А вие делите ли си сметките/разходите?

  • 53 043
  • 1 760
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 736
Темата е продиктувана от това, че наскоро говорих с приятелка, която живее с партьора си от няколко години, но си делят наема, сметките, такситата, сметките в магазин/ресторант/кафе.

Преди години бях на обучение в Холандия, където пък друга девойка ми разказваше, че с приятелят й отиват заедно до супермаркет-а, тя си пазарува за нея, той за него, двамата по отделно.

На мен лично ми се вижда доста дребнава цялата работа, ама пък да си сверя часовника, може аз нещо да не разбирам.
Някак по-нормално ми се струва единят да плаща едно, другият друго и така..

Та, вие?

# 1
  • Мнения: X
Холандската версия ми се струва доста екстремна за хора, които живеят заедно.

# 2
  • Мнения: 5 262
Има една поговорка Чисти сметки , добри приятели. Докато мнението ти започва с @една приятелка живее с приятеля си ... @ важи поговорката. Ако започва с @Едно семейство  @ то нещата биха стояли различно понеже съществува семейно законодателство.

# 3
  • София
  • Мнения: 736
Холандската версия ми се струва доста екстремна за хора, които живеят заедно.
Те бяха финландци, де, просто бяхме заедно на обучение в Холандия, ама то като цяло каквато и да е националността, пак е екстремно.

Има една поговорка Чисти сметки , добри приятели. Докато мнението ти започва с @една приятелка живее с приятеля си ... @ важи поговорката. Ако започва с @Едно семейство  @ то нещата биха стояли различно понеже съществува семейно законодателство.

Изобщо не мисля, че има нещо общо дали двойката е от женени или живеещи на семейни начала хора.
Аз също не съм омъжена, но вкъщи не си делим нищо, просто единят покрива едни разходи, другият други.
То така с това делене, все едно като се приберем от супермаркет-а да си резнем сиренето на две половини, доматите да разделим на четен брой на двамата и тн.

Последна редакция: пн, 01 окт 2018, 16:57 от Не се сърди, човече

# 4
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Чуждите сметки и взаимоотношения вътре във връзката слабо ме интересуват. Ти защо се вълнуваш толкова?

# 5
  • София
  • Мнения: 736
Чуждите сметки и взаимоотношения вътре във връзката слабо ме интересуват. Ти защо се вълнуваш толкова?

Тогава защо отвори темата? Simple Smile
Интересно ми е, разбира се. Като всяко непознато нещо, за което чуя, така и за това.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 567
Аз пък не вярвам в тия общи кредити, аз плащам това, ти онова. Сметките, наема и тн. са на половина. Аз да напазарувам веднъж, той друг път - ок. Един път аз да купя нещо за вкъщи, той друг път - ок. Ама той да плаща наема - 500 лева образно казано, аз тока - 36 (пак образно) някак is not fair enough. Никой не е казвал да се вторачваме и издребняваме, ни да си делим сиренето на половина, ама след като двама консумират - двама плащат.

# 7
  • Мнения: 3 891
Не, на мен лично това ми е странно. Но от друга страна ние не държим парите си на едно. Получаваме що-годе добри заплати и не виждам смисъл да се теглят и да се слагат в обща "каса". Той плаща едно, аз друго - не гледаме сумата да е еднаква. Например разходите по колите поема той, аз поемам храната. Имаме обща спестовна сметка, в която внасяме всеки месец, както и дубликат от банковата карта на всеки, в случай на извънредна нужда. Ние сме ок така. На мен лично не ми е проблем, че храната може да излезе евентуално повече - семейство сме. Ако се счупи колата, например, не поемам нищо аз. Ипотеката я плащам месец аз, следващия той (пак например, зависи от обстоятелствата). Пример само, така сме и с другите неща и никога не сме се карали за пари.

# 8
  • Мнения: 5 262
...
Изобщо не мисля, че има нещо общо дали двойката е от женени или живеещи на семейни начала хора.
Аз също не съм омъжена, но вкъщи не си делим нищо, просто единят покрива едни разходи, другият други.
То така с това делене, все едно като се приберем от супермаркет-а да си резнем сиренето на две половини, доматите да разделим на четен брой на двамата и тн.


Няма значение спрямо настоящето. Има значение спрямо бъдещето. Защото всеки би искал да си гради живота и докато той не е един бъдещ строеж а два ... то всеки си трупа на своя. Нормално.

В крайна сметка всеки си има представи за бъдещето и гледа да си ги реализира .

# 9
  • София
  • Мнения: 736
...
Изобщо не мисля, че има нещо общо дали двойката е от женени или живеещи на семейни начала хора.
Аз също не съм омъжена, но вкъщи не си делим нищо, просто единят покрива едни разходи, другият други.
То така с това делене, все едно като се приберем от супермаркет-а да си резнем сиренето на две половини, доматите да разделим на четен брой на двамата и тн.


Няма значение спрямо настоящето. Има значение спрямо бъдещето. Защото всеки би искал да си гради живота и докато той не е един бъдещ строеж а два ... то всеки си трупа на своя. Нормално.

В крайна сметка всеки си има представи за бъдещето и гледа да си ги реализира .


Да, така казано съм съгласна.
Именно за в бъдеще ми е интересно при такива отношения какво ще е развитието, защото докато са двама души - лесно, ама после с детето/децата, това с деленето някак не го виждам, да не говорим и за примера, който се дава.

# 10
  • Мнения: 46 492
Не. И не бих живяла в такива отношения.

Не ме интересуват другите двойки. Всеки живее, както му харесва. Не е нужно ние да ги разбираме, нито те нас.

# 11
  • Мнения: 3 891
...
Изобщо не мисля, че има нещо общо дали двойката е от женени или живеещи на семейни начала хора.
Аз също не съм омъжена, но вкъщи не си делим нищо, просто единят покрива едни разходи, другият други.
То така с това делене, все едно като се приберем от супермаркет-а да си резнем сиренето на две половини, доматите да разделим на четен брой на двамата и тн.


Няма значение спрямо настоящето. Има значение спрямо бъдещето. Защото всеки би искал да си гради живота и докато той не е един бъдещ строеж а два ... то всеки си трупа на своя. Нормално.

В крайна сметка всеки си има представи за бъдещето и гледа да си ги реализира .


Да, така казано съм съгласна.
Именно за в бъдеще ми е интересно при такива отношения какво ще е развитието, защото докато са двама души - лесно, ама после с детето/децата, това с деленето някак не го виждам, да не говорим и за примера, който се дава.

Ами аз лично не бих била с човек, който ми декларира (например) "Платих 50лв, а нещата, които искаше ти излезнаха 40лв."

# 12
  • русе
  • Мнения: 414
Лично и на мен това с деленето ми е необяснимо.Имаме приятели,които като излезем делят на две това,което си е поръчало детето им.Един път детето пита майка си Може ли да си поръчам торта и отг. беше:Питай баща ти има ли пари,за мен не е проблем да ти платя(половината ест.)Понеже тя е с по-големия доход не пропуска възможност да направи мъжа си за смях публично.Но иначе мн се обичали пък тя не спира да обеснява какъв неудачник е той!!!Ужас!!!!

# 13
  • Мнения: X
Познавам семейство, което дели сметките. Примерно на жената й  трябват някакви лекарства, цигари, прах за пхране...препарати, които неща се ползват общо в домакинството, мъжа ги купува и след което тя му дава парите.
В нашата къща не делим, защото аз не работя нямам доходи от заплата, мъжа ми плаща абсолютно  всичко, дори нямам идея колко ток, газ, вода и т.н. плаща. Зная само  частните уроци на детето колко струват.

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Причините могат да бъдат много и най-различни. Но като не си вътре във връзката, няма как да го разбереш. Можеш само като клюкарката пред блока да цъкаш с език.

Общи условия

Активация на акаунт