Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално? - 31

  • 35 684
  • 761
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 695
Скрит текст:
Здравейте група!
Имам един въпрос,надявам се,че мястото е подходящо Simple Smile
В момента купуваме с мъжа жилище.Брокера,който ползваме е познат на мъжа от ученическите години и уж му имаме доверие.
Но напоследък в мен се пораждат съмнения.
Комисионната,която ни иска е 3,6%,едностранно,само от нас са тези пари.
Отделно казва,че таксите по нотариуса пак ние ще ги платим.Евентуално,ако се договорим,може и продавача да плати нещо от тях.Само евентуално това.
Имота,който гледаме е на средна стойност 65 000 евро и ни прави една окончателна сметка,че за разни такси и комисионни трябва да заделим общо едно 5000 евро .
Нормална ли е тази сума?
Гледам обяви от брокери ,масово взимат по 3,6 % ,но разделено на половина за всяка страна или по 2-2,5 % от едната.
Не сме някакви паралии,дето няма да им е проблем да дадат толкова.Даже не знам дали ще можем да покрием остатъка от ипотечния кредит и всеки лев ни е важен.

Amisuy
точно такова жилище гледаме и точно в този район.
Цената е около 1000 евро на кв.м. за младост.
Ако е за основен ремонт пада максимум до 900 евро за кв.м.
(ако е тотална дупка)
Абсолютно нормално да си платите само вие на брокера, а не се дели комисионната на двете страни.
Абсолютно нормално е таксата за нотариус да е за сметка на купувача. Това винаги е така.

# 76
  • Мнения: X
Не знам кои Ливади минах, но влязох с колата през Бъкстоун да гледам кооперации. Един грешен завой и бях сред една маса хубави сгради, нови.. но тротоар макс 50см, където имаше, и покрит с коли. На хората с големи коли не знам какво им е там, но след криви улици с половин лента за каране и хора с пазарски чанти или просто ходещи, съзнанието ми искаше просто да изляза оттам. Следвайки друга кола се добрах до бул. България, но се изтормозих, със сняг там ще е кошмар.

# 77
  • Мнения: 5 074
Скрит текст:
Здравейте група!
Имам един въпрос,надявам се,че мястото е подходящо Simple Smile
В момента купуваме с мъжа жилище.Брокера,който ползваме е познат на мъжа от ученическите години и уж му имаме доверие.
Но напоследък в мен се пораждат съмнения.
Комисионната,която ни иска е 3,6%,едностранно,само от нас са тези пари.
Отделно казва,че таксите по нотариуса пак ние ще ги платим.Евентуално,ако се договорим,може и продавача да плати нещо от тях.Само евентуално това.
Имота,който гледаме е на средна стойност 65 000 евро и ни прави една окончателна сметка,че за разни такси и комисионни трябва да заделим общо едно 5000 евро .
Нормална ли е тази сума?
Гледам обяви от брокери ,масово взимат по 3,6 % ,но разделено на половина за всяка страна или по 2-2,5 % от едната.
Не сме някакви паралии,дето няма да им е проблем да дадат толкова.Даже не знам дали ще можем да покрием остатъка от ипотечния кредит и всеки лев ни е важен.

Amisuy
точно такова жилище гледаме и точно в този район.
Цената е около 1000 евро на кв.м. за младост.
Ако е за основен ремонт пада максимум до 900 евро за кв.м.
(ако е тотална дупка)
Абсолютно нормално да си платите само вие на брокера, а не се дели комисионната на двете страни.
Абсолютно нормално е таксата за нотариус да е за сметка на купувача. Това винаги е така.

Това не го оспорвам.Притеснява ме размера на комисионната .
При положение,че плаща само едната страна,3,6% не е ли твърде много?



Pepina_n3
Много ми хареса една статия за столичните квартали и описанието им за Манастирски ливади-"много комуникативно място!Ако под комуникативно имате в предвид да обяснявате на доставчика на пица половин час по телефона как точно да ви намери,тогава е МНОГО комуникативно,да!"
Grinning

# 78
  • Мнения: 4 135
За мен също не е редно един брокер, който реално представлява продавача да събира комисион от купувача. Но е практика, за съжаление. При нас беше 3% за сума около вашата.

# 79
  • Мнения: 1 719
Така е, от първа ръка мога да потвърдя за ливадите (западната част), но за това си е виновна изцяло общината. Не може да се възстановяват парцелите в пълен размер, общината има право да взима до 30% от парцела точно за улици и инфраструктура, но в този квартал случайно или не това е проспано. И налице е фактът, че улици има, но са толкова тесни, че се налага да са еднопосочни. Целият квартал е така и е доста неудобно (буквално за цял квартал няма по-широка улица от 6 метра (с тротоарите), което аз за първи път виждам. Преди да се раздават разрешителни за строежи и да се урегулират парцелите е трябвало да се помисли и да се планира цялотостно този квартал, но уви...

# 80
  • Мнения: 9 949
ман ли запад е пълен ужас.
Дори смятам, че ман ли изток трябва да е с друго име, за да се разграничи от западната си половинка.
в източната е добре

# 81
  • София
  • Мнения: 6 093
Моя приятелка, младо семейство с 2 малки деца , избяга още лятото от МанЛи, каза "Ад, пълен!"
Бяха си купили жилище там, хубаво, ново, сравнително добра цена. Обзавеждаха и се нанасяха дълго
Не издържаха. Каза, че няма улици, няма тротоари, има новобогаташи и пришълци, дето са родени с предимство, стават боеве за паркиране и тя нито има къде да отиде , нито има тротоар да мине с количката, изобщо не й харесва.
Сега са под наем, близо до нас, и каза че предпочита под наем,
Ман Ли са го продали набързо. Confused

# 82
  • Мнения: 5 074
Има си причина да са толкова евтини имотите.
Всеки казва-защо ще даваш пари за квартал,на всякъде хора живеят?Обаче не е точно така.Има си причина един и същ имот на едно място да е в пъти по-евтин.
Ние сме се ориентирали за Младост.Там сме и в момента,но се отделяме от свекъра и свекървата.
Безбожни са цените.Аз лично бих живяла и другаде,но мъжът държи да си е там,заради удобствата.И е прав до някъде Simple Smile

# 83
  • Мнения: 9 949
"Има си причина да са толкова евтини имотите."

Кои са толкова евтините  -да ида да си взема 4-5 Wink

# 84
  • Мнения: 19 560
Има си причина да са толкова евтини имотите.
Всеки казва-защо ще даваш пари за квартал,на всякъде хора живеят?Обаче не е точно така.Има си причина един и същ имот на едно място да е в пъти по-евтин.
Ние сме се ориентирали за Младост.Там сме и в момента,но се отделяме от свекъра и свекървата.
Безбожни са цените.Аз лично бих живяла и другаде,но мъжът държи да си е там,заради удобствата.И е прав до някъде Simple Smile
Какви пък толкова удобства има в Младост, каквито ги няма другаде?

# 85
  • Мнения: 2 695
Бизнес парк и метро Simple Smile

# 86
  • Мнения: 9 786
Това пък за нотариалните такси, че винаги ги поемал купувачът, за пръв път го чувам. Аз знам само, че се делят на половина, а ако продавачът иска да изповядва на данъчна, а купувачът на реална цена, тогава купувачът обикновено доплаща разликата в нотариалните такси. Но това, както всичко друго, си е въпрос на договорка.. ако вие сте съгласни да поемете всички такси, ок..

# 87
  • Мнения: 2 695
Ти явно не си купувала жилище Simple Smile До сега не съм чул, продавач да поема нотариални такси Simple Smile

# 88
  • Мнения: 9 034
Здравейте група!
Имам един въпрос,надявам се,че мястото е подходящо Simple Smile
В момента купуваме с мъжа жилище.Брокера,който ползваме е познат на мъжа от ученическите години и уж му имаме доверие.
Но напоследък в мен се пораждат съмнения.
Комисионната,която ни иска е 3,6%,едностранно,само от нас са тези пари.
Отделно казва,че таксите по нотариуса пак ние ще ги платим.Евентуално,ако се договорим,може и продавача да плати нещо от тях.Само евентуално това.
Имота,който гледаме е на средна стойност 65 000 евро и ни прави една окончателна сметка,че за разни такси и комисионни трябва да заделим общо едно 5000 евро .
Нормална ли е тази сума?
Гледам обяви от брокери ,масово взимат по 3,6 % ,но разделено на половина за всяка страна или по 2-2,5 % от едната.
Не сме някакви паралии,дето няма да им е проблем да дадат толкова.Даже не знам дали ще можем да покрием остатъка от ипотечния кредит и всеки лев ни е важен.

Разноските по изповядване на сделката са от порядъка на 2000 евро при тази цена. В интернет има калкулатори за нотариални такси. Би било редно и двете страни да си разделят тези разноски, но често продавачите не искат да ги платят и си ги включват в цената на имота и практически купувачът ги плаща.
Комисионната на брокера е по договорка. В Европа има и  5%.  Според мен не ви е необходим "Брокер на купувача". Ако този брокер иска да ви заведе на оферта от някоя фирма, там трябва да платите комисионна на фирмата. А за вашия брокер колко -  срам го е да иска и той още толкова, затова 3,6%, да си я поделят с брокера на продавача, или пък трябва да платите 2 комисионни??  Тази схема с вашия брокер е добра, но само ако ви води на свои обяви или по обяви на частни лица. А той няма толкова и трябва да използва колеги.
Откажете се от този брокер. Да не говорим брокерите с какво образование са някои и колко разбират от строителство или от право. По-скоро потърсете си адвокат, на когото можете да позвъните и да ви посъветва, защото случаите на продажби са различни и не се знае вие на кой ще попаднете. Адвокатът би трябвало да взима 1%, или някаква цена си договорете за: Съвети по различни жилища в процеса на избор,  Предварителен договор, Нотариален договор.

# 89
  • Мнения: 5 074
Имам предвид,че в люлин например имотите са на половин цена от младост да речем.
А младост наистина е много хубав квартал.Като изключим младост 1,останалите части са много зелени,с денонощни магазини,аптеки,спешно отделение,поликлиника,детски градини,училища,всичко големи магазини,църква си има,много паркове,достатъчно места за паркиране,вело алеи,читави тротоари.
Преди години работех в другия край на софия и прекосявах половината град всеки ден.От всички квартали,включително и баш център(жълтите павета),младост беше единствения квартал добре почистен зимата.Все едно влизах в друг свят.В центъра сняг до колене,колата затъва и се хлъзга през 50 метра,в младост виелица също,но улиците почистени до асфалт!
Улиците ги мият всяка седмица по няколко пъти ,дупките ги правят почти веднага,маркировката на пътя не е мираж....Не спират тока и водата(освен при непредвидена много сериозна авария).За 6 години живот там не са спрели тока нито веднъж.В родното ми място това се случваше всяка седмица,понякога и по няколко пъти.
Мога още много да говоря.Квартала е наистина хубав,ноооо цените са височки.

Общи условия

Активация на акаунт