Частни училища - информативна тема 22

  • 50 441
  • 804
  •   1
Отговори
# 780
  • София
  • Мнения: 16 202
Защото ме видя на снимката ли? Милети не ми е преподавал, познавам го само като визия (иначе малка "тайна", повечето учебници от онова време бяха "преводно" авторски, не знам сега как е, нали вече има онлайн платформи, които сравняват текстове срещу плагиатство). Аз превеждах само "казионно", за издателството, имаше някаква програма на Американското посолство, която финансираше издателствата. Май бяха опитвали преподаватели да превеждат, но нещо крайния резултат не им се получи.

# 781
  • Мнения: X
Е, как какво - че Шарки идва от най-елитното училище някога и може да сравни, че АК е по-елитно от най-елитното Simple Smile  
Тотално избиване на комплекси и за себе си, и за детето си.

Тази тема става все по-арогантна и грозна.... Понеже попитахте за мнение - един глас  "за" отделна тема за наколкото активни потребители.

Пожелавам на всички светли и топли празници, много късмет и благоденствие през новата година!
Дискусията почна ей от тук:
Ех, Татко Мецане, аз пък съм от онази известната Пловдивска английска и сравнявам с нея.
Казано по повод мнение за несравнимото превъзходство на АК пред всички останали е момента. От последвалите мнения стана ясно, че Шарки смята същото за своята гимназия. Аз само обобщих в едно изречение.  Изводът си е мой, но не виждам какъв друг да направя в случая Wink

Последна редакция: сб, 22 дек 2018, 21:26 от Анонимен

# 782
  • Мнения: X
Защото ме видя на снимката ли? Милети не ми е преподавал, познавам го само като визия (иначе малка "тайна", повечето учебници от онова време бяха "преводно" авторски, не знам сега как е, нали вече има онлайн платформи, които сравняват текстове срещу плагиатство). Аз превеждах само "казионно", за издателството, имаше някаква програма на Американското посолство, която финансираше издателствата. Май бяха опитвали преподаватели да превеждат, но нещо крайния резултат не им се получи.



Може би! 😁

Аз познавам пловдивчанки от английската, прехвърлили се в АЕГ. Две. Бяха ми във випуска в УНСС. 😉

# 783
  • Мнения: 4 036
Е вече хептем няма нищо общо поредната дискусия с темата.

# 784
  • Мнения: 6 303
Но пък е интересно Grinning

# 785
  • София
  • Мнения: 16 202
Аз познавам пловдивчанки от английската, прехвърлили се в АЕГ. 😉
Може ли превод на това изречение, три пъти го чета и не мога да го разбера? 

# 786
  • Мнения: X
Аз познавам пловдивчанки от английската, прехвърлили се в АЕГ. 😉
Може ли превод на това изречение, три пъти го чета и не мога да го разбера? 

На какъв език? 🤔😉

# 787
  • Мнения: 5 425
И ако някой все още се съмнява, че по наше време нивото на "елитната" Софийска АЕГ беше като това в Строителния техникум, а Френската беше класа отгоре, може да сравни постовете на Фелис и Попея с моите и с тези на СтефанВ.

# 788
  • Мнения: X
И ако някой все още се съмнява, че по наше време нивото на "елитната" Софийска АЕГ беше като това в Строителния техникум, а Френската беше класа отгоре, може да сравни постовете на Фелис и Попея с моите и с тези на СтефанВ.

Ежко, хахахаха ти да се наредиш до Стефан? Моля те! На малкият пръст не можеш да му стъпиш. И за разлика от теб той е обективен, честен и не страда от комплекси. За разлика от теб, той наистина помага на имиджа на АК. Ти му вредиш. При това много сериозно.
Също така ще те разочаровам, но аз НЕ съм алумни на АЕГ-София. Но на теб, както стана ясно вече за н-ти път, ти е навик да говориш без да си провериш фактите. Хубавото е, че с всеки такъв пост олекваш все повече и повече като достоверен източник.

Жалък опит да подкрепиш френдката от родителската асоциация на АК.

# 789
  • Мнения: 5 425
аз НЕ съм алумни на АЕГ-София
Но се опитваш да ги настигнеш по стил. Дерзай. Успяваш Simple Smile

# 790
  • Мнения: X
StefanB има общо с Ежко само по това, че са мъже в женски форум (а, и че децата им са от АК) - Стефан е всичко, което Ежко не е.
А и ФЕГ не е строителният техникум, все пак Simple Smile
Отвъд личните пристрастия, има обективни и извън всички нас факти, и един от тях, известен на всички, учили преди 1989, е класацията на средните училища. Най-добрите бяха в София, след тях бяха в Пловдив и Варна, и не защото са лоши градове, а защото върхушката живееше в София и искаше за децата си най-доброто. В София най-добрата беше 114 ЕГ, следваха я ФЕГ и НЕГ, техникумите бяха втора лига, но от тях строителният е електротехникумът бяха най-добрите. Това е статистически обобщено и усреднено  за училищата и  не значи, че първият в строителния не е бил по-добър от последния във ФЕГ (примерно). И няма общо с никой от пишещите лично. Останалото са лични интерпретации, най-често свързани с човешката склонност да се покаже колко е умен, богат и успял, пък макар и в анонимен форум.

# 791
  • София
  • Мнения: 18 059
Шарки,
Скрит текст:
На 20 август 1948 г. Министерският съвет на НР България одобрява идеята в гр. София да се създаде училище за изучаване на чужди езици - английски, френски и немски. Целта е да се подготвят кадри с високо владеене на чужди езици, необходими за бъдещото развитие на държавата. За съжаление, това не се осъществява и на заседание от 21 ноември 1949 г. МС решава, че първото езиково училище ще остане няколко години в гр. Ловеч, в сградите на бившата американска девическа гимназия. Курсът на обучение е пет години - един подготвителен и четири редовни класа. Първият випуск на езиковия отдел стартира на 1 февруари 1950 г. За двете английски паралелки са определени двама учители - Ана Джумаданова и Гладис-Маргарет Драйвър от Великобритания.

През 1954 г. английските паралелки от гр. Ловеч се преместват в гр. София в състава на 35-то Средно смесено училище с изучаване на руски език на ул. „Стара планина”. През тази година за първи път започва провеждането на традиционните битови вечери на гимназията.

Със заповед на Министерството на народната просвета от 17 юли 1958 г. паралелките с изучаване на английски език се обособяват в самостоятелна гимназия - 114 Гимназия с изучаване на английски език. Това е рожденият ден на училището. Първият директор на гимназията е г-жа Надежда Добрева Бодурова. Още няколко години Английската гимназия се помещава в сградите на други училища - на 35-то, на 12-то, но от есента на 1960 г. окончателно се пренася в сегашната си сграда на тогавашния бул. “Бирюзов”. Директор е г-жа Росица Кръстева. За патрон на гимназията е обявена героинята от антифашистката борба Лиляна Димитрова.

Първата /една/ паралелка завършва през 1959 г.
Надявам се най-накрая да приемеш факта, че не си завършила първата като дата на създаване английска в страната и темата да си продължи нататък.  Човек само като види имената на някои завършили АЕГ в онова време, си отговаря за какво са били мераците ( с малко времеви аванс за отрочетата им, демек за "елита" на нацията) на Министерския съвет още през 1948-ма за такова училище в София.. То не са Огнян Дойнов,  Филип Боков, Ирина Бокова, Атанас Папаризов, Георги Пирински, Елена Поптодорова и сие...

# 792
  • Мнения: 5 425
Най-добрите бяха в София
Ах, този Софийски шовинизъм...
Като роден и израсъл в София имам правото да не мисля точно така.
София беше 1/8 от населението на страната, с концентрация на интелигенция от всякаква разновидност. Но като пишем за училища, нека отличаваме полезната концентрация на заложби във входящия материал (и оттам - количеството в изходния) от нивото на училището.
НПМГ и НГДЕК събираха най-талантливите от цялата страна и в тях преподаваха университетски преподаватели по специални програми. Френската гимназия беше класа напред като култура и ниво на преподаване пред "модните" английски. Ямболската математическа биеше СМГ в земята по същия критерий...и т.н.
Техникумите даваха отлично ниво на природо-математическа и специална техническа подготовка, но само много базово хуманитарно и културно образование, несравнимо с това в НГДЕК и ФЕГ. Културата в АЕГ няма да коментирам - филмът "Вчера", казва много по въпроса, макар че преувеличава на моменти. Управленско и икономическо образование се получаваше чак във висшите училища и то в единични, бутикови специалности. Една от причините за загиването на соца.

ПС Образованието в София в момента е ужасно. Мога само да се надявам да не е така в по-малките населени места.

# 793
  • София
  • Мнения: 18 059


ПС Образованието в София в момента е ужасно. Мога само да се надявам да не е така в по-малките населени места.
Забрави да уточниш, че горното важи с две изключения - Кл. Охридски в етапа до 7 клас и АК след това. Simple Smile
Не мога да спра да се чудя на тази склонност към обобщения, при това доста често неверни. ОбразованиеТО..
Кое образование - това в начален, в прогимназиален, в среден курс или във всичките..  Понеже  между различните етапи има съществени разлики в предлаганото качество и в частни, и в държавни училища.  Да не говорим пък за огромните  разлики между отделни училища, дори и само частни.

# 794
  • Мнения: 5 425
Изключенията потвърждават правилото, Русалке.
Пиша за образованието в София, като цяло. Училищата, които споменаваш са просто приемливи. Едни от малкото.
Университети банално няма, приемливи гимназии има по-малко от пръстите на едната ми ръка. В 5-7 клас е повсеместна трагедия. 1-4 има (все още) остатъчно добри ЧУ. И за тях се бият още от детската градина.

Общи условия

Активация на акаунт