Да си поговорим за домашната шунка, шунковарите и други вкуснотии - 4-та

  • 25 048
  • 214
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 24 839
Французите, които си правят колбасите вкъщи, слагат на 5 кг. месо ½ ч.л. витамин С или 1 ч.л. селитра.
Отделно от това, слагат захар.
Пробвах с витамина и се получава цвета.
Продават по аптеките опаковки по 100гр.

# 106
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 719
Момичета и момчета, след като вчера си стъкмихме домашна сушилня за сурово-сушени колбаси, на дневен ред е шунката. Имам шунковар от 2 години, но съм правила само 2 пъти шунка. Нещо не мога да уцеля постигането на постоянна Т. Имам термометър за мерене на Т вътре в шунката и отделно още един, с който меря Т в съда. Или водата тръгва да завира, или пада под необходимата. Как се справяте с това? Друго важно, което се сещам - в какъв съд слагате водата за водната баня? Аз ползвам една висока, но и доста широка тенджера и някак не успявам да контролирам нещата. 2 пъти седя и бая на студа в кухнята и се отказах. Но сега искам да възобновя опитите. Шунката ми става като сварено месо,  ползвах 1 път свински бут и 1 път плешка.

# 107
  • София
  • Мнения: 7 853
Днес заредих студено пресования колбас. Утре като го опитаме ще докладвам резултатите.

# 108
  • София
  • Мнения: 24 839
Би ли обяснил какво е "студено пресован" колбас?
Как го направи?

# 109
  • София
  • Мнения: 7 853
Би ли обяснил какво е "студено пресован" колбас?
Как го направи?
Писах, че подробности по направата ще дам утре, когато го опитам.

Иначе при този вид колбаси, месото се вари предварително, изстива във бульона, в кой се е варило, после се пасира с част от този бульон и подправки и се излива във форми и се охлажда. Руснаците обикновено го наливат в бутилки от безалкохолни или натурални сокове.

# 110
  • София
  • Мнения: 24 839
Тук така правят саздърмата, ако не се лъжа, но не пасират.
По руски образец правих такъв пресен салам от пилешко, но с прибавяне на желатин.
Стана с вкус на пастет и не ме очарова.
Ще чакам обясненията ти..

# 111
  • София
  • Мнения: 7 853
По руски образец правих такъв пресен салам от пилешко, но с прибавяне на желатин.
Е това правя и аз. Само, че комбинация от пуешко и свинско месо.
[Допълнено на 31.12.2020 г. в 13:55]

Права сте, че има вкус силно наподобяващ на пастет. Ето го и моя резултат:

Последна редакция: чт, 31 дек 2020, 13:57 от дядо хаджия

# 112
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Момичета и момчета, след като вчера си стъкмихме домашна сушилня за сурово-сушени колбаси, на дневен ред е шунката. Имам шунковар от 2 години, но съм правила само 2 пъти шунка. Нещо не мога да уцеля постигането на постоянна Т.
Скрит текст:
Имам термометър за мерене на Т вътре в шунката и отделно още един, с който меря Т в съда. Или водата тръгва да завира, или пада под необходимата. Как се справяте с това? Друго важно, което се сещам - в какъв съд слагате водата за водната баня? Аз ползвам една висока, но и доста широка тенджера и някак не успявам да контролирам нещата. 2 пъти седя и бая на студа в кухнята и се отказах. Но сега искам да възобновя опитите. Шунката ми става като сварено месо,  ползвах 1 път свински бут и 1 път плешка.
И аз имах абсолютно същия проблем. Като погледнах старите снимки от първите два опита с шунковара, се оказа  , че го имам от 2016г.
 Сега специално заради него си купих индукционен котлон, който да поддържа 80 гр. Т. Тенджерката ми я купиха, заедно с шунковара и се оказа единствения съд у дома за индукция. Simple Smile
Е да, ама не - пак не ми хареса резултата, но не съм се отказала. Ще пробвам, докато нацеля. Пропуснах да изцедя сока, след варенето, а и ММ ми домъкна врат от метро, вместо от месарницата...

# 113
  • Мнения: 15
Здравейте Мами,

Имам едно въпросче.Задължително ли се прави в тенджера с вода или може и с топъл въздух , примерно в AirFryer ?

# 114
  • Мнения: 15
Французите, които си правят колбасите вкъщи, слагат на 5 кг. месо ½ ч.л. витамин С или 1 ч.л. селитра.
Отделно от това, слагат захар.
Пробвах с витамина и се получава цвета.
Продават по аптеките опаковки по 100гр.

Половин грам Vitamin C на 1кг месо е дозировката.Има и течен , защо се занимавате с прах.

# 115
  • София
  • Мнения: 7 853
Здравейте Мами,

Имам едно въпросче. Задължително ли се прави в тенджера с вода или може и с топъл въздух , примерно в AirFryer ?
И как точно в AirFryer ще поддържате необходимата температура?
Руснаците например ги правят във домашната фурна с вентилатор.

# 116
  • Мнения: 15
Здравейте Мами,

Имам едно въпросче. Задължително ли се прави в тенджера с вода или може и с топъл въздух , примерно в AirFryer ?
И как точно в AirFryer ще поддържате необходимата температура?
Руснаците например ги правят във домашната фурна с вентилатор.

Температурата му се регулира от 40 до 200 през 5 градуса...то си е такова мини фурна с вентилатор.
На теория не виждам причина да не се получи...70 градуса са си 70 градуса при условия ,че шунката се готви в плик в затворен съд.

Това ми е машинката:

https://www.philips.bg/c-p/HD9650_90/premium-airfryer-xxl

# 117
  • София
  • Мнения: 7 853
Температурата му се регулира от 40 до 200 през 5 градуса...то си е такова мини фурна с вентилатор.
...
Щом може да се регулира температурата значи няма проблем.

# 118
  • София
  • Мнения: 24 839
Правих шунка, като я варих, увита в плат, овързана, в тенджера с бульон от зеленчуци- руска рецепта .
Първо сложих тенджерата с бульона, да стигне 80С, после пуснах шунката и след приблизително 2 часа, направих първата проверка с термометъра.
Стана, шунката- оказа се, че варирането на температурата при отваряне за проверка, не е фатално.
Но, нямаше наситения вкус, който търсех.

Мисля да направя тройната марината, дадена от кака Сийка, но се чудя- може ли да се запече на същата температура?

# 119
  • Мнения: 15
Първия опит във Airfryer-a.Вкус, мирис, консистенция...чудесни.Стои като пушен врат.Месото е свинска плешка.
Варих я до 72 градуса.
Цвета леко сивее, не съм слагала нитритна сол, само захар, 15г на кило месо.В следващата ще сложа 2-3г нитритна, да видим как е.

Последна редакция: сб, 09 яну 2021, 20:41 от lili_peni

Общи условия

Активация на акаунт