В момента чета ... 59

  • 68 028
  • 753
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 8 228
Купих си "Мозайка от убийства" и снощи я подкарах. Искам история, която да не ми позволява да я оставя, а в последно време чета все уж интересни неща, но някак вяло ми вървят.
Франзен е и в моя списък за четене, някога. За някои книги обаче е много важен моментът, ако не е точният, не се получава.
Една от най-любимите ми книги е "Нещо се случи" на Джоузеф Хелър. Много често съм  се връщала в мислите си към нея за тези 20 години, които са изминали от прочитането ѝ. Давам си обаче ясно сметка, че явно съм била с необходимата нагласа точно тогава. Мисля си, че в някой друг момент, може би дори не бих я изтърпяла, а тогава толкова силно ме жегна и впечатли, беше като откровение свише.

# 721
  • София
  • Мнения: 1 244
В момента чета Али Новак - "Хартиени сърца"
Много увлекателна книга ,не очаквах да е такава.
Интересно ,леко четиво!
В странен изблик на майчинско любящо и предколедно лишено от възпитателна строгост решение я купих на дъщеря ми. Така де, беше ми адски трудно да избера от секцията с тийн романи. Вече съм споменавала, че си четем вечер, така че без да я чета лично - си е сладникав тийн чиклит. Но има някакви съспенс моменти, факт. Предполагам става за разтуха или пък за надежди спрямо определени възрастови граници. 

***
И аз не съм от страстните любители на фентъзи, виж, научна фантастика, роботи и бластери обожавам. Но за фентъзи попадение скорошно се сетих за Библиотеката на Въглен връх, Лиляна, не знам би ли ти се харесало.

***
Гениалната приятелка на Елена Феранте ме изненада приятно. Какви са тия блудкави корици, дето напомнят на поредицата 31 забравени любовни романа... Житейска история, която предполагам ще се превърне в поколенческа в следващите книги. Промените и израстването на героите, и на самата капсулирана общност, си прилича леко на психологически експеримент даже. Сега ме е яд, че не поръчах преди време останалите Simple Smile

Ледената принцеса на Камила Лекберг ми допадна повече от Вещицата, която някак си й се е получила прекалено скалъпена. Обаче и тази не е нищо особено, никакъв трил реално, защо я числят към трилъри, а не към криминални? Поне научих чуден шведски десерт: Джино - банани, киви и берита (или квото и да е друго меко по избор) с настърган шоколад и запечено на фурна. Жестоко е Innocent Stuck Out Tongue Closed Eyes

Вечерята на Херман Кох. Обожавам книги, чието действие е сгъстено в кратък момент. (Първите подобни ми бяха Хотел и Летище на Артър Хейли като тийн, макар и да нямат нищо общо с тази.) Та Вечерята е кулминацията на едно огромно натрупване на неизказани и непоказани неща - гняв, любов, ненавист и завист. Моментът, в който всичко закономерно и кротко си избухва. Толкова естествен и разбираем разказ с не толкова неочакван край, колкото неочаквано падане на маските, както е клишето.

Започнах 4321 на Пол Остър. Очертава се дълго и приятно Simple Smile

Последна редакция: ср, 16 яну 2019, 00:36 от phil

# 722
  • Мнения: 6 346
"Живи рани" на Виктор дел Арбол е много поетично и красиво написана, удоволствие е да четеш (на испански я чета, дано и на български усещането от текста да е същото). Непрекъснато попадам на изречения, които искам да си запиша. (И се ядосвам, защото чета в леглото и на Киндъл, та няма как.) Освен това някак ми напомня на филм на Алмодовар, особено по-ранните му филми.

# 723
  • Мнения: 11 818
Аз съм с "Кажи на вълците, че съм си у дома", Карол Рифка Брънт. Към момента е истинска наслада! Просто прелестна! Особено след "Малката билкарница в Монмартър", която ми дойде твърде елементарна и повърхностна и едва я изтиках, тук стилът, изказът веднага ме плени и ми идва като балсам! Нищо предварително не бях чела за книгата и се радвам, че просто ме намери, имах нужда от такова четиво. Мисля, че всеки има нужда! Ще я предложа и на дъщеря ми, но далеч не смятам, че е в категорията young adult, както би заблудила анотацията, но ако все пак кажем, че е, то тогава е от най-високата категория young adult!

Непрекъснато попадам на изречения, които искам да си запиша. (И се ядосвам, защото чета в леглото и на Киндъл, та няма как.)
Защо да няма как?! Wink Аз редовно си маркирам и запазвам каквото ми хареса.. Не само красиви изречения, а някакви неща, за които искам да потърся повече информация по-късно (напр. в трилогията за Бастан имаше наименованието на вид орхидея, в сърцевината на която се вижда новородено бебе и разбира се ми беше любопитно да я видя, дори я запомних Anguloa Uniflora). Ако реша да трия вече прочетената книга, влизам в Notes и вече, ако искам си взимам каквото преценя..

Последна редакция: ср, 16 яну 2019, 09:29 от Сиси ♥♥

# 724
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
3 секунди на Андерс Руслунд и Бьорг Хелстрьом чета, в анотациите пише, че е по истински случай. Малко странен стил на писане като че ли, но началото ме увлече. Ще видим как ще ни се развият нещата.

# 725
  • Мнения: 6 346
Абе, от много хора чувам, че стилът им се вижда странен, но винаги са чели българския превод, а той пък е правен от английски, та не знам дали причината не се крие там... Аз не забелязах нищо странно, а съм чела на шведски и "3 секунди", и "3 минути", и първата книга от поредицата, която не е преведена на български ("Odjuret").
Скрит текст:
(Всъщност имаше една особеност в шведския текст, която на мен ми се видя странна - на пръв поглед граматическа грешка, която се срещаше на няколко места, дори се зачудих каква може да й е целта, защото не променя нито смисъла, нито регистъра, нито нищо, само стои като елементарна студентска грешка. А аз съм преподавала на студенти и точно тази грешка я санкционирахме строго. Но може и да е пропуск на тамошните редактор или коректор, макар че ми е странно швед да греши по този начин, но съм чувала, че и за тях някои правила на граматиката са трудни за овладяване.)
По принцип един превод не би трябвало да създава коренно различна представа за стила на автора спрямо оригинала, но в случая дори говорим за превод от превод, така че кой знае.

Последна редакция: ср, 16 яну 2019, 09:32 от Cioccolata

# 726
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Аз съм с "Кажи на вълците, че съм си у дома", Карол Рифка Брънт. Към момента е истинска наслада!


Ужасно ми е любима тази книга!

От началото до края е просто прекрасна Heart

# 727
  • София
  • Мнения: 22 944
Свърших с " Eдин от нас лъже", доста бързо я изгълтах (oсобено за моeто темпо). По едно време ( не съвсем към края) вече се усетих какво е станало и познах, но нищо.  Laughing Много ми хареса стилът на авторката, нищо, че е е насочена повече към тинейджърската аудитория.

Продължавам с Камила Лекберг и " Каменоделецът" и после ще мина на нещо по-лежерно.

# 728
  • Мнения: 9 683
3 секунди на Андерс Руслунд и Бьорг Хелстрьом чета, в анотациите пише, че е по истински случай. Малко странен стил на писане като че ли, но началото ме увлече. Ще видим как ще ни се развият нещата.
Журналист и сценарист са, ако не се лъжа. Аз така си обясних стила. Въглен връх не вярвам да се хареса на Лиляна. Тинейджърска е. Ужас по-скоро бих препоръчала. Книгата е базирана на историческа истина, а фантастичният елемент идва от митологията на ескимосите.

# 729
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407

# 730
  • Мнения: 7 910
Да дойдеш на света на М. Мацантини.
Влюбих се в тази книга още първия път. Стилът е забързан, задъхан, като звукът от колелетата на влак. Много запетаи, малко глаголи. (и аз започнах да пиша като авторката) Grinning
Силен и истински роман - женски роман, но нищо общо с обичайната представа за женски роман.
Това е книга, която трябва да бъде четена от силни и видели много битки жени... Момичетата няма да я разберат.

# 731
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 734
Би ли споделила после мнение. Винаги ми е бил интересен живота на М. Джексън.

# 732
  • Мнения: 4 181
Би ли споделила после мнение. Винаги ми е бил интересен живота на М. Джексън.

Аз преди време четох книга за живота му/не мога да се сетя дали е точно тази/ и ми беше много интересна. Не се бях замисляла толкова и за отрицателните страни на славата.

# 733
  • Мнения: 8 948
Прочетох "Планината помежду ни" на Чарлс Мартин.
Хареса ми.

И филмът е готин!

# 734
  • Мнения: 6 458
Прочетох "Планината помежду ни" на Чарлс Мартин.
Хареса ми.

И филмът е готин!
Когато прочетох книгата, си казах, че като филм ще е много по-добре.
След като изгледах и филма, си взимам думите назад. Филма е много различен от книгата, направо няма нищо общо.

Общи условия

Активация на акаунт