Витамин В12 - тема 4

  • 41 930
  • 758
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 7 062
Astonished

А в резюмето на книгата "А дали не е Б12" исхемичните атаки са посочени като дължащи се на дефицит на Б12.
https://kibea.net/book/2170

Тук също, д-р Стаматов:
https://kibea.net/blog/post/2199

Не съм търсила други източници.

Здравейте!
Приятелка ме насочи да прочета темата, защото съм имала доста симтоми на В12 дефицит. Прочетох тази тема, част от предишните, статиите от горния линк и съвсем се обърках. Оставам с усещането, че повечето тук сами си назначавате изследванията и лечението. Но аз съм с доста заболявания и ми се иска да отида при компетентен специалист, който да ми назначи нужните изследвания, да ги разтълкува и да назначи лечение, ако е нужно. Бихте ли ме насочили за София?
Благодаря.

ПС И тримата интервюирани лекари все пак са педиатри,  а аз съм минала тази възраст. Simple Smile

# 121
  • София
  • Мнения: 23 134
Diorela, като начало си изследвай витамина, това не е нужно да ти го назначи лекар. На мен също ми направи впечатление, че повечето хора се самолекуват, но според мен това се дължи на неглижирането на проблема масово от лекарите. В темата се спрягат имената на двама лекари, но си ги записах на листа с изследванията ми, а той ми е в офиса. Предполагам, че ще се включи съфорумка и ще ги напише.

# 122
  • Мнения: 11 908
Да, самолекуваме се защото се налага Sad аз също бих искала компетентен лекар, особено за детето но...
Ето сега в друга тема авторката е с резултат на В12 под 200, което е тежък дефицит а нейна позната от лабораторията й казва супер ти е резултата, а по граници е точно на долната на лабораторията...а жената със страшно много оплаквания. Просто такава е картинката за съжаление Sad


За София д-р Адил Кадъм е педиатър, но приема и възрастни доколкото знам, но там часовете са заети с месеци напред.

# 123
  • Бургас
  • Мнения: 2 041
За София д-р Адил Кадъм е педиатър, но приема и възрастни доколкото знам, но там часовете са заети с месеци напред.
Преглежда възрастни. Аз съм ходила на преглед. Преглежда в София и Бургас. За свободни часове в superdoc.bg, но наистина се чака доста.

# 124
  • Мнения: 7 062
Благодаря за отговорите.
А ендокринолозите разбират ли от този проблем?
Имам други, много по-сериозни проблеми с тромбоза и от прочетеното останах с впечатление, че може да има връзка с В12.

# 125
  • Мнения: 393
Благодаря за отговорите.
А ендокринолозите разбират ли от този проблем?
Имам други, много по-сериозни проблеми с тромбоза и от прочетеното останах с впечатление, че може да има връзка с В12.

Тромобоцитите, ако са завишени може да има връзка с щитовидните хормони. Можеш да се консултираш с твоето ендо. При кръвни изследвания, освен ендокринните хормони, те виждат кое е завишено и кое не.

# 126
  • Мнения: 11 908
Благодаря за отговорите.
А ендокринолозите разбират ли от този проблем?
Имам други, много по-сериозни проблеми с тромбоза и от прочетеното останах с впечатление, че може да има връзка с В12.

Ами то не им е в специалността, това си е за хематолог ... имат общ поглед разбира се, но зависи какъв. Иначе аз имам сблъсък с тях от години, както за мен така и за детето. На детето детската ендкориноложка е сравнително в час и отворена към новостите в медицината, но прие резултат на сина ми 260 (197-911) за нормален. Няколко месеца по-късно бяхме в болница във Варна в гастро отделение и там при отчетен резултат  290 му предписаха назалните капки за 2 месеца.



.......
Тромобоцитите, ако са завишени може да има връзка с щитовидните хормони. Можеш да се консултираш с твоето ендо. При кръвни изследвания, освен ендокринните хормони, те виждат кое е завишено и кое не.

Каква е връзката, може ли повече информация. Аз съм с проблем с ЩЖ и нямам такива проблеми с тромбоцити, но при сина ми който също е с проблемна ЩЖ доста често засичам тромбоцити на горна граница и имам едно на ум ...мисля да му пусна целия пакет мутации за тромбофилия, който включва и тази мутация за неусвояемост на витамините от В групата

# 127
  • Мнения: 393
Благодаря за отговорите.
А ендокринолозите разбират ли от този проблем?
Имам други, много по-сериозни проблеми с тромбоза и от прочетеното останах с впечатление, че може да има връзка с В12.

Ами то не им е в специалността, това си е за хематолог ... имат общ поглед разбира се, но зависи какъв. Иначе аз имам сблъсък с тях от години, както за мен така и за детето. На детето детската ендкориноложка е сравнително в час и отворена към новостите в медицината, но прие резултат на сина ми 260 (197-911) за нормален. Няколко месеца по-късно бяхме в болница във Варна в гастро отделение и там при отчетен резултат  290 му предписаха назалните капки за 2 месеца.



.......
Тромобоцитите, ако са завишени може да има връзка с щитовидните хормони. Можеш да се консултираш с твоето ендо. При кръвни изследвания, освен ендокринните хормони, те виждат кое е завишено и кое не.

Каква е връзката, може ли повече информация. Аз съм с проблем с ЩЖ и нямам такива проблеми с тромбоцити, но при сина ми който също е с проблемна ЩЖ доста често засичам тромбоцити на горна граница и имам едно на ум ...мисля да му пусна целия пакет мутации за тромбофилия, който включва и тази мутация за неусвояемост на витамините от В групата

Зравейте, тъй като 9 години бях с Базедова болест и тромбоцитите ми бяха или на горна граница или над нормата. Ендото все ми казваше, че от Метизола, който пия. След като оперирах жлезата и не взимам Метизол, вече нямам толкова синини по тялото, а и тромбоцитите ми влязоха в норма.

# 128
  • Мнения: 11 908
Мерси, значи е свързано с Базеда, т.е. с повишена функция на щж ...ясно.
Аз също имам синини от години, казаха ми слаби капилярни стени и бяха ми изписали Рутаскорбин да пия.

# 129
  • Мнения: 393
Мерси, значи е свързано с Базеда, т.е. с повишена функция на щж ...ясно.
Аз също имам синини от години, казаха ми слаби капилярни стени и бяха ми изписали Рутаскорбин да пия.
Да точно така. Все пиех повече течности, за да разреждам кръвта, а ходех и на вливки с физиологичен разтвор.
Тромбоцитозата /повишен брой/ се наблюдава при хронични възпалителни процеси в организма.

# 130
  • Мнения: 7 062
Излиза, че има връзка с ЩЖ и с тромбозите ( тромбофилия).

Не зная колко е актуална тази информация, но ще кажа:
Егати разликите в цените на лабораториите за изследване на хомоцистеин и вит. В12 !!!

https://vitaminb-12.com/b12-labs

Всичко започва да ми намирисва на пари, пари и пак пари...
Само вщуряват народа.
След няколко разговора днес, в които само за това става дума, подвеждаха ме с нуждата от разни изследвания и консултации, а грижата за здравето съвсем отсъстваше...

Последна редакция: вт, 20 ное 2018, 15:46 от Diorela

# 131
  • Мнения: 11 908
Мерси, значи е свързано с Базеда, т.е. с повишена функция на щж ...ясно.
Аз също имам синини от години, казаха ми слаби капилярни стени и бяха ми изписали Рутаскорбин да пия.
Да точно така. Все пиех повече течности, за да разреждам кръвта, а ходех и на вливки с физиологичен разтвор.
Тромбоцитозата /повишен брой/ се наблюдава при хронични възпалителни процеси в организма.

Да, може и възпаление да е  Thinking ...ще чета още благодаря ти  Hug .
Иначе кръвта се поразрежда освен с много вода  и с прием на омега 3.


Излиза, че има връзка с ЩЖ и с тромбозите ( тромбофилия).

Както по-горе писах за тромбозите има 4-5 мутации които може да са причина, явно има някаква връзка и с ЩЖ, но по-скоро разбирам, че е от приемания препарат  Thinking. Аз съм с хипофункция и Хашимото и нямам такъв проблем винаги тромбоцитите са ми в средата на границата Peace

# 132
  • Мнения: 393
Мерси, значи е свързано с Базеда, т.е. с повишена функция на щж ...ясно.
Аз също имам синини от години, казаха ми слаби капилярни стени и бяха ми изписали Рутаскорбин да пия.
Да точно така. Все пиех повече течности, за да разреждам кръвта, а ходех и на вливки с физиологичен разтвор.
Тромбоцитозата /повишен брой/ се наблюдава при хронични възпалителни процеси в организма.

Да, може и възпаление да е  Thinking ...ще чета още благодаря ти  Hug .
Иначе кръвта се поразрежда освен с много вода  и с прием на омега 3.


Излиза, че има връзка с ЩЖ и с тромбозите ( тромбофилия).

Както по-горе писах за тромбозите има 4-5 мутации които може да са причина, явно има някаква връзка и с ЩЖ, но по-скоро разбирам, че е от приемания препарат  Thinking. Аз съм с хипофункция и Хашимото и нямам такъв проблем винаги тромбоцитите са ми в средата на границата Peace

Мibobo, като е активна жлезата и целия организъм се разбутва. Това си е явно възпаление, като ми беше активна жлезата, често боледувах от гърло, все ми излизаха херпеси. Освен високи тромбоцити и левкоцитите ми бяха увеличени над 12,5 G/l.
Консултирай се с добър хематолог, ако има нужда. Бъди спокойна всичко ще се нареди.  Hug

# 133
  • Мнения: 11 908
...
Консултирай се с добър хематолог, ако има нужда. Бъди спокойна всичко ще се нареди.  Hug


Благодаря ти  Hug


Извинявам се, че отклонихме темата от В12  Simple Smile . Та в тази връзка да ви разкажа за сина ми, на някой може да му е полезно. Той беше с дефицити на В12, фолиева и желязо , една от причините отдавах на ограничено хранене тъй като не ядеше месо а и другото което ядеше беше сведено до минимум. Минахме през много неща, но накратко установихме ужасно много хранителни непоносимости, които сочат за пропускливи черва, минахме през гастроотделение и вече 3м е на доста строга диета (без глутен, млечни и ред други), отделно е постоянно на пробиотици през тези три месеца. Както по-горе написах беше му изписан В12 за два месеца, при резултат 290, започнахме и месо да го караме да яде сравнително редовно и днес правя контролни и резултата е 580. До сега цяла година съм му давала В12 с почивки и никога не съм вдигала нивата с повече от 100-150 за 2-3 месеца. Извода ми е, че освен че включихме месо в менюто му, са му се пооправили червата и вече усвоява по-добре.
Цялото ми излияние е, че ако имате много дефицити търсете причината в червата и работете в посока тяхното оздравяване  Peace

# 134
  • Мнения: 393
...
Консултирай се с добър хематолог, ако има нужда. Бъди спокойна всичко ще се нареди.  Hug


Благодаря ти  Hug


Извинявам се, че отклонихме темата от В12  Simple Smile . Та в тази връзка да ви разкажа за сина ми, на някой може да му е полезно. Той беше с дефицити на В12, фолиева и желязо , една от причините отдавах на ограничено хранене тъй като не ядеше месо а и другото което ядеше беше сведено до минимум. Минахме през много неща, но накратко установихме ужасно много хранителни непоносимости, които сочат за пропускливи черва, минахме през гастроотделение и вече 3м е на доста строга диета (без глутен, млечни и ред други), отделно е постоянно на пробиотици през тези три месеца. Както по-горе написах беше му изписан В12 за два месеца, при резултат 290, започнахме и месо да го караме да яде сравнително редовно и днес правя контролни и резултата е 580. До сега цяла година съм му давала В12 с почивки и никога не съм вдигала нивата с повече от 100-150 за 2-3 месеца. Извода ми е, че освен че включихме месо в менюто му, са му се пооправили червата и вече усвоява по-добре.
Цялото ми излияние е, че ако имате много дефицити търсете причината в червата и работете в посока тяхното оздравяване  Peace

Важното е, че сте намерили причината, за да не усвоява B12. Моят син също имаше проблеми с хемоглобина, той пък въобще не искаше нищо да яде-злояд, злояд. Все настоявах за храненето. Интересното е, че масово лекарите в Б-я, като видят стойност на B12 над 100 показател и казват, че е в нормални граници. Но то не е. Затова добавка на B12 e за препоръчване и да се следят стойностите на всеки 2 м.

Общи условия

Активация на акаунт