Италия 152

  • 42 568
  • 753
  •   1
Отговори
# 120
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Благодаря много за бързия отговор, а относно записването на дечица от друга държава има ли изисквания? Как стои въпроса с местата в училищата, защото тук е голяма битката за що горе свястно училище?

Изисквания ли? По-вероятно е да няма места за първокласници. Тук тръгват на училище в годината, в която навършват пет години, но може и да се отложи за следващата учебна година. Ако не знае езика, а и с цел по-бърза адаптация има интензивни курсове в същото или близко училище всяка събота. Има и медиатори на български език, които обясняват главно правилата в клас. Все пак има деца от различни раси. В България класовете са много “по-хомогенни” .Kissing Face

# 121
  • Мнения: 43
Благодаря много!

# 122
  • Мнения: 1 545
Не знаех за медиаторите. В училищата на моите деца до сега те май бяха единствените от смесен произход, макар иначе италианци. Не са имали съученици чужденци.

# 123
  • Варна,морето,сините вълни...
  • Мнения: 68


swetkavi4ka
Ще ти напиша при нас как беше преди 3г когато се преместихме. Ние сме в малък град,бяхме харесали квартира през итернет и така видяхме кое е най-близкото начално училище. Писахме им мейл да ни изпратят информация, те поискаха да им изпратим имената на детето и копие от паспорта. След това казаха, като пристигнем в Италия да отидем на място да я запишем. На място попълнихме формуляр, копие паспорт, копие от удостоверението за ваксините( тук за задължителни) и телефон, адрес италиански(след регистрация в общината). И така тя на 6г. си започна с връстниците 1-ви клас( едновременно имаше 2 румънчета на 7г,но и те почнаха в първи клас). Стрес имаше,сълзи....като не разбира детето езика и него не го разбират е нормално...другите си игаеха на двора,тя седеше тъжно до учителката. Все пак детето го изкарахме от комфорта на детската градина в Бг. Нямаше помощник учител,всичко правиха нейните учителки и така лека полека до Нова година вече говореше,пишеше и имаше приятели Simple Smile
В големите градове със сигурност има повече възможности за учене на езика за малки и големи. Аз ходя на вечерен курс по италиански,един вид по програма на общината( за 30евро год.такса).Както казах в малкия град не успях с моите английски, немски, руски да намеря общ език с всички учители,родители и т.н. Wink
Успех и късмет ви пожелавам!

# 124
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 733
Здравей, до колкото знам, няма подобни училища. Всички са "нормални", а децата бързо се приспособяват. Само дето ще е по-голямо от съучениците си, защото тук се тръгва на 6 ненавършени. Успех с преместването.
Наистина нямя подобни училища,но детето има право на специалист,който да му помогне с езика. През първата година няма да има оценка по някои предмети.

# 125
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Първите три години няма оценки. Зачита им се годината. Поне в Емилия-Романя е така.

От 20 деца в клас само 4-5 са италианчета. Останалите са от знайни и незнайни кътчета на света.

# 126
  • Мнения: 1 545
Първите три години няма оценки. Зачита им се годината. Поне в Емилия-Романя е така.
От 20 деца в клас само 4-5 са италианчета. Останалите са от знайни и незнайни кътчета на света.
Сериозно? Леле, то положението страшно било!
На малкия в цялото училище едва ли има 10 деца чужденци. За начално училище говорим.
За големия  (в лицей) имам поглед само над списъците с първокласниците, и сред тях също видях не повече от десетина чуждестранни имена (10-13 паралелки с по 30 ученика).

# 127
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Съвсем сериозно! Не бих казала, че положението е “страшно”. В началото на МЕН ми беше странно къде по дяволите са италианците, но на децата явно не им прави впечатление и бих казала, че са много задружен клас.

# 128
  • MI
  • Мнения: 11 803
В Милано го има този проблем - в някои училища на практика само чужденци, в други пък на практика няма. Точно защото е по местоживеене, а за гимназии и подобни ясно. Голям проблем е, защото е ясно че интеграция няма как да има, но пък и никой не е ОК детето му да изостава защото повечето не говорят и разбират добре езика. И се получава затворен кръг. Предполагам, че и в Неапол това е причината.. Simple Smile

Та в този ред на мисли, ако ще идвате в град като Милано, много внимателно избере квартала, където ще наемете жилище.

# 129
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Аз съм на 50 км от Милано, но в центъра на града нямаше места за първи клас (записахме го през месец май)  и затова го приеха в училище в друг квартал и то всяка сряда и петък е до 12:30ч, което е адски неудобно за работещи родители.

# 130
  • Мнения: 43
Ние сме се насочили към Емилия Романия , но малко по-южно - към Римини, Чезена, онова перише. Оглеждаме се доста. В крайна сметка, ако там не ни устройва, ще мислим за Болония или Милано и покрайнините. На мен за детето ми е нй-притеснено, но се успокоявам покрай вас, че не е толкова страшно.Той много обича Италианския, сам си учи някакви думички у нас, пита, гледа клипчета. Мисля,че бързо ще се приспособи. А и там децата ми се струва,че не са като тукашните - с телефоните, Криско, Папи Ханс и т.н. 

# 131
  • Мнения: 2 123
Много ме обнадеждавате! Като се върнем в Италия ще търся училище с деца от различни култури за моите полу-италианчета. Между другото, моите деца по имена звучат 100% италианчета, а не са. А понякога може да са с чужда фамилия, но да са родени и израстнали в Италия, така че не винаги името е показател.

# 132
  • MI
  • Мнения: 11 803
Имаше миналата година доста писано и говорено по въпроса тук, защото в едно училище в Корвето в Милано се бяха оплакали  латиноамерикански родители, че децата им започнали да си говорят на арабски вкъщи. Joy Та започнаха репортажи каква сегрегация има всъщност и колко това пречи на интеграцията. Но италианските родители директно си казваха че си местят децата за да не изостават...

Много рано записват децата, може това да е бил проблемът....

Светлавичка, всеки град, дори неголям, има хубави и лоши части. Просто проучете добре предварително...

# 133
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Не знам кой колко изостава и какво правят в час, но дават много малко домашни! По “мое” време беше различно. Имахме домашни всеки ден и то по почти всички предмети ...
Сега програмата, която е залепена в тефтера е .... разписанието на учителките, а не предметите! Thinking

# 134
  • Мнения: 43
Планът ни е да пуснем CV-та и да видим какво ще се получи. Професията на мъжа ми е Програмист на CNC , CPU машини , владее почти до съвършенство детейлите в металообработващите машини с компютърно управление , а това е рядка и доста търсена професия. Предполагам,че няма да е проблем от разстояние да се търси работа. А що се отнася до квартирите, лесно ли се уреждат след като имаш работа и premesso di soggiorno?

Общи условия

Активация на акаунт