Египет /Тема 8/

  • 71 939
  • 780
  •   1
Отговори
# 165
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
С Тез тур. Събраха ни първия ден, представиха ни екскурзиите - имаше поне 30-40 вида, някои доста близки, но от тях можеше да се изберат 4-5 - то реално няма и време за повече. Не сме организирали нищо сами.
Някои се опитваха сами да ходят до Луксор с Uber, но не са ги пуснали на контролния пункт на излизане от града.
На дайвинга са им правили инструктаж  около 30 минути и после ги спускали по двойки, като до всеки човек има инструктор.

# 166
  • София
  • Мнения: 591
Здравейте , реших и аз да споделя впечатленията си от Египет .
На 10.11 пътувахме със съпруга  ми с Абакс ( бяхме резервирали през Ейнджъл Травел  ) .  На летище София трябваше да ни изпрати техен представител –  появи се една спяща девойка , от която нямаше никакъв смисъл , тъй като си измрънка нещо под носа за 1 минута и 90 % от хората не разбраха какво каза , един човек я попита за Травко ( фирмата , която трябваше  да ни посрещне в Кайро ) и тя каза , че не знае какво е това  и си тръгна  ... като цяло идването и беше напълно излишно .   При кацането ни в Кайро  ни посрещнаха и веднага започнаха да крещят да не купуваме визи , защото вече са закупени  и парите ще се съберат в автобуса , тъй като по тяхни думи ни спестили време в опашки ( визата е 25 долара , но за Абакс 27 долара , за да не се чака за опашки ) , реално  въпросните опашки въобще не съществуваха  , просто поредния начин да съберат по 2 долара на човек  От там  ни разпределеха по автобусите  и ни закараха на обяд на корабче на Нил и от там в музея в Кайро ( наистина огромен и завладяващ музей ) . От фирмата ни бяха предупредили , че е внасянето и изнасянето на египетска валута е строго забранено и да не си обменяме  в България – да , но от групата имаше хора , които си бяха обменили без проблем ... а египетски паудове трябват , ако искате да видите мумиите , които са идентифицирани , тъй като са отделени и за тях се заплаща допълнително само и единствено в египетски паундове !
Освен български делегат с нас беше и местен екскурзовод в Кайро , който се казваше Хасан – изключително забавен и  увлекателно разкаващ за Египет на български . Хасан ни проведе обстойна беседа около 3 часа в музея .  Посетихме и фабрика за папируси и парфюми ,  от където може да си купите оригинален папирус .  Трябва да се има предвид , че програмата първият ден е доста натоварена  и за хора като нас , които не са от  София , се насабират много часове без сън и идва в повече .   Нощувката в Кайро беше в хотел Mercure Le Spinx  в непосредствена близост  до пирамидите. Като цяло стаята беше прилична и чиста , банята също беше чиста . Вечерята също беше добре , дори вкусна . В хотела има чейдж , където може да обмените местна валута .  Има и платено заведение с тераса , която гледа към пирамидите ( за 4 лв. може да пушите наргиле  )
Единственото кофти впечатление в хотела ми направи това , че се пуши абсолютно навсякъде , дори по коридорите има места за фасове и в лобито е пълно с пепелници с фасове .
На следващия ден се отправихме към пирамидите – наистина  са невероятни и пожелавам на всеки да ги види . Имайте предвид , че ако искате да влезете в пирамидата трябва задължително да имате египетски паундове , тъй като се заплаща отделно .
Бакшишите , които се събират в автобуса за екскурзовода и шофъора , са пожелателни , но имайте предвид , че с удоволствие ще им оставите , просто наистина умеят да си ги изкарат и да ги заслужат !
В Хургада бяхме в хотел Hawaii Riviera – комплекс  , с много стаи , огромна и много впечатляваща градина , няколко басейна (водата в тях е студена ) , няколко бара и голям ресторант . Стаята ни беше просторна и чиста , всеки ден ни снабдяваха с минерална вода  - водата в Египет не става и дори зъбите трябва да се мият с минерална вода , тъй като може да се получат стомашно-чревни проблеми .  
В градината на хотела са разположени най-различни фирми , предлагащи всякакви допълнителни услуги  и екскурзии . Предварително от България бяхме платили посещение на Райския остров с Абакс – грешка  , която не трябва да допускате , тъй като на място е много по-евтино! Инфо срещата с представителят на Абакс е на следващия ден рано сутрин , преди да сте успели да узнаете истинските цени на екскурзиите ! Не стига , че тяхните цени са двойни , но и ни казаха , че цените се вдигат с още 10 %  , от тези , които са ни обявени в България !  
В хотела има офис за допълнителни екскурзии ( мисля , че името и  беше Vesper ) – изключително организирани  и перфектно може да се разберете с тях на английски език .   Успяхме да спазарим за 25 долара на човек гмуркане и 30 долара на човек сафари . Абакс искаха 110 лв. на човек за гмуркане и 110 лв . на човек за  сафари  ...
Сафарито беше невероятно изживяване ... залезът в пустинята  е много красив .  Може да направите тест с АТВ и , ако прецените , че не можете да го карате , ще Ви предоставят двойно , на което просто да се возите . Посещава се едно бедуинско село , в което видяхме начина им на живот .
Моят съпруг беше най-впечатлен от гмуркането , едно незабравимо преживяване – на корабчето не бяхме повече от 10 човека , инструкторите говорят английски , руски и френски , обясняват абсолютно всичко и провеждат пълен инструктаж . В цената са включени две гмуркания на два различни коралови рифа , около 20 минути е едното гмуркане и през цялото време инструктура  е с Вас !  До като другите се гмуркат с инструктура , може да си правите шнорхелинг около корабчето !  В цената бяха включени кафета , чайове , безалкохолни напитки и обяд , който смея да твърдя , че беше по-вкусен от хотела !
Египет е наистина много различна и много интересна дестинация ! Египтяните , с които общувахме всъщност се оказаха много любезни и приятни хора !
Искам да отбележа , че храната в хотела , която се предлага е в огромно количество и изглежда доста разнообразна , но като качество  и като вкус не отговаря на нещо добро  , няма да останете гладни , но просто не става , за 7 дни нямаше един път картофи , които да са сварени като хората или опечени – все сурови , има Meat and Fish Festival  , на които се предлага сухо месо и риба ( която изглежда е на няколко дена ) .  

По време на престоя ми  в Египет бях добре , НО след като се прибрахме на следващия ден сутринта ми се надуха лактите и коленете , до обяд  получих обриви до краката и реших , че е някаква реакция в резултат на резките промени от 30 градуса на 4 градуса , но вечерта започна много силен сърбеж и обривите се разпростряха по цялото тяло , включително лицето и  подуване на окото ! Отидох в спешен център и казах на лекарката , че се връщам от Египет и получих тези подувания и тя ми каза „какво толкова си яла“ , оказа се , че съм получила хранително натравяне , биха ми инжекция и ми сложиха система и 10 дни лекарства ...
Реших да Ви пиша за моите премеждия , тъй като  в последните дни в интернет се появи информация за българин , който е загинал в самолета от Кайро за България , но пишеше , че в Хургада са му открили хранително натравяне и е бил в Hawaii Le Jardin , който е сестрински , с този , в който бяхме ние ....


ние бяхме по същото време. Нямахме никакъв проблем с храната.
Хората да не се лъжат за папиросите. До хотела продаваха абсолютно същите папируси само че с 300 долара по-евтини от това което е във фабриката, поне този който ние си купихме.
Същото е и с фабриката за мрамор. Цените са поне няколко пъти по-скъпи. Статуетка на Нефертити във фабриката е 80 долара, като това е цената след 10 мин. пазърлък, почнахме от 150 долара. В магазина до хотела същата фигура 15 долара без да се пазариш. Мошеници от класа.

# 167
  • Мнения: 2 668
Нали и гида трябва да изкара някой и друг долар. Той не случайно води лапнишараните в точно определени "Фабрики" за папируси и благовонни масла . И ние изгоряхме по същата схема с над 300 долара .Чай къркаде - 7-8 долара от "фабрика" - на летището 1-2 долара пакета.

# 168
  • София
  • Мнения: 315
Здравейте, имам още един въпрос Simple Smile Карта за интеренет от летището ли си взимате или може и в хотела?

# 169
  • София
  • Мнения: 591
Здравейте, имам още един въпрос Simple Smile Карта за интеренет от летището ли си взимате или може и в хотела?
Аз в суматохата забравих да взема от летището. Има в хотелите също, но май не са толкова изгодни. Ползвах интрнета на лобито и беше добър.

# 170
  • София
  • Мнения: 315
Здравейте, имам още един въпрос Simple Smile Карта за интеренет от летището ли си взимате или може и в хотела?
Аз в суматохата забравих да взема от летището. Има в хотелите също, но май не са толкова изгодни. Ползвах интрнета на лобито и беше добър.

И мен това ме притеснява, дали ще имаме време на летището, че хич не знам как ще бъде организацията...А в кой хотел сте били?

# 171
  • София
  • Мнения: 591
Здравейте, имам още един въпрос Simple Smile Карта за интеренет от летището ли си взимате или може и в хотела?
Аз в суматохата забравих да взема от летището. Има в хотелите също, но май не са толкова изгодни. Ползвах интрнета на лобито и беше добър.

И мен това ме притеснява, дали ще имаме време на летището, че хич не знам как ще бъде организацията...А в кой хотел сте били?
Време има просто трябва да не забравите да вземете.
Бяхме в Hawaii Riviera.

# 172
  • София
  • Мнения: 315
dyndla, благодаря! Simple Smile
Надявам се да не забравим, че после нали сме на круиз по Нил, а се съмнявам да имат читав интернет там...

# 173
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Ние нямахме време на летището - някои взеха, но тълпата беше огромна. Взехме на другия ден от Senzo mall (Хургада).

# 174
  • София
  • Мнения: 315
Ние нямахме време на летището - някои взеха, но тълпата беше огромна. Взехме на другия ден от Senzo mall (Хургада).

А с какво стигнахте до мола, или хотела ви е бил близо, че като гледам на картата комплекса, в който ще бъдем настанени си е доста отдалечен от Хургада.Rolling Eyes

# 175
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Викнахме такси от хотела, на около 15 мин. бяхме от този мол.
Обаче му казахме да не ни чака и прибирането беше малко екстремно с едно не много истинско такси. 😆

# 176
  • София
  • Мнения: 591
Викнахме такси от хотела, на около 15 мин. бяхме от този мол.
Обаче му казахме да не ни чака и прибирането беше малко екстремно с едно не много истинско такси. 😆
ужассс ние не посмяхме да рискуваме. Какво му беше екстремното на таксито?

# 177
  • Монтана
  • Мнения: 499
Здравейте,
Обмислям Египет за февруари/първата дата/. Някой знае ли времето как е тогава?

# 178
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
По-добре карта да вземете от летището. Аз бях в Хавай Льожардин и нет имаше само в лобито и то пак много трудно. На кораба се плаща нета.

# 179
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Викнахме такси от хотела, на около 15 мин. бяхме от този мол.
Обаче му казахме да не ни чака и прибирането беше малко екстремно с едно не много истинско такси. 😆
ужассс ние не посмяхме да рискуваме. Какво му беше екстремното на таксито?
Ние бяхме 7 човека, нямаше друга опция да се приберем, а и честно казано, не видях разлика между това бусче и истинските таксита. Шофьорът беше луд - те всички карат лудо, но този нарочно притискаше другите коли да се спичат, наду силно някаква виеща музика. Поиска ни телефоните, тъй като няколко човека снимаха клипче в колата, за да трие клипчетата - направо от ръцете им издърпа телефоните. Искахме да ни закара в центъра на Хургада да се разходим, а той ни закара в нищото в някакъв магазин и вика "тука има всичко". Simple Smile Накрая имаше лека драма с парите - разбрахме се за долари, после искаше лири, после пак долари, пък някакви пари за бензин... Дадохме си му обаче първоначалната сума и чао. Забавлявахме се, но ако бяхме само двама, щяхме да си поизгризем ноктите от страх.
Но мисля, че предварително ни е насаден един страх да се движим извън контролираната среда, ненужно голям, а тъй като рано се стъмва, тъмнината увеличава притесненията. В Кайро ни съветваха да стоим в хотела вечерта, но ние се срещнахме с египетски приятели, изкарахме си страхотно и нямахме никакви притеснения - на седмия ден вече бяхме посвикнали с обстановката, но първите 2-3 дни бяха шокови.

Общи условия

Активация на акаунт