Психология или математика в чужбина

  • 3 422
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте,
аз съм 11 клас и ми предстой кандидатстване след 2 години. Още не знам какво точно искам да уча, но се колебая между психология и математика. В едно съм сигурна обаче - искам на всяка цена да уча някъде на запад, защото образованието тук не ми харесва и разбира се програмата трябва да е на английски. Моля ви кажете ми според вас човек може ли да се реализира с психология в чужбина или е по - добре да завържа в Англия да речем и да се върна да работя тук, защото съм чувала, че психологията е от този вид специалности, за които трябва да знаеш езика едва ли не като майчин. И тук биха ли ме приели да работя ако съм завършила другаде. Също така искам да знам като цяло трудно ли човек се реализира с психология, където и да било и изкарват ли се пари. Аз не съм от хората, които избират професия само по това колко се печели де, защото мисля, че ако човек се интересува от нещо, той ще се развива и ще започне да печели пари, но все пак ако не мога да уча психология в чужбина най -вероятно ще се насоча към математиката. Все пак и тя ми е много интерестна и има повече избор за реализация. Моля ви дайте ми съвет

# 1
  • Наблизо
  • Мнения: 5 968
Реализацията с психология,особено като няма да е на майчниният ти език,е много под въпрос.Много е трудно да намериш работа на щат,а пък за кабинет - ще си го изгладуваш и пак местните не знам дали ще се доверят на чужденец.Не е до ниво на език,а до акцент,метафори и т.н...
Давай с математика,там има голямо търсене.

# 2
  • Мнения: 8 605
Според мен психологът трябва да владее майчиният език на клиентите си, иначе има акцент и те не го приемат така, че да ги предразполага към доверие. Същият проблем имат и други професии, които са свързани с много приказване, напр. финансов консултант, адвокат, политик, говорител и др.
Не разбрах в чужбина ли искате да работите след завършването, но в чужбина това неприемане на хората с различен майчин език е още по-голямо, сравнено с България, колкото и хубаво да говориш местния им език.
 С математика ще ви бъде по-лесно да се реализирате в чужбина. Има модерни специалности с основа математика - приложна математика, статистика, актюерство. Не ви съветвам точно чиста математика. В чужбина най-лесно с икономика ще се реализирате, плюс чужди езици.
Психологията нека ви остане като хоби, да сте добър психолог ще ви помогне във всяка професия.
Това, че търсите добър ВУЗ е също положително, за съжаление българските вузове са много назад в рейтинговите класации. За 2018 СУ е на място 1000 в листата, а останалите не могат да влязат в класацията.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 980
И за България, и за чужбина, отговорът ми е един и същ - математика, стига да ти се отдава. За мен това е по-широка специалност, с множество приложения, респ. по-добри перспективи за реализация.

# 4
  • Мнения: 10
pepina_n3, много полезен коментар, мерси за съветите. Та да, явно ще ми е доста трудно да се реализирам в чужбина, но аз се чудех и за варианта да уча психология, например в Единбург, и да се върна да работя в България. Така сигурно ще ми е по - лесно, но не знам дали и тука биха ме приели насериозно ако съм учила в чужбина???

# 5
  • Наблизо
  • Мнения: 5 968
Биха,спокойно.Мои бивши колеги,някои от които дори не завършиха (в чужбината имам предвид) сега работят на много високи позиции в България.Много се цени западняшкото образование.

# 6
  • Мнения: 8 605
Ти ако отидеш в Единбург, ще се върнеш ли в България? Според мен, не.
Явно ти се учи психология Simple Smile
Изключи си мозъка, вземи решението със сърцето си и няма да сбъркаш.

# 7
  • Мнения: 10
Имам още един въпрос. Преди време от Интеграл (изложение за университети в чужбина) ми казаха, че на запад се искало математика за психология. Търсех, четох, но нищо не им разбирам на официалните сайтове на университетите. Принципо знам, че в Софийския се приема само с език и диплома, но на запад явно е различно. Всички като им кажа за тази математика винаги се учудват страшно много, но въпреки че психологията се води хуманитарна наука, все пак тя се основава почти изцяло на статистика, а това си е чиста математика. Ако някой знае с какво се кандидатства на запад ще ми е от голяма полза.

# 8
  • Мнения: 12 629
Аз познавам лично две българки, завършили психология в Западно европейска държава, които след това останаха да работят там, направиха си практики и са много добре приети от местните жители, и за прием при тях се чака с месеци. Очевидно говорят перфектно езика.
И други две, които си смениха коренно специалността след завършване, защото не си намериха работа. Говорим за същата държава. Едната даже се върна в България и работи в офис като счетоводител.
Мисълта ми е, че си зависи от човека и от това, доколко е мотивиран наистина да се справи.
По принцип, е редно да се насочиш към това, което повече те влече. Ако това е психология, направи справка в България търсят ли се хора с такова образование. Какво си представяш да работиш? Т.к. психологът може да има кабинет и да приема пациенти - хора с проблеми. Но може да работи във фирма, например в отдел Човешки ресурси, където да интервюира например постъпващи на работа. Или в рекламата.
Според мен, в България има такива големи международни компании, които може би биха се заинтересували от човек, завършил психология в Единбург.

За математиката картината е по-ясна.

# 9
  • София
  • Мнения: 17 591

Не мога да си представя каква точно е връзката м/у психологията и статистиката.
Ако има нещо, което да е индивидуално и всеки случай да е в голяма степен уникален, това е тъкмо психологията... иначе какво - "вие сте на 48% интроверт и с 15% вероятност - в клинична депресия"?..  Thinking

# 10
  • София
  • Мнения: 16 105
Студентите "Психология" на Острова държат няколко  изпита по статистика. Когато се обработват резултати от проучвания, без статистика не става. Отделно, за разлика от България, социологията и психологията на Запад работят с емпирични данни, за анализ на които е задължителна статистиката. Даже специалностите Медицина и Спорт държат статистика.

# 11
  • Мнения: X
Студентите "Психология" на Острова държат няколко  изпита по статистика. Когато се обработват резултати от проучвания, без статистика не става. Отделно, за разлика от България, социологията и психологията на Запад работят с емпирични данни, за анализ на които е задължителна статистиката. Даже специалностите Медицина и Спорт държат статистика.
Разбира се, че голяма част от психологията е статистка. Има си и "медицинска статистика", специално за медици, те нали работят със съвкупности от хора.
Не само на острова, ами дори в СУ специалност Психология учат статистика и правят курсова работа с емпирични данни, които събират с анкети. И в България социологическите проучвания се правят на база емпирични данни, които се събират с въпросници и се обработват със статистически методи. Имам сума колеги в агенции за социологически проучвания -смятат се размери на извадки, прилагат се изискванията за представителност, събират се данните и се обработват. Няма разлика в България.
На моя близка приятелка дъщерята скоро завърши психология (бак и после магистър) на Острова и наистина държа няколко статистки, а магистърската й теза беше социологическо проучване, за което сама си прави въпросника и си събра емпиричните данни.
Всъщност освен арт специалностите, всички останали учат статистика, кои повече, кои по-малко, но психологията учи много. Социологията също.

# 12
  • Мнения: 603
Психологията не е за всеки. Лично аз може и да имам данни за това, но не исках да записвам по други причини. Роднини още се чудят защо не съм записала това. Поне в моя университет - Статистика се учи само първия семестър. След това учат всички видове психология и имат стаж във зависимост от блока - педагогически или социален и ходят по институции и им дават реални случаи за решаване и след това им дават резултатите от психолозите в институцията да си сверят колко добре са се справили. Математиката е повече талант, отколкото нещо, което може да се научи. Психологията е повече усещане на хората и техните проблеми и как да им помогнеш пълноценно. Математиката или я знаеш или не.

# 13
  • Наблизо
  • Мнения: 5 968
Психологията не е за всеки. Лично аз може и да имам данни за това, но не исках да записвам по други причини. Роднини още се чудят защо не съм записала това. Поне в моя университет - Статистика се учи само първия семестър. След това учат всички видове психология и имат стаж във зависимост от блока - педагогически или социален и ходят по институции и им дават реални случаи за решаване и след това им дават резултатите от психолозите в институцията да си сверят колко добре са се справили. Математиката е повече талант, отколкото нещо, което може да се научи. Психологията е повече усещане на хората и техните проблеми и как да им помогнеш пълноценно. Математиката или я знаеш или не.
Според мен психология всеки може да учи,вече колко добър психолог ще е после е друг въпрос...но като цяло на доста хора би им се отдавало,достатъчно е да си малко по-чувствителен.
Обаче е доста трудно да си намериш работа,нито в България нито в чужбина.Много модерна специалност и напоследък страшно много се нароиха.
Математиката е И много работа,също би се отдавала на много хора,но не става без работа,докато психологията с малко абстрактно мислене и без да четеш и работиш,ще можеш криво ляво да се оправяш.Сигурно и затова е толкова популярна,математиката не.Обаче с математиката има мнооого работа,имаш толкова много възможности за добре платена работа,но се иска работа.

Общи условия

Активация на акаунт