Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Счетоводни въпроси - 2

  • 21 079
  • 302
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 551
Здравейте, собственик съм на фирма и съответно управител, която извършва търговска дейност онлайн продажби. Т.е. само аз си работя във фирмата. Имам и 2 деца ученици под 14 год. в дистанционна форма на обучение. Съответно имам спадане на оборота във втората половина от тази година.
Може ли да ме насочите мога ли да се възползвам от някоя от помощите за фирми или за родител на деца под 14 год дист.форма?  Конкретно за тази мярка, лицето трябва да е в неплатен отпуск, при мен това не е валидно предполагам?
Благодаря на всички отзовали се на питането ми Simple Smile

# 256
  • Балчик
  • Мнения: 518
Здравейте, собственик съм на фирма и съответно управител, която извършва търговска дейност онлайн продажби. Т.е. само аз си работя във фирмата. Имам и 2 деца ученици под 14 год. в дистанционна форма на обучение. Съответно имам спадане на оборота във втората половина от тази година.
Може ли да ме насочите мога ли да се възползвам от някоя от помощите за фирми или за родител на деца под 14 год дист.форма?  Конкретно за тази мярка, лицето трябва да е в неплатен отпуск, при мен това не е валидно предполагам?
Благодаря на всички отзовали се на питането ми Simple Smile
Можете да се възползвате от помощта, която държавата дава чрез Агенцията по заетостта за деца под 14 годишна възраст, но ще трябва да спрете самоосигуряването си, като за този период ще имате само здравни осиг. и то след подаване на декларация 7 в НАП по местоживеене, документите, с кото може да кандидадствате може да ги намерите на сайта на Агенцията по заетостта.

# 257
  • София
  • Мнения: 144
Добър ден с молба за помощ. Във връзка с помощите за родител в неплатен отпуск. Имах 5 дни платен и ползвах 30.11-04.12.
Помолих счетоводителката за служебна бележка, но вижте как е вписано всичко. Реално може да се извади отчет за доходите ноември, но аз тогава съм в платен, а в неплатен съм от 07.12 до 18.12 /10дни /
Използвала съм целият си платен отпуск.
НО в бележката е вписано ЧЕ НЕ СЪМ ПОЛЗВАЛА ВСИЧКИЯТ, а реално към датата в която се пише бележката вече съм го ползвала. Моля за съвет как да се впише, за да отговарям на условията за помощи и да е коректно от счетоводна гледна точка. Ако се до пише най долу че съм настоящата дата нямам право на неплатен отпуск? Или как?
Благодаря ви!
Линк със снимка на служебната бележка :
https://prikachi.net/image/N37uW

Последна редакция: пт, 18 дек 2020, 08:55 от Hoya

# 258
  • София-Младост
  • Мнения: 20 166
Да впише, че към датата на издаване на сл.бележка, лицето няма неизползван платен отпуск.

Вие нали искате компенсация за м.12...не разбирам защо е написано, че през ноември не можете да работите дистанционно, имате платен отпуск и т.н.

# 259
  • София
  • Мнения: 144
Да, за месец декември искам - реално тогава съм в неплатен отпуск. Написа му нова бележка - прилагам линк долу. Надявам се да ми послужи. Пак се споменава този ноември месец, което ме озадачава, може би защото не може да се пусне бележка за приходите за декември все още?! Само се надявам да не ме върнат отново.

https://prikachi.net/image/NK89q
https://prikachi.net/image/NKiqm

# 260
  • Мнения: 607
Здравейте, НПО е сключило граждански договори с ФЛ през последното тримесечие на 2020г. Трябва ли да се подават някакви декларации или др. документи от НПО, при условие, че данъка ще се плати от ФЛ?

# 261
  • София
  • Мнения: 1 151
Здравейте, НПО е сключило граждански договори с ФЛ през последното тримесечие на 2020г. Трябва ли да се подават някакви декларации или др. документи от НПО, при условие, че данъка ще се плати от ФЛ?

Справка по ЗДДФЛ чл. 73

# 262
  • Мнения: 607
Здравейте, НПО е сключило граждански договори с ФЛ през последното тримесечие на 2020г. Трябва ли да се подават някакви декларации или др. документи от НПО, при условие, че данъка ще се плати от ФЛ?

Справка по ЗДДФЛ чл. 73
А когато едното ФЛ е чуждестранно (има адрес в БГ, но работи и се осигурява в др. държава), пак ли по чл. 73? Лицето ще си подаде справка по чл. 55 и ще си плати данъка.

# 263
  • Мнения: 465
Здравейте,мотаят познат,който си беше подал предизвестие и трябваше да го освободят от работа на 10.12,и чак днес са му предоставили документите за прекратяване плюс трудовата книжка,очевидно много след като са минали 7 дни за регистрация в бюрото по труда,като са му казали,че заради пандемията сроковете били увеличени.Вярно ли е това? Предварително благодаря.

# 264
  • Мнения: 209
Здравейте,

При промяна на работната заплата (увеличение), редно ли е да не се издаде никакъв документ на служителя (примерно анекс към договора), а да го види направо на фиша, който получава с превода на заплатата си?

И фирмата по какъв начин и в какъв срок уведомява съответните органи за промяната в заплатата? Примерно, ако увеличението трябва да влезе в сила от 02/2021, то до коя дата трябва да бъде входирано? Може ли служителят да провери, дали наистина има увеличение, влезнало в сила през текущия месец?

Благодаря ви предварително за отговора и весели празници!

# 265
  • София-Младост
  • Мнения: 20 166
Увеличението може да е само със заповед на управителя. Може да е с допълнитлно споразумение, също.
Не се уведомяват органи за промяна в заплатата, чл.3, ал. 1 от Наредба 5 за съдържанието и реда за изпращане на уведомление по чл. 62 от КТ...

# 266
  • София
  • Мнения: 1 151
Физическо лице, нерегистрирано по ЗДДС ще извършва компютърни услуги на английска фирма.
Физ.лице ще се регистрира като свободна професия с БУЛСТАТ.
В този случай във фактурите кой член пише за неначисляване на ДДС?
Мисля, че чл. 113 ал. 9 от ЗДДС? - права ли съм?
Весело посрещане на Новата 2021 година!

# 267
  • в моя свят
  • Мнения: 2 350
Здравейте, честита 2021 година.
Един приятел иска да си плаща здравните от м. януари всеки месец. Не работи, студент е, на 30 години и има неплатени здравни две години назад. Аз му казах, че не може да започне от януари, а ще му покрият най-старите задължения и в този случай трябва да се платят всичките. Права ли съм?

# 268
  • Мнения: 39 602
Май може да подаде молба кпи задължения да се покрият, но е глупаво....всеки месец ще я подава, ще чака 3 години докато мине давност, ще подава молба да се погасят по давност, а те дали ще се съгласят...за такива малки суми, ми се струва-исвинявам се, но цигански номер.

# 269
  • в моя свят
  • Мнения: 2 350
Май може да подаде молба кпи задължения да се покрият, но е глупаво....всеки месец ще я подава, ще чака 3 години докато мине давност, ще подава молба да се погасят по давност, а те дали ще се съгласят...за такива малки суми, ми се струва-исвинявам се, но цигански номер.

Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт