Отговори
# 270
  • Мнения: 8 247
По същата логика септември, октомври, април и отчасти май, ще са абсолютно ужасни по зимно време. Ще се връщаме от работа по тъмно.

# 271
  • Мнения: 4 023
Днес излязох в 7.30 от вкъщи и още беше тъмно. Октомври. Лятно време.
Косата ми се изправя от ужас като си помисля, че това ще остане за цялата зима, ама май в тази посока вървят нещата.

Декември и януари пък ще е съвсем тъмно и в 8-8 и нещо Ще се развиделява чак след 8.30. И на мен ми призлява като си помисля. Сега октомври ми е до рев като ставам, пък за после (ако ще е лятното), направо не ми се мисли.

Т.е. в 7.30 ще си е пак тъмно та тъмно дори по зимно време.
Все ще е тъмно сутрин зиме.
То, че ще е тъмно в 7.30, тъмно ще е. Но, все пак едно е да се развидели най-късно до 8,  но чак към 9 е вече прекалено. А тези, които започват работа от 8 ще дремят 1 час на работното място до 9, докато се развидели. Вечер, дори и да се стъмнява по-рано е различно. Човек още не си е загубил работоспособността. Не нисля, че се понася по-тежко от организма от късното развиделяване.

# 272
  • Мнения: 3 916
Всъщност би се развиделявало към 8.30, в 9 няма да е тъмно.
И е точно обратното. Сутрин е неработоспособен всеки, на който просто му се спи. Следобед, когато започне да се стъмва придобиваш усещане за отминал ден, на идване на нощта и съответно вече си достатъчно уморен и неработоспособен. Все едно отиваш на нощна смяна.

# 273
  • Мнения: 19 333
По същата логика септември, октомври, април и отчасти май, ще са абсолютно ужасни по зимно време. Ще се връщаме от работа по тъмно.
Ужасни ще са и все пак времето тогава е по-топло и приятно, а не като зимата да излизаш в минусови температури по тъмно. За мен лично е по-приемливо вечер да е тъмно по-рано. Лятото не ни пречи да стоим навън до 23-00ч, въпреки че се е стъмнило.
Следобед, когато започне да се стъмва придобиваш усещане за отминал ден, на идване на нощта и съответно вече си достатъчно уморен и неработоспособен.
Той денят в 18 вече е отминал без значение светло или тъмно е навън. Примерно аз събота и неделя гледам да изюркам детето да си напише до към 17-18ч макс нещата независимо дали е лято или зима, т.е. светло/тъмно. После вече човек няма толкова свежа глава. След това са някакви неща за релакс-игри, цъкане, спорт, ако не е можело по-рано. А това, че втора смяна са до късно, е същият казус като безумното почване в 7.30.

Последна редакция: пн, 22 окт 2018, 13:25 от Дъждец

# 274
  • Мнения: 4 023
И все пак, по лятното време през зимата човек е по недоспал сутрин и при това положение, шофирането в дългата тъмнина сутрин в мъглите и поледиците от недоспали шофьори,които бързат сънени за работа, няма ли да е по-рисково от шофирането вечер в 17 ч., независимо, че е тъмно?

# 275
  • Мнения: 3 916
По същата логика септември, октомври, април и отчасти май, ще са абсолютно ужасни по зимно време. Ще се връщаме от работа по тъмно.
Ужасни ще са и все пак времето тогава е по-топло и приятно, а не като зимата да излизаш в минусови температури по тъмно. За мен лично е по-приемливо вечер да е тъмно по-рано. Лятото не ни пречи да стоим навън до 23-00ч, въпреки че се е стъмнило.
Следобед, когато започне да се стъмва придобиваш усещане за отминал ден, на идване на нощта и съответно вече си достатъчно уморен и неработоспособен.
Той денят в 18 вече е отминал без значение светло или тъмно е навън. Примерно аз събота и неделя гледам да изюркам детето да си напише до към 17-18ч макс нещата независимо дали е лято или зима, т.е. светло/тъмно. После вече човек няма толкова свежа глава. След това са някакви неща за релакс-игри, цъкане, спорт, ако не е можело по-рано. А това, че втора смяна са до късно, е същият казус като безумното почване в 7.30.

Ами, не е отминал, точно удря по една уязвима съществена група-деца! в училищна възраст.
Все тая би било лятото, когато са ваканция, все тая е и за събота и неделя. Животът обаче е такъв, че точно октомври, ноември, декември, януари, февруари са на училище, не е вечна ваканция и не е нескончаема съботата и неделята. Реално това са доста месеци за децата, които стартират учебната година втора смяна. И те не са малко.

ПП. Вечер, на тъмно, уморената средностатистическа шофьорка, бързайки да се прибере вижда същото в тъмницата, което се вижда и сутрин в тъмницата. Само че, излизайки по-рано сутрин поне няма тежък трафик. Вечер трафика е доста по-натоварен и зрението, ако е работила цял ден пред монитор, също. Като сложим лошите настилки, липсата на маркировки, лошото осветление и притичващите деца след училище облечени по правило в черни якета, за да не им личи изцапаното-картинката не е никак по-розова.

Последна редакция: пн, 22 окт 2018, 13:40 от smetanapalata

# 276
  • Мнения: 19 333
Същото важи за децата първа смяна през тези месеци, ако се избере лятно време.
Също в тъмнина ще учат, също в тъмнина ще отиват на училище, също ще са уморени и неконцентрирани.
Фактът, че МОН препоръчва да се остане на зимно заради учениците, говори достатъчно кое са преценили, че е по-добре за тях.

# 277
  • Мнения: 3 916
Сутрин за 1 смяна трафикът е коренно различен.
На мнение съм, че МОН не са компетентни по техните дела, камо ли за това. МОН да диктуват и за това е подигравка.
Що не вземат да анкетират учениците, че и учителите МОН, като толкова много знаят. Щото няма да могат да си обработят резултатите после.

# 278
  • Мнения: 4 023
Учениците първа смяна, които започват в 7.30 ще учат по лятното време през зимата около час и половина на тъмно до към 9 и как може да се очаква да им е пълноценно ученето, когато те още буквално ще спят в класните стаи. Поне по зимното време след  около половин час става светло.

# 279
  • Мнения: 2 867
По същата логика септември, октомври, април и отчасти май, ще са абсолютно ужасни по зимно време. Ще се връщаме от работа по тъмно.
Април е след пролетното равноденствие - денят е по-дълъг от нощта, а май е максимално близо до най-дългия ден в годината - 22 юни -как така ще е тъмно в 5 часа?
Ако остане зимното време, месеците от ноември до март ще са по същия начин както са били досега с въртенето (пак зимно време). Промяната ще е за месеците април-септември - но при тях денят така или иначе е дълъг, така че всичко ще е ок.

# 280
  • Мнения: 3 916
До към 9 е много обширно понятие. Няма да бъдат на тъмница, ще се е развиделило преди това.

"Ако остане зимното време, месеците от ноември до март ще са по същия начин както са били досега с въртенето (пак зимно време)"

-точно така. Това означава ранно стъмване и учениците втора смяна започват да дремят от 3 час вече уморени, усещането е като за отминал ден и настъпване на нощта.

# 281
  • Мнения: 19 333
До към 9 е много обширно понятие. Няма да бъдат на тъмница, ще се е развиделило преди това.

"Ако остане зимното време, месеците от ноември до март ще са по същия начин както са били досега с въртенето (пак зимно време)"

-точно така. Това означава ранно стъмване и учениците втора смяна започват да дремят от 3 час вече уморени, усещането е като за отминал ден и настъпване на нощта.
Същите тези ученици ще дремят иначе сутринта. Не знам защо тези от втората смяна да са по-важни от учещите първа, при положение че много повече деца учат първа смяна. Всички в начален курс в предучилищна и първи клас са първа смяна задължително, а в много училища до 7ми клас се учи само първа смяна.

Третият час започва в 15.20, когато е всичко друго, но не и тъмно.  Ако някой дреме тогава, не е заради зимното време.

# 282
  • Мнения: 3 916
Няма по-важни и по-неважни деца.
Интересно би било да се направи реално проучване, и анкети по училищата.
Той хубаво започва в толкова, но свършва след 40 минути, когато вече ще се смрачава по зимно време. Факт е, че повечето учебни часове ще бъдат проведени в режим-нощна смяна. От 4 до последен 7 час ще са на тъмно. Повече от половината.
Когато моите деца бяха в начален етап, учеха на смени, така че не всички от начален етап са лишени от тази "екстра". Втори клас стартираха именно с втора смяна.

# 283
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Не става въпрос да ходиш на море или на плаж.
Боже, колко елементарно.

А за какво става въпрос?

Тая плоска манипулация, не разбрах с каква цел е: "Други в Европа които не им пука какво ще бъде лятно или зимно часово се сещам за любимия ми често посещаван Корфу....така или иначе 19.30 ч. се стъмва края на октомври..но България имат гореща нужда от постоянно лятно часово...особено морските части  -  още 15 ноември стъмване 16.45 ч.  по бг. морето ."
България и Гърция са в една часова зона, стъмва се по едно и също време, та не разбрах, защо на гърците няма да им пука, а на нас ни е жизнено важно да се стъмва по-късно заради туризма, който никакъв го няма през ноември.

Това че са в една часова зона не значи че се стъмва еднакво! 
Корфу - Лефкада - Закинтос...Йонийските острови се стъмва с 45 - 48 минути по-късно от бълг.крайбрежие.


Туризъм има през ноември.   Не значи че трябва да се ходи на плаж.  Има много хора които през топлия ноември до към 15-ти които слизат за разходка до морето или сядат на крайбрежните заведения - в това число и туристи и местни...които ще са много ако останем на лятно и стъмване18.15 ч. ноември....съмване 07.30 ч. целия ноември на лятно часово!....сега е абсолютно ненужно дивашко ранно съмване ноечмври 06.40 ч. на 1 ноември Варна-Бургас - Созопал и стъмване 16.45 ч.!

На постоянно лятно през  декември 15-25 декември при най-късите дни  изгрев 07.55  залез  17.55 ч. 

# 284
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
"Ако остане зимното време, месеците от ноември до март ще са по същия начин както са били досега с въртенето (пак зимно време)"

Абсолютни измишльотини! 

Най-късите дни са точно от 31 октомври до 21 януари! 

Най-късият ден - 9 часа е на 21 декември.

 Като след 22 декември до 21 януари се стъмва всеки ден с 1 минута по-късно!
 - НО и се съмва с още 1 мин. по-късно до 21 януари.

След 21 януари вече се съмва и 1 мин. по-късно и се стъмва 1 мин по-късно....тоест с по две минути на ден общо се увеличава деня.


така 11-12  март дори по зимно астр.време се стъмва 18.30ч. и се съмва 06.45ч по крайбрежието.
при лятно   астр. време  11 - 12 март стъмване 19.30 ч. и съмване .07.30 ч.

ако останем на постоянно лятно  средата на март ще съмва и стъмва като в средата на септември. 

10 март - слънцегреене от 07.30-07.35ч. до 19.30 ч.  на лятно часово.  Кой е недоволен???







Общи условия

Активация на акаунт