Отново в клас – без настинка и грип

Тази седмица започна новата учебна година. Много от родителите, чиито деца за първи път ще посещават детска яслa, градина или училище, са притеснени заради честите боледувания на детето, с които вероятно ще се сблъскат или вече са се сблъсквали в предходните години. Защо децата боледуват толкова много, когато тръгват на детска градина или училище и как да ги подготвим за есенно-зимните здравословни предизвикателства?



В действителност децата, които тръгват за първи път на детска ясла, градина или училище, боледуват по-често през първите 1 – 2 години, а причините за това са няколко. През летния сезон децата са в по-ограничена среда със своите близки и често сред природата – в чиста и здравословна среда. Това е в остър контраст със ситуацията и средата в детските градини и училищата, а именно затворените стаи и помещения с по няколко десетки деца, дишащи застоял въздух. Най-малките деца нямат достатъчен имунен “опит”, а по-големите се срещат с нови щамове бактерии, за които младите организми не са подготвени. В яслата, детската градината и училище изобилието от вируси и бактерии е голямо, а това е предпоставка за често боледуване и лесно разпространение.
От друга страна, стресът от тръгването на детско заведение също оказва огромно въздействие. Попадайки в нова среда, всяко дете преживява остра промяна в дневния си режим, което неминуемо води до висок стрес.

Затова е добре да се започне подготовка възможно най-рано. Едната е в чисто психо-емоционален план – чрез дискусии и обсъждане на предстоящите промени. Другата, много важна част от подготовката за началото на ясла, детска градина или училище, е имунопрофилактиката. Но защо?

Есенно-зимният период е предпоставка за развитие на различни микроорганизми и вируси. Затворените помещения и сухият въздух изсушават лигавиците на дихателните пътища и са среда за безпроблемно развитие на патогенни организми. Смяната на сезоните (от летен към есенно-зимен) се отразява най-зле на децата и възрастните хора с отслабен имунитет.

Малък процент деца имат силен собствен имунитет и успяват да се преборят с патогенните организми. Обикновено в ранна детска възраст имунната защита е по-слаба. Имунитетът укрепва след 7-годишна възраст, затова и децата, които ходят на детска градина и първите години в училището боледуват най-често.

След боледувания и срещи с бактерии и вируси организмът изгражда сам специфичен имунитет – хуморален и клетъчен:
-   Какво е хуморален имунитет? Имунитет, който се реализира чрез антителата. Антителата са специални белтъчни молекули, които организмът образува за борба срещу различните антигени, които го „нападат”.
-   Какво е клетъчен имунитет?  Имунитет, който се реализира от фагоцитиращите клетки на имунната система (макрофаги и микрофаги), лимфоцити, неутрофили.

Имунните клетки имат памет за някои заболявания. Поради тази причина, след боледуване от някои видове шарка, организмът изгражда траен имунитет и не се разболява повече. За съжаление, не така стои въпросът при вирусните и бактериални инфекции. След някои инфекции се изгражда краткотраен имунитет, при други – не.
Точно поради тази причина за борбата с микроорганизмите е необходимо участие и на неспецифичния имунитет с активиране на макрофагите и белите кръвни клетки.

Много е важно да използваме истински и качествени продукти за имунопрофилактика, както за нашите деца, така и за нас самите. Препоръчително е да се приемат имуностимулатори без консерванти и изкуствени оцветители, които са произведени според правилата на добрата производствена и медицинска практика.



Imunocea се отличава по своята уникалност, съчетавайки високо пречистени екстракти от четирите най-силни имуностимулатора, известни в днешно време. Чрез използването на тази комбинирана формула се гарантира цялостно и оптимално стимулиране на имунната система. Практиката е показала, че използването на монопрепарати (съставени от единични екстракти) е недостатъчно и често безрезултатно, защото не предоставя пълната гама от биоактивни вещества.

Имунното здраве не се изразява единствено в това организмът да успее да преодолее патогенната инфекция и последствията от нея, а също така е необходимо да поддържа естествените физиологични отговори на самия организъм. За да разберем как някои природни източници могат да поддържат имунната система на детето или възрастния организъм, трябва да сме запознати как тялото поддържа здравословен отговор по време на излагане на организма на патогени.

Системната имунна система включва вътрешните тъкани – като например лимфните възли и лимфната система, както и кръвоносната система с кръвоносните съдове. Секреторният имунен отговор се проявява локално и външно (чрез секрети на тялото), а системният имунен отговор се проявява вътрешно (в кръвния поток и тъканите). Имунната система е сложно свързана с ендокринната и централната нервна система, която комуникира чрез хормони, простагландини (хормоноподобни мастни киселини, чиято основна функция е да помагат на тялото при наранявания и заболявания ) и имунни клетки.

Различните изследвания и проучвания доказват, че някои биоактивни вещества имат силно влияние върху стимулирането на имунния отговор. Различни и независими проучвания препотвърждават активността и дейсвието на: 1,3/1,6 бета-глюкани, сапонини, биофлавоноиди, антоциани и полифеноли за усилването на имунитета.

Ето един пример за реакцията на имунния отговор при гpипни cъcтoяния:
бeтa-глюĸaнитe, антоцианите, биофлавоноидите, сапонините cтимyлиpaт oтдeлянeтo нa вeщecтвa, нapeчeни цитoĸини, ĸoито ca мнoгo вaжни за имунния отговор. Цитокините ce oтдeлят oт ĸлeтĸи в човешкия организъм, наречени макрофаги. Дeйcтвиeтo нa макрофагите e дa пoглъщат и неутрализират бaĸтepии, вируси, гъбички, паразити и други патогени, както и да изолират възпаленията. Ежедневният прием нa бeтa-глюĸaни yвeличaвa издpъжливocттa нa opгaнизмa ĸъм виpycите и бaĸтepиите – пoради тaзи пpичинa в пepиoдите с висок риск от вирусни и бактериални инфекции пpиeмaйтe високи концентрации на бeтa-глюĸaни.

Резултатът при прием на посочените по-горе биоактивни вещества се изразява в следното:
-   Елиминиране на вируси и бактерии;
-   Скъсяване периода на боледуване;
-   Намаляване опасността от последващи усложнения;
-   Улесняване на възстановителните процеси.

Високите нива на описаните имуноактиватори по-горе се срещат в различни научни източници. За постигане на максимален ефект е много важен приемът на всички тези отделни вещества заедно, по едно и също време.

Включете се в консултативната тема на Imuno и задайте своите въпроси, свързани с повишаването на имунитета! На Вашите въпроси ще отговаря Владимир Атанасов - Магистър фармацевт, докторант на фармацевтичните науки.  

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 13:41 от Редактор**