Правата на ДЕЦАТА ни с ТЕЛК - 2

  • 60 091
  • 774
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 2 340
За София като отидох в картотеката ми казахада си дам и всички документи, които имам, но аз не носех. След това ходих да си взема писмото във втора градска и носих готовите неща, без да се води детето. Сега трябва да ходя в петък за решение. Някак объркано е..

# 766
  • Мнения: 141
Даваш всички възможни документи в картотеката. Чакаш писмо до 1 месец с указания къде и какво точно трябва още да се занесе и на коя дата. Носят се допълнителните документи, без детето. После се чака да ти звъннат до 1 седмица, че решението е готово и можеш да си го вземеш от комисията. Като го вземеш, чакаш 2 седмици, за да отидеш в картотеката за печат. Това е - всичко отнема 1,5 месец. Преди 2 седмици си взехме решението, т.е. информацията е прясна Wink

# 767
  • Мнения: 2 816
Благодаря много !

# 768
  • пловдив
  • Мнения: 300
Здравейте, имам няколко въпроса.За дете с говорно изоставяне може ли да се изкара телк?И хипотетично ако при прегледа прихиатър, му дадът друга диагноза, примерно аутизъм, това остава ли му за цял живот.Притеснява ме, грешна диагноза и това как ще рефлектира върху него.Как ще бъде приет в детско заведение, училище и всичко което му предстои?

# 769
  • Мнения: 11 910
Здравейте, имам няколко въпроса.За дете с говорно изоставяне може ли да се изкара телк?И хипотетично ако при прегледа прихиатър, му дадът друга диагноза, примерно аутизъм, това остава ли му за цял живот.Притеснява ме, грешна диагноза и това как ще рефлектира върху него.Как ще бъде приет в детско заведение, училище и всичко което му предстои?
Дъщеря ми е със Смесено специфично разстройство на развитието и 50% ТЕЛК. Въпреки, че говори много има проблем с речта на ниво експресивна реч (изразяване) и рецептивна реч (разбиране) и увредено математическо мислене. Тъй като засяга две области (реч и математика) се води смесено разстройство. Добре е да минете екипно обследване не само при детски психиатър, но съвместно с логопед и психолог. Една след подходящите за възрастта тестове ще Ви дадат диагноза, с която да кандидатствате за ТЕЛК и СОП. Всъщност СОП може да поискате и Вие без ТЕЛК. В детското заведение детето се явява пред комисия - ресурсен, логопед и психолог, които преценяват дали детето е за СОП, съответно му оказват подкрепа. На много места обаче това се случва в трета група чак, когато започва предучилищното обучение. Ако във вашия град има логопедична или специализирана група/ ДГ може направо да се опитате да запишете детето там, това само ще е плюс за детенцето, тъй като с него ще работят специалисти и ще имат в градината модел за работа и приемане на такива дечица.

# 770
  • Мнения: 19
Здравейте, искам да попитам тук понеже педиатърката ни незнае. На дъщеричка ни и направиха операция заради 3 кожни образувания ( израстъка) на ухото. А пък позната ми каза че била чела някъде че можело да минем на телк! Възможно ли е? Благодаря предварително и се извинявам ако въпросът ми не е за тук 🙂

# 771
  • Мнения: 163
Здравейте, искам да попитам тук понеже педиатърката ни незнае. На дъщеричка ни и направиха операция заради 3 кожни образувания ( израстъка) на ухото. А пък позната ми каза че била чела някъде че можело да минем на телк! Възможно ли е? Благодаря предварително и се извинявам ако въпросът ми не е за тук 🙂

https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2137150573
Това е линк към Наредбата за медицинската експертиза. Като за начало проверете дали там я има диагнозата на детенцето и вероятният %, който биха дали. Не сте уточнили диагноза и така няма как да ви помогнат хората. Ако напишете и има някой с подобен проблем може да ви каже по-конкретно. Също може да потърсите по диагнозата или ако има тема за УНГ или дерматологични заболявания във форумите. Успех!

Последна редакция: пн, 08 юни 2020, 15:56 от Lyo Lyo

# 772
  • Мнения: 6 074
Здравейте! Детето ни е с увреждане и има ТЕЛК, който е представен пред социалните, но тъй като в момента се налагат медицински услуги в къщи и търсим специалист да ги извърши на едно място ни споменаха, че детето не било в някакъв регистър, а ако отиде на място няма проблем. Само че е проблем точно отиването на място. Тъй като аз съм в къщи с детето, а от мое име друг обикаля и се опитва да уреди въпроса е възможно да ми подава неточна информация и без това нецми стана ясно почти нищо. Затова реших да питам тук. Освен в регистрите на ТЕЛК комисиите и при социалните децата с увреждане водят ли се някъде като диспансеризирани пациенти с някакви облекчени условия за ползване на мед. услуги по домовете им и има ли ограничение във възрастта, различно от възрастта на навършване на пълнолетие?

# 773
  • Мнения: 11 910
Моята дъщеря ползваше кинезитерапевт, ерготерапевт и логопед към един център, който работеше по европроект и предлага и услуги по домовете освен на място. Но тогава не минавахме през социалните за този център. По-късно като тръгна на градина логопедката започна да ходи при нея в градината и постепенно пое и други деца, тъй като назначената логопедка от ресурсния център не ходеше в ДГ.

# 774
  • Мнения: 5 679
Моля заповядайте в НОВАТА НИ ТЕМА

Общи условия

Активация на акаунт