А вие делите ли си сметките/разходите?

  • 53 102
  • 1 760
  •   1
Отговори
# 1 725
  • Мнения: X
Ако в семейството единият крие и скатава пари за себе си, то тогава как бюджетират ще им е най-малкият проблем на хората.

На нас всички сметки ни ги теглят автоматично всеки месец.

# 1 726
  • Мнения: 2 694
За мен цаката е по средата някъде. Твърде хаотично би ми било всеки да  плаща каквото подхване, затова оптималният вариант според моя начин на харч и живот е да има поне една разплащателна сметка, в която да внасят и двамата и от нея да се плащат разходите. Така по- лесно се проследява това перо и да се внасят повече пари, за да остават и да се трупат за непредвидени разходи и поправки по дома.
Но това касае повече самото бюджетиране, на което аз съм свикнала от ранните си студентски години, т.е. от момента в който се видях в малко собствени пари. Не си представям да живея с човек, който захваща от тук от там да плаща нещичко. Т.е. не ми е проблем толкова самото разпределение на парите, а хаотичността в на 1ви единият плаща тока, на 13-ти  другият плаща водата.
С деца, обаче, е по- различно и сложно.
Когато парите са в повече от разходите, няма значение кой какво плаща. Аз съм от по-старото поколение и съм свикнал да осигурявам финансово семейството, но напоследък виждам тенденция младите мъже да искат да делят всичко с жената до тях, че ако може и тя да поеме цялото финансово обезпечаване. Мисля, че за това са виновни повече жените, защото се напъват да докажат, че могат да печелят колкото мъжете, че и повече от тях. Явно е, че могат, но нужно ли е? 
Ти плащаш наем на жена ти, че и живееш в апартамента. Толкова е смешно, че не знам защо коментираш финансови въпроси във форума Wink

# 1 727
  • Мнения: 7 690
Какво значи “нужно” ли е? Болшинството от жени не изкарват колкото или повече от мъжете си, защото е нужно, а защото го могат.

# 1 728
  • Мнения: X
Аз изкарвам повече от мъжа ми единствено и само, за да му натрия носа и да го накарам да се чувства по-малко мъж, естествено. Даже умишлено избрах такова висше образование, още преди да го познавам.

Но сериозно, не е ли абсолютно все тая, имайки предвид, че всичко отива за семейството и всяко увеличение на заплата и успех на единия е за доброто на семейството?

# 1 729
  • Мнения: 3 048
Но сериозно, не е ли абсолютно все тая, имайки предвид, че всичко отива за семейството и всяко увеличение на заплата и успех на единия е за доброто на семейството?
Ами изглежда не е точно така за онези които си делят разходите. Всеки плаща част от общото без значение по равно или в някаква друга пропорция и остатъка си остава за негово ползване. Аз така го разбрах. Така, ако единия получи увеличение на заплата или нещо в повече изглежда не се отразява директно на 100% за общото благо. Пък ако вземе да нацели шестица от тотото не ми се мисли дали и как ще я дели с останалите Smile

# 1 730
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Ако някой иска да скатава. ще скатава във всякаква конфигурация. И обратно.
Абсолютно!
Например, нашите битови сметки са обединени в общ акаунт в изипей. Взимаме заплата в един и същи ден на месеца. Ако, да речем, аз съм минала през Фантастико, където има каса, аз съм платила. Респективно, ако той е минал преди мен-той е платил.
Не виждам смисъл, поне в нашето семейство на някакво разделение на въпросните разходи

# 1 731
  • Мнения: 7 949
Но сериозно, не е ли абсолютно все тая, имайки предвид, че всичко отива за семейството и всяко увеличение на заплата и успех на единия е за доброто на семейството?
Ами изглежда не е точно така за онези които си делят разходите. Всеки плаща част от общото без значение по равно или в някаква друга пропорция и остатъка си остава за негово ползване. Аз така го разбрах. Така, ако единия получи увеличение на заплата или нещо в повече изглежда не се отразява директно на 100% за общото благо. Пък ако вземе да нацели шестица от тотото не ми се мисли дали и как ще я дели с останалите Smile

Не е все тая, ако единият използва по-високите си доходи, за да натрие носа на другия, ако се стигне до раздяла, или пък да каже "аз изплатих къщата и ти нямаш право на дял, защото вноските по кредита бяха теглени от моята заплата".

# 1 732
  • Мнения: 3 048
Доходите на всеки в едно семейство са напълно доказуеми особено ако са от заплати и няма никакво значение за съда от коя заплата точно е била изплащана къщата. Значи поддържате идеята, че този с по-високите доходи трябва след като плати половината от разходите да си запазва остатъка за него? Т.е. да живеят като съквартиранти и когато и да се разделят всеки знае, че е платил точно половината от общото имущество. И какво правят, ако по време на майчинството с няколко деца жената не е можела да си плаща сметката? Щом делят всичко за да е честно всеки трябва да готви, чисти, пере, глади... ражда и отглежда деца точно наполовина за да нямало никакви претенции когато се разделят. Аз такова семейство още не съм срещал.

# 1 733
  • Мнения: 7 949
Не, изобщо не поддържам идеята, която описвате... Просто давам един пример, за съжаление от личен опит. Да, съдът вероятно би присъдил справедливо, но просто има хора, които мислят, че щом сметките са били платени от тяхната заплата, значи те са издържали семейството и точка, собствеността е тяхна лична. А докато се стигне до съдебното разпореждане минава много време и животът става неприятен.
Личното ми мнение е, че няма значение кой колко е платил, след като има семейство. Дори не съм сигурна, че разбирам напълно темата. Парите така или иначе се харчат, и ако единият от двамата няма някое изключително скъпо и силно ощетяващо бюджета хоби значи всичко е справедливо.

# 1 734
  • Мнения: 21 586
Да, след като плати тази част от разходите, която сме се уговорили да плаща - при нас не е равен дял, а пропорционално, тъй като мъжът ми има по-високи доходи, с остатъка всеки си разполага по собствен избор. Вижда ми се съвършено нормално.

 Всяко увеличени на доходите е благоприятно, тъй като повишава и общото благосъстояние, освен че е и личен успех.

# 1 735
  • Мнения: 3 159
а да попитам - преди да заживеете с половинките си или да се омъжите/ожените обсъдили ли сте кой колко изкарва?

# 1 736
  • Мнения: 2 694
Какво значение има? Нали мъжа така или иначе трябва да издържа изцяло семейството, твойта заплата какво го интересува Grinning

# 1 737
  • Мнения: 104
Мъжът трябва да изкарва 5 цифрена сума на месец, да бачка като вол по 12 часа, като се върне да изчисти, да вземе кетъринг , за да има какво да се яде, да получава секс , когато му се отпусне и да си затваря устата. Bowtie
Само така може да отговори на високите изисквания на българските майки.

# 1 738
  • Мнения: 677
Как без обсъждане? Ами ако се мине някой?

# 1 739
  • Мнения: 1 084
В момента точно не. Той взема повече, оправя повечето сметки. Аз имам съучастие според това, което получавам. Всеки от нас си има фонд" аз съм човек" за лични нужди.

Общи условия

Активация на акаунт