми отговаряте!!!
Ще потърся контакти на д-р Петров и д-р Тонев, защото химиотерапията тепърва предстои.
Днес на баща ми ще му махат дрена и ще му правят скенер. Отиде сам, каза, че днес се чувства добре и не иска никой с него.
Веднага ли казват резултатите от скенера, ако има разсейки и т.н. Никак не ми се искаше да е сам като му съобщават резултатите, защото ако не са добри той направо ще се отчае...

# 243
  • Мнения: 5 010
Ако е обикновен скенер резултатите са готови след 1-2 часа,ако е ПЕТ след 3-4 дена.

# 244
  • Мнения: 10 614
Резултатите излизат в различно време в зависимост от натовареността на болницата. Двата пет скенера в Панагюрище излязоха след 4 часа, а в Александровка - след 10 дни.

Не е хубаво да ходи сам баща ти, когато ще се съобщават важни неща. Трябва си още някой да слуша, помни и пита. Всички са в стрес и си трябва втори човек.

# 245
  • Мнения: 303
Знам че не трябва да ходи сам, ама е такъв инат...
Преди малко ми се обади, че резултатите са излязли, били добри, подробности не дава, довечера ще ходя да измъквам информация с голям зор и ще искам да ми покаже какво пише на заключението от скенера и да го снимам.
Правили са му само скенер в КОЦ, не ПЕТ скенер, защото раната от операцията била съвсем прясна. Според вас да настояваме ли и за ПЕТ скенер след известно време, ако трябва ще заплатим.
В понеделник трябва да отиде на комисия, ще се опитам да отида с него или поне да го накарам да вземе майка.
Ох да му се не види, гледа да ни държи настрани, нищо не иска да обяснява, щял да се оправя сам и т.н.

# 246
  • Мнения: 1 923
Направо звучи като майка ми, инат до последно, това никак не помага Sad
Защо не са назначили химио и лъче след отстраняване на бенката? Трябва да се направи и пет скенер на по-късен етап, за да се види какво се случва в тялото, има ли разсейки.
Предполагам, ще му назначат такъв, иначе е много скъпо. Наистина, опитай се да отидеш с него или прочетеш епикризите за да се види кой стадии е, и изобщо какво се случва.

# 247
  • Другата България
  • Мнения: 37 316
Добре е да прочетеш внимателно заключението от скенера на първо време, да.

# 248
  • Мнения: 10 614
Лекарите ще кажат дали има нужда от ПЕТ скенер на по-късен етап, след евентуално лечение.
Аз на твое място бих взела нещата в свои ръце. Какво значи не казва, не дава документи и тн?!? Повечето документи аз сама ги взимам от лекарите, а когато й дават нещо на нея - незабавно си правя копие или снимам с телефон.

# 249
  • Мнения: 1 997
Чета в другата тема, че болниците са надвишили лимита и  поради това химиотерапиите ще се ограничават...
Някой прочел ли е подобна информация и къде? Само това остава. Притеснявам се да не се стигне до отлагане на вливане.  На 5 юни в сряда е петата вливка в КОЦ Пловдив. Дано няма проблеми.

ПЕТ скенер направихме. Бяха минали 40 дена от операцията и точно преди започване на химеотерапията. Когато ходихме в КОЦ за записване и регистриране вече бях уредила документално всичко. От там никой не го предложи.  Направо попитаха за какво ни е, когато им казах . За тях нямало значение.  Те знаели какво е състоянието от епикризата след операцията. Имахме определена дата за скенера , а те искаха първата ХТ да започне два дена по рано. Мъжът ми каквото кажат лекарите и изпълнява. Да ама не. Веднага разговор със синът ми и категорично взето решение да се мине през скенер. Да се види каква е общата картинка сега. След време  пак ще тичам да се прави след проведено лечение. Не може без база за сравнение поне според мен. Съответно нямаше какво да правят в КОЦ  при моят категоричен отказ и получихме нова дата за ХТ пет дена след първоначалната.  Дали сме постъпили правилно не знам. Просто в този момент това решихме.

# 250
  • Мнения: 303
Ами ясно, ще трябва категорично да му заявя, че повече никъде няма да ходи сам и че трябва да знаем всички подробности. Ще изчакам в понеделник комисията и ще се допитам пак до вас. Много, много ми помагате в тази тема да се ориентирам в ситуацията. Ще питам и за пет скенера. А защо не е направена лъче или химиотерапия след първата операция на бенката не знам. Баща ми не ми казва-какво значение имало, намало смисъл да гледаме назад. Пък и той без това най-добре от всички бил наясно със ситуацията /биолог е../. Ох какво да ви кажа, хем инат, хем компетентен, хем „абе какво да ви занимавам вас,няма нужда да се тревожите...”

# 251
  • Мнения: 5 010
Имате право на ПЕТ шест месеца след предходния.ЯМР показва същото,само,че не облъчва толкова и може да се прави по-често,а пък е и много по-евтин,ако не ти се чака за направление.

# 252
  • Мнения: 10 614
Истината е, че доста неща се виждат на обикновен скенер, а някои направо не се виждат на ПЕТ. В разчитането на един от пет скенерите на майка бяха написали, че не е ясно каква е формацията в черния дроб и затова ни насочват към компютърна томография. Тогава попитах защо се налага това и ми обясниха. Пет скенерът показвал колко е активен ракът в момента и съвсем дребните разсейки, което рядко е от съществено значение за лечението. Той показва метаболитна активност, която се измерва  чрез скоростта, с  която клетките усвояват глюкозата,  но не винаги се вижда какво точно е образуванието. В нашия случай се оказа доброкачачествена киста. Другата причина за повсеместно названчаване на пет скенер е източване на здравната каса.

# 253
  • Мнения: 1 997
Ние го минахме по здравна каса. Знаехме, че е напреднал стадий, но разсейките  в далака се видяха на него. Никой преди това не ги видя. Все пак след провеждане на ХТ ако се видят отново ще знаем от кога са и какво се случва, действа ли ХТ или не. 
Още от сега му е даден час за скенер  който е в КОЦ за началото на юли след шестата вливка. Явно е контролен да се види как се развиват нещата. Карам стъпка по стъпка. След това ще умуваме  какво ще следва. Определени са му 12 ХТ през 14 дена.  Даже и не знам след това какво се прави.

# 254
  • Мнения: 10 614
След 6 вливка и контролен скенер обикновено преценяват дали да продължи същото лечение (ако има подобрение или стопиране на процеса) или да сменят лечението.

Общи условия

Активация на акаунт