Къща около София

  • 63 472
  • 910
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 2 998
Възможно ли е? Да продадеш двустаен и да построиш къща до София? Струва ми се доста невероятно от финансова гледна точка?
Едните си имаха мястото, другите изтеглиха кредит за си доплатят каквото не достигаше. Третите си купиха къща за тотален ремонт в гр Сливница, където и сега имотите не са скъпи и си я ремонтираха.

# 571
  • София
  • Мнения: 35 093
Мама 2, какъв бюджет имате и какво търсите?
 На нас ни излиза една идея по-скъпо, но не бих казала с хилядарка.
Аз и малини нямам, защото ме мързи да насадя нещо в тоя двор. Ето, изпуснах направо и времето за овошки, досега да берях плод....
 
Възможно ли е? Да продадеш двустаен и да построиш къща до София? Струва ми се доста невероятно от финансова гледна точка?
Едните си имаха мястото, другите изтеглиха кредит за си доплатят каквото не достигаше. Третите си купиха къща за тотален ремонт в гр Сливница, където и сега имотите не са скъпи и си я ремонтираха.

Възможно е да се строи евтино. Което не значи некачествено. Опростен строеж, покрив, точни количествени сметки, адекватен авансов буфер.
На нас не ни се удава тая работа.

# 572
  • София
  • Мнения: 7 277
Бихте ли закупили етаж от къща с такава площ - около 80 кв.м. и половин декар двор или държите да е самостоятелна къща?

# 573
  • Мнения: 2 998
Аз бих, но много зависи с какви хора се дели къщата.

# 574
  • София
  • Мнения: 488
Бихте ли закупили етаж от къща с такава площ - около 80 кв.м. и половин декар двор или държите да е самостоятелна къща?

Не. Самостоятелна къща

# 575
  • София
  • Мнения: 4 192
Дворът ви няма да е самостоятелен, а ще е идеални части. Таралеж в гащите...

# 576
  • София
  • Мнения: 7 277
Понеже се спомена по-малката квадратура - около 80 кв.м. - такива често са част от големи къщи на по 2 - 3 етажа, строени през 70-те, 80-те г. Около София е пълно с такива. Предполагам обаче, че може да се намери и малка къща - самостоятелно.

# 577
  • Мнения: 2 998
Проблемът е, че често цената за етаж от къща е като цена за цяла къща.
Което ме подсети за тази обява. https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1i14595203673675 … k=5116l1&f1=1 В началото на годината се продаваше за 54000Е.

# 578
  • София
  • Мнения: 7 277
Проблемът е, че често цената за етаж от къща е като цена за цяла къща.
Може да се преговаря да смъкнат от цената. Например ако къща 80 кв.м. с двор половин декар в Нови Искър струва 70 хил. евро (съвсем примерно - нямам представа как са цените в момента), етаж със същата квадратура и идеални части на двор от около декар би следвало да е с около 20% надолу - съвсем грубо казано.

# 579
  • София
  • Мнения: 4 192
Поне двойно надолу, компромисът да се задължиш да се сродиш с непознати хора е много скъпа цена

# 580
  • Мнения: 19 483
А, общ двор не искам аз. Бомба със закъснител.

# 581
  • Мнения: 317
Скрит текст:
българска мама, и аз оставам с впечатлението, че обърках темата. Ставаше въпрос за къща около София, а не кой как да си гледа децата.
Poppea, трябва да се научиш да уважаваш мнението на другите, а не да налагаш твоето. Ти си направила, своя избор, друг има собствени , различни виждания.
За семейства с малки деца и без средни/големи финансови възможности излизането от София е невъзможно.
При пораснали деца, поели своя път имате възможност да живеете където искате. Независимо, че съм софиянка за мен София вече е едно гето.  Дали е център или краен квартал, няма значение. Мръсно е дори в центърът, мръсен въздух, задръстване, пренаселеност. За синът ми, който явно се приближава по възраст с Poppea, градът е нормален. Другият ми роден край Банкя, същото положение като София. Кьораво, куцо и сакото дето продаде имот по разни курорти и направи някоѝ незаконен лев реши, че ще живее за престиж в Банкя.
Тъй като вече не зависим от училища, детски градини и т.н. си живеем спокойно на 30 км. от София. Тишина, спокойствие, чист въздух. Не ми пречи, че верига магазини, поликлиника има на 8 км.от селото, магазин за основни продукти в селото. ББ ни прави магистрала, която ще ми спести 10 мин. до София Imp и към момента ни е тегаво относно пътуването, но и това ще мине. Лично на нас не ни се налага да ходим често в София.
При цялата тази идилия за нас, семейство с малки деца няма как да се справи.За сметка на това градчетата западно от София на 20-30 км. / особено с поредната магистрала на ББ / предлагат добри условия за семейства с малки деца и работа на родителите в София - училища, детски градини, поликлиники, бърза помощ, магазини, след 2-3 години достъп до София за 15-20 мин., възможност за прилични пари да се наеме някоя млада баба за грижи на децата по няколко часа. Виждам, че цените в тези градчета само растат и в интерес на истината имотите се продават.
Не знам къде си живяла преди да напуснеш София, но аз не съм съгласен, че навсякъде е зле. Мога да дам за пример конкретна част от центъра, която познавам прекрасно. Ако живееш в района на НДК няма да ти се налага да ползваш градски транспорт или да шофираш. Много добро училище, детска градина, магазини, заведения, театри, учреждения и въобще всичко ти се намира на една ръка разстояние. Ако спалните ти гледат към вътрешен двор, а така са строени повечето кооперации ще имаш даже и тишина. Улиците ги чистят непрекъснато и всяка вечер мирише на свежа трева. Даже за разходки е по-добре от селата. Като тръгнеш от градината на НДК стигаш до южния парк само през зелена среда. Разбирам я и Попея. Живеейки в долен Лозенец тя има до тях много добро училище, голям парк, тихо е, а същевременно е на срвнително пешеходно разстояние от магазини, театри, ресторанти и т.н. В Драгалевци също е много приятно. Там живея в тих район, с хубави нови къщи наоколо и красива гледка към Витоша. Наблизо има денонощен супермаркет, хубав ресторант и спирка на градския транспорт. Извън час пик се стига много бързо до центъра. Т.е. хем живееш в подножието на красива планина, хем си само на 7-8 километра от пешеходната част на центъра. Не се сещам за друга европейска столица с такива предимства. П.П. Чиана, от снимката, която си публикувала се вижда, че когато се качиш на покрива имаш гледка към планина, но от долния етаж виждаш само прозорците на съседната къща, която е на метри от твоята. П.П.2 Коментирах места, които познавам. Сигурен съм, че в много други райони на София също е приятно да се живее.
Нико, сега не изпитвам нужда всичко да ми е под ръка. Не изпитвам никаква носталгия по Заимов, НДК и т.н. дори да мирише не на трева, а на Диор. Не мисля къде да си паркирам колата. Единствените удовослтвия от които не се лишаваме е посещение на театър или концерти. И това не ми е проблем. Мога да остана в София за една нощ, но в повечето случаи се прибираме. Предпочитаме да ходим на заведения в Сърбия, която ми е на една ръка разстояние. Имат много хубави заведения без сръбска музика и чудесна храна.
Нищо от София не ми липсва.
Възможно ли е? Да продадеш двустаен и да построиш къща до София? Струва ми се доста невероятно от финансова гледна точка?
Едните си имаха мястото, другите изтеглиха кредит за си доплатят каквото не достигаше. Третите си купиха къща за тотален ремонт в гр Сливница, където и сега имотите не са скъпи и си я ремонтираха.
Точно Сливница имам в предвид с близостта до София, училища, детски градини, транспорт, магазини, поликлиника, бърза помощ, кафета, заведения, веднъж месечно гостуващ театър, стадион с фитнес и разни занимания за децата като танци, спорт. Градът предлага всички условия за живеене с малки деца, ученици и работещи в София родители. Цените се вдигат непрекъснато и хубавите имоти бързо се продават. До метрото в Люлин 22-24 км.

 
Дворът ви няма да е самостоятелен, а ще е идеални части. Таралеж в гащите...
Не е така. При нас една съсобствена къща е разделена и двора е самостоятелен, с отделен планоснимачен номер. Всичко е описано в нот.акт след доброволна делба. Има ограда и всеки ползва неговия двор от 400 кв.м. Проблем сигурно ще е, ако целият/ общия двор е 300-500 кв.м. При двор над 800 кв.м. спокойно може да се мине през делба и да няма съсобственост на двора.

# 582
  • Мнения: X
За теб Сливница е по-приятна от София, но това не значи, че обективно е по-хубав град. Не го познавам добре. За последно съм бил там преди много години, но не си спомням да ме е впечатлил особено. Даже напротив. Според мен обективно не може да се сравнява със София. Ама въобще.

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 14:12 от Анонимен

# 583
  • София
  • Мнения: 17 281
Единственото, което София има, а другите градове не (според мен, моля ви, подчертавам дебело с две черти, според мен) - е добре платена работа в чуждестранни фирми.
Нищо друго няма в София, което да ми липсва, ако утре вече не живея тук.
Та с две думи, ще я погледна Сливница, благодаря за насоката!

# 584
  • Мнения: X
Да, изтрит ми е коментара. Ще напиша късата версия. Няма как столицата, която е с гигански бюджет и има всякакви райони (тихи, шумни, с гледка, без гледка, с нови сгради, със стари сгради), планина и въобще всички удобства да е по-лошо място за живеене от град Сливница. А по темата ще напиша, че в някои части на София  в подножието на Витоша като например Драгалевци е много хубаво за хора, които искат да живеят в къща сред природата. Тук има красиви гледки към планината и към окъпаната в светлини нощна София. Има тишина и спокойствие, и същевременно редовен градски транспорт, супермаркети и ресторанти. Като голям бонус ще спомена, че се стига супер бързо до качествени болници и въобще до всички забавления като, кина, фитнеси, спортни зали, театри, магазини и т.н. Така хем имаш тишина, спокойствие и селска идилия, хем наблизо са ти всички удобства. Малко са местата по света където има такова съчетание между планина, природа и удобства. П.П. И твоя пост е изтрит 😄.

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 18:05 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт