Колко уикенда годишно ви се падат, вместо да си почивате или забавлявате с децата, да бъркате отвари, мажете и пощите въшки…? А сега го умножете по две или три, ако имате повече деца. И това не е всичко! Следва пране на всичко и за сладък финал... самопроверка и мазане – за всеки случай, защото някак си не е удобно да се появим на работа с въшки в главата. Време е почесването да остане само признак на умствен процес, дори и като офис шега!
Повечето хора намират въшките за отвратителни и гнусни. E, малко е пресилено, но истината е, че е досадно за нас – възрастните, а при децата може да доведе до емоционални проблеми като страх, срам, дори и вина при повторно заразяване, което пък е ежедневие в училищата ни. Въшките често и грешно се асоциират с мръсотия, немарливост и немита коса. Наличието им обаче по никакъв начин не е свързано с липсата на хигиена. От години учените са доказали, че на въшките им е безразлично колко често се къпе жертвата и дали си мие ушите. Те снасят яйцата си безразборно във всяка коса, до която успеят да достигнат, размножават се бързо и смучат кръвта ни лакомо.
Интересен факт е, че най-често засегнати са децата между 4 и 14 години, то най-вече тези във възрастта 8 – 12 години. Възрастните някак остават в периферията, могат да прихванат въшки, но много по-рядко... и слава богу! Едва ли има хора, които не познават до болка целия този процес, но нека си припомним няколко факта за живота на въшката.
Какво представляват въшките?
Главовите въшки са паразити, които обитават окосмените части на главата и като „авантаджии“ се хранят изключително с човешка кръв. Подобно на комарите те са снабдени с жило и хоботче, с помощта на които смучат кръв от донора си многократно в рамките на деня и нощта. В зависимост от това доколко са се насмукали с кръв, цветът им варира от светло до тъмнокафяв. Те се захващат по оптимален начин за косата и умело се придвижват по нея. За целта използват шестте си подобни на скоби крака с кукообразни нокти, които ги правят много пъргави и подвижни.
Малките паразити не разполагат с крила и независимо какво се говори, не могат нито да летят, нито да скачат. Те порастват колкото сусамово семе (2 до 3 мм на дължина), затова са трудни за разпознаване с невъоръжено око.
Времето за развитие и жизненият им цикъл са от особено значение за тяхното премахване. Въшките живеят около 1 месец, като преминават през 3 стадия на развитие – от яйце (гнида) към ларва и възрастно насекомо:
Стадий I – След съвкупяване бременните женски снасят яйцата си под ъгъл в непосредствена близост до началото на косъма (на отстояние най-много 1 см от скалпа), като здраво ги захващат с водонеразтворимо „лепило“. До излюпването на ларвите гнидите се отдалечават от скалпа поради израстването на косата. Те са с овална форма и здрав корпус, затворени с капак, в който има отвори за дишане.
Стадий II – Ларвите се излюпват след 7 до 10 дни, като разчупват капака на яйчената си обвивка. Те вече могат бавно да се придвижват и веднага започват да смучат кръв, за да продължат да се развиват.
Стадий III – Около 8 до 10 дни след излюпването на ларвите въшките достигат половата си зрялост и бременните женски могат да снесат своите първи гниди. Паразитът живее около 4 седмици и цикълът му на развитие е къс. Общо през живота си зрелите женски могат да снесат 140 до 300 яйца. Макар цикълът на развитие на кръвосмучещите насекоми да благоприятства бързото и масирано размножаване, при засегнатите най-често се откриват по-малко от 10 въшки на глава.
Разпознаване на въшките: сърбежът като водещ симптом
Типичен симптом на заразяването е силен сърбеж на скалпа. Както при ухапването от комар – интензивният сърбеж е важен предупредителен сигнал, чиято функция е да информира за наличието на кръвосмучещи паразити върху кожата и да привлече вниманието към отстраняването им.
При първоначално заразяване обаче могат да минат 4 до 6 седмици, преди да се прояви този характерен симптом – период, в който въшките могат необезпокоявано да се разпространяват върху една или повече глави.
След последващо заразяване сърбежът вече се появява след 1 до 2 дена. Доста по-рано се наблюдават и нарушенията на съня, тъй като силният сърбеж през нощта е друг характерен симптом. Но внимание! Т.нар. "въшков сърбеж" не се проявява при всички засегнати – той се наблюдава едва при около една трета от заразените. При това за сърбежа на скалпа може да има ред други причини като пърхот и т.н.
Проверка на семейството по метода на „мокрото разресване“ ще спаси положението от епидемия и повторна зараза. За целта косата се измива с обикновен шампоан, слага се балсам (който не се отмива) и се разресва основно с обикновен гребен, за да се разрешат възлите. Когато косата е добре сресана и гребенът минава лесно през нея, тя се разресва на кичури с гребен против въшки (може да се купи от аптеката; но често е приложен и към повечето специализирани препарати). Той може да бъде от метал, пластмаса или естествен каучук, важно е отстоянието между зъбците да е на гъсто, не повече от 0,2 мм. След всяко прокарване на гъстото гребенче по косата, то трябва да се инспектира за въшки, затова е добре всеки път да се изтрива в бяла кухненска хартия или носна кърпичка. Попадналите на хартията частици могат да бъдат огледани най-добре с лупа за четене. Гребенчето може да бъде потапяно и в чаша с вода, тогава паразитите ще изплуват на повърхността. Накрая се отмива балсамът. Добре е гребена да се почиства след края на процедурата.
Ако по косата бъдат открити въшки, трябва да се вземат бързи мерки за обезпаразитяване.
Включете се в дискусията и може да спечелите един от 10 лосиона Padstop!
Срам ли ви е, ако детето Ви е с въшки? Усетихте ли, че наличието на въшки/гниди предизвиква срам или неудобство при детенцето Ви и как се справихте със ситуацията?
На 9 октомври ще обявим победителите в настоящата тема.
Моля, запознайте се с общите условия на активацията ТУК.
Изтеглете веселата маймунка на Padstop като картинка за оцветяване.
Как се предават въшките?
Открийте отговорите на тези и други въпроси в следващата ни публикация.