Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 5

  • 129 324
  • 906
  •   1
Отговори
# 300
  • Варна
  • Мнения: 987
ами същия цвят като тенджерата (сиво), само малко по-светло. но аз не слагам сол когато варя спагети или паста. а ти как ги махаш тези белите? освен да се е получилло от черния пипер ...

С оцет се махат .Ако е от пипера би трябвало с оцета да се изчисти Simple Smile

# 301
  • Мнения: 10 210
soul81, и на мен ми хареса тигана, има ли някьде информация за емайла?
Сигурно има, но не съм го проучвала.

# 302
  • Мнения: leet
Моля те, сподели ако решиш да търсиш и намериш, аз не успях

# 303
  • София
  • Мнения: 1 003
Скрит текст:
Mirella Nova, ами защото хич не ме бива от пазаруване от чуждестанни сайтове! В темите се показват разни оферти от амазон, но аз съм  на "ВИЕ" с тези поръчки, посредници, мита, транспорти.
Скрит текст:
В темата попаднах съвсем случайно и съвсем скоро, след като се оказа, че трябва да си сменя целият кухненски инвентар, тъй като за новата кухня си купих индукционни котлони, а нито една от старите ми тенджери не става за такива. И в този кратък момент информацията, която вие тук обменяте от много време, ми дойде доста и объркваща, а там ( в сайта на Лава) нещата са систематизирани добре.
Всъщност, за да не съм разбрана погрешно- информацията тук е супер, но е адски много и се изискват явно доста сериозни познания, пък аз като един парашутист се спуснах сред толкова много инфо, че ми прегря главата, защото никога не съм се замисляла за тези неща.
Ако имах време и постепенно трябваше да подновявам посудата-сигурно щях да разглеждам промоции, да се науча как да пазарувам от чужбинските сайтове, да следя за  оферти... но нямам много време, скоро трябва да се пренасяме, а нямам тенджери и тигани.

Проблемът идва и от фирмите, които "леко" казано се опитват да подхлъзнат потребителя.
Тъй като се ориентирах към закалената стомана, освен чугун, и се оказа че масово се обявява, че нещо е закалена стомана или безвредно и ако се задълбочиш в четенето на "дребния шрифт" се оказва, че нещата са от алуминий, ама видиш ли, то имало друго покритие, безвредно. Линковете от последните страници с искане за мнение на съдове от "Био" сайтове го доказва.

Благодаря на всички, които откликват в тази тема и дават съвети на такива, като мен- много сте ценни, да знаете!

Плацебо,

разбирам те с този стрес по новата кухня. Мисля, че не е нужно да купуваш всичко наведнъж. При всички случаи ти трябва една практична тенджера от неръждаема стомана - за варене на нудели, картофи, вода. Такива има на много прилични цени, мисля че от една русенска фирма. Неръждаемата стомана не е вредна. Само че готвеното  не бива да се съхранява в нея. Аз мисля, че и ястия с домати е по-добре да се готвят в керамичен, стъклен или емайлиран съд. За индукциона става само емайлиран. Тук можеш да избираш между емайлирана стомана или чугун. Първите са по-тънкостенни , съответно по-леки, а вторите имат други предимства - на първо място уникалния вкус.
Само за емайлирана тенджера от  чугун ще трябва да се поогледаш повече. В темата на чугунките имаше потребителка, която като теб не беше много ОК с онлайн  пазаруването, но една от пишещите беше поръчала и за нея от английския амазон, така че може пак да се намери някоя възможност. Друга опция е да отидеш в Икея и там да си избереш на място тенджери. Има от всички видове без суров чугун. Икейските съдове са на средно ниво като цена и имат добро качество. За тиган ти препоръчвам суров чугун и то на Лодж. Има ги на сайта на Лава. За разлика от тенджерите на Лава, цените на Лодж на сайта са нормални и не са завишени.

Да, аз се ориентирах към закалената стомана, но се оказа, че повечето тенджери на които попадам са тип "сандвич" и вътре има слой алуминий. Икейските тенджери-също.
Гледах, че в Айко има на ВМФ(която е от спряганите за ок фирми), но са само комплекти.
Иначе чугунените тенджери на Икеа ги загледах като вариант, но те са 2 модела: кръгъл, който ми се стори малък за нашите нужди и елипса, която обаче не съм сигурна дали ще ми е ок за индукционните котлони, тъй като четох, че тенджерата трябва да отговаря на големината на котлона, иначе няма да се загрява под нея!
Абе сложничко ми дойде , но с помощ от вас ще се сдобия с  всичко необходимо!

# 304
  • Мнения: X
Placebo,

всички тенджери от неръждаема стомана са с дъно тип сандвич, в което по средата има алуминий. Това е за по добра топлопроводимост. Слоят стомана е дебел и няма никаква опасност от досег с алуминия.
Освен ако не решиш да правиш дупка с бормашина. Wink
Няма ли упътване на тигана, където да пише как се правят омлети с него?
Има доста момичета с тигани от емайлиран чугун, предполагам, че ще дадат съвети.
Мисля, че се правеше един тест с капка вода и ако се започне да се ‘‘разхожда‘‘ по тигана, тогава е достигната оптималната температура.
Ето тук
 https://www.youtube.com/watch?v=oWyJ6kU_Vjc


Икейските чугунени тенджери не са големи, да.
За хубава, голяма тенджера от емайлиран чугун ще трябва да поръчаш от английския амазон или от Лава.
Нямаш ли познати, които да идват към Германия? В немския амазон има също хубави оферти.

# 305
  • Мнения: 92
placebo, няма проблем с овалната тенджера и индукционния котлон. Моята тенджера е 31 см на 22см котлон - по 4-5см от двете страни надстърчат. просто храната трябва да се разбърква по-често до момент, в който тенджерата е хубаво загряла изцяло. При запържване също трябва да концентрирам всичко в средата, но не е проблем, и супичка правих, и боб,, става супер

# 306
  • София
  • Мнения: 1 003
intercooler, Mirella Nova, благодаря ви за отговорите!
Другата седмица ще пътувам до Щатите. Сега ще прегледам какво се предлага в техния амазон и най-много да ме обявят за тотално куку на летището като видят чугунена тенджера в куфара ми Laughing (въпреки че едва ли има логика европейска стока да е по- евтина в Щатите, отколкото в Европа)
Така и така вече си имам този тиган от Икеа, ще тренирам, пък се надявам и да се включи някой с повече опит. Ще гледам и клипчетата.
Щом и елипсовидната тенджера е вариант- ако не се сдобия скоро с някаква кръгла, ще заложа на овална и Икейската и на Лава елипсите изглеждат добре, а и са налични!

# 307
  • Мнения: X
intercooler, Mirella Nova, благодаря ви за отговорите!
Другата седмица ще пътувам до Щатите. Сега ще прегледам какво се предлага в техния амазон и най-много да ме обявят за тотално куку на летището като видят чугунена тенджера в куфара ми Laughing (въпреки че едва ли има логика европейска стока да е по- евтина в Щатите, отколкото в Европа)
Така и така вече си имам този тиган от Икеа, ще тренирам, пък се надявам и да се включи някой с повече опит. Ще гледам и клипчетата.
Щом и елипсовидната тенджера е вариант- ако не се сдобия скоро с някаква кръгла, ще заложа на овална и Икейската и на Лава елипсите изглеждат добре, а и са налични!


ако ще носиш чугун от Щатите, то тогава съдове на Лодж -суров чугун. 2 пъти по-евтини отколкото в Европа са.
Може и емайлираните на Лодж да видиш -тях ги правят в Китай, но все пак контролът е американски.

# 308
  • София
  • Мнения: 1 003
Благодаря, Mirella Nova!
Аз се извинявам ако ви досаждам с толкова много въпроси!
Вчера бях в Метро и се загледах по ето тези AMT Gastroguss  https://bestpan.com/en/product-overview/
Пишеше, че са избрани от асоцияцията на немските готвачи за най-добри съдове. Гледах, гледах, но никъде не видях от какво са направени, освен че са с някакво незалепващо покритие лотан, но на мен нищо не ми говори!
Някой може ли да даде отзиви за тези съдове?
Иначе имаше и доста голям избор на съдове от закалена стомана 18/10.

# 309
  • Мнения: 9 193
Благодаря, Mirella Nova!
Аз се извинявам ако ви досаждам с толкова много въпроси!
Вчера бях в Метро и се загледах по ето тези AMT Gastroguss  https://bestpan.com/en/product-overview/
Пишеше, че са избрани от асоцияцията на немските готвачи за най-добри съдове. Гледах, гледах, но никъде не видях от какво са направени, освен че са с някакво незалепващо покритие лотан, но на мен нищо не ми говори!
Някой може ли да даде отзиви за тези съдове?
Иначе имаше и доста голям избор на съдове от закалена стомана 18/10.



от въпросните немски бегай с 200..преди години 4-5 , се подлъгах и си купих 3 тигана/20см/26/ и грил квадрат оребрен/ къде ми беше акъла #Cussing out платих около 500лева!

Много съм зле забаламосаха ме със същите приказки и аз като:" пълен тиквеник" се вързах ..бла бла вечни били,  ooooh! лепнат винаги, ръждясват тежки са вътре има алуминий лят..вън уж ! чугун...сега
ги пращам в пенсия

# 310
  • Мнения: X
Благодаря, Mirella Nova!
Аз се извинявам ако ви досаждам с толкова много въпроси!
Вчера бях в Метро и се загледах по ето тези AMT Gastroguss   https://bestpan.com/en/product-overview/
Пишеше, че са избрани от асоцияцията на немските готвачи за най-добри съдове. Гледах, гледах, но никъде не видях от какво са направени, освен че са с някакво незалепващо покритие лотан, но на мен нищо не ми говори!
Някой може ли да даде отзиви за тези съдове?
Иначе имаше и доста голям избор на съдове от закалена стомана 18/10.


Плацебо7,

подкрепям мнението на пинко.
това е лят алуминий, а покритието е поредната подхлъзка за клиента.

И малко емоционално от мен:
Ей заради такива боклуци ни опропастиха родната промишленост, за да купуваме скъпи и прескъпи немски боклуци, немската хазна да се пълни и немските пенсионерки с големите пенсии да си вкарват млади boy-tоy‘с от Африка, които после пак ние ще храним.


Да допълня още - специално за домакински съдове тук в Германия големите вериги не са най-добрия избор. Все един и същ ограничен асортимент на Тефал, на тези  АМТ и такива подобни.
Закалената стомана е добър избор, но и там трябва да се гледат някои неща, за да не отидат парите на вятъра.
1. дъното 2. дръжките 3. капакът -дали няма да влиза вода в него  и т.н.

Последна редакция: нд, 03 фев 2019, 15:33 от Анонимен

# 311
  • Мнения: 3 659
placebo7 аз бях писала за тях. Пълен боклук! Покритието се надрасква много бързо. Не си харчи парите. Скъпи са, а всъщност неудачни.

# 312
  • София
  • Мнения: 1 488
Имам електрическа тенджера от едно време, която ползвам понякога без капака, за да варя сладко, че е по-широка. Мисля, че е алуминиева. Трябва ли да я изхвърля? Едно време майка ми често ползваше нейната. Тровили ли сме се? Преди дни ми изгоря долния реотан на фурната и реших да направя солен кекс със сода в електрическата тенджера. Цветът му е странен, не знам дали заради содата и сега се чудя дали да давам на децата...

# 313
  • Мнения: 10 210
Да, алуминиева е (няма ли маркировка AL някъде по нея?) и да, получила се е реакция между содата и алуминия.

# 314
  • Мнения: X
Имам електрическа тенджера от едно време, която ползвам понякога без капака, за да варя сладко, че е по-широка. Мисля, че е алуминиева. Трябва ли да я изхвърля? Едно време майка ми често ползваше нейната. Тровили ли сме се? Преди дни ми изгоря долния реотан на фурната и реших да направя солен кекс със сода в електрическата тенджера. Цветът му е странен, не знам дали заради содата и сега се чудя дали да давам на децата...


Тровили сме се...
Като се замисля колко мои близки починаха от рак -татко, леля, баба...
Бих хвърлила и кекса, и цялата тенджера.

Общи условия

Активация на акаунт