Градинарство – моето хоби 21

  • 43 727
  • 754
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 751
И черница имаме (бяла). Самозася се точно до оградата и мъжът ми я държи за сянка на колата. От опадалите плодове поникват стотици малки черници, скубя ги постоянно.
По черницата има ли гъсеници и оси?

# 136
  • Мнения: 14 793
Ние имахме една голяма круша,която раждаше много и август като почнат да падат тия круши по главите ни беше доста неприятно. Освен това събираха адски много оси иии като падат долу се разпръскваха на всички посоки. 😃 

# 137
  • Перник
  • Мнения: 4 863
И черница имаме (бяла). Самозася се точно до оградата и мъжът ми я държи за сянка на колата. От опадалите плодове поникват стотици малки черници, скубя ги постоянно.
По черницата има ли гъсеници и оси?

Не.

# 138
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 769
Черницата въди гъсеници, въпрос на късмет, че нямате. Все пак това е основна храна на копринената буба, поради което и са се отглеждали преди години. Гъсениците също ги обичат.

# 139
  • Мнения: 751
Светла, окуражаващо малко. 😄
Четох, че гъсеници по черниците има в 2 области в България. Не знам възможно ли е наистина да са така изолирани. Ще поумувам дали да сменя дръвчето все пак, благодаря за отзивите.

Аз също много харесвам как изглеждат дюлите и мушмулите. Ние искахме и да насадим неща, които не можем да си ги купим от магазина.

# 140
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
не знам къде сте, но можете да опитате райска ябълка Simple Smile красива е, макар вкуса на плодовете да е силно спорен.
имахме и нар - цъфти красиво, но не му стига лято за да узрее.
и едра бяла смокиня - много едра и вкусна, но и за нея трябва по-дълго лято. със завиване зиме и отвиване след късните студове я докарвахме до зреене.
от неплодните опитайте смрадлика Simple Smile ако намерите и червенолистна още по-добре.
гледали сме ги в резервата - на брега на Дунава, но на север.

за новото дворче купих ядлив кестен Simple Smile
наскоро виждах и някаква кръстоска между слива и кайсия Wink най-вероятно някаква ренглота или афъзка, но сливо-кайсия звучи по-така.

# 141
  • Мнения: 19 303
Ние имаме черница, но е в долния край на двора. Не съм забелязала гъсеници и оси по нея.
Мушмула също имаме от старите собственици още. Малко дръвче е, а е садено преди много време. Детето го ползваше да се катери по него предни години. Ражда много и едри плодове, но за съжаление червиви и не стават за ядене.

# 142
  • София
  • Мнения: 2 995
Не съм по плодовите аз, макар да имаме вече 5 фиданки и 4 възрастни дървета - цапат и пълнят компоста само, а вкъщи никой не ги яде.

Червенолистна слива, два японски клена, три бели бора и магнолия са дръвчетата в моята част на двора. За повече и нямам място.

# 143
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Червенолистна слива, два японски клена, три бели бора и магнолия са дръвчетата в моята част на двора.
Представих си как изглежда... сигурно е много красиво, особено през есента.

# 144
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Аз искам пак мушмула и дюла. Освен това - нар, смокиня, череша...Но в момента няма място Sad

# 145
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
всички, освен черешата, няма да станат много големи. Simple Smile
нарът и смокинята заемат място предимно на ширина, но пък искат най-най-най-слънчевото място в двора.  Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 146
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Аз искам пак мушмула и дюла. Освен това - нар, смокиня, череша...Но в момента няма място Sad
А, нямаш. И аз така си мислех, но успяхме да набутаме към 30 -40 дървета (с иглолистните) на 800кв.м. площ. Някои са през метър Joy Това е тест, кое е най-издържливо Joy За момента водят бързорастящите - върба, пауловния и брези. На сливите - и декоративни и плодни, също не им пука. И един ясеноволистен клен фламинго имам, расте като бесен, не го плаши навалицата. Ще се прощавам с аризонския кипарис, стана огромен и до него един храст и едно дръвче либурнум са наполовина мъртви. И 3-4 меки бадема ще махам, трябва да ги отровя от пръскане за да ям. Една голяма кайсия ми изсъхна след буря, често се случвало, било от стрес. Дюлята ми е с огнен пригор и не мога да я спася. Мъча я вече доста години, но почти не ям дюли.Ябълките са ми много на гъсто и ще се лиша от една, защото ми се повтаря, а не ми е и вкусна.
Повечето ми дървета са до оградата. И вътре, и вън.
Лятото къщата не се вижда отдалеч. Много пазят от западния вятър. Вятърът е горе, долу не се усеща така.

Последна редакция: ср, 28 ное 2018, 16:40 от Ljuboznatelna

# 147
  • Перник
  • Мнения: 4 863
От 800 квадрата двор, в момента към 250 са застроени. Като бутнем старата къща, ще се отвори малко местенце. Но имаме и лози, и 4 ябълки, черницата, която ме дразни и 2 лешника. Ягодите искат слънце, както и зеленчуците. А дребният иска място да си играе футбол. Освен това - цветя, басейн...

# 148
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
Здравейте,
пролетта ми подариха една оранжева и една жълта роза, толкова занам за тях. Цяло лято цъфтяха и сега под снега все още има нацъфтяло и пъпки и съответно се зарибих на вълна рози. Изчетох всичко което намерих и си поръчах 6 рози,които утре ще са при мен.
От месец има изкопани 6 огромни дупки, заредени чували с тор. И сега съм в размисъл коя къде да сложа и как точно да ги посадя, като навън има сняг и за петък го дават -11 градуса при нас.
Това със студа ясно, ще изчакам неделя с дневна положителна, обаче като ги посадя пак ли трябва така обилно да се полее .

Установих че като форма 3 от розите  ми са стърчащи храси и 3 са като фонтан.
Стърчащи са
JUDE DE OBSCURE - жълто-прасковена
PAPI DELBAR-праскова
ELFE-бяло-зелен
Фонтани са
FLORENTINA-червен
EDEN-розов
CROWN PRINCESS MARGERETTA-оранжево-прасковена

Написала съм и цветовете,които си представям,че са от снимките в нета.
Измислих някаква подредба, която е на схемата. Посоките на света са верни. От юг имаме подпорни стени максимум 1м. и дървена ограда с около 60% плътна. На схемата в зелено са новите попълнения, а в червено наличните вече рози



Съответно сега като ще се появят утре розичките съм в размисъл дали тази подредба е удачна.
Търся и друго женско мнение, че съм заобиколена само от мъже, за които принципно растенията се делят на годни за ядене и негодни. Доброто е, че са тренирани и нищо не скубят или режат без да питат това какво е.

Последна редакция: чт, 29 ное 2018, 12:57 от Gerundiq

# 149
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Елф не беше ли катереща? Еден, ако е този с разновидност Пиер дьо ронсар, също е катереща роза. (в един градински център Еден си е някаква розова роза)Моята Корона на принцеса Маргарита е леко на сенчесто и си расте почти като катереща. Огромен храст.  Розите ми са купувани от къде ли не, на гол корен, преди да започна да проявявам някакъв интерес, затова не съм много запозната. По-добре попитай в специализиран форум.
 Сега видях, че имаш и бяла лутея. Имай предвид, че това е чудовище. След втора-трета година расте като бясна. Цъфти веднъж, по-рано от останалите, така че имай предвид, че после ще гледаш една огромна зелена купчина и се съобрази с това.  Имам жълта такава. Може би ще е по-добре, ако е на заден план.

Общи условия

Активация на акаунт