Изсъхнал връх на кактус

  • 9 154
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 5 883
Значи моите са от капризните все и повечето не цъфтят, ако не зимуват правилно.

# 16
  • Мнения: 1 971
Привет отново.
Очевидно не се справям както трябва. Почвата на кактуса мухляса, поливан е 2 пъти, не обилно, в чинийката под него оставаха няколко капки вода.

Върхът му не знам така ли трябва да изглежда:

# 17
  • София
  • Мнения: 5 883
Изобщо не трябва да остава вода в чинийката, винаги трябва да я изсипваш, ако забележиш, че остава след поливане. Принципно зимата не се поливат и се съхраняват в неотоплявано помещение. Ако нямаш такава възможност, поне поливай не повече от веднъж на две, три седмици. Основно правило при поливането на кактуси е да се изчаква пълно изсъхване на пръстта.

Принципно продаваните готови смески са с торф, а кактусите не обичат торф, задържа влага. Но вероятно им е по-евтино и удобно за транспортиране, защото торфът е лек. Най-добре е да се ползва обикновена градинска пръст и пясък в съотношение 1:1

Върхът така изглежда на отрязан кактус, да. Шансът е да пусне разклонения от една или повече растежни точки, които аз примерно след това отрязвам и вкоренявам наново, защото такива обезглавени" кактуси нямат особено естетичен декоративен вид Wink

# 18
  • Мнения: 626
Здравей Catalano! Няма причини да мислиш, че не се справяш добре. Върхът трябва да изглежда така, много е добре. Зарастнал е и не виждам инфекции.
Що се отнася до пръстта - и на мен често ми се случва. Не зависи от теб това, което се е случило, на мен също ми мухлясват отгоре някои марки купешка пръст. Никой не се е гътнал до сега от това. Можеш да изгребеш с лъжичка тази пръст и да я изхвърлиш, а отгоре да насипеш ситни камъчета, или просто чиста пръст.
Като цяло всичко е наред, не се притеснявай. Purple Heart

# 19
  • Мнения: 626
Изобщо не трябва да остава вода в чинийката, винаги трябва да я изсипваш, ако забележиш, че остава след поливане. Принципно зимата не се поливат и се съхраняват в неотоплявано помещение. Ако нямаш такава възможност, поне поливай не повече от веднъж на две, три седмици. Основно правило при поливането на кактуси е да се изчаква пълно изсъхване на пръстта.

Принципно продаваните готови смески са с торф, а кактусите не обичат торф, задържа влага. Но вероятно им е по-евтино и удобно за транспортиране, защото торфът е лек. Най-добре е да се ползва обикновена градинска пръст и пясък в съотношение 1:1

Върхът така изглежда на отрязан кактус, да. Шансът е да пусне разклонения от една или повече растежни точки, които аз примерно след това отрязвам и вкоренявам наново, защото такива обезглавени" кактуси нямат особено естетичен декоративен вид Wink

За всички тези неща сме говорили по-напред в темата. Момичето няма неотоплявано помещение, както и аз никога не съм имала такова. Гледала съм си кактусите винаги на топло, дори над парното - нищо им няма. Зимата също се поливат, когато не можеш да им осигуриш зимен сън, но рядко, един, два пъти в месеца
Момичето каза, че полива кактуса в чинийката, а не че остава вода в чинийката след поливане. Аз лично винаги си поливам кактусите отгоре, а не в чинийката. Водата, която остава в чинийката я чакам едно денонощие, за да видя дали ще си я изпият. Ако да, всичко е наред, ако не, изхвърлям останалото.
Градинска пръст не препоръчвам. Първо тя е пълна с болести и паразити и трябва задължително да се обеззарази. Не всеки ще тръгне да прави това. Аз си купувам винаги готова пръст за кактуси и съм много доволна. Имам си отделно един плик с пясък ( за аквариум, чист, обеззаразен) и малки камъчета, също купени, чисти и обеззаразени. Ако сметна за необходимо, понякога смесвам купешката пръст с малко пясък и  камъчета, които имам. 
А това, че пръстта е мухлясала, момичето не е виновно. Някои марки пръст го правят, случвало се е и на мен, но до сега това не е имало никакъв ефект върху растенията ми.

# 20
  • София
  • Мнения: 5 883
Според пунктуацията е поливала отгоре, не в чинийката.
За да мухляса, е задържана влагата прекалено дълго.

Иначе нищо им няма зимата на топло, просто повечето не цъфтят, както писах.
Има достатъчно материали по темата, който желае, може да се информира. Wink

# 21
  • Мнения: 626
Според пунктуацията е поливала отгоре, не в чинийката.
За да мухляса, е задържана влагата прекалено дълго.

Иначе нищо им няма зимата на топло, просто повечето не цъфтят, както писах.
Има достатъчно материали по темата, който желае, може да се информира. Wink

Не, вярвай ми, мухъла не е от това. Simple Smile Даже не бих казала, че е точно мухъл, просто пръстта побелява по специфичен начин. На мен се случва често,  и то когато купувам определени марки пръст, а и  аз съм от супер оскъдно поливащите. Даже това побеляване се случва точно когато растенията не са поливани дълго време и е било дълго много сухо. Явно не си попадала на такъв вид пръст. На мен ми се случи няколко пъти и гарантирам, че не е от преполиване. Никога не е ставал проблем с растенията обаче. Даже, дори и да не се махне този слой отгоре, след време си изчезва сам, все едно нищо не е било.
 
Така и не разбрах как Catalano  си е поливала кактуса, но съм сигурна, че не го е преполивала, преди вече й бяха дадени наставления как да го полива. Simple Smile
Между другото вчера един от моите кактуси ме изненада - тръгна да цъфти. А при мен никога няма зазимяване, над парното са. Да не забравяме, че в родината на кактусите няма никакво зазимяване. В Калифорния валеше само през зимата, ама тя зимата беше 20 градуса. Цъфтяха си без никакви режими на зазимяване и прочие.  Всичко си зависи от вида на кактуса.

# 22
  • София
  • Мнения: 5 883
Аз също споделям собствен опит, гледам кактуси от над 25 години, в момента са малко, само 120. Пробвала съм различни начини, със, без зазимяване, поливане. Зазимяването е най-удачният начин, но благодаря ти за вниманието, което ми отделяш. С поливане и над парното има голяма вероятност да тръгнат да растат зимата, но заради липсата на достатъчно слънчева светлина ще станат уродливо издължени, хилави, с малки или липсващи бодлички, та не е и само до цъфтеж.
Но и всеки има капацитет да се информира, както писах, на каквито езици има възможност, не откривам аз топлата вода.


При мен плумозата забелязах тия дни, че е напъпила, не е поливана от началото на октомври. Миналата година мамилария хахниана ми цъфна януари месец, не зная на какво точно да го отдам тоя факт... Wink

# 23
  • Мнения: 626
Аз кактусарствам от 15 години. Първата ми колекция беше на възможно най-неподходящото място - северна Германия. Имах много добра и богата колекция. Не съм имала неотоплено помещение никога. Бяха на первазите на прозорците на две стаи, с източно изложение, над парното. Зимата са поливани, но рядко, да кажем един - два пъти в месеца. Светлината е била оскъдна. Е, не се случи нито едно от страшните предсказания, че кактусите ще залинеят, ще се издължат, ще спрат да цъфтят. Нито едно от тези неща дето ги пише по сайтовете не се случи на моите кактуси, точно обратното. Растяха си прекрасно, едри и хубави. Винаги с хубава купешка пръст, размесена с камъчета и пясък. Нямам нито един загинал кактус, загнил, мухлясал или нещо подобно. Бяха префектни.
За съжаление трябваше да се разделя с тях, защото заминавахме за Калифорния.
Втората ми голяма колекция естествено направих в Калифорния - раят за всички кактуси и сукулентни! Всичко си растеше на свобода по улици и градинки, що неща съм си захванала от улични растения, няма да разказвам. Simple Smile Там вече всичко целогодишно на балкона - няма зазимяване, няма нищо. Лятото не пада капка дъжд, вали зимата, ама малко. Температурите - мечта! Почва - купешка. Идеална беше, не съм размесвала с нищо, никога не съм торила, поливах рядко. Супер се развиваха растенията, растяха и цъфтяха като бесни.
Да, обаче пак трябваше да пътуваме и да се връщаме в Европа. Реших да продам колекцията си. Желаещите за нея щяха да се избият! Когато дойдоха да ми ги вземат, плаках и сърцето ми се съкруши. Изпаднах в пълна кактусарска депресия и си казах - никога повече! Няма да издържа да ми ги вземат още един път! За мен те са нещо повече от растения...
Сега пак сме в Германия, но този път - южна. Купих си оридеи. Simple Smile Реших, че те ще запълнят празнината ми по кактусите. Но това не се случи...Четири години издържах без кактуси...и миналата година се появи първия...после втория. За сега са само 6 саксии кактуси и 8 саксии сукулентни. Замислям да подарявам орхидеите и...да се развихри пак кактусарската ми страст. Мисля, че се съвземам от кактусарската ми депресия. Simple Smile

П.П. Изчела съм тонове литература за кактусите. Бих казала, че много неща не отговарят на истината, или поне не и при мен. Във всеки случай липсата на зазимяване и поливане в никакъв случай не води до всички онези ужасии дето ги пише.

# 24
  • Мнения: 626
Малко от калифорнийчетата ми. Disappointed Relieved



# 25
  • Мнения: 1 971
Така и не разбрах как Catalano  си е поливала кактуса, но съм сигурна, че не го е преполивала, преди вече й бяха дадени наставления как да го полива. Simple Smile
Извинявам се, че не съм описала ясно.
Отгоре го поливах, точно два пъти след пресаждането, т.е. по 1 път на около 15 дни - исках да кажа, че не е преполиван и съвсем малко вода се отделяше в чинийката. На следващия ден водата я нямаше.
Абсолютно стриктно съм спазила всичките ти съвети, Лин Стар Simple Smile
Махнах белезникавото нещо, което откровено казано, си мирише на мухъл Sad Може и пръстта да не е била качествена. Ще потърся друга и ще сложа отгоре малко. Ако трябва нещо друго да направя, само кажи.
Със сигурност скоро няма да го поливам Rolling Eyes


Между другото вчера един от моите кактуси ме изненада - тръгна да цъфти.
HeartSunglasses


Елица, благодаря и на теб за включването!

# 26
  • Мнения: 1 971
Скрит текст:
Малко от калифорнийчетата ми. Disappointed Relieved



Ооо Cupid Изключително! Dizzy Face

# 27
  • MI
  • Мнения: 11 803
Каталано, много вода си сложила. Въобще не трябва да се стича до чинийката. Ще се оправи, но слагай наистина по малко.
П.с. нищо им няма от незазимяване, и моите си цъфтят като стигнат нужната възраст. Да не ги зазимяват в Сицилия например, а стават разкошни.

# 28
  • Мнения: 626
Открих си и няколко снимки от северногерманската колекция, чудно, но не мога да си намеря останалите снимки, дано не съм ги затрила...
Та всички тези какуси на практика бяха в отвратителни условия - малко слънце, дори и през лятото, никакво зазимяване, над парното, че и на изток...ужас. Simple Smile Но бяха в идеално състояние! Че и се спукваха да цъфтят!

Някой обича ли литопси? Simple Smile







# 29
  • Мнения: 1 971
Каталано, много вода си сложила. Въобще не трябва да се стича до чинийката. Ще се оправи, но слагай наистина по малко.
Разбирам, благодаря.
Саксията е 20 см. висока,  диаметър ок. 22 см., обаче фигурата е пресечен конус и формулата за обем не я знам Simple Smile Около 3,5 л. пръст може би събира - колко вода трябва да слагам?



Някой обича ли литопси? Simple Smile

За пръв път виждам подобно нещо и съм без думи Flushed Не бих допуснала, че съществува такова изумително творение! Сега потърсих инфо и вече съм влюбена Simple Smile

Последна редакция: чт, 08 ное 2018, 14:01 от Catalano

Общи условия

Активация на акаунт