Къща около София

  • 63 335
  • 910
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: X
Чиана, най-големият зор е след ПУК и преди 8 клас, когато са достатъчно големи, за да им трябват добро училище и други занимания, а не са достатъчно големи да пътуват сами. А и само училището е недостатъчно, ако не е частно, където им осигуряват всякакви занимания  - език, спорт и изкуства, а също и транспорт. Иначе един от родителите се превръща в нон-стоп развозвач. Или си наема детегледачка. А за сезонно работещи родители пък наистина става нерешима задача. Освен да хванеш бабата в Иван Вазов да помага, друго не мога да измисля Simple Smile Съвсем друго е добро училище и всички занимания да са ти на 5-10 минути пеш разстояние.

На Витошка е кофти, много е шумно и задръстено, тук съм напълно съгласна с теб. Навътре в уличките е друго нещо, има места, където буквално си като на вилата. Само паркиращите са проблем, но като стане зона, ще бъде решен и този проблем. Въпрос на време, и то не много.

Айрън Лейди, и да шофираш, умората си е умора, ако ходиш на работа. Ако зимата не работиш като Чиана, е по-лесно, защото може да се прибереш да се наспиш след ранното ставане. Затова пък лятото става проблем.

# 466
  • Мнения: 18 476
Щом има неработещ родител, който може да развозва, малко по-бива.
Мен ме интересуваше какво предлагат околните села за деца на тази възраст, но доколкото разбирам Чиана не би пуснала децата там, което вече поражда други въпроси - за средата там, за ползата от местенето...
Понеже, ако целта е била да се напусне замърсената и неприятна София, а децата всеки ден се водят пак в София и прекарват тук дълги часове - общо взето от тъмно до тъмно, - ползата някъде се губи.

# 467
  • Мнения: X
Отвратителен е, дори повече от Витошка, където и е момента е зелена зона, и това малко поне помага. На Петко Каравелов паркират масово разни с офиси около зоната на НДК, за да не плащат. Те не че и из вътрешността на квартала не се мушат, ама на Каравелов им е най-пряко и най-близо, и го предпочитат явно. Ти на пътеката пред входа, те вътре в парка влизат, бариерата редовно чупят, паркират се един върху друг, там дори не можеш да пресечеш улицата от движение сутрин и вечер  Направо е страшно!
Щом има неработещ родител, който може да развозва, малко по-бива.
Мен ме интересуваше какво предлагат околните села за деца на тази възраст, но доколкото разбирам Чиана не би пуснала децата там, което вече поражда други въпроси - за средата там, за ползата от местенето...
Понеже, ако целта е била да се напусне замърсената и неприятна София, а децата всеки ден се водят пак в София и прекарват тук дълги часове - общо взето от тъмно до тъмно, - ползата някъде се губи.
Чиана и двамата са сезонно работещи, доколкото разбрах, зимата си почиват. Но въпросът ти е съвсем резонен Wink

# 468
  • София
  • Мнения: 4 192
Настройка, мили дами.
Аз например мразя от малка градския транспорт и винаги съм си част от задръстването. За 3 години имам 70к километра, милото двойно повече сигурно. По заведения и дискотеки и като млади гаджета не ходехме. Последния филм на Кино май беше Стар Трек през 2009година... Разликата е в ритъма на живот, ако си в София и бързаш за някъде (работила съм търговец по 200км в колата на ден) и си постоянно изнервена, все мислиш как да минеш един светофар по-бързо или от кой шорткът да хванеш. Бързаш да се прибереш, бързаш да излезнеш, все бързаш. Сега това го няма... Дори и златен талон взех, че направих 6 години без нарушения, а преди имах момент, в който свърших точките...

# 469
  • София
  • Мнения: 878
Истината е, че преди 10 години и повече при перспективата да разкарвам до училище и обратно въобще не ми и хрумваше да ми харесва идеята за местене извън София. Сега при перспективата да останем в близко бъдеще само двамата със съпругата ми, ни се вижда отлична идея (но не веднага на момента- не ми се разхожда гимназистката до София).
 За 50+ без ангажименти към непълнолетни си е екстра нейде в околностите на София. Съдейки по себе си, това е и възрастта когато това става привлекателно а и забавленията в центъра може да са много ама вече не ме привличат ... освен примерно веднъж седмично.
 (Родителите ми се изнесоха от града около 60)

# 470
  • София
  • Мнения: 17 258
За 50+ без ангажименти към непълнолетни си е екстра нейде в околностите на София.

Общо взето, така мисля и аз. Като отиде и най-малкото в университет, с любимия да се оттеглим Simple Smile Половината време да работим от вкъщи, 2-3 пъти седмично да се разхождаме до офисите.

# 471
  • Мнения: X
Настройка, мили дами.
Аз например мразя от малка градския транспорт и винаги съм си част от задръстването. За 3 години имам 70к километра, милото двойно повече сигурно. По заведения и дискотеки и като млади гаджета не ходехме. Последния филм на Кино май беше Стар Трек през 2009година... Разликата е в ритъма на живот, ако си в София и бързаш за някъде (работила съм търговец по 200км в колата на ден) и си постоянно изнервена, все мислиш как да минеш един светофар по-бързо или от кой шорткът да хванеш. Бързаш да се прибереш, бързаш да излезнеш, все бързаш. Сега това го няма... Дори и златен талон взех, че направих 6 години без нарушения, а преди имах момент, в който свърших точките...
Мила Чиана, и аз мразя градския транспорт не по-малко от теб, и съм напълно съгласна за изнервеността. Само че решението не е да идеш на село, а е да си в София и всичко да ти е на разстояние пеш, или в краен случай - с метро.
Налагало ми се е да шофирам  за кратко, когато имахме имот в Младост и поживяхме там за малко, пак имаше задръствания, но нищо общо със сегашните. Отървахме се от този имот при първа възможност и се прибрахме в стария квартал.

Доброволно не мърдаме от квартала си. И двамата с ММ сме социални животни и всеки ден сме навън.  Откриват все повече нови и интересни местенца, за кафе, за питие, за хранене. А и театрите, изложбите и операта също са в центъра. И всичко е на разстояние пеш. На село бих пукнала от скука, ще ми липсва ритъма на града. Да трябва да се качвам на колата за едно кафе на Витошка или каране на колело в парка, не е за мен.

Последна редакция: пн, 25 ное 2019, 15:27 от Анонимен

# 472
  • Мнения: 7 776
Решението е различно за всеки. Аз също живея извън София. Пътувам същото време, каквото преди се таралянках в градски транспорт. Но имам спокойствие,чист въздух, градина и небе, обсипано със звезди.
За друг това би било немислимо, имам познати,които плащат безумни наеми,за да живеят в идеален център, вместо да пътуват 20мин с метро. За тях това е решението.

# 473
  • Мнения: 18 476
Настройка, мили дами.
Аз например мразя от малка градския транспорт и винаги съм си част от задръстването. За 3 години имам 70к километра, милото двойно повече сигурно. По заведения и дискотеки и като млади гаджета не ходехме. Последния филм на Кино май беше Стар Трек през 2009година... Разликата е в ритъма на живот, ако си в София и бързаш за някъде (работила съм търговец по 200км в колата на ден) и си постоянно изнервена, все мислиш как да минеш един светофар по-бързо или от кой шорткът да хванеш. Бързаш да се прибереш, бързаш да излезнеш, все бързаш. Сега това го няма... Дори и златен талон взех, че направих 6 години без нарушения, а преди имах момент, в който свърших точките...

Така де, ако сте двама сезонно работещи на морето, а зимата не работите, бързането отпада. Дали сте в София, Перник или Ню Йорк, е без значение.
В този смисъл развозването на децата от село до областния град е дори новопоявило се затруднение.

По никакъв начин не оспорвам нечие решение да се премести, но аргументите, които винаги се изтъкват в такива теми, са лесни за поставяне под съмнение и накрая винаги се оказва, че не е точно така, както е звучало в началото.

# 474
  • Мнения: X
Скрит текст:
Настройка, мили дами.
Аз например мразя от малка градския транспорт и винаги съм си част от задръстването. За 3 години имам 70к километра, милото двойно повече сигурно. По заведения и дискотеки и като млади гаджета не ходехме. Последния филм на Кино май беше Стар Трек през 2009година... Разликата е в ритъма на живот, ако си в София и бързаш за някъде (работила съм търговец по 200км в колата на ден) и си постоянно изнервена, все мислиш как да минеш един светофар по-бързо или от кой шорткът да хванеш. Бързаш да се прибереш, бързаш да излезнеш, все бързаш. Сега това го няма... Дори и златен талон взех, че направих 6 години без нарушения, а преди имах момент, в който свърших точките...
Така де, ако сте двама сезонно работещи на морето, а зимата не работите, бързането отпада. Дали сте в София, Перник или Ню Йорк, е без значение.
В този смисъл развозването на децата от село до областния град е дори новопоявило се затруднение.

По никакъв начин не оспорвам нечие решение да се премести, но аргументите, които винаги се изтъкват в такива теми, са лесни за поставяне под съмнение и накрая винаги се оказва, че не е точно така, както е звучало в началото.
Точно! Hands Thumbsup

# 475
  • Мнения: 19 473
Решението е различно за всеки. Аз също живея извън София. Пътувам същото време, каквото преди се таралянках в градски транспорт. Но имам спокойствие,чист въздух, градина и небе, обсипано със звезди.
За друг това би било немислимо, имам познати,които плащат безумни наеми,за да живеят в идеален център, вместо да пътуват 20мин с метро. За тях това е решението.
Точно защото решението е различно за всеки е много комично, когато някой започне да ти натрапва своя начин на живот и те обяви за голям лузър, защото си избрал друго. За едни са важни звездите и градината, за други ресторантите и кафенетата, не коментирам кое е по-важното. То е различно за всеки.

# 476
  • Мнения: X
Скрит текст:
Решението е различно за всеки. Аз също живея извън София. Пътувам същото време, каквото преди се таралянках в градски транспорт. Но имам спокойствие,чист въздух, градина и небе, обсипано със звезди.
За друг това би било немислимо, имам познати,които плащат безумни наеми,за да живеят в идеален център, вместо да пътуват 20мин с метро. За тях това е решението.
Точно защото решението е различно за всеки е много комично, когато някой започне да ти натрапва своя начин на живот и те обяви за голям лузър, защото си избрал друго. За едни са важни звездите и градината, за други ресторантите и кафенетата, не коментирам кое е по-важното. То е различно за всеки.
Разбира се, че е така, само че не знам над София да са изчезнали звездите, спокойствие има и в града, зависи къде си в него, а въздухът е един и същ в цялата котловина, чак до към нивото на Бай-Кръстьо, откъдето се вижда, че смогът покрива къщите в полите на Витоша.
Основното предимство на хубавата тиха локация в София е изборът - кеф ти спокойствие и тишина на балкона, кеф ти зеленина на разходка в парка, кеф ти шума на заведенията по  Витошка и Графа, кеф ти театър или изложба, и всичко това, без да си зависим от кола и задръствания. Такъв избор в къща на село няма, дори и в Драгалевци, освен ако нямаш като Нико имот за ползване и в центъра на града. Това вече е друго нещо.
Нико, използвам случая да те питам как е с придвижването, вече е зима и като гледам отстрани, има колосални задръствания.

Последна редакция: пн, 25 ное 2019, 16:17 от Анонимен

# 477
  • София
  • Мнения: 878
На село бих пукнала от скука, ще ми липсва ритъма на града. Да трябва да се качвам на колата за едно кафе на Витошка или каране на колело в парка, не е за мен.
Не допускате ли възможността на някаква възраст да ви писне от ритъма на града?

# 478
  • Мнения: X
"Ранното" ставане в 7 часа не ме притеснява ама изобщо. Ама това си е до човека. И аз съм израстнала на Витошка в Иван Вазов и сега като отида там се хващам за главата как може да съсипят така квартала. Ама това си е моя гледна точка, за майка ми е си е върха на сладоледа.
Иначе планове за след години вече не смея да правя, всеки път нещо се разминава.
Мислим да купим още един апартамент в София, пак малък и за другото дете след време, нека малко се понабълбука ситуацията, за себе си съм обедена, че ще живея на село завинаги Peace
Едно от нещата, които правят живота комфортен е да разполагаш с времето си и да правиш каквото ти е приятно, а не каквото ти се налага. Сигурен съм, че е далеч по-приятно, а и полезно да ставаш когато организма ти  е преценил, че е отпочинал вместо в седем сутринта. Също така съм сигурен, че има много приятни начини да прекараш добре няколко часа дневно вместо в път и задръствания.

# 479
  • Мнения: X
На село бих пукнала от скука, ще ми липсва ритъма на града. Да трябва да се качвам на колата за едно кафе на Витошка или каране на колело в парка, не е за мен.
Не допускате ли възможността на някаква възраст да ви писне от ритъма на града?
Не, защото ритъмът на града е само ако решим да сме в него. Жилището ни е на тихо, спокойно и зелено място, и на 5 мин от голям лесопарк. Само 10-15 мин пеш и си в динамиката на Графа или Витошка. Ако не ни се ходи в ритъма на града, просто си стоим на балкона с питието, с гледка към орех и липа.  И не е само нашето място такова, не е въпрос на хвалба, има и много други такива места, мога и примери да дам. Не знам защо е толкова трудно да се повярва, че има такива места в София.  Това ми е най-неразбираемо от всички дискусии в темата, защо по подразбиране да живееш в центъра на София се смята винаги, че е  изнервящо и гадно.
А защото вече сме на някаква възраст, а детето отдавна е самостоятелно и не живее с нас, допускам още повече да имаме нужда от града, с напредването на годините все по-важна ще става Медицинска академия, като събирателно понятие Simple Smile
Между другото, за  мен това е и един от много големите фактори против къща на село след пенсиониране. Пенсионната възраст я вдигат непрекъснато, а с възрастта по-здрави няма да ставаме, колкото и да се поддържаме и гледаме.
Скрит текст:
"Ранното" ставане в 7 часа не ме притеснява ама изобщо. Ама това си е до човека. И аз съм израстнала на Витошка в Иван Вазов и сега като отида там се хващам за главата как може да съсипят така квартала. Ама това си е моя гледна точка, за майка ми е си е върха на сладоледа.
Иначе планове за след години вече не смея да правя, всеки път нещо се разминава.
Мислим да купим още един апартамент в София, пак малък и за другото дете след време, нека малко се понабълбука ситуацията, за себе си съм обедена, че ще живея на село завинаги Peace
Едно от нещата, които правят живота комфортен е да разполагаш с времето си и да правиш каквото ти е приятно, а не каквото ти се налага. Сигурен съм, че е далеч по-приятно, а и полезно да ставаш когато организма ти  е преценил, че е отпочинал вместо в седем сутринта. Също така съм сигурен, че има много приятни начини да прекараш добре няколко часа дневно вместо в път и задръствания.
Подкрепям напълно Hands Thumbsup

Последна редакция: пн, 25 ное 2019, 16:45 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт