Счетоводни въпроси - 2

  • 46 338
  • 638
  •   1
Отговори
# 180
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Принципно, аз лично си мисля, че незапознат с ТРЗ - въпросите човек, едва ли би се справил, а и ведомости за заплати без програмен продукт ми е малко "средновековна дейност", да не говорим, че вероятността за грешки е доста голяма.
Попълването на обр.1 и 6 също е рискована работа, защото сам си декларирате задължения и съответно те са свързани с конкретни плащания в последствие.
Трябва да се изготвят и съответните платежни нареждания с кодове за вид плащане и съответстващата им банкова сметка...
Не е проста работа, ама всеки си преценява.

# 181
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Законово имате право, като работодател. Декларация 2...няма такава.
В сайта на НАП има програмен продукт за декларациите, може да го ползвате него.
https://www.tita.bg/laws/43

# 182
  • София
  • Мнения: 1 620
Здравейте, предстои ми откриване на ЕООД, като ще имам само един работник. Въпроса ми е дали ще мога сама да се грижа за осигуровките (подаване на Декларация 1 и 2) на мен и моя работник, без да ползвам услугите на счетоводна фирма? И ако може, как става? Годишното финансово приключване ще се извършва от счетоводител.

1/ Ако Вие се осигурявате само за пенсия може да минете и само с 1 декларация обр. 1 за цялата 2020год. Т.е. подава се еднократно и за 2021г. нова, това при условие, че се осигурявате само за Пенсия.
2/ За работника: вече зависи от Вас дали ще се справите или не. А ако има болнични? От тази година се подава и една нова справка по чл. 73 ал. 6. Ще ви трябва ел.подпис на фирмата. Законово право имате. Говорете със счетоводител месечно само за услугата за ведомости и декл.обр.1 и обр.6 и сумата на платежните да му плащате.

# 183
  • Русе
  • Мнения: 1 514
Фирмата е купила компютър от физическо лице с договор за покупко-продажба. Трябва ли да декларира изплатения доход на физическото лице в Справката по чл.73, ал.1?
Притесненията ми са, че това е необлагаем доход за физическото лице и то съответно няма да подава Декларация по чл.50, защото има доходи само от трудови правоотношения.

# 184
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
И защо ти е притиснено...работодателя има задължение да декларира доходите. Прави го.
Ако физическото лице има задължение за подаване на ГДД, да си подаде, ако няма-не подава.

# 185
  • София
  • Мнения: 3 678
Здравейте, през 2019 г съм работила три месеца на граждански договор за по 700 лв брутно месечно възнаграждение. Казаха ми че трябва да падам някаква декларация до април 2020. Може ли да ми обясни някой къде и какво да направя, трябва ли да нося договорите, трябва ли да внасям някаква такса.... Всичко което е необходимо да направя.
Благодаря предварително

# 186
  • Русе
  • Мнения: 1 514
Vnd, отиваш в НАП и си изваждаш безплатно ПИК код. Става веднага. После изчакваш началото на мес. март, влизаш с ПИК кода си в страницата на НАП и декларацията ти трябва сама да си излезе попълнена. Оглеждаш я дали я вярно попълнена според теб и подаваш по електронен път. Не носиш никъде договори, никаква такса не плащаш.

# 187
  • София
  • Мнения: 3 678
Аз имам ПИК код
Само ще изчакам да стане март и ще вляза ба видя какво ще излезе.
Много благодаря

# 188
  • Мнения: 679
Здравейте, мога ли да съм в отпуск по майчинство  и да работя на граждански договор за определени проекти към същата фирма? Като осигуровки само данък ли ще дължи работодателя за гражданския договор?
Благодаря

# 189
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Здравейте, мога ли да съм в отпуск по майчинство  и да работя на граждански договор за определени проекти към същата фирма? Като осигуровки само данък ли ще дължи работодателя за гражданския договор?
Благодаря
Можете.
https://osigurovkite.com/%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D0 … D0%BE%D1%80-2020/

# 190
  • Мнения: 822
При сключване на допълнително споразумение от днес с дата на влизане в сила от 01.03 към трудов договор от 2018 г., в уведомлението по чл.62 в т.9 Дата на сключване на тр.договор коя дата се пише - днешна или дата на сключване от 2018 г.?

# 191
  • Мнения: 369
Пишете датата от днес, когато  декларирате.

# 192
  • Мнения: 822
Каква е логиката? Нали затова е т.10 Дата за скл. на доп. споразумение?
Аз тълкувам, че се посочва се датата на сключване на договора в т.9
Скрит текст:
НАРЕДБА № 5 ОТ 29 ДЕКЕМВРИ 2002 Г. ЗА СЪДЪРЖАНИЕТО И РЕДА ЗА ИЗПРАЩАНЕ НА УВЕДОМЛЕНИЕТО ПО ЧЛ. 62, АЛ. 5 ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 17 ОТ 2011 Г., В СИЛА ОТ 25.02.2011 Г.)
Чл. 6.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2006 г., в сила от 24.03.2006 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г., в сила от 04.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 23 от 2017 г., в сила от 01.04.2017 г., изм. - ДВ, бр. 12 от 2019 г., в сила от 01.03.2019 г.) При изпращане на уведомление в случаите на чл. 3, ал. 1, т. 1, буква "б" се попълва ЕИК по регистър БУЛСТАТ/ЕИК по ЗТРРЮЛНЦ, служебен номер, издаден от НАП на работодателя, ЕГН (ЛН, ЛНЧ), служебен номер, издаден от НАП на работника или служителя, датата на сключване на трудовия договор, към който се отнася допълнителното споразумение, датата на сключване на допълнителното споразумение, основанието за сключване на трудовия договор (включително когато с допълнителното споразумение се променя и основанието на сключения трудов договор) и данните за промени в трудовия договор, отнасящи се до длъжността и срока, както и кодовете по НКПД, КИД-2008 и ЕКАТТЕ.

Последна редакция: пт, 28 фев 2020, 14:50 от eldass

# 193
  • София
  • Мнения: 3 678
Здравейте, може ли да ми помогнете с отговор за заплетената ситуация на сестра ми?
Бременна е в осми месец, подаде първия си болничен от 45 дни преди раждането и малко преди да влезе в деветия месец искат да я съкратят по ч. 328 ал.1т.1 - работи в една от фирмите на Лафка и съкращават целия персонал по този чл. Но няма да обявявали фалит на фирмата, а ще я " замразяват". Въпроса ми е в тази случай
* Има ли право да си получава майчинството за една година, на сумата която и се полагаше преди този ситуация?
От НОИ само мънкат и нищо не се разбира, притеснява се и е в неведение
Моля ако някой знае да ми обясни....тя още не е подписала документите, отлага за понеделник

# 194
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Здравейте, може ли да ми помогнете с отговор за заплетената ситуация на сестра ми?
Бременна е в осми месец, подаде първия си болничен от 45 дни преди раждането и малко преди да влезе в деветия месец искат да я съкратят по ч. 328 ал.1т.1 - работи в една от фирмите на Лафка и съкращават целия персонал по този чл. Но няма да обявявали фалит на фирмата, а ще я " замразяват". Въпроса ми е в тази случай
* Има ли право да си получава майчинството за една година, на сумата която и се полагаше преди този ситуация?
От НОИ само мънкат и нищо не се разбира, притеснява се и е в неведение
Моля ако някой знае да ми обясни....тя още не е подписала документите, отлага за понеделник
Има право на обезщетението до края на 410 дни от първия 45 дневен болничен.
Точно в НОИ да мънкат...съмнявам се, това е разписано в КСО точно и ясно.
 Обезщетение при бременност и раждане и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст при прекратяване на осигуряването (Изм. - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.)
Чл. 52. (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.) При прекратяване на осигуряването за общо заболяване и майчинство през време на получаване на обезщетение за бременност и раждане или при осиновяване на дете до 5-годишна възраст на осигуреното лице се изплаща парично обезщетение до изтичане на срока на обезщетението за бременност и раждане по чл. 50 или при осиновяване на дете по чл. 53в.

Общи условия

Активация на акаунт