Италия 152

  • 42 616
  • 753
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 6 300
Редактирам: дори и бащата да е български гражданин пак трябва Декларация-съгласие 😉
Въпросът е, че не дори, а само ако бащата е български гражданин, е нужна тази декларация на майката. С баща чужденец изобщо няма нужда.

# 271
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Мен не ме пуснаха на КПП към Сърбия без декларация - съгласие от бащата. Точно тогава ми беше писнало да нося всички документи и бях убедена, че са останали в Италия. За мой късмет и на всички чакащи в жегата ги намерих и минахме!

# 272
  • IT
  • Мнения: 3 704
Нищо не показвам(освен паспорти и карти), пътуваме обаче със задграничен български паспорт и италианска лична карта. Повече от един път на Софийското летище са ми казвали, че с двата документа няма нужда от декларация и може да пътува само с мен. Аз и нямам декларация от баща му, имах когато беше само с бг гражданство. Ние сега на 9 се прибираме за малко в Рим и пак така ще пътуваме. Всъщност пътуваме така вече повече от 4 години.

# 273
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
На летището няма да искат декларация при напускане. Ще искат декларация за издаване на БГ паспорт в общината! Аз се отплеснах заради пътуването през Сърбия ...

# 274
  • Мнения: 6 300
Алекса, тя наредбата е от 09.07.2015 г., така че ти веднага си се ориентирала правилно, браво.
А при мен нещата седят така: Първо майка ми пита в Полицията в София - да, трябва декларация. Аз говорих по телефона със служител мъж в Милано - да, трябва декларация. На място в Милано попадам на друга служителка - да, трябва декларация, ето ви формуляра.
Задграничен български паспорт ще вадя, имам декларацията, макар че тъкмо за нея служителката от Милано ме застреля, че "то няма нужда".
Всичко е под контрол!!! Simple Smile)))

# 275
  • Мнения: 1 545
Потвърждавам, че ако бащата не е български гражданин и децата пътуват с двата документа /от държавите, чиито граждани са/, няма нужда от декларация. Това ми го казаха на летището преди няколко години. Не виждам как ще е различно при границата, явно е било преди наредбата.

# 276
  • IT
  • Мнения: 3 704
Важното е да има документооборот.

# 277
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Потвърждавам, че ако бащата не е български гражданин и децата пътуват с двата документа /от държавите, чиито граждани са/, няма нужда от декларация. Това ми го казаха на летището преди няколко години. Не виждам как ще е различно при границата, явно е било преди наредбата.

потвърждавам и аз. с не-български родител няма нужда от декларации. така е открай време, независимо от разните шашнато-изненадани дами на паспортен контрол. самото издаване на документ показва съгласието на другия родител.
добавям и че и с бг ЕГН, но без български документ, много трябва да е стриктен служителя, че да се усети, а те са мързеливо настроени, общо-взето  Laughing

пп. продължавам да твърдя, че изискването на бг документ за самоличност при представящ се признат европейски такъв, е несъвместимо с европейските съглашения, демек незаконно, и се учудвам че (ако) още не са ги съдили за това.

пп2. ако нямаш сериозни причини, не бих му правила ЕГН, искрено съжалявам, че го направих и на двете навремето. трябва да се сетя да проверя дали НОИ е сложила голямата в задлъжнелите българи, както абсолютно незаконно беше сложила и мен, та да трябва да се занимавам още веднъж с отписване и след 3 години пак за "малката".

пп3. консулката в Милано, ако е още тя, е перфектно запозната със ситуацията. опасявам се, че сте случили на некадърна служителка (дано да чете, та да се усети  Mr. Green)

приятна ваканция!

Последна редакция: пт, 28 юни 2019, 00:46 от feiam

# 278
  • IT
  • Мнения: 3 704
Фей мисля, че по закон детето като се роди трябва още тогава да се подадат документи или поне преди беше така. Аз трябва да нося формуляр за здравни осигуровки, но хич не знам и кога ще стане.
Искам да ви кажа, че като ходя до Лондон добре че съм с бг паспорта, освен че Мн се смеят колегите на хартиените лични карти, другите се бавят по час на летището, а аз минавам веднага.

# 279
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Фей мисля, че по закон детето като се роди трябва още тогава да се подадат документи или поне преди беше така. Аз трябва да нося формуляр за здравни осигуровки, но хич не знам и кога ще стане.
Искам да ви кажа, че като ходя до Лондон добре че съм с бг паспорта, освен че Мн се смеят колегите на хартиените лични карти, другите се бавят по час на летището, а аз минавам веднага.

allexa, моето "преди" е отпреди 14 години  Shocked
тогава извадих ЕГН и на едногодишната ми дъщеря, и на 8-годишната. покрай Барбата се присетих да проверя положението на голямата (23 години  Rolling Eyes)

в Лондон не съм била от 10 години, ще се върна август и ще кажа, но там и навремето си беше тегаво на паспортен контрол.

Хора, и при вас ли е такава безумна жега? сутринта ми се струваше, че съм в Аризона, а надвечер, докато си чаках рейса, Аризона ми изглеждаше мечта  Laughing

# 280
  • Мнения: 6 300
пп2. ако нямаш сериозни причини, не бих му правила ЕГН, искрено съжалявам, че го направих и на двете навремето.
Сериозната причина е, че умишлено отлагах до последно. Simple Smile))) След навършване на 14 години процедурата по регистрация на егн става по-сложна и тромава, а след 18 години отрочето направо трябва да си търси гражданството от Президента. Моят син вече навърши 12, така че моментът назря. Аз понякога се отплесвам и не си ходя до България по цяла година, затова реших да не рискувам чак до най-последните месеци. 

Днес в Комо беше 38° по термометър, а по усещане според Гугъл Метео 43°.

Но пък италианската ми лична карта е модерна и пластмасова. On the bright side. Joy

# 281
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Здравейте,
Миналата година беше една много плямпаща служителка, която от нивото на “високите” си претенции ми завери декларацията ( за пътуване във всички страни) със заличен текст с коректор. И това на оригинала, който би трябвало да важи още 17 години.
При нас е адска жега. Никакъв ветрец. Вчера започнахме с 28С (7:30 водя децата), тази сутрин няма да е по-различно.
Прохладно лято ви пожелавам:hugs: и здрави нерви (пред гишетата).

# 282
  • Мнения: 2 603
И аз доколкото знам е задължително да се вадят български документи, но аз лично не смятам да го правя. Поне за момента. И аз се чудих дали трябва декларация при положение, че мъжът ми не е българин и съответно не е длъжен да знае български и да подписва документи на този език. Децата ми също нямат егн. Мерси за разяснението.

# 283
  • IT
  • Мнения: 3 704
Ние сме в България на вилата и се диша, мъжа ми в Рим каза, че е ужасно. Не знам туристите с какви шапки скитат в този град, но е пълно, вчера беше и празника на града. Август месец само туристи и нещастните хора, които ги обслужват.
В Рим не правят във всички общини пластмасови лични карти, аз съм с хартиена.
Хибридната ми колица вече я доставиха-2 месеца при положение, че го имаха цвета. Аз исках един, който го нямаха и ми казаха че трябва да чакам Мин 3 месеца.

# 284
  • Мнения: 6 300
Allexa, а ти защо се отказа от 500, нали много я искаше първо. После ми се губи какво стана... Аз още я карам моята 500, ок е. Честито за новата кола! Grinning

Общи условия

Активация на акаунт