Нашите орхидеи - тема 24

  • 49 633
  • 743
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 8 126
И на мен някак си не са ми по вкуса дългите цветоноси. Харесват ми като имат разклонения.

Не устоях и си купих една. Пък дано се засрамят другите и решат да цъфнат.

Скрит текст:


Тук е истинска пролет и вече се размечтах...
Скрит текст:

Искаааааам! (откъде е тази прелест?) Уникален цвят!

# 691
  • Видин
  • Мнения: 288
Пенева, от интернет е. Но от тази няма вече.

# 692
  • Мнения: 6 390
Кротко припадам на последната снимка Joy

Малко красота и от мен:
Скрит текст:

# 693
  • Мнения: 8 126
Ей, ако намеря такива прелести, направо слагам цветарник насред хола, все някак ще убедя мъжа ми, постфактум Stuck Out Tongue Winking Eye

# 694
  • Мнения: 13 850
Получих забележка от админ че си деля постовете уж за по-добра читаемост ама било неспазване на правилата. Затова от сега постовете ми ще бъдат дълги и тромави с много цитати за което се извинявам.

Здравейте имам едно такова питане една от орхидеите ми изби малка орхидеика как да я отделя и засадя без да повредя голямата и да не загубя малката

Ние тук сме много по- добри от Ютюб, където можете да чуете много глупости, включително и това за канелата, което е дори опасно за цветето ако канелата е купешка а не настъргана лично от вас. Членове на тази група имат опит от по 12 години в орхивъдството , което е доста насъбрана практика, на фона на Ютюб където могат да се чуят изумителни твърдения.

Дорито , ако може снимка за да преценим дали е достигнало зрялост за отделяне и дали местното на израстване позволява такова.

Дами, от какво зависи дължината на цветоноса? Първия ми цъфнал в къщи е не повече от 20см с пет цветчета и една пъпка жива на края която не мръдва от месец и листата вече три години стоят три, а магазините по метър цветонос
Дължината на цветоноси зависи от
-конкретния хибрид
- условията на отглеждане ( светлина и използване на тор ).

Първото не можем да променим - хибрида е хибрид. Върху второто също много трудно можем да влияем. Домовете ни не са оранжерии - там имат специализирано осветление и професионални торове. За второто аз лично съм на мнение че много от продаваемите орхидеи са толкова форсирани да цъфтят че често след това дълго не цъфтят, боледуват и дори умират.  Затова начинът , по който цъфти орхидеята в дома ви е различен, но по- натурален. Така да се каже приближава се до това как  би цъфтял този хибрид при естествени условия.

И на мен някак си не са ми по вкуса дългите цветоноси. Харесват ми като имат разклонения.

Не устоях и си купих една. Пък дано се засрамят другите и решат да цъфнат.




Да подчертая че разклонените цветоноси са също въпрос на хибрид. Мултифлорите се клонят. Има хибриди които и да им постелите червен килим няма да разклонят Цветонос. Ако искате разклонен цветонос купувайте нова орхидея с такъв. Тогава имате повече шансове. Възможно е обаче и да не цъфне разклонено. Мисля си че по оранжериите понякога им мажат пъпките с цитокинин за разклонение което оскъпява цветето. Така или иначе по дребнолист отдавна орхидеи са по -кичести, но пък и по - бъгнати от хибридизация  затова често правят терминален Цветонос, имат цветни мутации и често се разболяват.

Последна редакция: чт, 07 мар 2019, 07:41 от _re_ge

# 695
  • Мнения: 561
Здравейте!
Големи красоти показвате, напълниха ми се очите. И моите орхидеи започнаха да цъфтят весело, но на две от тях, които са отделени видях въшки. Не мога да ги определя точно какви са, но като вдигна саксията и в чинийката започват да пълзят бързо. Също така имат по няколко прозрачни лепкави капчици по тях.
Ходих в агроаптека и ми дадоха Актара, но покрай напътствията как да я ползвам пропуснах да питам как се разрежда. В нета намерих вариант 2 гр на 5 л вода, както и 2 гр на 10 л вода. Имате ли представа коя е правилната дозировка о дали за орхидеи тя е по-различна?

# 696
  • Мнения: 6 357
За разклонените цветоноси- тази година счупих случайно цветонос, точно под първата пъпка(бяха много мънички още) и супер много се ядосвах. От счупеното се появиха две разклонения и цъфнаха. Не че това е начина да се постигне разклонение де 😂
Точно тази никога не ми е цъфтяла с разклонение.

# 697
  • "Винаги прави това, което сърцето ти казва."
  • Мнения: 655
Новата ми придобивка Blush

# 698
  • Мнения: 991
Здравейте!
Големи красоти показвате, напълниха ми се очите. И моите орхидеи започнаха да цъфтят весело, но на две от тях, които са отделени видях въшки. Не мога да ги определя точно какви са, но като вдигна саксията и в чинийката започват да пълзят бързо. Също така имат по няколко прозрачни лепкави капчици по тях.
Ходих в агроаптека и ми дадоха Актара, но покрай напътствията как да я ползвам пропуснах да питам как се разрежда. В нета намерих вариант 2 гр на 5 л вода, както и 2 гр на 10 л вода. Имате ли представа коя е правилната дозировка о дали за орхидеи тя е по-различна?

Според мен не са въшки.Държите ли постоянно влажни корите?Актара го ползвах скоро,но не си спомням точно в какво количество вода го разтворих,но със сигурност не са били 10л, по-скоро 5л.
Една новодомка и от мен Simple Smile


# 699
  • Мнения: 2 232
Привет, дами! И аз имам една малка орхидейка вкъщи, която още зимата прецъфтя и цветоноса изсъхна. Грешка ли е, че го отрязах? Надявам се, че ще си изкара нов. Сега е само листа, наскоро пусна ново даже. Да купувам ли специални торове и обогатители? Държа я в светла южна стая, но е на разстояние от прозореца - примерно метър и нещо. Също не знам каксе справям с поливането - преди сипвах директно в кашпата (тя е с разстояние отдолу за дренаж), но забелязах мухълче по горните кори и спрях. От месец-два насам я кисна в купа с вода по няколко часа, така добре ли е? Колко често трябва да е, за да не мухлясва?

# 700
  • Мнения: 13 850
За разклонените цветоноси- тази година счупих случайно цветонос, точно под първата пъпка(бяха много мънички още) и супер много се ядосвах. От счупеното се появиха две разклонения и цъфнаха. Не че това е начина да се постигне разклонение де 😂
Точно тази никога не ми е цъфтяла с разклонение.

Това са две различни неща и затова такъв цъфтеж се нарича цъфтеж от спяща пъпка. Защото при първоначалния цъфтеж това място спи Simple Smile
Разклонен цветонос е друго. Ето снимка от интернет на мултифлора на разклонен цветонос



А това е снимка на цъфтеж от спяща пъпка



Спяща пъпка може да се пробуди допълнително , от запазен зелен здрав цветонос. Това е начин на евентуален ( не винаги е възможен ) последващ цъфтеж от вече цъфтят цветонос. Аз примерно не харесвам този тип цъфтеж и предпочитам да отрежа стария цветонос дори и да е зелен. Не режа цветоносите само на новозакупени цветя ( както в случая ) като превантивна мярка ако цветето внезапно тръгне да умира , често на тези цветоноси на страдащи цветя  може да се образуват Кейки.

Последна редакция: чт, 07 мар 2019, 18:49 от _re_ge

# 701
  • Мнения: 78


Другият ми цимбидиум

# 702
  • Мнения: 17
Момичета, днес получих още една прекрасница 😋, сложих я при другите две цъфнали, но се чудя проблем ли е , че са много на гъсто

# 703
  • Мнения: 14 125
Поръчах си две камбрии и един милтениум, в събота ще ми ги доставят. Някой гледа ли такива? Доколкото разбрах и те се гледат в кори или се бъркам? Без цвят са, кога да очаквам цъфтеж?

# 704
  • Мнения: 1 768
Привет, дами! И аз имам една малка орхидейка вкъщи, която още зимата прецъфтя и цветоноса изсъхна. Грешка ли е, че го отрязах? Надявам се, че ще си изкара нов. Сега е само листа, наскоро пусна ново даже. Да купувам ли специални торове и обогатители? Държа я в светла южна стая, но е на разстояние от прозореца - примерно метър и нещо. Също не знам каксе справям с поливането - преди сипвах директно в кашпата (тя е с разстояние отдолу за дренаж), но забелязах мухълче по горните кори и спрях. От месец-два насам я кисна в купа с вода по няколко часа, така добре ли е? Колко често трябва да е, за да не мухлясва?
Поливаш я само тогава, когато видиш, че корите и корените вътре са напълно сухи. През зимата по-рядко - на 10 дни или на 2 седмици.

Общи условия

Активация на акаунт