Градинарство – моето хоби 21

  • 43 939
  • 754
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 544
С 3 литра се оправих, ама...дано помогне, няколко клонки в основата на туите са сиви с някакви с точици по тях, скапана работа.

# 106
  • # супернатурална #
  • Мнения: 1 388
Здравейте! Предстои ми да облагородявам двор, около 100 кв. метра. До този момент е бил зеленчукова градина, а след това известно време го пръскахме с препарат против плевели. Сега съм намислила да го засипем целия с чакъл/речен камък и постепенно да обособявам участъци, докато достигна нещо такова. Има ли сред вас такива, които са с подобен тип градини - основно на камък, а растенията да са акцент? Ако не не нахално - може ли снимки? Smile Има ли някаква специфика в поддържането на такава градина. Струва ми се, че е много по-лесно от поддържането на райграс, например. И най-важното - какво количество камък ще ми е необходимо за засипването на въпросните 100 квадрата. Слага ли се найлон отдолу, или самите камъни възпрепятстват изникването на плевели. Каква настилка бихте препоръчали - речен камък, промит речен филц, чакъл...

# 107
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Разгледай тази тема: https://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=49&t=6449

За две години преобразяването е изключително!
Застлано е с геотекстил. Вече не помня дали някъде пише колко дебел е слоят камък. Пак ще се сеят плевели, но ще се измъкват лесно. От личен опит мога да препоръчам там, където няма растения, да е найлон. Троскота може да мине през геотекстила, така се заплита в  нишките, че няма махане. Не трябва да се позволява отгоре да никне плевел, защото ако се занемари, пуска коренчета през дупките на геотекстила и се обезмисля цялото начинание.

# 108
  • # супернатурална #
  • Мнения: 1 388
Уоуу, благодаря, страхотна тема! Много за четене, а после много за ...копаене Stuck Out Tongue Closed Eyes Надявам се след време да сътворя нещо за показване Wink

# 109
  • София
  • Мнения: 220

Ljuboznatelna, страхотен линк. Вчера до късно разглеждах, страхотна градина. Много идеи ще си "открадна" за нашия селски двор. Relaxed

# 110
  • Мнения: 990
Ах,открих ви.Вече питах в темата за орхидеите,но ще копирам въпроса си и тук.

Здравейте момичета,не откривам друга тема за цветя и ще питам тук,надявам се някой да помогне.Проблема е,че цветята ми са нападнати от някаква буболечка,доколкото разбрах е паяк-кърлеж.Как да се отърва от него?Ще плъзне и по другите цветя,а за пръв път гледам цветя и ми се получаваше толкова добре,че не ми се иска да ги изядат буболечки.И един предполагам тъп въпрос,защото мисля,че отговора е не,но искам да съм сигурна,защото съм бременна и се притеснявам и от въздуха.Дали тези буболечки биха ми навредили по някакъв начин?Много си харесвам цветята,но не бих рискувала живот за тях.Моля помагайте.

# 111
  • Мнения: 751
Здравейте,
да ви се похваля с новонасадения жив плет (1, 2) от 2 вида лавровишня и 2 вида фотиния (по-дребната е отпред). Не знам дали съм се справила добре, уж четох, проучвах, мерих, гледах да са на завет, на сянка/полусянка, сложих обогатена почва малко при саденето, торф, и от калифорнийски червей не знам какво Simple Smile, поляхме ги обилно сега. Като повали малко, ще им сложа и мулч. Дано се хванат, че може да видите каква е гледката, която искаме да скрием.
Имате ли някакви съвети, нещо, за което може да не съм се сетила?
Също исках да попитам дали според вас е подходящо пред тоя плет да посадя 2 дръвчета с неголеми корони, които да скрият гледката на височина, да цъфтят хубаво и по-продължително? Някое от тези подходящо ли е: ябълка, декоративна ябълка, мушмула, дюла?
Благодаря предварително за всички съвети.

Последна редакция: нд, 04 ное 2018, 19:19 от bflmp

# 112
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 286
никое от трите няма да цъфти продължително Simple Smile Simple Smile Simple Smile
обмисли идеята за дърво с червени листа - червен клен, червена джанка..., така без да цъфти ще дава цвят в градината.
преписвам от стара тема
Някой да може да каже, какво е това дърво. Снимано е на 1.05 в Бели Осъм, до Троян



джанка Simple Smile гуги подсказа - Prunus pisardii
с червени листа и червени плодове. червени са само докато са зелени  Blush


или индийски люляк (лагерстремия), цъфти лятото и до късно есента.

# 113
  • Мнения: 751
st. Dobri, благодаря за поправката (направо непоправима грешка, особено за филолог Scream) и за предложенията Flowers Bouquet. Веднага ще ги погледна.
Аз гледах, че има лигуструм, който е дръвче, но не съм срещала такъв по разсадниците.

Последна редакция: нд, 04 ное 2018, 19:33 от bflmp

# 114
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 286
аз май не съм виждала лигуструм на дръвче, но предполагам, че е въпрос на подстригване.

# 115
  • "Винаги прави това, което сърцето ти казва."
  • Мнения: 659
Снегът ще ги затрупа Flowers Cherry Blossom Nature Snowflake

# 116
  • Мнения: 7 044
Ах,открих ви.Вече питах в темата за орхидеите,но ще копирам въпроса си и тук.

Здравейте момичета,не откривам друга тема за цветя и ще питам тук,надявам се някой да помогне.Проблема е,че цветята ми са нападнати от някаква буболечка,доколкото разбрах е паяк-кърлеж.Как да се отърва от него?Ще плъзне и по другите цветя,а за пръв път гледам цветя и ми се получаваше толкова добре,че не ми се иска да ги изядат буболечки.И един предполагам тъп въпрос,защото мисля,че отговора е не,но искам да съм сигурна,защото съм бременна и се притеснявам и от въздуха.Дали тези буболечки биха ми навредили по някакъв начин?Много си харесвам цветята,но не бих рискувала живот за тях.Моля помагайте.

Ако са акари (паяк-кърлеж), няма да ти навредят. Но самите акари почти не се забелязват, листата са на жълтави точици и има паяжини.
Трябва да се пръскат с акарицид, но щом си бременна, по-добре някой друг да ги напръска. Ти не се навирай в отровите.
Влажната среда им пречи да се размножават.

# 117
  • Мнения: 990
Благодаря,ще проверя в някой голям магазин,че на близо нищо подходящо не намирам,какви ли не боклуци не ми предлагаха.Горките цветя ги изкарах навън в този студ,на едното му изпаднаха листата...Ще пробвам и дано този препарат има ефект,че да си ги внеса вътре.Иначе се забелязваха тия малки гадове,ако се загледаш,но ми се струва,че тези буболечки трябва да са,защото едното имаше паяжина на него.Гледах да пръскам с някакви по-безвредни препарати,обаче нямат ефект.Благодаря за отговора.

# 118
  • Мнения: 7 044
Благодаря,ще проверя в някой голям магазин,че на близо нищо подходящо не намирам,какви ли не боклуци не ми предлагаха.Горките цветя ги изкарах навън в този студ,на едното му изпаднаха листата...Ще пробвам и дано този препарат има ефект,че да си ги внеса вътре.Иначе се забелязваха тия малки гадове,ако се загледаш,но ми се струва,че тези буболечки трябва да са,защото едното имаше паяжина на него.Гледах да пръскам с някакви по-безвредни препарати,обаче нямат ефект.Благодаря за отговора.

Вкарай ги, че вече е много студено, да не умрат от студ. Може с гъба и препарат за чинии да ги измиеш няколко пъти. Това доста ще намали акарите. Но внимавай да не ги удавиш и да изгният.
Акарите не са опасни за тебе, препаратите могат да бъдат.

# 119
  • София
  • Мнения: 385
Здравейте, имам въпрос и се надявам тук да е правилното място да го задам.
Купих си една лавандула, защото макар че знам, че е много претенциозна, обичам. Голяма част от нея изсъхна и сега не знам дали е жива и какво да я правя:

Скрит текст:



Първата снимка е отпреди два месеца, втората - от днес.

Благодаря Flowers Herb

Общи условия

Активация на акаунт