Жилищата в чужбина - видеа от различни страни по света

  • 5 737
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 858
Много се коментира как в чужбина едва ли не в жилищата тече мед и мляко.
Намерих в Ютуб видеа на тази тема, но на руски език, все пак се разбира - подборни описания на жилища, от хора, живеещи в различни страни по света.
Показани са отвътре, колко струват - било под наем, било закупени, каква е поддръжката, депозити, средствата за консумативи, големина.

Започвам с жилище в Япония -



Жилище в Южна Корея

- 1 част

2-ра част

- 2 години по-късно в по-голямо жилище

Живот в Португалия, има информация и за жилищата -


Последна редакция: пт, 09 ное 2018, 12:36 от Не се сърди, човече

# 1
  • Мнения: 2 231
Разбира се, че не са перфектни, не вярвам някой да си прави такива илюзии. Съвсем наскоро ми попадна видео, където един майстор обясняваше колко много мухлясват дървените американски къщи. Отпарят хубави скъпи каменни облицовки и отдолу мухъл и гняс, защото пръскачките на градината мокрят стените... Затворените комплекси в големите градове имат съмнителна сигурност - с един чип си отваряш както входната врата, така и на жилището Flushed
В UK честичко жилищата в провинцията са на септични ями, не само къщите, ами и цели кооперации. Парното се налага да работи от август месец Grinning
В Гърция като цяло канализацията е кекава и е кофти да пускаш хартия дори. Забелязвам, че често строят по два-три етажа от кооперацията, заживява се в нея, а отгоре покрива седи само на плоча, без изолация и стърчат арматури. Над стълбището един  лист плексиглас. Можете да си представите какви течове и мухъл стават, че и мизерия от гълъбите. Не знам как изобщо вземат разрешение за ползване.
Румъния - в соц блоковете поддръжката на щрангове и мазета е мираж, дори боядисване не правят.
Последните години по цял свят подменят електромерите с умни такива - всички се оплакват, че им надписват сметките.
Та това са само някакви спорадични неща, които са ми попадали. Общо взето никъде не е перфектно.

# 2
  • Мнения: 18 575
Скрит текст:
Разбира се, че не са перфектни, не вярвам някой да си прави такива илюзии. Съвсем наскоро ми попадна видео, където един майстор обясняваше колко много мухлясват дървените американски къщи. Отпарят хубави скъпи каменни облицовки и отдолу мухъл и гняс, защото пръскачките на градината мокрят стените... Затворените комплекси в големите градове имат съмнителна сигурност - с един чип си отваряш както входната врата, така и на жилището Flushed
В UK честичко жилищата в провинцията са на септични ями, не само къщите, ами и цели кооперации. Парното се налага да работи от август месец Grinning
В Гърция като цяло канализацията е кекава и е кофти да пускаш хартия дори. Забелязвам, че често строят по два-три етажа от кооперацията, заживява се в нея, а отгоре покрива седи само на плоча, без изолация и стърчат арматури. Над стълбището един  лист плексиглас. Можете да си представите какви течове и мухъл стават, че и мизерия от гълъбите. Не знам как изобщо вземат разрешение за ползване.
Скрит текст:
Румъния - в соц блоковете поддръжката на щрангове и мазета е мираж, дори боядисване не правят.
Последните години по цял свят подменят електромерите с умни такива - всички се оплакват, че им надписват сметките.
Та това са само някакви спорадични неща, които са ми попадали. Общо взето никъде не е перфектно
.

Възможно е да имат данъчни причини - напр. сградата да се води още строеж и да се плаща по-малък или никакъв данък. В друга държава ми е правило впечатление - огромна къща, вътре лукс, отвън - кочина, обаче така пестят от данъка.

# 3
  • Мнения: 858
В Египет е също като това, за което пишете в Гърция, сградите са масово недовършени, живеят в тях и нарочно ги държат така, за да не плащат данъци, които на завършени сгради били високи.

Ето и за Барселона видео https://www.youtube.com/watch?v=gfreBl6YFTU

За Сащ - къщите са им много зле като строеж, отвън може да изглеждат супер лукс, но са крехки, от едни дървени сандвич панели на огромни цени и много лесно се рушат, затова там, където имат тайфуни, имат толкова огромни разрушения, изключение са каменните къщи на доста заможни хора обаче.

# 4
  • Мнения: 14 494
Скрит текст:
В Египет е също като това, за което пишете в Гърция, сградите са масово недовършени, живеят в тях и нарочно ги държат така, за да не плащат данъци, които на завършени сгради били високи.

Ето и за Барселона видео https://www.youtube.com/watch?v=gfreBl6YFTU
За Сащ - къщите са им много зле като строеж, отвън може да изглеждат супер лукс, но са крехки, от едни дървени сандвич панели на огромни цени и много лесно се рушат, затова там, където имат тайфуни, имат толкова огромни разрушения, изключение са каменните къщи на доста заможни хора обаче.

Сигурно затова в щата Ню Йорк една такава къща струва неколкостотин хиляди долара, а тук за тези пари не можеш да си купиш подобна квадратура в София...

# 5
  • Мнения: 2 231
То там си има и голяма доза културно влияние, не е само заради тайфуните. В гъсто населените райони е скъпо, в щатите с много земя и малко хора е евтино (както навсякъде по света, впрочем). Тенденцията е жилищата да стават все по-скъпи спрямо средните доходи, в сравнение с преди десетилетия (не само имотите де, всичко им е скъпо вече).
Моята мисъл беше, че колкото и лъскаво да изглеждат, също мухлясват и тогава целите стени са за изкорубване. И не минава евтино с една шпакловка като при нас, бай Тошо от третия етаж да ти я направи като за приятели. Завъждат две-три големи кучета, които одъвкват всички врати, верандата прогнива от пръскачките, слагат мокет в банята и пода завъжда растителност, оставят вц- то само на боя, тя попива петна и миризма, после едвам я пребоядисват, щото  не хваща добре новата боя...... просто това не го показват по филмите и списанията Simple Smile Ремонтите им излизат мноого скъпо, и като материали, и като труд... По-оправните си правят някои неща, но масовите нагласи са "не го правете това сами, извикайте си майстор"... Simple Smile

# 6
  • Мнения: 4 808
В чужбина съм била в частни жилища само в Испания. Много фаянс навсякъде - и навън, като пана на стените, виждала съм и пейки и маси, покрити с фаянс. Поне там, където аз съм била - миниатюрна спалня и баня и огрооомна тераса. Като цяло, спалните са доста малки. Сега ми предстои да видя жилище в Малта, но от дъщеря ми знам, че не слагат изолации и масово има в жилищата влага и мухъл. Гледам много едно предаване по Travel - "Търсене на дом по света" - много е интересно, всяко жилище си има и плюсове, и минуси. Ама имат по хиляда претенции, пък бюджетът им - до никъде.

# 7
  • Мнения: 858
За Сащ, конкретно щата Невада, Лас Вегас от леля ми зная, че ако има някаква повреда били задължени да викат човек със съответната длъжност и той да ремонтира, нямали право да пипат сами да си ремонтират. Иначе били големи глобите към общината, а и съседите често клеветели.
Прозорците са, поне в къщата на братовчедка ми и около тях къщите, са свалящи се - подобно на влаковете - и много трудно се миели.
Същото съм го чувала и за други щати. За най-малкото нещо започвали да се съдят.

- 8 кв. метра в Париж

Канада - Ню Брансуик,Монктън -



Квебек, Канада



Хонконг, Китай -


# 8
  • Мнения: 383
Аз въобще не разбирам защо къщите са дървени. Вероятно е по-евтино,но тогава как в Европа няма токлова масово  дървени къщи. Защо? Какво им е предимството?

# 9
  • Мнения: 4 808
Аз въобще не разбирам защо къщите са дървени. Вероятно е по-евтино,но тогава как в Европа няма токлова масово  дървени къщи. Защо? Какво им е предимството?
Имат дървен материал в изобилие, това е предимството.

# 10
  • Мнения: 383
Аз въобще не разбирам защо къщите са дървени. Вероятно е по-евтино,но тогава как в Европа няма токлова масово  дървени къщи. Защо? Какво им е предимството?
Имат дървен материал в изобилие, това е предимството.
e нека имат и все пак..дори електрическите им стълбове за дървени (поне където съм виждала-не съм мернала стълб от цимент (или каквито са нашите). Ами тези стълбове според мен са адски нестабилни... не знам,не ми допада.
 Ходохме да ситърсим квартири с мъжа ми в един от големите градове в нашия малък щат.... всичко на и около центъра на града са гадни стари сгради, на една пода беше направо пързалка..кулата в Пиза пасти да яде... и те като са стари и дървото е едно гадно и прогнило и имам чувството и че задържа неприятни миризми...
  А имат сгради тухлени-толкова са кокетни и вдъхват стабилност.....
Има и нови комплекси,но по в края на града.....
Който се оплаква от старите сгради по Витошка и центъра просто не е видял каквото аз видях Grinning Ужас! (единствен плюс е че не е надраскано навсякъде с графити)

# 11
  • Мнения: 2 231
Не е само заради изобилието от гори. По времето на първите заселници нещата са се случвали така, че на хората са им трябвали бързо сковани постройки - къщи, училища, църкви - всичко е било най-лесно да се скове от дърво, за няколко седмици имаш половин град. Били са времена на бърза експанзия и мобилност, затова и се е наложил навика да сковават всичко от дърво. Да, нестабилни и студени са (те тогава и отопление не са ползвали), но друго им е било по-важно. Сега вече, разбира се, имат пазар и пари да се строи с тухли, но дървените къщи са си останали като културна особеност по-скоро.

# 12
  • Мнения: X
Строенето на къщи от дърво е много по-бързо и по-евтино. Допълнителен бонус е, че след това можете да си правите промяна на дизайна - смяна на място на врата, прозорец, стенае, т.н. Да не говорим за удобството за прекарване на кабели, допълнителни светлини, централно отопление/климатик и други подобни. На местата, на които се строят, са си напълно стабилни постройки, съвсем не бих казала, че строителството е "много зле."  Разбира се, като на всяко друго място има по-добри и по-лоши строители. Всяка къща си иска някакъв вид поддръжка.

Къщите не на всички места са от дърво - във Флорида, например, не се строят заради ураганите.

За хората, които искат да строят имения, си има и друг вид строителство, разбира се, но в САЩ са малко хората, които живеят поколения наред в една и съща къща.  От любопитство погледнах статистически колко дълго човек живее в една къща преди да се преместят - 13 години.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 4 044
Много полезна тема. Мокет в баня ми звучи много зле.

# 14
  • Португалия
  • Мнения: 4 045
Темата е интересна.Но видеата на руски са меко казано субективни- за Португалия гледах най подробно, откровени глупости на рускоговорящи,парадиращи с всичко дето е ,,класс".
Има всичко,както навсякъде- добро и лошо,ново и старо,изолирано и не,...
Цени,услуги,удобства зависят от района.
И субективни мнения зависят от идеята за качество на живот!
За мен,и евтин да е,супер нов,и изолиран,и с удобства...един апартамент в центъра на голям град не е качество на живот.
Други са ми приоритетите просто.

# 15
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
Аз мога да кажа конкретно за Корк, Ирландия. Предимно двуетажни къщи, разположени тип детачд или семи-детачд.ч, двуетажни. Блоковете са малко и са малки. Самите естейти са добре организирани, с полянки, квартални молове, площадки, всичко необходимо за семейства с деца.
В началото много ме шокира липсата на сифон в банята. Сифон има само във ваната или душ кабината, в останалата част на помешението липсва. Което е трудно за поддръжка и миене. Крановете често са на два отделни чучура за топлата и студената вида, чист късмет е, че ние сме със смесител. Бойлерите са проточени, с висящо въже, което трябва да дръпнеш, за да включиш вентилатор и изобщо да ти заработи бойлерчето ( нещо като предпазител е). Дразни ме слабата струя на водата определено!
Всяка баня си има прозорци, иначе влагата и мухлясването е сериозен проблем.
Между етажите е обикновено гредоред, всяко по-тежко стъпване ба втория етаж се чува като стадо слонове.
Наемите са също сериозен проблем в последните години, както и намирането на жилище. Варират средно около 1200-1500€ за дву/тристайна къща според квартала. В столицата е и още по-скъпо.
Ще потърся по-късно някое по-описателно клипче.

# 16
  • Мнения: 2 266
Скрит текст:
В Египет е също като това, за което пишете в Гърция, сградите са масово недовършени, живеят в тях и нарочно ги държат така, за да не плащат данъци, които на завършени сгради били високи.

Ето и за Барселона видео https://www.youtube.com/watch?v=gfreBl6YFTU
За Сащ - къщите са им много зле като строеж, отвън може да изглеждат супер лукс, но са крехки, от едни дървени сандвич панели на огромни цени и много лесно се рушат, затова там, където имат тайфуни, имат толкова огромни разрушения, изключение са каменните къщи на доста заможни хора обаче.

Сигурно затова в щата Ню Йорк една такава къща струва неколкостотин хиляди долара, а тук за тези пари не можеш да си купиш подобна квадратура в София...



Всичко зависи от стандарта на живот.Наистина са скъпи къщите в щатите,но не са чак толкова зле отвътре.Дори разположението е много хубаво.

# 17
  • Португалия
  • Мнения: 4 045
Извинявам се за критиката предварително, но публикуваните видео са все от украински експати,което автоматично ги обезсмисля.
Гледах и за Барселона,и за Мадрид- градове,които познавам,имам роднини,посещавам редовно.
Много шаренко и лъскавко го показват живеенето там,естествено разбирам,заради предаването,...
Инъче сумите,които показват са реални.
Проблемът в по ве че то случаи е не,че няма,а че не могат да си ги позволят сносните жилища.
За Севиля не видях видео

# 18
  • Мнения: X
За мен,и евтин да е,супер нов,и изолиран,и с удобства...един апартамент в центъра на голям град не е качество на живот.
Други са ми приоритетите просто.
Хъм, не ти знам приоритетите, но апартамент в центъра на Хамбург с гледка към Алстера за мен определено е качество на живот. Но хич не е евтин. Ето един пример:
https://residential.jll.de/en/properties/elegant-apartment-stunn … ng-views-alster-0

# 19
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 796
оставят вц- то само на боя, тя попива петна и миризма, после едвам я пребоядисват, щото  не хваща добре новата боя......  Ремонтите им излизат мноого скъпо, и като материали, и като труд... По-оправните си правят някои неща, но масовите нагласи са "не го правете това сами, извикайте си майстор"... Simple Smile
Поредната глупост...нито миризми има в тоалетната, нито петна пос тените.
Материалите са доста евтини
Масовата нагласа е- това се прави от специалист, защото ако не е застраховката не ти покрива нищо.

# 20
  • Down south
  • Мнения: 7 706
Интересна тема.
От днес съм във ваканция, така че ще имам време и ако на някой му е интересно, ще пусна клипчета от различни щати.  Различни къщи, разпределение, различно оформени дворни площи, взависимост от географското положение и т.н.

Едно от нещата, които не е спряло да ме впечатлява е наличието на повечето бани, поне 2+, взависимост от жилището. Малкии бани, големи бани с джакузи, дрешници и т.н. Безценно.

# 21
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 796
и оползотворяването на всяко кътче от помещението с вградени гардероби ( поне за мен безценно, и то дотолкова, че нямам др гардероби)

# 22
  • Мнения: 18 575
Дейлили, пускай, ще ми бъде интересно.

# 23
  • Down south
  • Мнения: 7 706
и оползотворяването на всяко кътче от помещението с вградени гардероби ( поне за мен безценно, и то дотолкова, че нямам др гардероби)
Да и това!
 Функционалността на жилищата, като цяло е забележителна.

# 24
  • Португалия
  • Мнения: 4 045
За мен,и евтин да е,супер нов,и изолиран,и с удобства...един апартамент в центъра на голям град не е качество на живот.
Други са ми приоритетите просто.
Хъм, не ти знам приоритетите, но апартамент в центъра на Хамбург с гледка към Алстера за мен определено е качество на живот. Но хич не е евтин. Ето един пример:
https://residential.jll.de/en/properties/elegant-apartment-stunn … ng-views-alster-0

пространство, собствен двор,градина,зеленина
всеки член на семейството със собствена спалня,поне една за гости
Възможност за туризъм и спорт всяка седмица,т.е. Близост до плаж,планина
Липса на трафик, ...мога да продължа..

# 25
  • Canada
  • Мнения: 3 358
и оползотворяването на всяко кътче от помещението с вградени гардероби ( поне за мен безценно, и то дотолкова, че нямам др гардероби)
Да и това!
 Функционалността на жилищата, като цяло е забележителна.

И на мен ще ми е интересно. Аз си гледам редовно обяви за продажба на къщи, включително и в ю-тюб. Ако има възможност ще пусна нещо дпвечера. Simple Smile

# 26
  • Мнения: X
За мен,и евтин да е,супер нов,и изолиран,и с удобства...един апартамент в центъра на голям град не е качество на живот.
Други са ми приоритетите просто.
Хъм, не ти знам приоритетите, но апартамент в центъра на Хамбург с гледка към Алстера за мен определено е качество на живот. Но хич не е евтин. Ето един пример:
https://residential.jll.de/en/properties/elegant-apartment-stunn … ng-views-alster-0

пространство, собствен двор,градина,зеленина
всеки член на семейството със собствена спалня,поне една за гости
Възможност за туризъм и спорт всяка седмица,т.е. Близост до плаж,планина
Липса на трафик, ...мога да продължа..
Така: от всички тези само собствения двор липсва в офертата, която сложих:
На Алстера трафик няма, защото е пешеходна зона покрай езерото, езерото е срещу теб с възможност за воден спорт, около него е място за разходки и велоалеи, а плажовете на Елба са на половин час с кола, като има и редовно ферита. Кварталът е изобилно зелен, с прекрасни градини, с еднофамилни къщи и малки кооперации. Това специално е сграда с огромен прекрасен двор, а ап. с шест стаи, на 466 кв. метра, с три спални и 3 бани. И е на 10-15 мин от Юнгфернщтиг,  в самия център на Хамбург. За 5,5 милиона евро мисля, че става Wink Иначе ако извадиш още толкова, там има и еднофамилни къщи със собствени дворове. В центъра на голям европейски град. Малко ан-гро се изказваш за европейските градове, защото в повечето от тях има такива места. Дори в София има - тихо, зелено, с малко трафик, защото паркирането е ограничено, на 5 мин пеш от голям парк, на 15 мин пеш от Попа и на половин час с кола до Витоша . За американските не знам как е - Ню Йорк около сентръл парк, например, ама там трафик си има.

Последна редакция: вт, 20 ное 2018, 17:24 от Анонимен

# 27
  • Португалия
  • Мнения: 4 045
Хаха, не познавам казваш 😁
Пак ти казвам,че не ми е приоритет да живея в голям град
А,и си знам възможностите
 5.5 милиона колко от познатите ти могат да дадат за апартамент?
Аз,ако ги имам не бих живяла в апартамент
Има си" апартаментни" хора- аз не съм

# 28
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
При нас в Северна Калифорния, в района на Сан Франциско, а и в щата като цяло - повечето къщи наистина са дървени, включително и нашата. Обаче нямаме мухлясали мокети и стени, дори и в банята 😀. Къщата е на паркет и плочки, строена е в 50те години. Има и къщи от бетон и стъкло. Жилищата ново строителство, а и доста от старите обикновено са "retrofitted" - допълнително укрепени - заради постоянните земетресения. За цените...поне тук няма логика и е трагично-нереално положението в момента, защото е един от най-скъпите райони в целия свят, има работа, има пари, народът приижда, няма достатъчно жилища, та ако искаш и в кучешка колибка да се навреш да живееш, пак ще ти струва над милион.

# 29
  • Португалия
  • Мнения: 4 045
А цената на земята как е?
При нас,в регулация,е около 500 на кв.м

# 30
  • Мнения: X
Хаха, не познавам казваш 😁
Пак ти казвам,че не ми е приоритет да живея в голям град
А,и си знам възможностите
 5.5 милиона колко от познатите ти могат да дадат за апартамент?
Аз,ако ги имам не бих живяла в апартамент
Има си" апартаментни" хора- аз не съм


Ами поне Хамбург не познаваш очевидно Simple Smile ми купи си къща за 10 милиона и ще живееш в центъра на голям град в къща Wink А и София не познаваш, като гледам, защото и в София има.
Изказването ти беше, че няма такива места в център на голям град (по-точно, че центърът не предлага качество на живот), а не че не са ти по възможностите - аз виждам разлика в тези две твърдения Simple Smile Такива места определено има и предлагат прекрасно качество, просто именно защото са уникално хубави, а са в самия център, са и уникално скъпи.

# 31
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Mamagemelar, ако е към мен въпроса за цената на незастроена земя - тъкмо погледнах набързо и видях цени от $100 до $900 за кв. фут (1 кв. фут = 0.09 кв. метър). Но имай предвид, че собственото строителство излиза през носа - съпругът ми е строителен инженер и се занимава с големи проекти от този вид, та знам.

В Сан Франциско средната цена на жилище е $1039 за кв. фут.

# 32
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 796
На който му се гледат къщи, ето от Хюстън
https://www.har.com/zipcode_77079/realestate/for_sale
Не се учудвайте, че има и къщи на "клечки". Просто доста от хората не са се възстановили след наводнението от Харви. Пощенският код е на наводнен район, т.е. което е завършено е завършено с най-нови материали и технологии. Старите къщи са строени около 70-те, районът е хубав, с хубави училища

# 33
  • Португалия
  • Мнения: 4 045
Mamagemelar, ако е към мен въпроса за цената на незастроена земя - тъкмо погледнах набързо и видях цени от $100 до $900 за кв. фут (1 кв. фут = 0.09 кв. метър). Но имай предвид, че собственото строителство излиза през носа - съпругът ми е строителен инженер и се занимава с големи проекти от този вид, та знам.

В Сан Франциско средната цена на жилище е $1039 за кв. фут.
да,това питах
Знам,че е безумно скъпо,просто го сравнявах с тукашните цени
Застроена площ е ок. 1700 евро на кв.м.
Собствено строителство е 1000- 1200 за строеж,без цена на земя и урегулиране
Poppea, няма начин да ме разбереш, не се напъвай
И не, не позна!
София я познавам,макар да съм от Варна 😉

# 34
  • Бостън
  • Мнения: 13 544
Пропускате да се замислите и за кодовете за безопасност!
Спринкълс спомена Флорида - там леят бетон яко заради тайфуните! Да не отпочвам темата за застраховките им Wink

Но в зоните с торнада/земетресения добре знаят, че доста по-лесно се вади и оцелява човек под дървени/шперплатови панели, а не из под тухли. По този интересен въпрос с дървените къщи погледнете и частните къщи в Япония Wink че по презумпция горките американци ги изкарват прости.

В нашата американска къща (строена от ам. архитект за собственото му семейство) има тонове бетон и метални греди и като дойдат майстори само търкат невярващо очи и искат двойни цени, че им се утроява работата в сравнение със всяка дървена, която се строи/престроява и ремонтира за дни и седмици, а не за месеци и години.

Много от типично БГ предубежденията към строителството в различни части на света са базирани на чиста проба липса на информация и невежество. Безопасността има значение, цената има значение, бързината на строителство и улесненията в ремонта имат значение. Техническите характеристики на новите материали имат значение. Иначе като тръгнахме да купуваме къща и моят баща зададе първо въпроса "ама тухлена ли е!?!" щото като баш Софийски шоп "от Витоша по-високо нема и от тухла по-убаво нема"

При Титина "стара къща" е от 70-тте, при нас "стара" е на 200+ години. Разбира се, че не ни хрумва да ги сравняваме Wink

PS Цената на една ам. къща зависи първо и основно от икономическото състояние на региона, след това от рейтинга на публичните училища в конкретния квартал, етц. етц.... от какъв материал е направена е доста назад в ценообразуването.
https://www.zillow.com/homes/boston-ma_rb/

Последна редакция: вт, 20 ное 2018, 20:40 от Agent Provocateur

# 35
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Ето за сравнение на цените на 2 викториански къщи за продан - първата в Сан Франциско, а втората в централната част на щата Ню Йорк 😊

https://www.zillow.com/homedetails/1701-Gough-St-San-Francisco-C … 09/15075051_zpid/

https://www.zillow.com/homedetails/128-Cemetery-St-Frankfort-NY- … 40/30517829_zpid/

# 36
  • Мнения: X

да,това питах
Знам,че е безумно скъпо,просто го сравнявах с тукашните цени
Застроена площ е ок. 1700 евро на кв.м.
Собствено строителство е 1000- 1200 за строеж,без цена на земя и урегулиране
Poppea, няма начин да ме разбереш, не се напъвай
И не, не позна!
София я познавам,макар да съм от Варна 😉
Аз не виждам нищо за разбиране - ти твърдиш нещо, аз ти показвам обективно  с линкове, че не е вярно, а ти после казваш, че не те разбирам Simple Smile Много добре те разбирам, че нямаш 10 милиона за къща или дори 5 милиона за апартамент в Хамбург, ама това не значи, че е вярно твърдението ти, че центровете не предлагали качество на живот, а значи, че просто ти не можеш да си позволиш това качество. Какво има за разбиране повече?
Кое не познах - личи си колко я познаваш София, след като не знаеш, че и в нея има такива места Simple Smile Мога да ти дам линк: ето: https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1d14554551592819 … k=485mrm&f1=1
И на тях цените са между 2000 и 3000 е/кв. ЗП, което е максимумът за града.
Ето за сравнение на цените на 2 викториански къщи за продан - първата в Сан Франциско, а втората в централната част на щата Ню Йорк 😊
https://www.zillow.com/homedetails/1701-Gough-St-San-Francisco-C … 09/15075051_zpid/
https://www.zillow.com/homedetails/128-Cemetery-St-Frankfort-NY- … 40/30517829_zpid/
Не ми се струва редно да сравняваш къща в голям американски град с къща в провинцията на САЩ. В големите градове цените са много по-високи за аналогичен имот,отколкото в кънтрисайда (нищо че според някои големите градове не предлагали качество на живот Wink). Би следвало да сравниш къща в Сан Франциско с къща в град Ню Йорк, и то в анаогичен район,  не в центъра на щата

Последна редакция: вт, 20 ное 2018, 19:25 от Анонимен

# 37
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Ето за сравнение на цените на 2 викториански къщи за продан - първата в Сан Франциско, а втората в централната част на щата Ню Йорк 😊

https://www.zillow.com/homedetails/1701-Gough-St-San-Francisco-C … 09/15075051_zpid/

https://www.zillow.com/homedetails/128-Cemetery-St-Frankfort-NY- … 40/30517829_zpid/

Много хубави и двете. В първата чудесно са съчетали старо и ново. Втората е за основен ремонт, но си личи, че има хляб в нея и е била хубава за времето си. Харесвам къщи с характер.

# 38
  • Мнения: X
Ето за сравнение на цените на 2 викториански къщи за продан - първата в Сан Франциско, а втората в централната част на щата Ню Йорк 😊
https://www.zillow.com/homedetails/1701-Gough-St-San-Francisco-C … 09/15075051_zpid/
https://www.zillow.com/homedetails/128-Cemetery-St-Frankfort-NY- … 40/30517829_zpid/
Стара редова къща в Манхатън от 1920-та:
https://www.zillow.com/homes/for_sale/2119830995_zpid/40.720323, … 15762_rect/15_zm/
This 3 bedroom (convertible 4 bedroom) triplex PENTHOUSE  - $14,950,000
Ей това кондо  ми хареса Simple Smile - има прекрасна библиотека
https://www.zillow.com/homes/for_sale/2090410957_zpid/40.718086, … 01212_rect/16_zm/
Well over 4000 square feet is spread across two floors of living space.  $8,750,000


Последна редакция: вт, 20 ное 2018, 20:00 от Анонимен

# 39
  • Португалия
  • Мнения: 4 045

да,това питах
Знам,че е безумно скъпо,просто го сравнявах с тукашните цени
Застроена площ е ок. 1700 евро на кв.м.
Собствено строителство е 1000- 1200 за строеж,без цена на земя и урегулиране
Poppea, няма начин да ме разбереш, не се напъвай
И не, не позна!
София я познавам,макар да съм от Варна 😉
Аз не виждам нищо за разбиране - ти твърдиш нещо, аз ти показвам обективно  с линкове, че не е вярно, а ти после казваш, че не те разбирам Simple Smile Много добре те разбирам, че нямаш 10 милиона за къща или дори 5 милиона за апартамент в Хамбург, ама това не значи, че е вярно твърдението ти, че центровете не предлагали качество на живот, а значи, че просто ти не можеш да си позволиш това качество. Какво има за разбиране повече?
Кое не познах - личи си колко я познаваш София, след като не знаеш, че и в нея има такива места Simple Smile Мога да ти дам линк: ето: https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1d14554551592819 … k=485mrm&f1=1
И на тях цените са между 2000 и 3000 е/кв. ЗП, което е максимумът за града.
Ето за сравнение на цените на 2 викториански къщи за продан - първата в Сан Франциско, а втората в централната част на щата Ню Йорк 😊
https://www.zillow.com/homedetails/1701-Gough-St-San-Francisco-C … 09/15075051_zpid/
https://www.zillow.com/homedetails/128-Cemetery-St-Frankfort-NY- … 40/30517829_zpid/
Не ми се струва редно да сравняваш къща в голям американски град с къща в провинцията на САЩ. В големите градове цените са много по-високи за аналогичен имот,отколкото в кънтрисайда (нищо че според някои големите градове не предлагали качество на живот Wink). Би следвало да сравниш къща в Сан Франциско с къща в град Ню Йорк, и то в анаогичен район,  не в центъра на щата
винаги говоря само за себе си
Не отговарям за никой друг
Слабо ти е разбирането на текст
Казах,че не можеш да МЕ разбереш, и явно съм права
Във всеки мой пост казвам моите критерии!
Качеството на живот ,което ще ти даде собственоста не се мери само с монетната еквивалентност на имота!- това разбираш ли го?
И не прави квалификации,защото не се познаваме.
И добре,че всички мислят като теб,инъче щяхме само 2-3 големи града да имаме, и толкова!
София не е България
Лисабон не е Португалия
.....
Сега разбра ли се?

# 40
  • Мнения: 858
Видеата са, каквито намирам, пускайте и Вие, каквито намерите.
На бълг. нищо не мога да намеря по темата, с англ. съм много скарана.
Имаше едно за Англия, но не мога да го намеря отново. Беше как са купували апарт. в Лондон.
В Сащ имам роднини, леля ми се е оплаквала от прозорците на къщата им - такива били в района, където живеят, с отваряне надолу - като във влаковете у нас и трудно ги миела.

За Германия наши познати се оплакват много от влагата там.

# 41
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Поппеа, що не се оттеглиш от спора, докато е време? Взе да става досадно... Къщи и апартаменти за милиони всеки е виждал.

# 42
  • Мнения: X
Ама аз започнах именно с качеството на живот, предлагано от имотите край Алстера, при това един по един по твоите критерии - имотът всички ги изпълнява и е в центъра на голям град. После дойде твоето питане за цената.
Никого не квалифицирам, но ти с твърденията си показваш, че не познаваш Хамбург и София, след като не знаеш, че центровете им има места, които изпълняват именно твоите критерии за качество на живот, които сама изброи. Цената на тези места и кой може да си я позволи, е съвсем отделен въпрос, който няма общо с тяхното действително съществуване.
А последното каква връзка има, че София не е България и Лисабон не е Португалия? Нали говорим за качество на живот, което големият град очевидно предлага -както вече дадох няколко примера за това.
Polar Bear, може ли да не ми казваш какво да правя, ако обичаш? Потребителката от Калифорния пусна двете обяви за сравнение на цените, а това сравнение не е правомерно, защото се сравнява къща за два милиона в голям и скъп град с къща в провинцията - няма начин втората да не е в пъти по-евтина.

Последна редакция: вт, 20 ное 2018, 19:59 от Анонимен

# 43
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Ми не знам каква връзка има. Мамагемелар се опита да обясни няколко пъти, няма да я повтарям.

# 44
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Poppea, къщата, която показваш не е викторианска, е с двойна квадратура и всъщност не е съвсем къща, а триплекс. В Манхатън архитектурата е различна и няма много викториански къщи, но ето ти една в Бруклин (много вървежно, скъпо и модерно "borough" на Ню Йорк) - красива, с повече бани и тоалетни и пак по евтина:

https://www.zillow.com/homedetails/85-Westminster-Rd-Brooklyn-NY … 18/30666271_zpid/

Ето ти и ко-оп, подобен на този, който показваш, в Сан Франциско:

https://www.zillow.com/homedetails/2000-Washington-St-5-San-Fran … 09/80738035_zpid/

Факт е, че цените на жилищата при нас са неоправдано и нереално високи...и давам примери.

# 45
  • Canada
  • Мнения: 3 358
И при нас са изкуствено завишени в Торонто и Ванкувър, по-специално. Заради китайските 'инвеститори', които плащат в брой. Не съм търсила колко е цената на кв. фут, но по спомен миналата година беше около 800 канадски $.

# 46
  • Мнения: 2 992
Дори в един град има разлика от къща до къща, камо ли да сравняваме в цял щат/ държава и тн

Видях, че списват момичета от САЩ и може ли да питам за данъците на имотите. Има ли данъчни облекчения например? Какво имам впредвид: В Холандия лихвата по ипотеката за първи имот се приспада от данъците. Има ли нещо подобно в САЩ.
И мит ли е, че на едностаен апартамент в Манхатън данъка може да стигне 7-8000 щ.д./ годишно + такса за поддръжка пак около таз сума

# 47
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Коя лихва се приспада? За първата година само или за целия период на ипотеката?

# 48
  • Мнения: X
Etereia, съгласна съм, че не е същото и е различна архитектурата, но основното, което определя цената, е мястото или локацията, не вида архитектура. Така е навсякъде по света. А именно локацията в голяма степен определя и качеството на живот.
Иначе навсякъде по света хората в големите градове се оплакват от нереални цени, включително и в София Simple Smile

# 49
  • Мнения: 2 992
Коя лихва се приспада? За първата година само или за целия период на ипотеката?
В Холандия за първо жилище лихвата по ипотеката се приспада от данъците за целия период на ипотеката!

# 50
  • Португалия
  • Мнения: 4 045
вече не знам има ли смисъл, в контекста на темата,но ще се опитам-
Quality of life (QOL) is the general well-being of individuals and societies, outlining negative and positive features of life. It observes life satisfaction, including everything from physical health, family, education, employment, wealth, safety, security to freedom, religious beliefs, and the environment.[1] QOL has a wide range of contexts, including the fields of international development, healthcare, politics and employment. It is important not to mix up the concept of QOL with a more recent growing area of health related QOL (HRQOL[2]). An assessment of HRQOL is effectively an evaluation of QOL and its relationship with health.

Quality of life should not be confused with the concept of standard of living, which is based primarily on income.

точно последното изречение е есенцията

за да не спамя повече/
в Португалия нама изискване за минимум стаи на член от семейството,както във Франция,или в Германия
в прословутия Хамбург как наемате жилища?
не,не го познавам, но назнайвам Кьолн, и си е все тая- минимум за 3членно, за4-членно семейство....
за мен, а и за СЗО, това е безсмислен атрибут на социалната политика
ако искате ще намеря текста
точно затова не съществува масово
но,пък има препоръки за продължителност на работния ден ,свободно време, и време прекарано в семейна среда- именно,защото това определя качеството на живот
в голям град колко време се губи в трафик?- много
аз работя на 34км, и за 20мин съм вкъщи- няма трафик
това не мога да го постигна в повечето столици или големи градове
а за мен, най-важно ми е личното ми време

за къщите и жилищата....
при мен е голям проблем наемането на жилище целогодишно,заради туристическия сезон- от карнавала до хелоуин
но,наемеш ли,може да си откараш без индексация с години
има и ежегодни протести на наемодателите,защото държавата ги регулира тези индексации,след 5 годишна давност

# 51
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 796
Видях, че списват момичета от САЩ и може ли да питам за данъците на имотите. Има ли данъчни облекчения например?
Доколкото знам има някакви облекчения в САЩ. Заради това, по съвет на счетоводителят ни, не платихме къщата по бързият метод.
Иначе мога да сравня данъците, които плащахме в Калгари, с тези в Хщстън. Говорим за къщи с еднаква квадратура, в добри райони. В Хюстън данъкът е 5 пъти по-висок ( заради множество такси и близо 50% от него отива за училищата)

# 52
  • Мнения: X
Е, ако живееш на 10 мин пеш от центъра на града, а градът има перфектна система от S и U бан, за какво губене на време в трафик говорим? Нали именно затова дадох за пример определена локация в Хамбург - спокойна, зелена, тиха, с големи прекрасни дворове, с изглед към езерото, и с лесен и бърз достъп навсякъде в града, и до спорт и до плажове. Хамбург редовно е  в челните места по качество на живот, а това конкретно място е топ за Хамбург.    Качеството на живот, което това конкретно място в центъра на голям град предлага, е перфектно. Цената му е съвсем отделен въпрос. Но това винаги е така - за качеството се плаща. То е ясно като бял ден, че стандартът на живот зависи изцяло от дохода, но и качеството на живот от това зависи - и Алстерът в Хамбург е перфектният пример за това. . Просто мантрата, че център на голям град няма начин да предлага качество на живот, не е вярна. Предлага и то на много места е така. Съвсем отделен въпрос е кой може да си позволи да плати за това качество.
Но разбирам поантата ти - след като мнозинството хора не могат да си позволят това, те защо се бутат там? Ами защото там има работа, добри училища и добри болници - и всичко, което назад Агент изброи - най-общо казано. Не вярвам да си мислиш, че тези 1 милион хамбургчани, които не могат да си позволят Алстера, са мазохисти да живеят в този град.
Подобно е и в София. И в Лисабон, и в Торонто, и ....
Ако лично ти си успяла да си намериш добра работа с добро заплащане извън големия град и живееш близо до нея, поздравления. Но си в изключенията, правилото е обратното. Да не говорим за музеите, изложбите, концертите, заведенията и всякакви културни дейности, които големият град предлага.
Излизам от тази дискусия, наистина стана безсмислена.

Последна редакция: вт, 20 ное 2018, 21:55 от Анонимен

# 53
  • Бостън
  • Мнения: 13 544
Видях, че списват момичета от САЩ и може ли да питам за данъците на имотите. Има ли данъчни облекчения например? Какво имам впредвид: В Холандия лихвата по ипотеката за първи имот се приспада от данъците. Има ли нещо подобно в САЩ.
И мит ли е, че на едностаен апартамент в Манхатън данъка може да стигне 7-8000 щ.д./ годишно + такса за поддръжка пак около таз сума

Да, на теория данъчни облегчения има, на практика е доста сложно, има лимити, федералните са едни, но има други разлики сериозни в местните данъци от щат до щат:

"Mortgage interest deduction:
If you’ll be taking out a new mortgage to buy a house this year, you might be able to take a mortgage interest deduction on your 2018 federal income tax return provided …

*You itemize your deductions
*Your mortgage is for your principal residence or one other qualified residence
*You paid or accrued the interest during 2018
*You used the loan proceeds to buy the home that secured the mortgage
*Your total mortgage debt (including home equity) was $1 million or less – or $500,000 or less if you were married but filing separate returns
If you’re buying your home in 2018 (or later), the maximum amount of mortgage debt for which you can claim an interest deduction is $750,000 if you’re married filing jointly or $375,000 if you’re married filing separately. That means if you’re married filing jointly and your mortgage is for $1 million, you won’t be able to claim a mortgage interest deduction for $250,000 of your principal."

Ако ти е интересно и имаш 10 мин за четене 2 популярни статии по въпроса:
https://www.forbes.com/sites/kellyphillipserb/2018/06/20/buying- … r-the-tax-breaks/
https://www.creditkarma.com/tax/i/buying-a-house-tax-tips/
*****************************************************************************
Не, НЙ цени не са мит, макар, че са митични Simple Smile
На този сайт например можеш да видиш и год.данък и поддръжките на кой да е имот в страната:

Eto edin абсолютно произволен апартамент в Манхатън (1 спалня, 1 баня, 717 sqft = почти 70 кв.)
https://www.zillow.com/homedetails/80-Riverside-Blvd-APT-11D-New … 69/89332384_zpid/
Като кликнеш на таба Price/Tax History виждаш, че данъците му за 2017 са били $14 204.
Най-горе в описанието е включен HOA $778/month - това е сумата, която плащаш всеки месец на Home Owners Assosiation (това e поддръжката на сградата и общите части най-грубо казано и прави $9336 преди да си си платил телефон, ток, вода, етц.)

Последна редакция: вт, 20 ное 2018, 21:52 от Agent Provocateur

# 54
  • Мнения: X
Да се върнем малко към заглавието на темата. Ето линкове с къщи в един от скъпите градове в Колорадо, които имат video walk through.
1 - "Леко" захаросано видео на голяма сравнително нова къща (2001) - https://www.zillow.com/homedetails/815-Circle-Dr-Boulder-CO-80302/13177913_zpid/
2. По-стара и доста по-малка къща (1924) - https://www.zillow.com/homedetails/2656-4th-St-Boulder-CO-80304/13177027_zpid/
3. Къща от 1950 - https://www.zillow.com/homedetails/531-Maxwell-Ave-Boulder-CO-80 … 04/13181316_zpid/
4. Къща от 1984 - https://www.zillow.com/homedetails/2167-Jordan-Pl-Boulder-CO-80304/13225424_zpid/
 
А ето и най-скъпата къща, която е в момента се продава във Вейл - https://my.matterport.com/show/?m=rsodTwaxB4D&mls=1

 

# 55
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Попеа ти едно си знаеш и едно си баеш.
За съвсем други неща говори Мамагемалар ама ти очевидно не можеш да разбереш. В общи линии ми звучиш като тийнейджър в началото на 20 те си години.
Каква е идеята на темата, да сравняваме оферти на имоти по света, да показваме как живеят експати, как живеят имигранти или как живеят определена прослойка от дадена държава ?
Какво точно иска да научи авторката на темата ?
Или идеята е да се оплюват всички имоти извън България ?
Не разбирам и чакам за разяснения Sunglasses

# 56
  • Бостън
  • Мнения: 13 544
Ето и видео подборка и от наше село:
Нова къща в стар квартал:
https://www.youtube.com/watch?v=1bqu7bqcYO0
https://www.zillow.com/homedetails/155-Hartman-Rd-Newton-MA-02459/56322356_zpid/
Викторианско, но поизлъскано:
https://www.youtube.com/watch?v=SXlwF5COZvM
Стандартно градско старо:
https://www.youtube.com/watch?v=fokNJc88rFw
А това май е най-типичният апартамент:
https://www.youtube.com/watch?v=l8UdVWZ1FA4
Но нещо не намирам старите, мръсните и пълните с плъхове, защо ли Simple Smile)))
Като цяло районът при нас е много стар и пазарът за имоти под наем е кошмар от БГ гледна точка. Ако не попада в категорията "ново" и "луксозно" в българските ни очи е ужасно!

Последна редакция: вт, 20 ное 2018, 22:43 от Agent Provocateur

# 57
  • Мнения: 4 596
Много интересна тема, записвам се да я чета. На мен пък ми са интересни тези работи.

# 58
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Аз си мислех, че на авторката просто й е интересно да види жилищата по света. Показах няколко от по-скъпите в нашия район, а ето и една "по-народна", така да кажем, в предградието, в което аз живея:

https://www.zillow.com/homedetails/4747-Norris-Rd-Fremont-CA-94536/25007158_zpid/

# 59
  • Canada
  • Мнения: 3 358
На мен би ми било по-интересно да видя къщи от вашите квартали, градове, щати.

Ето една луксозна от Едмънтън:



https://www.livrealestate.ca/idx/8606-saskatchewan-drive-edmonto … a8/11089116_spid/

Тази също е хубава, но е продадена. Тип бунгало, т.е. на един етаж:



А тази искахме да я купим преди години, но не успяхме да се договорим за цената. Така и не я продадоха. Беше обявена за 400К, в съседния квартал:



Тази е също наблизо в района:

https://www.livrealestate.ca/idx/17559-55-avenue-edmonton-ab-t6m … c7/11197279_spid/

# 60
  • Португалия
  • Мнения: 4 045
Не съм търсила видео,но тук има много снимки
http://www.portugalrur.pt/pt/imoveis/detalhe-imovel.aspx?id=119419
Тази е в обратния максимум
 продават я съдия изпълнител или нещо подобно- заради задължения
https://www.idealista.pt/imovel/28804526/
На около10-12г е, реалната цена е поне 2 пъти повече

# 61
  • Португалия
  • Мнения: 4 045
https://youtu.be/dNi3FEwfwio
Доста голям имот

https://youtu.be/u--ruJ2RxPs

https://youtu.be/kIs3I9RckqU
Апартамент



# 62
  • Мнения: 6 327
В момента се интересувам от жилище в Комо (Италия), в стария град.
Нещата, които разглеждам, се въртят около 120 квадрата (2 спални, 2 бани),
приблизително 600 000 евро или 5 000 евро/кв.м.
Аз още не съм намерила "моето" Simple Smile, но ето актуален пример от сайтовете за обяви:
https://www.immobiliare.it/67516169-Vendita-Trilocale-via-Rodari-2-Como.html

# 63
  • Бостън
  • Мнения: 13 544
Нещо е замряла тази хубава тема!

В момента при нас се продава една много интересна къща - правена е със стоманени греди от демонтажа на легендарна за Бостън магистрала (демонтират магистралата за да вкарат цялото движение в тунели под града и да елиминират чудовищните задръствания т.нар."Big Dig") Доказателство, че в Америка не всичко е дърво Wink  

Както и да е, частна къща, носител на архитектурни награди, listed for $2.19 million, ако на някой му е интересно:
(има и виртуален тур из къщата)
http://www.8birdhill.com/
http://www.vuleetours.com/3dtour/8-bird-hill-road-lexington/?branding=true
http://realestate.boston.com/buying/2017/05/22/lexington-house-c … sted-2-3-million/

PS в интерес на истината на мен най интересно ми е колко са плащали за отоплението на това стъкленобетонно чудо, защото куравият ни местен климат не е баш калифорнийски 😂
Хммм, вдигнали са цената Simple Smile
https://www.zillow.com/homes/for_sale/8-bird-hill,-lexington,-ma_rb/

PS Год. данък на къщата е $30 000...

Последна редакция: сб, 08 дек 2018, 22:18 от Agent Provocateur

# 64
  • Мнения: 19 317
Прилича на индустриално хале.

# 65
  • Португалия
  • Мнения: 4 045
много ми харесаха отворените пространства
но да, отоплението трябва да е много премислено
индустриалният стил ...ми много добре ,много ми харесва,но до края на обиколката ми втръсна
а разположението-на мен ми  е досадно с тия коридори

Общи условия

Активация на акаунт