Витамин В12 - тема 4

  • 41 815
  • 758
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 40
Аз пролетта изследвах TSH, резултатът беше 1.7, докторката каза, че няма смисъл да изследваме другите антитела, щом ТСХ е ОК. По принцип възможно ли е другите да не са ти добре, а ТСХ в норма?

# 466
  • Варна
  • Мнения: 708
Аз пролетта изследвах TSH, резултатът беше 1.7, докторката каза, че няма смисъл да изследваме другите антитела, щом ТСХ е ОК. По принцип възможно ли е другите да не са ти добре, а ТСХ в норма?

възможно е, днес попрочетох по въпроса

# 467
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Цитат
и какво се оказа при теб?

аз лично през последните години много пъти съм пускала щитовидни, по време на бременността бях на еутирокс заради по-високо ниво на ТСХ, но след това вече 4 години не съм имала някакви подозрения за отклонение, пък и тази година на 2 пъти пусках ТСХ и като видях че е под 2 се успокоих и реших че не е там проблема.

Дидито, щом си била веднъж на Еутирокс, значи има известна хипофункция. Не може само през бременността да има нужда от хормон, а иначе не.
Друг е въпросът колко е бил твоят ТСХ по време на бременността?
Защото ако е бил до 2,5, и не си имала симптоми и оплаквания, ФТ4 и ФТ3 са били оптимални, то тогава може и да са ти били изписали Еутирокс като презастраховка.

А при мен се оказа Хашимото. Аз го хванах съвсем в началото, може би И заради това ТСХ не ми беше особено завишен. 


Мибобо, хубаво е, че си решила да се изследваш.
Моето мнение е, че няма човек без нито една мутация, тоест всеки има някаква лека форма на тромбофилия. Да не говорим, че сигурно към днешна дата се изследват примерно 1/10 от съществуващите мутации изобщо. И дори от тях всеки има поне по 1.
Пакетите са няколко, като обикновено изследват основния плюс още един от разширените.
Аз също имам лека тромбофилия, макар да нямам аборти и да не подлежа на терапия по време на бременност.
Мои близки млади мъже получиха доста големи проблеми заради тромбофилия. Единият е с белодробни емболии, а другият - с инсулт.

# 468
  • Мнения: 11 884
........

Мибобо, хубаво е, че си решила да се изследваш.
Моето мнение е, че няма човек без нито една мутация, тоест всеки има някаква лека форма на тромбофилия. Да не говорим, че сигурно към днешна дата се изследват примерно 1/10 от съществуващите мутации изобщо. И дори от тях всеки има поне по 1.
Пакетите са няколко, като обикновено изследват основния плюс още един от разширените.
Аз също имам лека тромбофилия, макар да нямам аборти и да не подлежа на терапия по време на бременност.
Мои близки млади мъже получиха доста големи проблеми заради тромбофилия. Единият е с белодробни емболии, а другият - с инсулт.

Ами аз гледам такъв пакет, мислех, че той включва всичко за тромбози, ама не съм запозната много по темата.

Скрит текст:
   мутация в ген за Prothrombin G20210A
    мутация в ген за Фактор V Leiden
    алелна специфичност на PAI – 1 4G/5G
    мутация MTHFR A1298C
    мутация-MTHFR C677T


Аз пролетта изследвах TSH, резултатът беше 1.7, докторката каза, че няма смисъл да изследваме другите антитела, щом ТСХ е ОК. По принцип възможно ли е другите да не са ти добре, а ТСХ в норма?

ТСХ е хормон на хипофизната жлеза, да той има отношение към ЩЖ, но не само ... мисълта ми е, че той може да е в норма или пък извън норма по други причини затова се изследват заедно ТСХ, Т4 и Т3.  Картинката простичко казано е следната - ТСХ се произвежда от хипофизната жлеза за да накара ЩЖ да произведе нейния си хормон Т4, само че тялото не ползва Т4 а той се преобразува до Т3, така че най-важен е той. И понякога може да има достатъчно произведен Т4 от ЩЖ (или пък приет външно - Еутирокс/Л-тироксин са всъщност изкуствен Т4), но ако тялото не успява да го преобразува до достатъчно количество Т3 и човек пак си е в хипофункция. Затова нещата винаги трябва да се проверяват комплексно.

# 469
  • Мнения: 371

а какво ще кажете за това

# 470
  • Мнения: 54 787
Момичета, ако имате изтръпвания на крайници и причината е притиснат нерв, няма как да се оправите само с витамини.
И аз съм пила Милгама Н, или обикновена, но само след освобождаване на нерва имам ефект. За съжаление невролозите не правят нищо по въпроса, а лекари, които владеят тази техника има много малко. Витамините от група В са много важни за храненето на нервите, но ако е нарушено кръвоснабдяването просто няма как да стане.
Аз имам проблем с дясната ръка и вече съм решила да не отлагам повече, а да прежаля 70 лв. защото иначе не става. Нито противовъзпалителни, нито витамини помагат трайно.

# 471
  • Мнения: 40
Момичета, ако имате изтръпвания на крайници и причината е притиснат нерв, няма как да се оправите само с витамини.
И аз съм пила Милгама Н, или обикновена, но само след освобождаване на нерва имам ефект. За съжаление невролозите не правят нищо по въпроса, а лекари, които владеят тази техника има много малко. Витамините от група В са много важни за храненето на нервите, но ако е нарушено кръвоснабдяването просто няма как да стане.
Аз имам проблем с дясната ръка и вече съм решила да не отлагам повече, а да прежаля 70 лв. защото иначе не става. Нито противовъзпалителни, нито витамини помагат трайно.
topic=1074245.msg38011670#msg38011670 date=1546974267]
Момичета, ако имате изтръпвания на крайници и причината е притиснат нерв, няма как да се оправите само с витамини.
И аз съм пила Милгама Н, или обикновена, но само след освобождаване на нерва имам ефект. За съжаление невролозите не правят нищо по въпроса, а лекари, които владеят тази техника има много малко. Витамините от група В са много важни за храненето на нервите, но ако е нарушено кръвоснабдяването просто няма как да стане.
Аз имам проблем с дясната ръка и вече съм решила да не отлагам повече, а да прежаля 70 лв. защото иначе не става. Нито противовъзпалителни, нито витамини помагат трайно.
[/quote]

А бихте ли препоръчали кой прави такива интервенции за отщипване на нерв

# 472
  • Мнения: 54 787
Мога за Пловдив.

# 473
  • Мнения: 11 884
Момичета, ако имате изтръпвания на крайници и причината е притиснат нерв, няма как да се оправите само с витамини.
И аз съм пила Милгама Н, или обикновена, но само след освобождаване на нерва имам ефект. За съжаление невролозите не правят нищо по въпроса, а лекари, които владеят тази техника има много малко. Витамините от група В са много важни за храненето на нервите, но ако е нарушено кръвоснабдяването просто няма как да стане.
Аз имам проблем с дясната ръка и вече съм решила да не отлагам повече, а да прежаля 70 лв. защото иначе не става. Нито противовъзпалителни, нито витамини помагат трайно.

О да, факт че това не е достатъчно ако е наистина такъв проблема Peace аз имам позната, която ходи при така наречен "чакракчия" да я оправя вече два пъти.
Но при мен се оказа, че проблема не е такъв, след попълване на дефицита на В12 всичките ми симптоми изчезнаха.




а какво ще кажете за това

Ето тук едно ниско ТСХ което ако го види лекар ще го разчете като леееко повишена функция на ЩЖ, а всъщност Т4 е нисък т.е. жлезата не произвежда достатъчно хормон...но както казах по-рано, най-важния хормон е Т3 а него го няма но и той ще е нисък най-вероятно според моите тълкувания си е хипофункция.
Иначе В12 е много добре  Peace

Последна редакция: вт, 08 яну 2019, 21:47 от mibobo

# 474
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177

а какво ще кажете за това
Радостмоя, дозата ти е висока.
 ФТ4 е нисък, защото си предозирана и ТСХ клони към нула, като така ти потиска  продукцията на Т4 (идващ от частта от жлезата, която работи + синтетичния хормон).  
Намали дозата на Еутирокс/Л-тироксин, нека ТСХ се качи поооне с една единица, и ФТ4 ще влезе в граници.

също така при бременност в последен триместър при ФТ4 се отчита известен физиологичен спад. хормонът тогава отива към долна граница.

Но пак си си дооста предозирана. Качи ТСХ, за да се качи и ФТ4 поне до 13.

# 475
  • София
  • Мнения: 1 738
Може ли коментар и моите изследвания. С Хашимото съм, ТАТ ми е над 500, а сега търся вариант да лекувам Хеликобактер без антибиотик. И съм вегетарианец повече от 25 г.







# 476
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
мутация в ген за Prothrombin G20210A
    мутация в ген за Фактор V Leiden
    алелна специфичност на PAI – 1 4G/5G
    мутация MTHFR A1298C
    мутация-MTHFR C677T

Да, добре си се ориентирала. Този е основният пакет.
Като по нашите географски ширини мутация по първия ген се срещала най-рядко, а най-често ПАИ. Така ми обясниха лекари.

Тия са най-тежките мутации, тоест носещи най-висок риск от тромбози и сърдечно-съдови инциденти.

Иначе следващият пакет съдържа други мутации (то всъщност са гени, които или са нормални, или са мутирали), които пък в комбинация с тия от основния, дори и да са в лека форма, пак увеличават риска от тромботични инциденти.

Обикновено към тоя пакет повечето хора, главно бременни с аборти, пускат и още две мутации/гена- АСЕ и Ф13.

Ако искаш си пусни тоя пакет и допълнително тия двете неща. Или попрочети още по темата и реши кое да пуснеш.

Иначе за неусвояване на Б12 генът се води МТRR. Той е включен в някой от допълнителните пакети.

МТХФР го водят, че е повече свързан с фолата. Така съвсем по лаишки обяснено.

Ти така или иначе си пиеш витамините, дали имаш, или не мутации, свързани с неусвояване на Б, няма да промени курса ти на профилактика.
По-скоро за риск от тромботични инциденти е добре да се види, както си и решила, де.

# 477
  • Мнения: 40
Аз да продължа с оплакванията.
Откакто приемам В12, подезичен, забелязвам, че ходя много по-рядко до тоалетната и със сигурност задържам течности.
При вас така ли е?
Не аз нямам такъв проблем .Но взимам аюрведични добавки ,които се водят,че детоксикират .Така че не съм критерий май

Здравейте, бихте ли споделили какви са добавките ?Blush

# 478
  • Мнения: 1 052
Здравейте,

смятате ли, че трябва да приемам В12 при този резултат:

Витамин В12    S          237.8        pmol/l      145 - 569

Лекар ми каза, че е хубаво да го повиша още. Таблетките за смучене добър вариант ли са?

Имам дефицит на желязо и пия в момента Малтофер Фол. В листовката му пише "да не се приема при дефицит на В12". Да разбирам, че приемайки желязо се понижава витамина?

Благодаря.

# 479
  • Мнения: 11 884
Здравейте,

смятате ли, че трябва да приемам В12 при този резултат:

Витамин В12    S          237.8        pmol/l      145 - 569

Лекар ми каза, че е хубаво да го повиша още. Таблетките за смучене добър вариант ли са?

Имам дефицит на желязо и пия в момента Малтофер Фол. В листовката му пише "да не се приема при дефицит на В12". Да разбирам, че приемайки желязо се понижава витамина?

Благодаря.

Браво на лекаря, правилно ти е казал. Обърнат в другата мерна единица резултата ти е 322.31 pg/ml което на ръба на начален дефицит, за възрастни стойността е хубаво да е над 500.

Иначе относно желязото, двете с В12 много си противодействат, В12 често занижава още желязото.  Много ли ти е ниско желязото? Иначе на моето дете съм давала и двете едновременно защото беше с двата дефицита, даже и на фолиева т.е. и нея давах. Качваше ги всичките, но по-бавно.

Ако решиш да вземаш да таблетките са добър вариант, но подезични не обикновени.


ZuluLulu благодаря за изчерпателната информация  Hug

Общи условия

Активация на акаунт