Ученически олимпиади / Тема №2

  • 93 732
  • 755
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 3 049
...

Не само на Кеймбридж е със запис. Принципно изпитът по език, дори по БЕЛ, в частта слушане /диктовка или текст за преразказ/ си е съвсем нормално да е така, точно за да бъдат равнопоставени всички явяващи се на него.
Не бива да се диктува по стаи и то от различни хора. Това точно поставя учениците в условията на неравнопоставеност.
Не намира за задължително говорещият да е нейтив, но езикът определено трябва да е книжовен и с добро и ясно произношение. Най-важни са еднаквите условия.

Точно за синьото споменах изпитите на Кеймбридж. Не заради това, че е на запис текста (тук няма две мнения, че това е задължително за обективността на оценяването), а че е жив езикът. Книжовен език и добро произношение за високите нива не е задължително.  Не може да имаш C2, а да не можеш да си пуснеш BBС и да чуеш новините, защото кореспондентът говори бързо и около него е шумно или пък не разговаря с възпитаник на Oxford.

# 226
  • Мнения: 24 467
Все пак в ВВС няма койне и се говори на добър английски.  Simple Smile Друг е въпросът за страничните шумове.
При подготовката за сертификат дори съм слушала точно журналисти с диалог на улицата, домакини на кафе и звънящ телефон, но те си говорят ясен и правилен английски.
А тук James Hunt се оплаква от четящите на олимпиадата че "не произнасят правилно думите", а това вече смятам не бива да се допуска. Все пак едно е спийкърът да не е нейтив, но да говори правилен английски, друго - да не изговаря правилно думи. За мен лично, пък и за много други хора, слушането на правилен английски от човек, на когото той не е роден език, е по-лесно в сравнение с това на натуралния англичанин, който често си е доста труден за слушане.  Simple Smile

# 227
  • Мнения: 3 049
"Не произнася правилно думите" за мен е неясно изговоряне, което е проблем, ако неясното изговаряне не е еднакво за всички, понеже се чете, а не е със запис. За граматически неправилен език не говорим изобщо.

Иначе, ако се използват "живи текстове" да се говори за ясен език не е много реалистично, най-малкото заради заради нормално по-бързото изговаряне на думите от нейтив спийкърите. (дори при подбрани диалози или текстове, даже не говоря за, например, двама разговарящи помежду си шотландци, които може абсолютно да не разбереш Simple Smile).

Ние леко отклонихме, може би, темата.  Важното е да е еднакво за всички.

# 228
  • Мнения: 24 467
"Неясно" е различно от "неправилно". Второто не бива да се допуска, тъй като води до объркване на слушателя. Особено в английския, където има толкова сходни по звучене думи. Ако четящият наистина не знае английски или не го знае добре, не бива да му се възлага такава задача.
За мен това е много важно както за НВО, ДЗИ, така и за олимпиади по езици, вкл. БЕЛ. Преразказът за седми клас, например, трябва да е еднакъв за всички в училището, респективно областта и на национален кръг, което включва прочит на запис и възпроизвеждането му по еднакъв начин за всички явили се от човек, владеещ добре езика.
Затова и потребителката не е доволна - има право.

# 229
  • Мнения: 3 049
От първия пост се изясни, че сме на едно мнение, че трябва да е еднакво за всички.
Това налице ли е, всичко е ОК.
После скалата за произношението на думата недобре - неясно - неразпознаваемо (неправилно) е различна за всеки в зависимост включително и от подготовката му по езика. На места и  сдъвканата дума може много подготвения да предугади.

# 230
  • Мнения: 8
Също биx искал да подчертая,че още при първата неправилно произнесена дума се създава некомфортна ситуация за участника.Тъй като темпото на диктуване е бързо и в никакъв случай не се повтаря,трябва да мислиш за прекалено много неща едновременно и това може да доведе до пропускане на цели думи/изрази след въпросната дума.Да не говорим,че само по себе си е неприятно псиxически да започнеш работа по тестовата част,при положение,че вече си на практика с 10 точки назад в сравнение с другите.

# 231
  • Мнения: 21 455
Класирани за национален кръг - ФИЛОСОФИЯ

Моля, ако някой види резултати за 2 в 1 (география и астрономия) проведени на 23.02.2019 да пусне линк.

География - София, 5-6 клас
А децата, които са били изпратени на арбитраж при националната комисия, но не са допуснати на национален кръг как ще си разберат резултатите?

[/quote]
Предложени за национален кръг - допуснати и недопуснати

Последна редакция: пт, 08 мар 2019, 15:55 от Дидева

# 232
  • Мнения: 2 312

Искам да попитам някой родител на дете от 7-ми клас. На областния кръг на олимпиадата по БЕЛ, където се явява дъщеря ми не са им разрешили да използват текста на Немили-недраги  за отговора на литературния въпрос. При вас как беше?

# 233
# 234
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 070
Класирани за национален кръг - ФИЛОСОФИЯ

Моля, ако някой види резултати за 2 в 1 (география и астрономия) проведени на 23.02.2019 да пусне линк.

География - София, 5-6 клас
Скрит текст:
А децата, които са били изпратени на арбитраж при националната комисия, но не са допуснати на национален кръг как ще си разберат резултатите?

Предложени за национален кръг - допуснати и недопуснати[/spoiler]
[/quote]

Благодаря, Дидева.
пропуснала съм да го видя на празника Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 235
  • Варна
  • Мнения: 443
Резултати от областния кръг на олимпиадата по астрономия - гр. Варна
http://ruo-varna.bg/index.php?option=com_content&view=articl … 18&Itemid=106

# 236
  • Мнения: 49
Здравейте,
Някой знае ли вече резултатите от втория кръг на Знам и мога?
Обаждах се до РУО-София град и те ми казаха, че до края на седмицата ще  изпратят резултатите  по училищата.
Някой беше писал, че са му дали отговор по телефона. Може ли да сподели контакти? Благодаря!

# 237
  • София
  • Мнения: 2 768
Резултати от РУО София:
Областен кръг на Математическа Лингвистика:
http://ruo-sofia-grad.com/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/% … %B8%D0%BA%D0%B0-0
Областен кръг Френски език
http://ruo-sofia-grad.com/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/% … D0%B7%D0%B8%D0%BA

# 238
  • София
  • Мнения: 3 390
Резултати от националния кръг на олимпиадата по информатика
http://www.math.bas.bg/infos/

# 239
  • Мнения: 8 082
Протокол на Националната комисия с резултатите на учениците от втора, трета и четвърта състезателни групи с допуснатите до Национален кръг. Резултати на учениците от 7 клас в проценти.
http://www.prirodninauki.bg/wp-content/uploads/2019/03/all-1.xls
Протокол с резултатите и класирането от областен кръг на олимпиадата по астрономия от област София-град. Допуснати до национален кръг в Стара Загора
http://www.prirodninauki.bg/wp-content/uploads/2019/03/copy-of-r … rh-skraten-1.xlsx

Общи условия

Активация на акаунт