Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 5

  • 129 316
  • 906
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 92
Елица, полиеризираната мазнина от изпушването/оксидацията става част от тигана - тя се свързва с желязото. Добре сезониран/емайлираният чугун отделя много малко желязо, не мисля че има място за притеснение.
Ако не прекалявате с червеното месо и пиете редовно кафенце няма да има проблеми. Отделно, менструацията при жените е естествена детоксикация от желязото в кръвта.
Не бих го мислил твърде много, няма идеално здравословен тиган/съд - аз позлвам и чугунен, и незалепващ според ситуацията.

# 346
  • Мнения: 10 210
Моята информация за устойчивостта на PTFE  е по-друга и категорично го избягвам. Не случайно се налива ресурс за подмяната му и се посочва от самите производители като + когато отсъства от съда. Което не се прави със стоманата, примерно. Относно пушенето, което те притеснява при чугуна - майка ми преди години ползваше тефлонов грил - хем пържолата пуши, хем PTFE... "красота" Smiley . Емайлираният чугун ми е идеален на мен, но има достатъчно и информация, и избор - всеки може да прецени за себе си.

Intercooler, обясни това за кафето, моля, не се сещам какво имаш предвид.

# 347
  • София
  • Мнения: 5 883
Естествено, всеки се информира и си преценява Wink
Аз гледам да не се втелясвам много. Чугунена емайлирана тенджера ми допадна и доста я ползвам вече, но от незалепващия тиган за палачинки или нещо друго веднъж месечно/седмично не се отказвам, щом отговаря на доказани базови изисквания. Cocktail

# 348
  • Мнения: 1 359
.....................И аз ползвам термоустойчиви мазнини, но за емайлирания чугунен тиган не ползвам никакви, нито пък се е налагало да го сезонирам - директно мятам мръвките и зеленчуците и гледам да изпичам в разумна степен.
Соул, чакай, че направо ме хвърли в джаза. Сега, това ми е много важно и искам да го разбера много добре. Моля даже да ми обясните като на малоумник, за да съм сигурна, че ще разбера добре. Simple Smile В емайлирания тиган мяташ месо и зеленчук без мазнина, така ли? Аз имам тенджера от емайлиран чугун, Ф24. Досега смятах, че дъното на емайлирания чугун не трябва да остава без мазнина или течност и факта, че наливах доволно количество олио за да покрия повърхността на тенджерата ме тормозеше адски много. Самата тенджера ми идва една идея по- голяма, отколкото ми трябва за да сготвя за двама души и напрактика, въпреки че готвя в емайлиран чугун използвам повече олио, отколкото в смотаната тенджерка Ф20. Искам да разбера с точност, доколко е опасно да остане непокрита повърхност, допустимо ли е, и при какви фактори. Мога да използвам емайлираната тенджера както ти използваш своя тиган, нали, въпреки, че формата и не е подходяща за печене, притежавайки същите качества би следвало да мога? Не си правя криви сметки да пека пържоли в тенджерата, питам, за да знам, мога ли да избегна олиото всеки път, и ако не мога изцяло, доколко мога да си позволя да не слагам мазнина ...

# 349
  • Мнения: 92
Intercooler, обясни това за кафето, моля, не се сещам какво имаш предвид.
Майка ми е диагностицирана с анемия и лекарите й забраниха да консумира кафе/чай, защото кофеинът пречел на усвояването на желязо от храната и добавките.

# 350
  • Мнения: 10 210
Това пък за кофеина за първи път го чувам. Знам за млечните, че пречат на усвояването на желязото.. и сега ми светна идея да увеличим млечните, за да блокираме желязото от чугуна Smiley . Май е време да се видя с диетолога ми. Simple Smile

Кристалин, аз правя така: слагам месото още в началото като включа котлона за постепенно нагряване на чугуна и така осигурявам мазнина, за да не спукам емайла. Грам допълнителна мазнина не слагам. За мен е напълно неоправддано да слагаш мазнина в тенджерата - или слагай мазна храна, или малко вода и задушавай, не пържи. И загрявай постепенно, за да не се увреди емайлът. Всичко ще е на 6. Wink И да, ако ще сложиш нетечна храна, няма цялото дъно да е покрито, но предвид постепенното нагряване за половин година употреба проблем нямам. Но в тенджера по принцип по-течна храна се готви спрямо тиган.

Последна редакция: вт, 12 фев 2019, 17:54 от soul81

# 351
  • София
  • Мнения: 8 283
https://www.vip-giftshop.com/brands/amt.html
Дали са коментирани тези съдове? Описаното покритие нищо не ми говори.
Трябва ми с незалепващо покритие за палачинки.
Основно ползвам "инокс" (грил и дълбоки за готвене) и въпреки че би трябвало да не залепват, не винаги ги загрявам правилно и съответно залепва.
По прегледах темата и видях че се коментират чугунени, но не са ми опция. Държа да се мият съдовете(ако има нещо, което става за миялна още по-добре), съответно да минавам всеки път през процедурата със запечатването не ми се иска.

# 352
  • Мнения: 10 210
LOTAN е съвместна разработка с ILAG. И двете са без PFOA, но с PTFE. Като TEFLON. Просто различни търговски наименования на материал основан на PTFE, да има евентуално разлика в добавянето на частици - кой сложил керамични, кой титаниеви, кой мраморни. Момичетата, които ползват ILAG, казват, че им издържа по година. Така че май по-добре по-евтин незалепващ тиган за палачинки и подмяна всяка година. Обаче това не решава проблемът, че нагряването на PTFE до температурите на пържене води до отделяне на отровен газ. Не знам, страшна мъка е това с тиганите. Head Band Ако не се ползва често, сигурно не е толкова страшно.

# 353
  • София
  • Мнения: 8 283
https://Soul81, благодаря.
Ужас, а не са без пари Confused

# 354
  • Мнения: 10 210
Особено на тoзи сайт. Погледни ги в emag.bg за сравнение. Wink Сигурно ги има и на още по-ниски цени някъде, но пак са високи за това, което са.

# 355
  • София
  • Мнения: 5 883
Може ли линк при каква температура тефлонът отделя отровен газ?

# 356
  • Мнения: 10 210
Не, съжалявам, тъй като трябва да търся в нета, нямам запаметен материал. Всеки може да си потърси, може и назад в темите да е споделяно.

# 357
  • София
  • Мнения: 5 883
Аз писах по-горе, до 260 градуса се счита за достатъчно стабилен и безопасен.
Температурата на пържене е 200-230, което е доста по-малко.
Затова питам за друга информация.

Ако покритието е обозначено като PHOA free, киселина, която е доказано канцерогенна, без кадмий и без олово, може спокойно да се използва.
Като се внимава да не се нарушава покритието, съдове с повредено покритие се изхвърлят. Да не се прегрява празен тиган, както и да не се допуска мазнината да пуши, тогава и самата мазнина отделя канцерогенни вещества.

# 358
  • Мнения: 10 210
Да, има друга информация, нали обсъждахме въпроса на предишната страница или две.

# 359
  • София
  • Мнения: 5 883
Написаната от мен информация е свободно и широко достъпна в мрежата. Щом в темата твърдите нещо различно, е редно да предоставите поне някакъв линк към достоверен източник.

Общи условия

Активация на акаунт