Възможно ли е от наличие на бременност завишение стойностите ALAT (GPT), GGT!??

  • 1 580
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Здравейте група,
направих темата защото вече повече от половин година имам проблеми със тези стойности. Ходих на няколко гастроентеролога и пусках какви ли не изследвания, но стойностите варираха постоянно. Притеснявам се защото вече правим опити за бебе, а това са доста сериозни чернодробни проблеми, които биха повлияли на една бременност и най- вече на плода. Всичко започна с подуване на корема, постоянно къркорене и дискомфорт. Направих пълни изследвания и се оказаха завишени стойностите на ГГТ , които първия път бяха 186, от нормални 40 при жени. Така отидох на специалист гастроентеролог и ми обясни, че възможно завишение на стойностите от прекален прием на медикаменти в селдствие настинка, грип и т.н. Оказа се и че имам омазнен черен дроп. Предписа ми хиляди лекарства, които да пия по схемии- Трансметил, Ливурон и Б Протект.. След месец трябваше да отида пак на преглед със пуснати нови изследвания.След прием на всичко това ГГТ беше завишено още повече, беше скочило на 256. След обстоен преглед - отново, без много обяснения ми каза да продължа всички тези лекарства. Промяна нямаше! Стигнахме до раздразнено дебело черво на  следващия преглед.Дискомфорта се увеличаваше , както и притесненията ми, защото вече бяхме започнали с опититте за бебе.СЛед прегледа си взех лекарствата единствено за стомах и раздразнено дебело черво , защото не е особено приятно, и казах че няма да пия куп лекарства,които реално не ми помагаха, а влошаваха нещата и покачваха стойностите.Нещата се поуспокоиха след като бях започнала да спавам самопредписана от мен диета FOODMAP, защото и всяка една храна която хапвах подуваше корема ми , неможех да ходя до тоалетна с дни, или не излизах от там. Наложих си я , и с времето сама разбрах от кои храни не се чувствам ок. Започнах да забравям за тези проблеми, но те не забравяха за мен.След отпускане от моя страна и настинка- отново всичко започна- подуване , трудно ходене до тоалетна, къркорене и събиране на газове.Този път смених гастроентеролога. На прегледа човека ми обясняваше всичко и беше доста по- обстоен самия преглед.Предписа ми спазмомен и флотен. Даде ми да направя изследвания отново на всички чернодробни ензими, и ето резултатите- ASAT(GOT) 34 от 40/ ALAT (GPT)76 от 40/ ГГТ 208 от 32/ALP 52 от 150.Притесняваме едно единствено нещо,мисля че съм бременна и се чудя дали завишените стойности се дължат  на това./Ще кажете как така мислиш- не си ли направи тест, или не отиде ли на лекар/. Закъсня ми с 14 дни, което за мен е нещо нормално винафги ми закъснява, направих си тест на 5-тия ден и беше отрицателен. Не ми хареса, зашото много го искаме, но не се отчаях, чаках да ми дойде с нетърпение , защото този път беше изключително мъчително-  адски болки в кръста,болки в корема, подуване, тежест, нервност, адкси болки в гърдите,изпъкнали вени- беше ужас! Дойде ми на 14-тия ден, като нищо не беше както попринцип като ми идва.  Болките си ги имаше, но по скоро тези в кръста бяха повече,вървеше нормално, но алено червено, като на мен нормалния цикъл ми е 5 дни, а този път на 3-тия ден вече нямах...днес е 4-ти и ми зацапва,но пак алено червено.А гърдите ми си останаха с изпъкнали вени и продължават да ме болят.Изчаквам да се изчистя и ще направя още един тест, за да съм сигурна, и след това на гинеколог.Така след толкова много обяснения на моя живот в момента, искам да попитам - какво мислите възможно ли е да съм бременна и от това да са завишени тези стойности?Има ли други с такива проблеми?Просто искам да чуя мнения защото вече половин година ходя по лекари,всеки казва всичко е наред не се притеснявай, действайте за бебе,а аз не се чувствам комфортно да го направя, както и мъжа ми вече покрай мен,защото постоянно се оплаквам,че ми има нещо.

# 1
  • София
  • Мнения: 23 156
не съм чувала от бременност да се повишават чернодробните ензими или поне не в начална такава.
изследвания за хепатит пускахте ли?
майка ми имаше повишени чернодробни ензими при наличие на нефункционираща жлъчка. оправиха се след като я оперираха.

# 2
  • Мнения: 19
Правила съм изследвания за хепатит, но не. А съм с превита жлъчка от бебе, но казаха че не било проблем за който да се притеснявам.... и няма категоричен отговор за всичко това.

# 3
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Не си бременна, за друго не знам, ама това е със сигурност.

# 4
# 5
  • Мнения: 84
Виж, разбирам терзанията ти много добре.
Някъде в 15-16 седмица на бременността ми се видя, че и моя АЛАТ  се покачва. И то много бързо. И аз бях стигнала до 90-100. Обаче, ти си имала проблеми и преди и е вероятно сегашното покачване да се дължи на тях , а не на бременност.
Съвет от гастроентерола, при който ходих - никакви колбаси, безалкохолни, въобще оцветена храна. А тя е навсякъде! Каза ми, че моя АЛАТ може и само от едно - две Е-та в състава на храната да се завиши. Постави си някакви ограничения за месец- два и после пак го изследвай.
Желая ти бременността да се случи  в най- подходящия за теб момент Simple Smile

# 6
  • Мнения: 19
Благодаря,ще се консултирам отново с лекаря  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт