Майчинството счетоводно-78

  • 42 466
  • 738
  •   1
Отговори
# 720
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Здравейте момичета, ще подавам ГДД и не знам за месеците в болничен поради общо заболяване и тези за бременност и майчинство каква служебна бележка да подам към НАП. Има ли някой запознат, нещо от НОИ ли трябва да ми издадат? И изобщо нужно ли е да декларирам този доход, след като той не е обложен с данък?!...Thinking
не се декларира

# 721
  • Мнения: 625
Здравейте,
Бих искала да попитам.. болничните по време на бременност се изплащат на база на осигурителния доход в момента на излизане в болничен или не е така?
Това и за 45 дневния ли се отнася... за майчинството знам, че не може да е по-малко от МРЗ в момента...
Извинявайте за може би глупавия въпрос,но ми е непознато кое как и защо още.. Blush

Последна редакция: чт, 03 яну 2019, 21:35 от Кики_кики

# 722
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Не е така.

# 723
  • Мнения: 625
А ще може ли да ми кажете как е точно.. благодаря..Blush

# 724
  • Мнения: 2 853
В първия пост на темата има линкове, където е обяснено как се калкулира обезщетението при болничен и майчинство. Има също и калкулатор, с който може да се изчисли ориентировъчен размер на очакваното обезщетение за майчинство.

# 725
  • Мнения: 625
Благодаря!

# 726
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Здравейте момичета, ще подавам ГДД и не знам за месеците в болничен поради общо заболяване и тези за бременност и майчинство каква служебна бележка да подам към НАП. Има ли някой запознат, нещо от НОИ ли трябва да ми издадат? И изобщо нужно ли е да декларирам този доход, след като той не е обложен с данък?!...Thinking

Тези доходи не са облагаеми по ЗДДФЛ. Декларират се само облагаеми доходи, т.е. ако имате по трудово правоотношение и/или други видове.

искам да попитам ной колко изплажа 45 дена преди раждане някой има ли на който да му е преведен

Зависи кога е издаден, кога е предаден на работодателя и кога работодателя ще представи данни в НОИ за БЛ.

Момичета, имам въпрос. Бременна съм и съм болнични през цялата бременност. Между последният ми 34 дневен болничен и 45 дневния по майчинство, имам дупка от 16 дни. Въпросът ми е, ако си взема отпуска, трябва ли да имам работни дни между болничните, или мога още от следващия ден след изтичане на болничния да изляза отпуска? Защото с предната бременност пак бях в такава ситуация и счетоводителя във фирмата ми каза, че от НОИ ще се заядат и трябвало да имам работни дни. Благодаря ви предварително.

Няма изискване да има отработени дни между двата вида отпуск, т.е. може да излезете веднага в платен отпуск след БЛ за общо заболяване.

Здравейте мами. Работя и съм осигурена от година и половина. В 45 дневния болничен съм. Въпросът ми е след раждането какви документи са ми нужни и къде се подават.? Благодаря.

Има още 2 БЛ - от болницата за 42 дни и от педиатъра на бебето общо до 135 дни. След това се подава декларация за периода след 135-тия ден до 410 дни. След това декларация за получаване на обезщетение за гледане на дете до 2 годишна възраст. В първия пост на темата и подробно обяснение и линкове.

# 727
  • Варна
  • Мнения: 9
Здравейте и честита нова година!
В майчинсто съм – втора година. Детето ми навършва 2г. на 9.11.2019г. В момента съм бременна с термин – 10.08.2019г. След това, което изчетох в началото на темата, разбирам, че всучай, че не прекъсна първото майчинство и се получи  застъпване с второто майчинство, обезщетението, което живот и здраве би следвало да получавам за второто си дете е същото, като това, което съм получавала за първото. А ако прекъсна майчинството си сега, върна се на работа и изляза в болничен, то майчинството за второто дете ще бъде изчислено на ново. Та въпросът ми е как да изчисля размера на обезщетението, в случай, че се върна на работа и изляза в болничен? До колкото съм запозната, размерът на сумата, която мога да получавам като родител, се определя на база осигурителните вноски за последните 24 месеца преди отпуска поради бременност и раждане. Но как стоят нещата, ако през тези 24 месеца съм била майчинство и в болничен? На каква база да го определя, как да го изчисля?
Много блгодаря за отделеното време Simple Smile !

# 728
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Но как стоят нещата, ако през тези 24 месеца съм била майчинство и в болничен? На каква база да го определя, как да го изчисля?
Много блгодаря за отделеното време Simple Smile !

На база МРЗ към тогавашния момент за майчинството.
За болничен с евзима сумата, от която е изчислено обезщетението.
Има калкулатор в сайта на КиК и в сайта на НОИ, последното с ПИК

# 729
  • Мнения: 954
Здравейте,
Бременна съм 16г.с. и ми се налага другата седмица да изляза болничен, но нямам възможност да отида до АГ. Ако личния лекар ми издаде болничен и след като приключи се наложи да се продължи, проблем ли е да се продължи от АГ или трябва да има работен ден м/у тях? Просто АГ е в друг град, а в момента трябва да лежа и да почивам. Благодаря предварително!

# 730
  • Мнения: X
Исках вчера да питам нещо в НОИ, но на телефона от кол центъра им дава постоянно заето. По кое време се свързвате и има ли друг начин - мейл, какъв, отговарят ли бързо? Не мога да отида на място.

# 731
  • Мнения: 2 853
По имейл отговарят бързо, в рамките на ден, по-рядко два, но след влизане в сила на GDPR справки, свързани с лични данни, правят само при попълнена от сайта им специална форма и отговорът идва след 2-3 седмици. Ако е само за някакви общи положения в закона, предполагам, че ще ви свършат работа по имейл.

# 732
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Ronisset не е проблем.

# 733
  • Мнения: 90
А ако искам да се обърна към НОИ с общ въпрос, който не касае лично даден човек, на какъв имейл адрес трябва да се изпрати?

# 734
  • Мнения: X
По имейл отговарят бързо, в рамките на ден, по-рядко два, но след влизане в сила на GDPR справки, свързани с лични данни, правят само при попълнена от сайта им специална форма и отговорът идва след 2-3 седмици. Ако е само за някакви общи положения в закона, предполагам, че ще ви свършат работа по имейл.
Просто, исках да попитам защо нямам превод при коректно подадени документи за промяна в обстоятелствата (трябва да започна да получавам 50%). Документите са подадени в декември и в началото на януари трябваше да получа за декември.
Можеш ли да ме ориентираш на кой мейл може да се пише и къде  е тази декларация, трябва да я изтегля и прикача в мейла ли?

Общи условия

Активация на акаунт