Сподели любима рецепта, одобрена от Мама, и спечели награда от T MARKET

  • 6 662
  • 147
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 682
Нещо, което винаги правя с умиление и мисъл е баница. Все не ми се получаваше докато не направих тази, която правеше майката на мъжа ми /пак е мама/. Та тя слагаше ред натрошени кори, сирене, пак малко натрошени кори, пак сирене и кори. Разрязва се суровата баница на 8 и всеки прорез се посипва с нагорещено олио /да изцвърчи/. После се разбиват яйца, добавя се 250 мл. сода и се изсипва върху баницата наведнъж. Баницата се разтръсква да влезе мократа част навсякъде и се пече. Вкусотия.

Последна редакция: ср, 07 ное 2018, 11:00 от pepi_r

# 31
  • София
  • Мнения: 3 010
Одобрена от мен за детето ми рецепта е  кайма с киноа.
В тава се слагат лук и чушки нарязани овкусени със сол и малко водичка и се слагат във фурната. Смляна свинска плешка я замесвам с подправки и соев сос и прибавям в тавата и съсипвам вода. Сварява вода и попарвам киноата. Когато каймата стане почти готова добавям в тавата киноата и едно шише доматен сок. Всичко се запича, при изваждането поръсваме с нарязан магданоз. При сервиране добавям бучка сирене.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 6 635
Най-честата рецепта, одобрена от мама, която изпълнявам вкъщи е за меденките от моето детство Simple Smile

Продукти:
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. олио
2 яйца
6 с.л. мед
2 с.л. канела
1 ч.л. сода бикарбонат
Брашно на око за средно твърдо тесто

Изсипвам всичко без брашното в дълбока купа и размесвам до получаването на хомогенна смес. След това прибавям брашно.
Взимам парче от полученото тесто, разточвам до дебелина около 0.5 мм и изрязваме с фигурки.
Пека на предварително загрята на 150 градуса фурна с вентилатор (само долен реотан) за около 10-15 минути.
Повтарям процедурата, докато тестото в купата свърши Simple Smile
След като изстинат готовите меденки, украсявам със захарен фонда, за радост на децата (това е мое "подобрение" - в рецептата на мама го няма Simple Smile )

# 33
  • Сливен
  • Мнения: 4 230
Първият човек,който ни "учи" как да готвим е МАЙКАТА.Много,страшно много рецепти знам от нея и разбира се нейното одобрение го получавам (поне за сега  Grinning)..Но този пълнен заек( и той е одобрен),знам че никъде другаде няма като него. Ето и рецепта,и снимка:

Продукти: 1 цял заек,300гр.ориз,1 връзка лук,магданоз,заешките дреболии,сол,чубрика,червен пипер,черен пипер,олио. Заекът се изкисва във вода и оцет,за 24 часа,като 2 пъти сме сменяли водата.Приготвяне:Нарязвам на дребно дреболиите,запържвам ги,след това добавям лукът и магданозът,запържвам още 5-10минути,след което добавям и оризът.Позапържвам още 5-10минути и свалям от котлона.С една лъжица сол,натривам заека отвътре,след което го напълвам с плънката.Зашивам и поставям да ври в гореща вода, за 1:30 минути в тенджера,като ври 45 минути от едната страна и 45 минути от другата страна. След това го слагам в тава,с 1-2 литра вода и пека под фолио.Като мине 1 час,махам фолиото,обръщам го,слагам ново фолио и пека още 1 час.



Скрит текст:
Скрит текст:

# 34
  • Мнения: 1 729
Като майка одобрявам и обичам да приготвям овесени бисквити.
Продукти
1 ч.ч овесени ядки
2 банана

Омесваме, оформяме като бисквити и печем.

# 35
  • София
  • Мнения: 964
Една от любимите ми рецепти от мама - за жалост рядко я приготвям,защото отнема доста време,което обикновено нямам. Доста отдавна съм се научила да готвя,но лазаня за първи път приготвих преди 2-3 години.
А ето и рецептата:

Необходими продукти:

   кори - за лазаня 12 бр.
   кайма - 500 гр.
   моркови - 3 бр.
   чесън - 1 глава
   лук - 1 глава
   доматен сос - 500 мл.
   кашкавал или пармезан 500 гр.
   сметана - 400 гр.
   прясно мляко - 1 л.
   брашно - 70 гр.
   зехтин
   олио
   сол
   черен пипер
   босилек

Сос рагу : Настърганите моркови, лукът нарязан на ситно и чесънът, смачкан със преса се слагат в нагорещен зехтин и се запържват до златисто. Добавя се каймата, запържва се добре, добавят се доматите и подправките, след което се оставят на слаб огън да врят.
Сос бешамел : Брашното да се запържи леко в малко олио. Добавя се прясното мляко и сметаната, като непрекъснато се разбърква, докато соса се сгъсти. Добавя се сол и черен пипер.

Във вряща вода с олио и сол се пускат корите, една по една, за да не залепнат. Варят се според указанията на опаковката. Когато омекнат се охлаждат със студена вода.

Тавата се маже с олио, слага се малко от бешамела и започва подреждането на лазанята. Кори, бешамел, сос рагу, настърган кашкавал; пак кори, бешамел, слой рагу, слой кашкавал - и така около 4 слоя. Завършва се със бешамел и кашкавал.

Върху кашкавала могат да се сложат домати на кръгчета.

Пече се около 40 минути при 200 C фурна. Ако започне да загаря се покрива с фолио и малко преди да е готова се открива

# 36
  • Мнения: 654
Любима рецепта от майка ми е един много вкусен сладкиш
Агнес
2 пакетчета краве масло
3ч.ч. пудра захар
1 и 1/2 ч.ч. орехи
1ч.ч. брашно
4 яйца
Ванилия
Лимон

Разбиват се 2 пакетчета масло с 1 и 1/2 ч.ч. пудра захар, 1ч.ч. брашно. Прибавят се орехите и разбитите отделно на пяна белтъци, ванилия и настъргана кора на 1/2 лимон. Получената смес се пече. След като се изпече се залива с жълт крем. Той се получава от 4 жълтъка, разбити с 1 и 1/2ч.ч. пудра захар, ванилия и настъргана кора на 1/2 лимон.

# 37
  • Мнения: 786
От моята майка, най - добре знам и приготвям любимата мусака.
Понеже се стараем да изглеждаме добре и да се храним здравословно, мусаката се приготвя без запържване - на сурово. Директно в тавата слагаме нарязани на кубчета картофи (4-5бр.), моркови ( 1-2 бр.), домати (2-3бр.) и половин глава лук. Добавяме половин килограм кайма, сол, черен и червен пипер, кимион. Слагаме и малко хладка вода , за по - лесното разтрошаване на каймата и разбъркване, доливаме вода колкото да покрие състваките. След около 30-40 мин. , изключваме печката.
Разбъркваме 2 яйца и половин кофичка кисело мляко. С получената смес заливаме. По желание сервираме с кисело мляко.
Става толкова вкусна, че мъжа ми ме кара да я правя по няколко пъти последователно. Simple Smile

# 38
  • Мнения: 651
Любима рецепта от майка ми, която сега е любима и на цялото ми семейство:

Пълнени чушки по северняшки

Продукти: 250г кайма, 1к.ч.ориз,1 яйце, 1 глава лук, магданоз, черен пипер, 8 чушки.

Чушките се пълнят, слагат се в намаслена тенджера, покриват се с чиния, сипва се топла вода, колкото да покрие чушките и се варят на тих огън. Застройват се с 1 яйце, 1/2 кофичка кисело мляко, 1с.л.брашно.Поръсва се с черен пипер и магданоз.

# 39
  • София
  • Мнения: 979
Моята майка вече е ангел, но много обичаше сладките неща. Винаги ме караше като застудее да и правя нещо вкусно, а тя готвеше основното за обяда или вечерята. Това беше нашето време в кухнята Sparkling Heart
По това време на годината наблягахме на тиквата или меденките. Ето една от рецептите одобрена от майка ми и която продължавам да правя с дъщеря ми в студените дни.

МЕДЕН СЛАДКИШ

1ч. ч. кафява захар
1 яйце
1ч. ч. кисело мляко
1ч. ч. брашно
1 пак. бакпулвер
Канела на вкус
Кокос за поръсване
Мед около ¼ ч. ч.

От посочените продукти се забърква кексово тесто, което се изсипва в малка правоъгълна тавичка, намазана с олио и набрашнена .Пече се на умерена фурна 180 гр.
След като се извади от фурната още топъл се залива с мед и се поръсва с кокоса. Медът попива и придава на сладкиша чуден аромат.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
2 яйца, 1 ч.ч кисело мляко, 1 кафяна лъжичка сода бикарбонат, натрошено сирене около 200 гр., брашно около 1 1/2 чаена чаша или колкото поеме. Замесва се тесто, разточва се на кора около 0,5 см и се реже на ромбове. Пържат се в сгорещено олио до златисто. Бухват и вътре стават кухи. Хапват се със сладко или мед и айрян.
Да ви е вкусно.

# 41
  • Мнения: 22 867
Любимо от мама -ТУТМАНИКЪТ НА МАЙКА



Замесвам обикновено тесто с мая - топла вода, сол, захар, мая и брашно. Обикновено го правя с две ч.ч. вода. Разделям на 4-5 топки. Разточвам всяка топка на кора колкото голяма чиния приблизително. Между корите мажа с масло или маргарин, но сега имам много хубава домашна мас и използвам с нея. И най-много ми харесва тутманикът с мас. Така подреждам една върху друга всичките кори. Най-горната кора поръсвам леко с брашно и разточвам всичките на една голяма кора, не тънка, като за баница, а по-дебела. Намазвам и нея с мазнина, ръся натрошено сирене, завивам на руло, усуквам го, правя от него охлюв и слагам в тавата за печене. Оставям 20-ина мин. на топло, обикновено в загрята фурна, като се надигне мажа с разбит жълтък с пресно мляко и малко олио, или само с кисело мляко, или само с пресно - както дойде. Пека на умерена фурна, за моята 160-170 град около 25-30 мин. Това е. Напоследък за по-бързо дори не точа. Всяко топче разтеглям на ръка като мекица, мажа с мазнина, разтеглям следващото, слагам отгоре, мажа и него и така до последното. После вече точа с точилка купчинката кори на голяма кора. Става бързо и лесно, май обясненията ми станаха много дълги. Майка така го прави и от нея съм видяла.

# 42
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 777
топчена супа

400 гр кайна от смляно месо
1 морков
1 лук
фиде
сол, чубрица
зехтин

нарязвам зеленчуците и ги сварявам с подправките, при готовност добавям готовите топчета и като се сварят слагам фидето за 3-4 мин. не запържвам нищо!

# 43
  • София
  • Мнения: 515
От майка ми знам много рецепти, вссъщност всичко което готвя го готвя така както тя го готви, много обичам ястията на мама 😁 Тоеа, което най-често се яде у дома са баница и пиле с топено сирене и сметана, за баницата нищо специално, а за пилето ето я рецептата:

500гр. Пилешко бон филе
250 мл. сметана за готвене
Половин пакет топено сирене в "черво", ние ползваме Жоси
Кашкавал
По желание мариновани гъби
Сол и черен пипер на вкус
 
Приготвяне:
Измиваме и подсушаваме бон филенцата, запечатваме ги в тиган без мазнина или много леко намазнен. Подреждаме в тавичка (ние ползваме от иенско стъкло) слагаме и гъбките (ако сте решили да сложите гъби), нарязваме топеното сирене и поставяме отгоре, поливаме със сметаната добавяме сол и черен пипер и слагаме във фурната, самото топено сирене хваща леко жълтеникав загар, изваждане тавичката поръсваме с настъргания кашкавал и отново връщаме въя фурната до запичане на кашкавала.


# 44
  • Мнения: 2 128
Любима рецепта на моите деца от мен ,с която всеки път обирам овациите не само от тях,а и когато ги приготвя за гости-"Печени ребърца с горчица и мед"
Избраното количество ребра (не нарязани,а както ние ги наричаме-Хармоника)се овкусяват със соев сос,зехтин,сока от 1лимон,червен пушен пипер,черен пипер,къри,горчица,2-3с.л.мед и 1ч.ч.бяло вино.Оставям да престои 12ч. Пека първо на 200°,и след 30мин.намалям на 160°.След 2ч.резултата е неустоим за малки и големи.Сервирам с пържени картофки и бейби  кисели краставички.😋

Общи условия

Активация на акаунт