Градинарство – моето хоби 21

  • 43 834
  • 754
  •   1
Отговори
# 120
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Жива е още май. Много вниматело с поливането, никакво преовлажняване. Те са най-чувствителни към това. Ако има къде да я насадиш навън, по-лесно ще се гледа, отколкото да я мъчиш в саксията.

# 121
  • Мнения: 6 947
И аз споделям казаното от Любознателна.
Жива е. Но лавандулата е с доста дълбок корен и  си иска своето. Навън ще е най-добре, за да може да си развие кореновата система. Мисля, че в саксията ще загине, поради липса на пространство.
Тя понася много добре подрязване.  Махни сухите клонки, те май са предимно с цветове.

# 122
  • Мнения: 751
Аз садих лавандула в двора, поливам я много рядко, четох, че търпи на засушаване, изглежда добре.

Аз също исках да ви питам къде според вас е най-подходящо да насадя черница и мушмула в двора. Той е около 500 кв.м. В него вече има една голяма череша, една малка, която е в смола, болна, една ябълка и един самонасял се орех, който расте на тротоара и ни е жал да отрежем, ще го обикаляме, като тръгнем да правим оградата. Чудех се дали да не сложа черницата откъм улицата, защото сигурно ще стане голяма, а мушмулата - пред къщата, защото ми се струва красива, да я гледаме. Но пък имаме южни стаи, които лятото си ги пече слънцето, дали не е по-добре да сложим черницата там, да хвърля сянка? Черницата е розова, не би трябвало да цапа много, но пак ще има доста паднали плодчета. Исках също да попитам дали да очаквам гъсеници по нея?

# 123
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 144
и гъсеници, и оси покрай плодовете, и мръсно и лепкаво... Sad

# 124
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
И бялата цапа много. Не си го причинявай. Мушмулата също може да стане голямо дърво и да пази сянка. А ореха има опасност да ви надигне оградата след години, щом е толкова близо.

# 125
  • Мнения: 751
Да ги вадя значи? Simple Smile
Мъжът ми ще ме убие, вчера половин ден обикаляхме двора, чертахме, копахме. Simple Smile
Какво дръвче бихте ми препоръчали на мястото на черницата, да е с хубава корона, да пази от източното слънце?

# 126
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 144
аз съм по плодните Simple Smile да има нещо за хапване все пак, но да не падат плодовете и да омазват всичко.
мушмулата е добре, плодовете не падат сами, остават на дървото, докато не ги оберете. нашата обаче не порасна много, та не знам как ще ви пази сянка.
можете да опитате с дрян - цъфти много рано, красиво е, а плодовете узряват много късно и няма да имате проблеми с осите и пчелите.
дюлята също е опция, но май и тя няма да стане много голяма. Simple Smile

с черниците няма да имате проблем, ако всяка есен ги кастрите до гол дънер. напролет избиват нови леторасли, има листа и сянка, но не успява да се възстанови дотолкова, че да има и плодове. съответно няма оси и мазало под нея Simple Smile

# 127
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 833
Черниците са любими на гъсениците. А като се кастрят  до дънер,  стават грозни с течение на времето. Поне тези, които  съм виждала по селата, са такива.

# 128
  • София
  • Мнения: 5 884
За сянка може и лешник да сложите, дърпа бързо и пак ще има нещо за хапване.

# 129
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 144
той пуска много издънки и много бързо ще завземе голяма площ.
но пък са вкусни пустите лешници...

# 130
  • Мнения: 751
Аз също съм по плодните очевидно. Хем навремето му виках на мъжа ми "няма да правим овощна градина в тоя малък двор". Simple Smile Мене мазалото не ме притеснява толкова, ние много обичаме черници и си представям, че ще изяждаме голяма част, (въпреки че може би не мога и точно да си представя за какво точно мазало става дума). Но осите ме притесняват много. Заради тях се отказах от това да садим лози. Има ли нещо, с което да мога да пръскам против оси? Simple Smile

Бях се отказала да имаме черница в двора, но всеки път като гледам снимки на градини, все попадна на някоя с разкошно дърво и то все се окаже черница. Родителите на мъжа ми са агрономи и направо се разстроиха, че ще садя дърво без каквото и да било стопанско значение. Simple Smile

Аз мушмулите, които съм виждала, не са по-големи от 3-4 метра. Височина, достигната за 20 години. Simple Smile Мушмулата я засадихме близо до северната ограда, четох, че тя е непретенциозна към почвата, а там земята не е добра. Пред къщата не сме садили дръвчета. Исках да поразгледам снимки на индийски люляк, което Добри предложи.

Ето снимка, на 50 см от черешата насадихме черницата. Черешата е много болна и ще трябва да я отрежем. Там пече много лятото и си трябва едно по-голямо дърво. В дъното, на 2 метра от парника на съседите насадихме мушмулата. Тая грозна тухлена стена още не знам какво да я правя. От катерещите растения ми харесват един клематис и една лоницера, но съм ги гледала по английски сайтове и не знам дали ще издържат при нас. По оградата със съседите долу мисля да се пробвам с Hydrangea paniculata Grandiflora, само трябва да издиря къде продават, че по разсадниците все Микрофила намирам.

Последна редакция: нд, 25 ное 2018, 20:17 от bflmp

# 131
  • София
  • Мнения: 385
Благодаря ви за отговорите! Simple Smile

# 132
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Съседите имат голям дрян, който помолихме да орежат, че дренките падаха у нас и настава една цапаница ...
А бадемът става голям ...

# 133
  • Перник
  • Мнения: 4 866
Ние отрязахме мушмула като започнахме да строим Sad Беше много стара, но не по-висока от 2,5 м. Имаме и стара дюла, която умира бавно. И тя е висока макс. 4 м. Харесвам и двете дървета, какот заради плодовете, така и затова, че се разклоняват и придобиват рани "чепати" форми Simple Smile

И черница имаме (бяла). Самозася се точно до оградата и мъжът ми я държи за сянка на колата. От опадалите плодове поникват стотици малки черници, скубя ги постоянно.

Имаме 2 големи лешника. Уж храст, ама станаха по 4 м. високи и почти толкова широки. Единият почти не ражда, та може и да се отървем от него.

# 134
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Някай преди години беше показал в темата мушмула, и се впечатлих от размера й. Моята е около 4м, но е на сянка под върбата и не расте много. Аз харесвам много крушата, става високо дърво(имахме на село), освен, че цъфти и плододава, есента се оцветява много красиво. Крушите не са многобройни кат очереши и сливи и се чистят по-лесно от земята. Но при мен растат много бавно, не зная как е при други.
Иначе дървета има много. Като влезеш в един голям градински център, избора е огромен. Все още виждам там такива, които са ми абсолютно непознати.

Един сайт на градински център. На страницата са декоративните дървета, а всяка картинка крие още сортове от този вид. https://www.ornamental-trees.co.uk/ornamental-trees-c18

Последна редакция: пн, 26 ное 2018, 15:19 от Ljuboznatelna

Общи условия

Активация на акаунт