Отговори
# 15
  • Мнения: 1 231
Аз съм набор 78. Не съм имала помагала. След 8-ми клас дори учебници по повечето предмете не са ми изисквали учителите. Предаваха ни най-важното и сме учели по записки. Завърших висше, като предметите, които съм учила в училище минавах без учене. Как преди години можеше без помагала, сега са жизнено необходими? Няма учители вече, всеки гледа лесното.

# 16
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
От опитът с двете ми деца не смятам, че помагалата определят в днешно време нивото на образование. Само ще кажа, че съм купувала задължителни помагала, които дори не са били попълнени.
Гордееш ли се с това?
Мен би ме било срам да го напиша.

# 17
  • Мнения: 19 294
Някои уроци в помагалата са елементарни и не виждам защо трябва да се попълват. На дъщеря ми вкъщи съм давала избирателно  някои теми. Безсмислено е да губи време да пише всичко.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 169
Проблемът, че съм с близнаци е отделно Sad
Извинявай, но това че имаш близнаци не е проблем, а всъщност е облекчение, защото не всичко ще е необходимо да се купува х2.
Не спират родителите на близнаци да подчертават, че им било трудно, защото всичко било по две. А да не би на родителите на деца на различна възраст да не им е по две?

# 19
  • Мнения: 30
От опитът с двете ми деца не смятам, че помагалата определят в днешно време нивото на образование. Само ще кажа, че съм купувала задължителни помагала, които дори не са били попълнени.
Гордееш ли се с това?
Мен би ме било срам да го напиша.
Срам ме е за пълния член, който съм написала в първото си изречение. Не ме е срам, че учителите са поискали помагало, което не е използвано реално.

# 20
  • Мнения: 13 792
Значи имаме пари за цигари, за бира, за маркови дрехи, за екскурзия извън града почивните, да прескочим до Гърция по празниците и до Истанбул защото лирата е паднала, но не и за помагала. Излишни са сравненията с хиляда деветстотин и балканската война, както и с дребни села с хора, които едвам се препитават. Ромите въобще няма да коментирам. Ето затова сме неграмотни, затова тук в бг мама четем постове с грешки като Опойка, психиЯтър, Опреквам и т. н. Но не, неграмотните  не са нашите деца, които не са си попълнили помагалата, това са другите... Докато не е на нашата глава е лесно.

Който родител иска - има възможност да следи учебния процес и му е ясно, че учебниците са ужас, материалът е свален в по-ниски класове, отделеното за научаване и преговор не е достатъчно. Всеки сам си избира как да стартира в живота си детето му след училище. Разбира се, че помагалата не са задължителни, а учителите лоши. Винаги е удобно някой друг да е виновен.
Аз бих намерила начин да ги осигуря на детето си и да проследя какво и колко е попълнено, пък другите да се оправят.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 08:58 от _re_ge

# 21
  • Мнения: 1 231
Аз твърдя, че през хиляда деветстотин и балканската война образованието дори и в дребните села беше в пъти по-добро от сегашното. Тогава имаше дисциплина, уважение към учителя и нямам спомен, нито моите родители имат спомени за неграмотни учители. Защо сега се избиваме за няколкото елитни училища, натискаме се да сме при определени учители, защото другите не стават? Съпругът ми работи до 21ч, аз до 19ч. и трябва да се прибера в къщи и да започвам да диктувам, преподавам, проверявам? Ако искам да научи нещо детето трябва да плащам за частни уроци. Малко останаха УЧИТЕЛИТЕ, затова сме на това дередже и по сто помагала да купим пак няма да има резултат. Не са ми проблем парите за помагала, друг ми е проблемът.

# 22
  • Мнения: 5 277
Благодаря много за мненията.
Това и очаквах - нападки, че нямам пари за учението на децата си, че не им обръщам внимание и ми се свидят 100-200 лв. за помагала, че не съм само аз с две деца. Точно затова и си премълчавам, защото силно подозирам, че ако се обадя на родителска среща, да не говорим пред директора, отговора ще е точно същия и после децата ще страдат.
Само не разбрах защо коментирате мен и моя частен случай? Въпросът беше принципен. Не кой и дали може да си  позволи да купува помагала, на кой му е по-лесно и на кой - по-трудно, а дали е необходимо, дали има реална полза от тях.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 10:03 от Джинa

# 23
  • Мнения: 10 993
и аз поради споменатите от Джина причини не се обаждам. Прибирам се в 19 часа и почвам да обяснявам и преговарям. Такъв е в момента живота, майка ми ми се подиграва, че не ставам да родител. Нито тя нито свекървата са учили и преговаряли с децата си. Аз не обвинявам ни системата, ни учителите. Чакам да свърши.

# 24
  • Мнения: 8 230
Благодаря много за мненията.
Това и очаквах - нападки, че нямам пари за учението на децата си, че не им обръщам внимание и ми се свидят 100-200 лв. за помагала, че не съм само аз с две деца. Точно затова и си премълчавам, защото силно подозирам, че ако се обадя на родителска среща, да не говорим пред директора, отговора ще е точно същия и после децата ще страдат.
Само не разбрах защо коментирате мен и моя частен случай? Въпросът беше принципен. Не кой и дали може да си  позволи да купува помагала, на кой му е по-лесно и на кой - по-трудно, а дали е необходимо, дали има реална полза от тях.

Няма нападки. Има изразени мнения. От които виждаш ,че голямата част от писалите имат друга гледна точка. Най-вероятно и голяма част от родителите в класа са на друго мнение.
Това би трябвало да те наведе на някакви мисли.

И на въпроса ти дали има реална полза от помагалата /въпреки ,че не си уточнила какви/ - ДА има такава.

# 25
  • Русе
  • Мнения: 7 793
Аз също съм против закупуването на хиляди непотребни помагала, които в края на годината остават непопълнени. И въпросът хич не е финансов. Като съм го родила, ще му осигурявам необходимото.
Дразнят ме исканията на учителите а после нищо от тях не се изпълнява. Карат на записки и домашни в тетрадките.
Поставих въпросът на родителската среща (бях единствената казала въобще нещо) , обещаха но вече имам необятен списък за пазаруване.
Защо трябва да купувам учебник, помагало и не знам още какво по Рисуване като ще имат само един срок, по един час на седмица? Същото е по Музика.

Много ме дразнят необмислените вечни промени на МОН но кой ли ни чува  Tired ooooh!

# 26
  • Мнения: 5 277
Hope for Two, права си, има и много, които са съгласни с мен, но аз просто не разбирам защо, когато някой не е съгласен, не може просто да изкаже мнение, да се обоснове, без непременно да отбележи, че нямаме пари да си образоваме  децата, че ни се свидят. Няма ли как да се общува без нападки? И това е за всяка една тема, не само за образованието...
Това определено ми вгорчава живота и много ме отчайва...

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Не е срамно да нямаш 240 лв за помагала.Не знам защо хората се срамуват,че са финансово затруднени.Срамно е да откраднеш,да убиеш.Да,ще има хора,които ще коментират язвително,но си остава за тях

# 28
  • Мнения: 8 230
Hope for Two, права си, има и много, които са съгласни с мен, но аз просто не разбирам защо, когато някой не е съгласен, не може просто да изкаже мнение, да се обоснове, без непременно да отбележи, че нямаме пари да си образоваме  децата, че ни се свидят. Няма ли как да се общува без нападки? И това е за всяка една тема, не само за образованието...
Това определено ми вгорчава живота и много ме отчайва...

Лично аз считам, че повечето хора се опитват да кажат ,че не е срамно че човек иска да спести някакви пари. Че не е срамно да купиш един комплект. Че не е срамно да изкажеш мнение на родителската среща.

Но лично аз се сблъсквам с хора  които мрънкат за допълнителните пари за училище ама детето носи телефон последен модел. Та всеки споделя от собственият си опит и собствената камбанария.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Но лично аз се сблъсквам с хора  които мрънкат за допълнителните пари за училище ама детето носи телефон последен модел. Та всеки споделя от собственият си опит и собствената камбанария.

Може в момента да нямат възможност.Кое е чудното?Това че караш еди каква си кола и детето има еди какъв си телефон,не означава,че във всеки един момент можеш да сипеш стотачките.
А могат и да смятат помагалата за излишен товар в детската раница.Имат право на своето мнение

Общи условия

Активация на акаунт